Sayfa 365/528 ÝlkÝlk ... 265315355363364365366367375415465 ... SonSon
Arama sonucu : 4224 madde; 2,913 - 2,920 arasý.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Þ.

1. Ay bitti! yeni mum ozellikle ilk çeyrek verileri emtialar, kurlar, petrol, vs kapandý dün itibariyle, hakkýmýzda hayýrlýsý.

Takas degisimelerine bakiyorum bugun geçen aya gore deðil bu bakýþým, bilançodan sonraki tarihe göre de deðil son birkaç gune göre! Þaka gibi diyebilrim. Yani son bir kaç günde olmuþ ne olmuþsa citi yatýrým ve emeklilik fonlarý satýþý.
    Yani mali hangi ara verdiler bu kadar alýcýya! Yukarýda saydýðým durumlar olmasa gerek. Çünkü bilanço kötü ya o bakýmdan sadece ucuzlastirimisliga veya o tabana ya da olasý oluþabilecek sonraki tabana mý gelindi? Bunca lot miktarý. Sanmýyorum. Yani o kadar satýsa alýcý bulamayacaklari gibi ilk gün yazdýklarý satýþa gap birakip taban yaptýrdýlar, ikinci günde gap býrakýp bu durumda eðer mali yedire yedire tabana salsalardi derdim ki tamam bu takas deðiþimi olabilir.
    Yoksa gaplarin arasýnda kademeler bomboþ.
    Kaldi ki o kadar alýcýyý bulamadýklarýný anlayýnca ikinci gap boslugu alýcý ve satýcýlarýn emirlerini görmek içindi.
    Demek ki takas deðiþimlerinin de iluzyon olduðunu anlýyorum. Ama dediðim gibi bize ne gösterilmek istenirse biz onu görürüz.
    Arka bahçe bambaþkadýr..

Hem o gaplarda alýcýlarý istahlandirmak içinde yapýlmýþ olabilir, nasýl olsa kapanacak mantýðý ile!
    Yani bir taþla bir çok kuþ.
    Benim fikrlerim duauncelerim bundan ibaret psikoliji borsa da yasantinin yüzde 50 sidir mantýðý ile.
    Varsa fikirleri zýt yatay paylasabilir. Sadece gördüklerimi aktarmaya çalýþtým. Yatýrým tavsiyesi deðildir..

2. STAR’a, mülkiyeti Grup’a ait olan yatýrým amaçlý gayrimenkuller içinde yer alan, Aliaða Ýlçesi’nde
    bulunan toplam 2.076.506 m2’lik arazi üzerinden yýllýk 4.6 milyon ABD Dolarý bedel 2014 yýlýnda
    30 yýl süre ile üst hakký tesis edilmiþtir. Üst hakký bedeli, her yýl SOFR+%1 oranýnda artýrýlmaktadýr ve
    2023 yýlý itibarýyla yýllýk kira bedeli 6.2 milyon ABD dolarýdýr.

arsa yaklaþýk 500 milyon usd yapýyor 2023 yýlýnda 6,2 milyon dolar kira alýnmýþ 500/6,2=80 yýlda kira kendi deðerini karþýlayacak

**daha önce 450 kere yazdýðým gibi niyetler iyi olsaydý stara bu arsa 500 satýlýrdý
    240 rafineri holding borcu ödenir %10 daha alýnýr
    kalan 260 hadi 60 vergi vs düþ kalan 200 ile de borçlar düþürülürdü (ki bende seviyeye bakmaksýzýn alýrdým )

siyahla bayaz kadar farkederdi þu yapýlsa bile en kötü hedef fiyat 1.8-2,5 usd arasý olurdu en kötüsü

genel kurullar bunun için önemli

dünden beri twit ereðli genel kurul ve enka genel kurulu konuþuluyor özellikle ereðlide beceremiyorsanýz istifa edin denmiþ helal olsun kaderci zihniyeti hiç bir zaman sevmedim her ne kadar hukuðu gugug olduðu ülkemizde herkes üstüne düþeni yapmalý

arkadaþýn anlamadýðý ben petkimi kötülemiyorum daha önce onlarca kez yazdýðým gibi fiyat nedenini ve çözüm yolunu yazýyorum

3. Adamýn biri var twitlerine bakýyorum sürekli bir akýl verme!
    Sürekli birilerinin yazilarina ters cevaplar! Hep bir aksilik huysuzluk!
    Yaziyi paylaþan kiþilerin altlarýna yapýþtýrmýþ hep o laf sokmalarý haricinde üstakildan girmeler ve huysuzluk yada ego, saygýnlýk görememe bu durumu daha arttýrýp demogojiye çevirme!

Ama dikkatimi çeken ise bir kiþide kaale almamýþ, adam yerine koyup cevap vermemiþ. Çünkü beyin bedava ya sürekli akýl veriyormus.
    Ama kendi yapmýyormus söyledigi þeyleri! sadece akýl veriyormus bedava diye..
    Ýnsan neden sürekli akýl verir kendi yapmaz!
    hiç düþünen var mý? Üst akýl!

4. https://twitter.com/Piyasaturkiye1/s...uc21kHqqw&s=19

Mesela bu arkadaþta saðolsun soda topiginde yýllardýr yazar! Emeklerine yüreklerine saðlýk.

Ve þiþecam genel kurul toplantýsýna gidip yürek yercesine lafýný yapistirmis.
    Daha önceki yýllarda baþka birkac arkadasta yapistirmisti, keza soda zamanlarýnda da konuþan arkadaþlar olmuþtu.
    Öncelikle o kiþileri tebrik ediyorum. Ama bunca zaman geçti oluþumlar ayný kaldý! Dile kolay 11 yýli geçti. Maalesef sistem belki de iþleyiþ veya düzen. Üzücü elbette .. Ytd

5. adamýn biri üsk perdeden konuþuyormuþ akýl veriyromuþ ego okadar yüksekki kibir tavan
    kuþlu sitede 300 takipçisi varmýþ ayda 1 bilemedin 2 hisse için paylaþým yapýyormuþ
    yaptýðý paylaþýmlar özellikle bilgi verme yada yanlýþ bilgilerin düzeltilmesi ile ilgiliymiþ
    kimsenin yazýp yazmamasý da umrunda deðilmiþ zaten umrunda olsa ota boka yazar en az 50.000 takipcisi olurmuþ

her sayfada böyle tiplerle karþýlaþtým bu seviyeye oldukça alýþkýným

6. Yýllar elimde bulunan yatýrýmcý iliþkileri ile görüþürüm. Gerek sorular gerekse dönüþler muhteþem olan þirketler var! Muhtesemlik sizin cakralarinizla da alakalý! Petkim ile bu durumlarý çok yaþayamadým bir kaç telefon harici.

Bugün deseler sodada ne kazandýn hadi eskiler bilir sodayi, birleþmiþ bir lot sodaya 1.16 verilmis Þiþecam diyeyim.
    Yýllarca sürünmüslük pandemi de 50 cent sonra 2.5 dolara yükseliþ. Akabinde beklenilen ama verilmeyen temettü sonra 1.4 dolara kadar gerileme!
    Maalesef ki borsa kumarbazlarin çok olduðu bir yer olarak görülüyor, para akisinin alýþveriþin olduðu bir yer.
    Bu yüzden bende çoðunluðun böyle oldugu bir ortamda nasýl kazanabilirime evrildim.
    Ne yaptýðým, nasýl yaptýðýmý cok kez yazdim ve çok soruldu. Bu rahtaligim, ne kazandýðým ve maliyetlerim vs..
    En son bana, geçen karax arkadaþýn sorduðu sorunun verdiðim cevabý þeklinde yaþýyor olmasaydým borsayý kazançlar ile zor olurdu bu duruslarim bunca yýl..
    Herkesin bir stratejisi olmasý gerek kendince diye düþünüyorum.. yatýrým tavsiyesi deðildir..

7. þiþe düzgün yönetilse petkim ereðli tüpraþ vs bunlar emtia baðlý iþyapan þirketler

fiyatý kendileri belirlemiyor yurt dýþý borsalarda vs belirleniyor konjektöre göre döngüsel olarak bazý zamanlar iyi kar yapýyor bazý zamanda zarar ediyorlar yada marjlar düþüyor

yani döngüsel þirketler

buna göre davranýlmalý hareket edilmeli bu tür þirketler en az 1 yan faaliyetde bulunmalý enerji gibi

ereðli yýllardýr yüksek temettü daðýttý ki o temettünün bir kýsmýný enerji yenilenebilir yatýrýmý yapsa hisse fiyatýna çokd aha iyi etkisi olacaktý taksimetreyi hersene 200-300 milyon dolar favök ile açacaktý ki þimdi yapmaya baþladý

þiþe petkim sasa hepsi ayný ford tofaþ gibi sabite yakýn marjlarý yok hissedarla bunu bilmeli

dünyada demir çelik marjý yada cam maliyeti artmýþsa buna yönetim biþey yapamaz serbest piyasa var rakipler var sen pahalýysan ucuzundan alýr

yönetimlerim yapmasý gereken döngüsellikten þirketi kurtarmak

8.  Alýntý Originally Posted by tarik1234 Yazýyý Oku
    adamýn biri üsk perdeden konuþuyormuþ akýl veriyromuþ ego okadar yüksekki kibir tavan
    kuþlu sitede 300 takipçisi varmýþ ayda 1 bilemedin 2 hisse için paylaþým yapýyormuþ
    yaptýðý paylaþýmlar özellikle bilgi verme yada yanlýþ bilgilerin düzeltilmesi ile ilgiliymiþ
    kimsenin yazýp yazmamasý da umrunda deðilmiþ zaten umrunda olsa ota boka yazar en az 50.000 takipcisi olurmuþ

her sayfada böyle tiplerle karþýlaþtým bu seviyeye oldukça alýþkýným
    Senden sonra yazdýðým için mi bu yargýya vardýn kardeþ. Yoksa ben yaziyorken mý arada kaynadin.
    Hangisi?

Sayfa 365/528 ÝlkÝlk ... 265315355363364365366367375415465 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •