Sayfa 327/479 İlkİlk ... 227277317325326327328329337377427 ... SonSon
Arama sonucu : 3825 madde; 2,609 - 2,616 arası.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

1. Tahtaci üç ay önce bıraktığım gibi yine hiç değişmemiş, tam soyguncu herifin teki

16.96 Since 27 Aralık 2023

2. kaç lot şu an tabanda, biri yazabilir mi?
    dışardayım bakamıyorum
    ebenin şaplağı ile imamın pamuğu arasında geçen zamana HAYAT diyoruz.

3. Esas faaliyet karı -6.6 milyar lira. Şirket zarar ediyor. Tek seferlik gelirlerle kar yazmış. Yatırımcılarına bol sabır.
    Yılbaşı öncesi ttkom ile petkm 18 lira civarındaydı. Ondan sonra Ttkom 30 liraya gitti. Bu hisse 23 lirada debeleniyordu. Karın ağrı belli oldu.
    Marjlar nedeniyle kar edemiyordu.
    Bilancoda bunu gördük.

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    yatırım tavsiyesi değildir.

4. enflasyon muhasebesi etkisi ile olışmuş zarar sözkonusu diğer etken rafineri holding için verilen 400 milyon usd varlıklardan çıkınca borç ve döviz pozisyonu acayip kötüleşmiş daha önce bunların olacağını yazmıştım
    esas sıkıntı döviz pozisyonu beklediğim gibi 800 milyon usd üstü döviz açık durumu sözkonusu dolar normal bir atış 40 vs çıkması garip zararlara neden olucak
    geçen sene sonu 400 milyon usd stoğu olan firma şuan stoğu 200 milyon usd altına düşmüş durumda
    cari oran 1 bayağı altına inmiş durumda kur stabil kalırsa petkim olumlu ayrışır kur 40 üstüne giderse yılı çok yüksek zararla kapatır

***varlık satışı yapılması yada etilen nafta iyileşmesini beklemekten başka bir durum yok

maalesef şirket şuan işlevsiz durumda yarı zombi halde

sasa daha kötü durumda sasa finansmanı stokla yaptı stoğunu 500 milyon usd azaltıp nakit akışını çevirdi

sektörel marjlar kötü bunun üstüne kötü finansal yönetim ve azarilerin petkimi atıl varlık çevirme merkezine dönüştürmesi neticesinde bu durum yaşandı 4 senedir 1 gıdım yol alamadı firma

5. yeterli lot tabanda birikince biri çizer
    kâr -1.28 milyar geçen sene
    kâr +7.38 milyar bu sene
    o kadarda kötü değil
    ebenin şaplağı ile imamın pamuğu arasında geçen zamana HAYAT diyoruz.

6.  Alıntı Originally Posted by Maacit Yazıyı Oku
    yeterli lot tabanda birikince biri çizer
    kâr +7.38 milyar bu sene
    o kadarda kötü değil
    akener gibi bazı firmalara enflasyon muahsabesi olumlu yansıdı bu petkime pek yansımamış gibi

herkesin bakış açısına göre değişen bir konu
    sadece kara bakarsan harika kar var

karın geldiği yere bakarsan kötü bilanço derim bu petkim özelinde değil tüm kimya sektörü sasa hektaş polyesterler vs dahil sektörün marjları şuan kötü

üstüne kötü nakit yönetimi ve zarar eden varlıkların petkimde toplama isteği bu duruma neden oldu

okullular olasa çok daha sıkıntı yaşanabilirdi

** rafineri holding temettü ödemesi
    ***marjların toparlanması
    ****rafineri arsa satışı vs bu durumu toparlar ama yönetimin petkimle ilgili niyetini bana göre çok kez yazmıştım

beklenti dahilinde geldi 60 kadına makyajla değerleme vergi karı vs 1.5 sene taşıdılar da makyaş kaldırmıyo artık mevzu bukadar

7.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    enflasyon muhasebesi etkisi ile olışmuş zarar sözkonusu diğer etken rafineri holding için verilen 400 milyon usd varlıklardan çıkınca borç ve döviz pozisyonu acayip kötüleşmiş daha önce bunların olacağını yazmıştım
    esas sıkıntı döviz pozisyonu beklediğim gibi 800 milyon usd üstü döviz açık durumu sözkonusu dolar normal bir atış 40 vs çıkması garip zararlara neden olucak
    geçen sene sonu 400 milyon usd stoğu olan firma şuan stoğu 200 milyon usd altına düşmüş durumda
    cari oran 1 bayağı altına inmiş durumda kur stabil kalırsa petkim olumlu ayrışır kur 40 üstüne giderse yılı çok yüksek zararla kapatır

***varlık satışı yapılması yada etilen nafta iyileşmesini beklemekten başka bir durum yok

maalesef şirket şuan işlevsiz durumda yarı zombi halde

sasa daha kötü durumda sasa finansmanı stokla yaptı stoğunu 500 milyon usd azaltıp nakit akışını çevirdi

sektörel marjlar kötü bunun üstüne kötü finansal yönetim ve azarilerin petkimi atıl varlık çevirme merkezine dönüştürmesi neticesinde bu durum yaşandı 4 senedir 1 gıdım yol alamadı firma
    Azerilerin petkimi atıl varlık haline çevirme cabasına kesinlikle katilıyorum. Rafineri hisse devrine koyduklari madde ilginç..
    Socar rafineri sermaye artışına giderse petkim katılamayacak.
    Bu madde resmen suç teşkil ediyor. Halkın malini gasp anlamında.
    Yani şu anda verdikleri yüzde 12 hisse varya.
    Socar sermayeyi yüzde 100 artırsa petkimin hissesi yüzde 6 ya düşüyor.
    Bi müddet sonra tekrar yüzde 100 sermaye artırsa petkimin hissesi yüzde 3 e düşüyor.
    Spk buna nasıl müsade edecek?

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by Maacit Yazıyı Oku
    yeterli lot tabanda birikince biri çizer
    kâr +7.38 milyar bu sene
    o kadarda kötü değil
    Makasın gecen sene kötü olduğunu cümle alem biliyor. Bu durumu kim ayakta tutacaktı, star elbette.
    Nitekim tuttu da hemde beklenilenlerin de üstünde bir kar ile ben 8.4 bekliyordum 9.6 civarı gelmiş!

Sonuçta kar iyi değil çok iyi, bilanço kötü olsa da! Bilanço içeriği beklenilen durum, kar ise beklenilmeyen durum!
    Sürdürülebilir mi olacaz onuda gelecek makamsal veriler ve talep artışı gösterir.

Bugün taban yerine tavan olsaydı bilanço kötü gelmiş değilde, kar iyi gelmişi konuşacaktık! Ve tahta yine alıcı bulurdu kanımca diye düşünüyorum!
    Geçen yazdığım husus vardı 26 sı bilanço gelecek ne ilginç dediydim!
    Sonrası vadesonu ay kapanışı ve seçim! Bir hafta sonrasında da bayram tatili!
    İşin özü bunların yatacak yeri yok! Ytd

Sayfa 327/479 İlkİlk ... 227277317325326327328329337377427 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •