Sayfa 14/16 İlkİlk ... 41213141516 SonSon
Arama sonucu : 125 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Teknik ARŞİV

1. Bollinger Bantları – (İndikatörlerle Birlikte Kullanımı) anlatımı;

bantlardan maksimum verimi alabilmemiz için kullanabileceğimiz indikatörlerden bahsedip örnekler vereceğim. Buyurun başlayalım…

%B indikatörü

“Bant Genişliği” indikatörü gibi %B indikatörü de Bollinger bantlarından türemiştir. “Bant Genişliği” bize bantların ne kadar geniş olduğunu söylerken, “%B indikatörü”, bize fiyatın Bollinger Bandına görece konumunu söylemeye yarar ve price action ile birleştirilerek alım satım sistemlerinde kullanılabilir.

%B formülü şu şekildedir:

(Son fiyat – Alt BB) / (Üst BB – Alt BB)

Bu formüle göre, fiyat üst bantta ise %b değeri 1; orta bantta ise %b değeri 0,5; alt bantta ise %b değeri 0 olacaktır. Dolayısıyla, fiyat üst bandın da üstünde kapanmışsa %b değeri 1’den büyük olacaktır. Aynı şekilde fiyat alt bandın altında kapanış yapmışsa indikatör sıfırın altında bir değer gösterecektir. Bu değerler, fiyat hareketi ile birleştirilerek yorumlandığında alım satım sinyalleri üretebilirler.

John Bollinger, %b indikatörünü kullanmak için şu örneği verir: “Eğer %b fiyat ilk dibi yaptığında sıfırın altında ise ve fiyat ikinci dibi yaptığında %b sıfırdan büyükse, ertesi mumda güçlü yükseliş olursa al.”
    Örnekte gösterdim:

Bir nevi pozitif uyumsuzluk

Benzer şekilde, fiyat ilk tepeyi yaptığında %b 1’den büyükse ve ikinci tepede %b 1’in altında kalmışsa sat.

Bir nevi negatif uyumsuzluk
    Yukarıdaki örnekler, ikili tepe, ikili dip formasyonlarını tanımlamada %b’den faydalanabileceğimizi gösteriyor.

John Bollinger, Bollinger Bantlarının gerçek gücünün, indikatörlerle birlikte kullanıldığında ortaya çıktığını söyler; özellikle de hacim indikatörlerini kullanmayı tavsiye eder. İndikatörleri, fiyat hareketini onaylayıp onaylamadıklarını görmek için kullanmalıyız.

MFI: Money Flow Index (Para Akışı Endeksi)

MFI, hem fiyat hem hacim verisini kullanan bir indikatördür. Fiyat yükselirken, hacim düşüyorsa MFI zayıflar; fiyat yükselirken hacim de yükseliyorsa MFI artar. BB ile kullanımında aşağıdaki gibi uyumsuzluklar ortaya çıktığında dönüş sinyalidir.

Bollinger Bandı, %B ve MFI’yı birlikte kullanınca güçlü sinyaller alabiliyoruz. Ancaak…!

İndikatörler hakkında görüşlerimi biliyorsunuz, John Bollinger da benzer konuya dikkat çekmiş. Eğer, BB yanında iki indikatör iyi ise neden 4-5 indikatör daha ekleyip analizi güçlendirmiyoruz? Bunu yapabilirsiniz ancak beraberinde bazı sorunları da getirecektir. Doğru indikatörleri seçmezseniz, birbiriyle çakışan sinyaller almanız ve kafanızın karışması oldukça olasıdır. Aynı temele dayanan birden fazla indikatör de aynı sinyalleri vereceğinden, hepsini incelemek en iyi ihtimalle zaman kaybı olacaktır. John Bollinger şöyle bir indikatör sepeti yapmanızı tavsiye ediyor: Bir momentum, bir trend, bir hacim indikatörü. Kendi favori indikatörü ise hacim indikatörleri (MFI, OBV, AD) Ben de şunu diyorum: Bir trader olarak karar kalitenizi arttırmayacaksa, grafiğe indikatör eklemek sırt çantanıza gereksiz eşyalar koymak gibidir; sizi yavaşlatır ve yorar.

Buradaki anahtar mesele, hangi indikatör ile kullanırsanız kullanın, mutlaka backtest yapmış olmanızdır. Devam edelim…

AD: Birikim Dağıtım (Accumulation Distribution)

AD indikatörü, yine hacimden faydalanan başka bir indikatör. Trend yükselişte ise AD’nin ona eşlik etmesi gerekir, eğer AD trende eşlik etmiyorsa, hareket onaylanmamış demektir. Toplanan, yani birikim fazındaki bir hissenin AD indikatörü yükselme eğiliminde olacaktır çünkü yükseliş günlerinde yüksek hacim görülecektir. Yine, dağıtım fazındaki bir hissenin AD indikatörü düşüş eğiliminde olacaktır. Birikim ve Dağıtım fazını bu yazıda anlatmıştım. Dağıtım fazından bir örnek:

BB önce yatayda, sonra fiyatla birlikte düşüşe geçiyor.
    Accumulation, yani birikimden bir örnek. Yine Eregl.

Trend Başlangıçları

Bollinger Bantları ve MFI’yı birleştirerek trend başlangıçlarını kestirebilmek mümkün. Bu yöntemdeki amaç, fiyatın güçlü olduğu, yani BB’nin üst bandını yırtacak durumları tespit edebilmek. Koşul şöyle, “%b 0.8’den büyükse (fiyat üst banda yakınsa) ve MFI 80’den büyükse al.” Aşağıdaki örnekte fiyatın direnci kırması ve bahsettiğim koşulun yerine gelmesi güzel bir işaret.

Nasıl ama?

İşleme giriş ve işlemden çıkış aynı araçları kullanarak mümkün.
    John Bollinger abimize bu indikatör ve metotlar için teşekkür ederken, BB ile ilgili kitabında yaptığı son uyarılarını aşağıda sizinle paylaşıyorum.

1-Bollinger bantları, yüksek ve düşük arasında göreli bir tanımlama yaparlar
    2-Bu görece tanımlama, fiyat hareketi ve indikatör hareketini kıyaslayarak titiz bir alım satım kararı almada kullanılabilir
    3-Volatilite ve trendler hali hazırda BB yapısı içindedir, dolayısıyla bantları fiyat hareketini onaylamak için kullanmanız gerekmez.
    4-Aynı türden indikatörler kullanmanız önerilmez.
    5-Bollinger Bantları, ikili tepe, ikili dip ve momentum değişimleri gibi fiyat hareketlerini anlamak için kullanılabilir.
    6-Fiyat, üst banda yapışıp yükselebileceği gibi, alt banda yapışıp düşebilir.
    7-Bantların dışında gerçekleşen kapanışlar, devam sinyalleridir, dönüş sinyalleri değildir.
    8-Standart değerler, 20 günlük basit ortalama ve 2 standart sapmadır. Her piyasada bu ayarlar kullanılabilir.
    9-BB içindeki 20MA ile kesişim, kısa vade alım satım için uygun değildir, daha çok orta vade yön tayini için kullanışlıdır.
    10-Eğer HO uzatılacaksa, standart sapma aynı derecede büyütülmelidir. 50 MA ile 2.1 standart sapma kullanın vb.
    11-Bantlar arasındaki kırmızı çizgi (20MA) özellikle basit hareketli ortalama seçilmiştir çünkü standart sapma hesabında basit HO kullanılır.
    12-İndikatörler, %b kullanılarak normalize edilebilir (standartlaştırılabilir).
    13-Fiyatın üst ya da alt banda teması, herhangi bir sinyal anlamı taşımaz.

2. SİN FORMASYONU NEDİR?

Sin formasyonu güçlü bir direnç bölgesi etrafında kümelenen çanak formasyonları olarak tanımlanır.
    Direnci kırılması ile birlikte sert hareketler görülür.

her zaman söylenildiği gibi trend nerede? ve hangı zamanda?
    formasyonu çalıştırır....
    endeks düşüşe gecer ıse, formasyon SİN'e döner.
    onun için formasyonlar kendilerini genelde kalan 6 ayda çalıştırırmış

Adam and Eve formasyonu

Yabancılar Tarafından “Adam and Eve †olarak adlandırılan Bizde de “Adem İle Havva†olarak adlandırılan formasyon türüdür.

Yani yukarıdaki iki şekilden de anlaşılacağı üzere ayı ve boğa piyasalarının her ikisinde de görülebilen bir formasyon türüdür.

Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Ölü bir kedi sıçraması, dead cat bounce diye ingilizceden çevrilen formasyonda varlık fiyatlarının uzun süreli bir düşüşten veya düşüş eğiliminin devam ettiği bir ayı piyasasından geçici, kısa ömürlü bir toparlanmasıdır. Sıklıkla, düşüş trendleri, fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa toparlanma dönemleri veya küçük rallilerle kesintiye uğrar. “Ölü kedi sıçraması†adı, yeterince uzağa ve yeterince hızlı düşerse ölü bir kedinin bile sıçrayacağı fikrine dayanır. Borsa jargonunda keriz avlaması denilen duruma bir örnektir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyadan uzak
    Gönderi
    22,067
    [QUOTE=rosense;6734783]SİN FORMASYONU NEDİR?

Sin formasyonu güçlü bir direnç bölgesi etrafında kümelenen çanak formasyonları olarak tanımlanır.
    Direnci kırılması ile birlikte sert hareketler görülür.

Egeen ve Konyada sin formasyonu var gibi sevgili rosense
    Bir nevi kimya ki Alimi yoktur.Tecrübe ettikçe biriken cahilliktir Aşk''"! “MASA KASA NİSAABRACADABRA
    Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler kendime aldığım notlardır.Bu bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Sevgili sayfa sahibi baktigim grafiklerde ve indikatorlerde yan tahtalarda formasyon sonu hareketler var

Hisseler tavanlara cekilip cekilip alta gelenlere mallar taktim.ediliyor haber edeyim.dedim

Burada artik o yan tahtalarda selale düşüşü beklenir

Ytd

Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    Sevgili sayfa sahibi baktigim grafiklerde ve indikatorlerde yan tahtalarda formasyon sonu hareketler var

Hisseler tavanlara cekilip cekilip alta gelenlere mallar taktim.ediliyor haber edeyim.dedim

Burada artik o yan tahtalarda selale düşüşü beklenir

Ytd
    Bunun yeri burası mı dostum. Burada yapılmaya çalışan başka bir şey. Amacın ne anlayamadım. Hoca sağolsun güzel güzel anlatıyor. Sesizce otur dinle.
    “Eğriyi kendinde arayan doğruyu kalbinde bulur.”

6. Stoch RSI’da Gizli Uyumsuzluklar

uyumsuzluk konusunu ele alacağız ancak bu kez gizli uyumsuzlukların peşinde olacağız.
    Hatırlayacağınız gibi, uyumsuzlukları trend dönüşlerini tespit etmede kullanabiliyoruz.
    Fiyat hareketiyle birleştirdiğimizde uyumsuzluklar giriş ve çıkış noktaları anlamında kaliteli trade imkanı sunuyorlar.
    Gizli uyumsuzluk, yine osilatör ve fiyatın farklı seviyelerde dip veya tepe yapması anlamı taşır ancak dönüş sinyali olan uyumsuzluklara ek olarak devam sinyali niteliği de taşırlar. Bu devam sinyalleri, bir trende doğru zamanda dahil olmamızda veya terste kaldığımızda pozisyonu en iyi şekilde kapatmamızda işimize yarayacaklar.

Alıntıladığımız yazıda, Stochastic RSI yerine Slow Stochastic üzerinde örnekler gösterilmiş Slow Stochastic adından anlaşılacağı üzere daha yavaş (yumuşak) hareket ederek gürültüyü azaltır.
    Gizli uyumsuzlukların tespitinde daha işe yarar olduğunu varsaymış.
    TradingView platformu üzerinde “Halka Açık Kitaplık” seçeneğinden bu indikatörü grafiklerinize ekleyebilirsiniz.
    Arama bölümüne “Slow” yazın ve halka açık kitaplık grubu içinden resimdeki yıldızla işaretli indikatörü seçin.
    Verilen örneklerde bu indikatörü nasıl kullanılacağı anlatılmış.

Grafikler üzerinde sırayla görmeye başlayalımki yeni başlayanlarda kolayca anlayıp hayata geçirsinler.
    Önce düşüş devamına işaret eden uyumsuzluklara bakalım.
    Bu uyumsuzlukları aşağı yönlü trendlerde ararız.

Gizli Uyumsuzluk-1: Fiyat daha alçak tepeler yaparken, osilatör daha yüksek tepeler yapar.

Arçelik örneğimizde gördüğümüz gibi fiyat daha düşük tepeler yaparken, slow stochastic daha yüksek değerlere ulaşıyor.
    Bunu şu şekilde yorumlamalıyız: Osilatörün, daha yüksek bir tepe yapması demek, fiyatın önceki tepesinden daha güçlü olduğu anlamına gelir ve fiyatın da osilatörle birlikte daha yüksek bir tepe yapması beklenir.
    Eğer fiyat, osilatör gibi daha yüksek bir tepe yapamamışsa burada zayıflık söz konusudur. Osilatörü bir arabanın gaz pedalı gibi düşünün. Gaza bir öncekine göre daha güçlü basıyorsunuz, motora daha çok benzin ulaşıyor ama arabanız önceki hızından daha yavaş bir hıza ulaşıyor. Bu durum arabanın motorunda (fiyatta) bir zayıflık belirtirisidir.
    Zaten örneğimizde de fiyat aşağı yönlü bir trende giriyor ve üçüncü fiyat tepesi, öncekilerin altında kalıyor. Yine slow stochastic daha yüksek bir tepe yapıyor ve düşüş trendi devam ediyor.

Gizli Uyumsuzluk-2: Fiyat eşit yükseklikte tepeler yaparken, osilatör daha yüksek tepeler yapar.

ADEL 4 saatlik grafiğe bakıyoruz.
    Fiyat aynı tepe bölgesine ikinci kez geldiğinde, osilatör daha yüksek bir tepe yapıyor ve ardından fiyat düşmeye başlıyor.
    Gaza daha çok bastık ama önceki hızımızı geçemedik.

Gizli Uyumsuzluk-3: Fiyat daha düşük tepeler yaparken, osilatör eşit yükseklikte tepeler yapar

BIMAS. Osilatör ikili tepe yaparken fiyat daha düşük tepe yaptı. Gaza aynı güçle bastık ama araba daha düşük bir hıza ulaştı. Düşüş devam ediyor.

Yükseliş yönlü gizli uyumsuzluklara da bakalım. Bu uyumsuzlukları yükselen trendlerde ararız.

Gizli Uyumsuzluk-4: Fiyat daha yüksek dipler yaparken, osilatör daha düşük dipler yapar

Örneğimiz DOHOL. Trend halindeki fiyat daha yüksek dipler yaparken, osilatör daha düşük dipler yapıyor, momentum bizden yana. Gaza daha az basıyoruz ama arabamız daha hızlı gidiyor. Trende dahil olmak için uygun yerler işte buralar.

Gizli Uyumsuzluk-5: Fiyat eşit yükseklikte dipler yaparken, osilatör daha düşük dipler yapar

Örneğimiz EGEEN

Fiyat aynı bölgede dip yaparken, osilatör daha düşük dipler yapıyor. Gaza daha az basıyoruz ama arabamız aynı hıza ulaşabiliyor. Trende dahil olmak için güzel bir yer.

Gizli Uyumsuzluk-6 Fiyat daha yüksek dipler yaparken, osilatör eşit yükseklikte dipler yapar

Fiyat daha yüksek dipler yaparken, osilatör aynı dip seviyesine geliyor.
    Gaza aynı güçle basıyoruz ama arabamız daha hızlı gidiyor.

Örneklerle gördüğümüz gibi uyumsuzluklar bize trendlere doğru giriş imkanı vermenin yanı sıra, terste kaldığımız bir trade’den doğru zamanda, zarar büyümeden çıkma imkanı veriyor.
    Her zaman olduğu gibi bu uyumsuzlukları da tek başlarına kullanmaktan kaçınıyoruz ve fiyat hareketiyle birleştirmeden pozisyon açmıyoruz.

Hepsi bir arada görseli aşağıya bırakıyorum.

7. Borsa Kahini tarafından BORSA'da TECRÜBE EDİLMİŞ BAŞARI KURALLARI:

Aşağıda sizlere yazdığım tecrübe edilmiş ve başarılı 45 Madde borsa kuralını okumanızı tavsiye ediyorum.

1- Küçük başlayın. Borsada tecrübeniz yoksa, ilk alışlarınızı küçük miktarlarda ve fazla hareketli olmayan hisselerde yapın. Bu işe ilk defa başlıyorsanız, hareketli hisselere girmeden önce, alım/satımdaki zamanlamanın önemini kavrayın.

2- Ara verin. Her gün yapılan alım satımlar, kişinin karar verme yeteneğini köreltebilir. Başarılı spekülatörler, hatalı kararlarının artmaya başladığını hissettiklerinde, borsayı unutup tatile giderler.

3- Riskinizi önceden sınırlayın. Spekülasyona ayıracağınız parayı kaybedebileceğinizi önceden kabullenin. Başka bir amaç için biriktirilen paralarla yapılan spekülasyonlarda, alınan kararların sağlıklı olmadığı gözleniyor. Başarılı alım/satım kararları için zihnin bağımsız olması gerekir. Kararların, kaybetme korkusu altında verilmesi hatalı sonuçlar doğurabilir.

4- Kendi kendinizi tanıyın. Spekülatif hareketlerde duygulara hakim olmak gerekir. Eğer girdiğiniz bir pozisyon gece uykularınızı kaçırıyorsa, o pozisyonu mutlaka kapatmalısınız. Borsalarda olaylar çok çabuk geliştiği için, pozisyon almış kişiler günlük olayların etkisinde kalmamalıdır.

5- Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında, görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelemeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir.

6- Çoğunluğa uymayın. Yapılan istatistikler, çoğunluğun her zaman yanlış düşündüğünü göstermiştir. Herkesin bildiği fikirlerden, haberlerden kaçının. Bazı istatistik büroları, bankalar ve aracı kurumları arayarak borsa hakkında görüşlerini düzenli olarak sorar. Bu görüşler iyimserlik yüzdesi olarak her hafta yayınlanır. % 85’in borsayı çok iyi görmesi, düşüş belirtisi olarak kabul edilir. İyimserliğin % 25’in altına düşmesi ise, yükseliş belirtisidir.

7- Kendi fikrinizle, başkalarının fikrini birbirinden ayırın. Kendi kararlarınızı verdikten sonra, başkalarının sizi etkilemesine müsaade etmeyin. Dış görüşlerden etkilenirseniz, sürekli karar değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Çevrenizde her zaman sizi ikna edecek mantıklı sebepler olabilir. Kararınızı değiştirirseniz, daha sonra ilk kararınızın daha doğru olduğunu göreceksiniz.

8- Emin olmadığınız zamanlarda işlem yapmayın. Kendinizi hergün alım/satım yapmak zorunda hissetmeyin. Başarılı sonuca ulaşabilmek için disiplinli olmanız ve sabırla iyi fırsatları beklemeniz gerekir. Bir pozisyona girmişseniz sonucunu bekleyin. Şüpheleriniz varsa, pozisyonunuzu kapatıp kenara çekilin.

9- Serbest fiyatlı emir vermeyin. Kısa vadeli alım satım yapan spekülatörlerin serbest fiyatlardan kaçınması gerekir. Limitli fiyat emirleri kullanmak daha doğrudur. İnandığınız hissede birkaç basamak ucuz alma hesabı yapmayın.

10- Aşağı doğru ortalama yapmayın. Önceden aldığınız bir hisse ucuzlayınca ek alımlar yaparak maliyetlerinizi düşürmeye çalışmayın. Aşağı giden fiyatlarda hiçbir zaman ortalama yapılmaz. Eldekilerin satışı daha doğrudur. Yükselen fiyatlarda ek alım yapılması mümkündür. Bunun da piramit gibi kademeli olması gerekir.

11- Yüksek miktarlardaki alımı tek fiyattan yapmayın. Büyük portföyler için yapılan alımı, birkaç güne ve değişik fiyatlara yayın. İlk alım yapıldıktan sonra hareketin doğru olup olmadığını gözleyin. Pazarın yönünde aksi bir değişiklik yoksa alıma devam edin.

12- Kaybeden bir pozisyona hiçbir zaman ek alım yapmayın. Kendinize ve aldığınız hisseye ne kadar güvenirseniz güvenin, eğer zarar ediyorsanız ek alım yapmayın. Aldığınız hissenin düşüyor olması, sizin piyasanın yönüne uyum sağlayamadığınızı gösterebilir. Maliyet düşürme çabası pozisyonu daha da kötüleştirir.

13- Zararı kesin. Piyasa sizin düşüncenize ters hareket ediyorsa, hata ettiğinizi kabul edin. Zararın neresinden dönülse kardır. Borsaya yeni girenlerin başarısız olmalarındaki en büyük etken, hata yapmış olabileceklerini kabullenmemeleridir. Piyasa istediğiniz yöne dönsün diye beklemek yerine, pozisyonu zararla kapatmak disiplin ve irade gerektirir. Başarının sırrı buradadır.

14- Zararı sevin. Zarardayken satış yapmak çok zordur fakat zararı sevmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü zarar, karın kardeşidir. Onurunuzu zedelemeden zarar etmeyi kabullenirseniz, zararınız sınırlanacak ve başarınız artacaktır.

15- Beklenenin tersini yapın. Piyasada beklenen bir olayın, beklenen reaksiyonu görmemesi al/sat sinyalidir. Beklenen olumlu bir haberin açıklanmasından sonra fiyatlar hala yükselemiyorsa, düşüş olacaktır. Olumsuz olay ve haberler piyasayı aşağı doğru etkilemiyorsa, yükseliş olacaktır.

16- Tepe ve dip noktalardan kaçının. Alçalan trendde fiyatın her yukarı çıkışı, trendin o seviyeden değişeceğini göstermez. Her dönüş noktasında, burası en düşük yerdi diye alım yapmak size çok pahalı bir ders olabilir. Tepe ve dip noktaların kendilerini ispat etmelerini beklemek daha az zararlıdır. En tepede satmak, en dipte almak çabasında olmayın.

17- Söylentiyi alın, gerçeği satın. Eğer bir hisse senedi için olumlu söylentiler yayılmaya başlıyorsa alın. Söylentilerin kesinleştiği anlaşılınca satın. Söylentiler ilk duyulduğunda hisseye talebi arttırır. Dedikodular resmiyet kazandığında fiyat zaten yükselmiştir. Satış yapın. Satış yaparak mutlaka karı realize edin.

18- Çok kısa vadede oluşan karı alıp, hisseden uzaklaşın. Bazen satın aldığınız hisse, birden hiç beklemediğiniz kadar hızlı yükselmeye başlar. Yükselişin hep aynı tempoda devam edeceğini sakın düşünmeyin. Satış yaparak mutlaka karı realize etmelisiniz.

19- Küçük hesaplar yapmayın. Seçtiğiniz hissenin yükseleceğine gerçekten inanıyorsanız, ucuz almaya çalışmayın. Piyasa fiyatının 100 lira altında almaya çalışırken, hisseyi kaçırabilirsiniz. Birkaç kademe ucuz almaya çalışmak bazen çok önemli fırsatların kaçmasına sebep olur. Kararlı olun. Karar verdiğiniz zaman beklemeyin, uygulayın.

20- İçinde bulunduğunuz trendleri izleyin. Fiyat trendi en iyi dosttur. Bir hissenin uzun vadeli trendi, orta vadeli trendi ve kısa vadeli trendi hakkında bilginiz olmalıdır. Bazen biri yukarı diğeri aşağı doğru olabilir. Hangi zaman diliminde spekülasyon yapmak istediğinizi tayin etmelisiniz.

21- Trend dönüşlerini kollayın. Bazı spekülatörler, alım/satım kararlarını oluştururken, dikkatlerini bu noktaya toplarlar. Fiyatın trend çizgisi dışına çıkması ve orada kendini ispat etmesi çoğunlukla trend dönüşünü ortaya koyar. Yükselen çizginin aşağı doğru geçilmesi sat, alçalan çizginin yukarı doğru geçilmesi al sinyali sayılır.

22- Fiyat hareketleri ile birlikte işlem miktarlarını da izleyin. Fiyat ile işlem miktarının birlikte artması alış sinyalidir. Yükselişin devam edeceğini gösterir. Fiyat azalırken, işlem miktarının artış göstermesi satış işaretidir. Kararsız fiyat hareketlerinde işlem artıyorsa, fiyatın yönü belli olana kadar bekleyin.

23- Pazarın değişen momentumuna bakın. Eğer borsa her gün yükseliyor fakat yükseliş her gün daha azalıyorsa, bu piyasanın aşağı döneceğini gösterir. Momentum zayıflamaktadır. Borsa günlerdir düşüyor fakat düşüş hızı gittikçe azalıyorsa, yön değiştirme zamanı yaklaşmaktadır. Piyasanın momentumu artmaktadır.

24- Kuvvetli hareketlerin ardından düzeltme geleceğini unutmayın. Bir hisse kısa zamanda çok hızlı yükselmişse, alım için gerilemesi beklenmelidir. Bazen bu gerileme toplam yükselişin % 60’ına varabilir. Hızlı bir düşüşte satış kararı alındıysa, düzeltme yaparak fiyatın biraz yükselmesi beklenir.

25- Alım/satım kararlarınızı o günkü fiyata dayandırmayın. Fiyat çok düştü, artık düşmez veya çok yükseldi artık yükselmez sanmayın. Fiyatların alt ve üstüne kendiniz sınır koymayın. Çünkü fiyatlar sınır tanımaz. Birkaç senede hiç ummadığınız kadar yükselebilir veya alçalabilir.

26- Önümüzdeki ay, önümüzdeki yıl ya da üç yıl içinde borsa mutlaka düşecektir.

27- Borsadaki düşüşler istediğiniz kuruluşların hisselerini almak için eşsiz bir fırsattır. Son derece başarılı şirketlerin hisseleri inanılmaz fiyatlara düşebilir.

28- Borsanın önümüzdeki bir, hatta iki yıl içinde ne yöne gideceğini tahmin etmek olanaksızdır.

29- Borsada karlı çıkmak için sürekli haklı çıkmanıza gerek yoktur.

30- En karlı hisse her zaman sürprizdir. Hangi şirketin ne zaman nereye satılacağı da öyle. Sonuca ulaşmak için değil aylar, yıllarca beklemek gerekebilir.

31- Farklı kategorilerdeki hisselerin riskleri ve avantajları da farklıdır.

32- Orta tempolu şirketlerden elde ettiğiniz yüzde 20-30’luk karları toplayarak büyük paralar kazanabilirsiniz.

33- Hisse fiyatları kısa vadede beklenenin tam tersi yöne hareket etse de, uzun dönemde şirket kazançları ile orantılı bir gelişme gösterecektir.

34- Bir şirketin durumunun kötü olması, daha da kötüleşmeyeceği anlamına gelmez.

35- Elinizdeki hisse senedinin fiyatının yükselmesi, haklı olduğunuz anlamına gelmez.

36- Elinizdeki hissenin fiyatının düşmesi yanıldığınız anlamına gelmez.

37- Sırf fiyatı düşük diye vasat bir şirketin hisselerini satın almak zarar getirir.

38- Fiyatı gerçek değerinin biraz üzerine çıktı diye hızla büyüyen, karlı bir şirketin hissesini satmak zarar getirir.

39- Şirketlerin gelişmelerinin arkasında belli nedenler vardır ve hızlı büyüyen şirketler, bu hızı zamanla yitirirler.

40- Karlı bir hisseyi zamanında satın almamış olmak size zarar getirmez.

41- Asla karlı hisseleri kendi haline bırakıp, kuruluşun gelişimini izlemekten vazgeçmeyin.

42- Bir hissenin değeri sıfıra düşerse, hisseye ister 50, ister 25, 5 ya da 1 lira ödemiş olun, zararınız aynı olacaktır: Yatırdığınız her şey!

43- Şirketlerin gelişimlerini izleyerek yatırımlarınızdan alacağınız karları arttırabilirsiniz. Hisseler gerçek değerlerinden sapma gösterdiklerinde, ortada daha gerçekçi bir alternatif varsa, elinizdekileri satıp yeni hisselere yönelin.

44- Bir şirketin durumu iyiye gidiyorsa, elinizdeki hisselerin sayısını arttırın, durumu kötüleşmekteyse bu sayıyı azaltın.

45- Karınızın borsa ortalamasını aşamayacağına inanıyorsanız, paranızı bir müşterek fona yatırın, böylece zaman ve paradan tasarruf etmiş olursunuz.

Not: Hiçbir zaman para kaybetmedim ve sadece zaman kaybettim. Sabır ederek psikolojisine hakim olanlar özellikle nehrin derinliğini iki ayağıyla birlikte ölçmeye kalkmayanlar bu piyasa da para kaybetmeyecektir.

Takoz Formasyonları Sistemi

Alçalan Takoz
    Yükselen Takoz

Not: Formasyonlar her dakika, saat, haftalık, aylık, yıllık görüntü dahil benzerini görebilir ve yakalayabilirsiniz.
    Eğitim Amaçlıdır.

Not: Formasyonlar her dakika, saat, haftalık, aylık, yıllık görüntü dahil benzerini görebilir ve yakalayabilirsiniz.
    Eğitim Amaçlıdır.

Teknik Analiz Önemli Formasyonları

İkili Dip - İkili Tepe

Obo - Tobo

Bayrak Formasyonu - Ters Bayrak Formasyonu

Yukarı Trend - Aşağı Trend

Yükselen Üçgen - Alçalan Üçgen

Yükselen Takoz - Alçalan Takoz

8. Teknik Analiz
    Teknik analizin temel varsayımları üç noktada özetlenebilir.

1. Tarih tekerrürden ibarettir; yani geçmişte ortaya çıkan fiyat hareketleri benzer yeni hareketler üretir.

2. Piyasada varolan bütün bilgi fiyatın içinde konsantre olmuştur ve fiyat piyasada varolan tüm bilgiyi yansıtır.

3. Fiyatlar en azından belirli ve anlamlı bir süre boyunca, belirli bir trend üzerinde hareket eder.

Teknik analizci, hisse senedi fiyatının geçmişte izlediği yollara ve şekillere bakarak ve bunları belirli analiz kurallarına göre yorumlayarak geleceği tahmin etmeye çalışır. Ayrıca geliştirilmiş ve istatistiksel bilimsel temeli olan formüllerle senedin nerede alınıp nerede satılacağına dair kararlar vermeye çalışır. Bir başka deyişle alım ve satım zamanlamasının etkin yapılmasına çalışılır. Teknik analizcilerin kullanmakta olduğu ve ağırlık verdiği teknikler de analistten analiste önemli ayrılıklar göstermektedir. Örneğin bir teknik analist grafiklere, trendlere ve formasyonlara çok daha fazla önem verirken diğer biri sadece Elliot Dalgaları teorisine göre hareket etmekte bir başkası da istatistiksel formüllerle hesaplanan göstergelere daha fazla önem atfeder. Şahsi tecrübelerime dayanarak teknik analizcileri üç gruba ayırmak mümkündür. Bunlar;

1. Grafikçiler (Chartistler)
    2. Elliot Dalga Teoricileri
    3. Göstergeciler (İndikatörcüler)

Peki bu yöntemler ne derece başarılıdır? Kısa vadeli tahminlerde başarılı sonuçlar alınmaktadır fakat teknik analizin orta ve uzun vadeye yönelik tahminlerdeki başarısı tartışılabilir. Bu konuda şu an dünya litaratüründe akademisyenler ve teknik analizciler arasında büyük bir görüş ayrılığı yaşanmaktadır. Daha önce belirttiğimiz gibi teknik analizciler kendi yöntemlerinin çok başarılı olduğu yolunda iddialarda bulunmakta iken, akademisyenler genellikle sermaye piyasalarında rassal yürüyüş (random walk) görüldüğünden geçmişe bakarak ileriyi tahmin etmenin mümkün olamayacağını savunmaktadırlar. Benim şahsi tecrübelerim ise teknik analizin özellikle senet alım ve satım zamanını belirlemede başarılı olduğunu göstermiştir. Kitabın ikinci bölümünden itibaren bu tekniklere ayrıntılı olarak değineceğim için şu an sadece bu kısa açıklamayı yapmakla yetiniyorum.

Wolfe Wave Formasyonu Nedir?

Bir çeşit formasyon olan Wolfe Wave tüm piyasalarda rahatlıkla görülebilir. Adı üzerinden anlaşılacağı gibi (Wave) dalgalanmalar sonucu oluşmaktadır. 1-2-3-4-5 şeklinde 5 noktadan oluşmaktadır. Wolfe Wave alçalan ve yükselen takoza da benzetilir.

V Formasyonu Nedir, Nasıl Çalışır? (V Formation)

Dalgalanmanın yüksek olduğu dönemlerde görülen “V” harfi şeklinde oluşan formasyondur. Volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde ani bir düşüş ve ardından hızlı bir yükseliş yaşandığında V şeklinde bir hareket oluşur. Tam tersine sert bir yükseliş ve hemen sonra ani bir düşüş yaşandığında ise formasyon ters V harfi şeklinde oluşur.

Sayfa 14/16 İlkİlk ... 41213141516 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •