Sayfa 140/479 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190240 ... SonSon
Arama sonucu : 3825 madde; 1,113 - 1,120 arası.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

1. Bu yılın başında(2023) En son vadesi dolan 500 milyon dolar tutarındaki tahvilin geri ödenmesini finanse etmek için JP Morgan Securities ile 300 milyon dolar tutarında kredisi bulunuyor( yine 2023 ocakta kullanmıştı) 3 yıl geri ödemeli.
    Eee geriye elde stara ödemediği son taksit 240 ml dolar duruyor nakit akışı bozulmasın diye iptal ettiği.
    Sonra da petlim sermayesini alacaklar kısmı karşılayacak diyerekten arttırdin.
    Benim esas meselem şuan Star 2019 hatta 2018 karı veya zararı nedir? Bu zaman dilimine kadar.. ytd

2. Neden meselemiz! Bunca zaman buraya gelenler, yatırım yapanlar yıllarca star ödemesi bitsin diye beklemedi mı? O kadar süreç yipratilmadi mı? Son taksidi iptal ettiysen bundan önceki odedigin son taksit olmaz mı?
    Kaç onun tarihi 2018 Eylül.o süreçten beri star ne kar veya zarar yazmış muhasebelestir! İlk 500 de bilmem kacincilaga yükselmiş demeyi biliyorsanız eğer!
    O tarihten bu tarihe kadar faizi ile petkime yansıt.
    O zaman niye oteleledin madem son taksit ile yüzde 6 lik payı almayacaktın, şimdiye kadar yüzde 12 lik ne yansimissa onu alması gerekmez mi?
    Ben mi yanlış düşünüyorum.. doğrusu ne? Ytd

3. Hatta starin yüzde 18 ini bile almış olsaydı bundan önceki ödediği taksit ve bu kadar yıl oteledigi sebepli o aradaki fark her ne ise yansitilmali. Tekrar diyorum pandemi sürecinde tuprasta zarar etti lakin bunun süreci neredeyse yaklaşık 4-5 yıl oldu. Ytd

4. Alacak zaten rafineri holding %20 alacak dolaylı yoldan star %12 finansala yansıyacak 31.12 bilanço da bu sebeple çok iyi gelecek 👍👊 star çatır çatıt kar elde ediyor starın arsa Petkim’in sat Stara al 300 milyon usd 140 ile kalan -%6 öde 160 Petlim vs borç azalt hisse o zaman abartmadan yazıyorum 1.50-2 usd arasına olacaktı şu işi yapsalar siyahla beyaz gibi durum değişecekti , şuanki durumda star umarım bu sene 2024 içinde temettü dağıtmaya başlar Petkim’in buna çok ihtiyacı var ,

5.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    Alacak zaten rafineri holding %20 alacak dolaylı yoldan star %12 finansala yansıyacak 31.12 bilanço da bu sebeple çok iyi gelecek 👍👊 star çatır çatıt kar elde ediyor starın arsa Petkim’in sat Stara al 300 milyon usd 140 ile kalan -%6 öde 160 Petlim vs borç azalt hisse o zaman abartmadan yazıyorum 1.50-2 usd arasına olacaktı şu işi yapsalar siyahla beyaz gibi durum değişecekti , şuanki durumda star umarım bu sene 2024 içinde temettü dağıtmaya başlar Petkim’in buna çok ihtiyacı var ,
    Yok yok ben starın son taksiti olan 2018 den beri gelmesi gereken paradan bahsettim. Faiziyle birlikte!
    Gelmesi gerekiyor mu hukuki veya muhasebe açısindan? Ytd

6.  Alıntı Originally Posted by spenc Yazıyı Oku
    Yok yok ben starın son taksiti olan 2018 den beri gelmesi gereken paradan bahsettim. Faiziyle birlikte!
    Ödemedin ki ödediğin 480 , hisse satılsa star temettü hakkı vs doğardı hisse satılmadı sadece satışı ile ilgili protokol yapıldı bu sebeple de almadığı %6 için maalesef Petkim’e hak vs doğmaz

7.  Alıntı Originally Posted by spenc Yazıyı Oku
    Ayrıca starın varsa geçmiş yıllardan dağıttı temettü onlarında alınmış olması gerekmez mi? Eğer böyle bir durum olursa Petkim niye zarar yazsın?
    Starın alınmasında ki ve yatırımlarınin yapılmasında ki amaç neydi?
    Petkimin dönemsel belli yıllarda döngüsel karlar yapmasini önlemek ve ilerleyen süreçte star ve petkimin kendi iç finansal yapısılasmasi geregi birbirine katkı sağlamak değil miydi?

Şu olsaydı bu olsaydı demek yerine,
    asıl olması gerekenlere dikkat çekmek daha bir farkindalik yaratir..
    Buradaki asıl husus star taksitinin ötelenmesi ve geçmiş karlarınınne olacağı olmalı!
    Kanımca..Ytd

8.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    Ödemedin ki ödediğin 480 , hisse satılsa star temettü hakkı vs doğardı hisse satılmadı sadece satışı ile ilgili protokol yapıldı bu sebeple de almadığı %6 için maalesef Petkim’e hak vs doğmaz
    https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bil...ya-holding-a-s
    Eminmisiniz hocam!
    burada bağlı ortaklık ve iştirak durumu finansallarin içerisinde artik!
    Bu bir protokolde olsa şimdiye kadar olan bir hak var ortada yaklaşık 5 yıl geçmiş.
    Sonuçta finansallardaki ortaklığı kadar kabul görmüş bir durum söz konusu ve bu bilançoya yansıyacak. Yüzde 6 sini almadı deyip 2018 den bu yana bir hakkı yokmuş gibi dediğinizi anliyorum.

Benimde kastettigim şu!
    Yüzde 12 kadar hakkı var yüzde 18 değil!
    Zaten yukarıda da yazdım.
    Kalan yüzde 6 yi ilerde alır geçmişten gelen yüzde 6 yi da o zaman alır..
    Ytd

Sayfa 140/479 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190240 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •