Sayfa 466/496 İlkİlk ... 366416456464465466467468476 ... SonSon
Arama sonucu : 3961 madde; 3,721 - 3,728 arası.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by kartopu Yazıyı Oku
    Aslında atmanız iyi oldu. Dikkatimi çeken kısımda buydu aslında.
    Ödenen paranın ilk iki taksidi 480 ve tarihi 2018 diye hatırlıyorum. Ve sonrasında son taksit epeyce otelendi ama iptal edildi.
    Neye gelicem para verildiği tarihten itibaren şerefiye hesaplanmadi madem diyelim.

Peki o tarihten itibaren bugüne kadar STAR TEMETTÜ ödemesi yaptı mı? Yaptıysa nerede? Yapmadiysa neden yapmadı gibi sorular olmalı!

SALİM hc genel kurula gidince bu kismida sorar umarım. Ha illa yapacak diye birsey yok elbette..
    Ytd

2. Ben telefondan girdiğim için bu tip şeyleri, yazıları veya grafikleri atamıyorum. Eyvallah kartopu hc. Ytd

3.  Alıntı Originally Posted by kartopu Yazıyı Oku

Bu değerleme raporunda yer alan satın alım fiyatının dağıtılması çalışmalarında maddi ve maddi olmayan duran varlıkların değerlemesi dikkate alınmış olup tespit edilen değerler, değer düşüklüğü analizine tabi tutulmuştur. Maddi duran varlıkların içerisindeki makine, tesis ve cihazların değerlemesinde maliyet yaklaşımı yöntemi kullanılmıştır. Bu maliyetler söz konusu varlıkların ekonomik ömürleri, teknolojik durumları, fiili yıpranmaları, ticari özellikleri, sektörel durumları gibi gibi etkiler gözönünde bulundurularak bugünkü değerine endeksleme yöntemi ile getirilmiştir. Değer tespiti, bir bütün olarak rafineri tesisi değerlemesi olması nedeni ile makine, tesis ve cihazların değerlemesinde uygulanabilir olduğu ölçüde piyasa verilerinin ışığı altında; rafineri tesisinin bütünü içerisindeki aktif ve çalışır haldeki değerler, söz konusu makinelerin mevcut durumları dikkate alınarak yapılmıştır.

Bu starın petkimdeki Özkaynaklara katkısı olan rakam ise 24.027.748

Petkim önceki özsermayesi 21.589.548 idi
    Son hali ise 51.388.127 dersek
    Fark 29.798.579 olursa
    Stardan geleni düşersek 24.027.748
    Kalan Bu fark nedir? 5.770.831
    Koskoca Petkim’in değerleme farkımıdır?

Tüm katkı stardan mi geldi, enflasyon farkı bu kalan fark nedir dediğim kadar mı?

Salim Hc bunuda sana zahmet olmazsa sorabilir misiniz? Bilmediğim için sordum!
    Petkim Özkaynak artışı nerede diye merakımdan, ya da bilen varsa söylesin ben mi yanlış yerden bakıyorum! Ytd

4. Varsa bilen açıklarsa sevinirim!
    Hesaplarımda bir yanlışlık yok diye düşünüyorum 🤔 varsa lütfen söyleyin..
    Ama hani Petkim arazisi, makina tesis, cihaz vs nin katkısı olması gerekmez mi? O nerede? Ytd

5. Dip not 19 sayfa 52
    Özkaynaklar kısmında yazıyor tamam da

Sermaye düzelme farkı 27.887.153 diye
    Ödenmiş sermaye ile 2.534.400 eklersek
    Toplam sermaye 30.421.553 olmuş

27 ile 24 ü toplayınca 51 Özkaynağı buluyoruz bulmasına da!
    Yine önceki özsermayeye göre 21.589 dan 27.887 e yükselmiş arada 5.7 lik bir artış az değil mi?
    Hani bunun arazisi, makinası, soğanı, patatesi 2021 yılının yaklaşık 1 yıllık karı kadar katkısı olmuş!

Spence anlatır gibi anlatsalar yine anlayamayacağım, sanırım.. ytd

6. Yahu bırak bunları 15 güne yeni çeyrek gelecek denilebilir aslında bunlar hep aklımda idi
    ama Ahsen Hc nın her sene stardan böyle kar gelecek yazısına binaen aktarmaya çalıştım.
    Ytd

7. Sayfa 465 -466 not düşeyim notlarımın arasına! Ytd

8. Negatif şerefiye bir şirketi defter değerinin altında satınalmalarda olur , öz sermaye 20 milyar diyelim sen bu şirketi 15 milyara aldın negatif şerefliye oluşur yani iskontolu fiyat bunu gelir kaydedersin (fiktif) pozitif şerefiye yani defter değerinin üstünde alırsan duran varlıkta izlenir Petkim rafineri holdingi dd satınalma fiyatından 6 küsür milyar düşüğe almış bu sebeple gelir tablosunda gelir olarak izlemiş

Sayfa 466/496 İlkİlk ... 366416456464465466467468476 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •