Sayfa 483/483 İlkİlk ... 383433473481482483
Arama sonucu : 3863 madde; 3,857 - 3,863 arası.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by spenc Yazıyı Oku
    Geçen söylediğim rsi düşeni kırmıştı ama o performansin hakkını alamadık henüz. 200 günlük üstünde kalıcı olmak kaydıyla Şimdi 8 - 22 yi kırmalı 100 günlüğe geçiş yapmalı. Ytd.
    Bugün kırılımın hakkını verir mi acaba dedim yine olmadı. Duvar örmüşler .. ytd

2. Günün zirvesine yakın kapadı valla helal olsun ıkına ıkına 😊
    Acaba tahtacınin Kırım Kongo kanamalı ateşi falan mı var da bu kadar zorlanıyor.. ytd

3. https://youtu.be/WJkGX67ZAeI
    Kapın her çalındıkça Hüsnü Şenlendirici ve Haktan dan gelsin. 8-22 hatrina.ytd

4. Petrokimya Devleri Tesislerini Kapattı Ancak Etilen Fiyatlarında Gelişme Yok demiş
    26-Nisan-2024 de GazeteciJacob Kutchner

Hamburg (Almanya): Önceki hafta yükseliş eğilimi gösteren etilen fiyatları, bölgesel piyasada devam eden arz sıkıntısına rağmen Nisan ayının üçüncü haftasında düştü; bu da Avrupa etilen piyasasındaki düşüş eğilimini yansıtıyor. Hammadde fiyatları Nisan 2024'ün başından bu yana sürekli olarak düşerek ürün fiyat gerçekleşmelerindeki düşüşe katkıda bulundu. Ek olarak, bölgesel pazarda etilen talebinin herhangi bir iyileşme belirtisi göstermemesi, fiyatların daha da zayıflamasına neden oldu.

Öte yandan, kıtanın en büyük petrokimya üreticilerinden ikisinin etilen tesislerini kapatmayı planlaması nedeniyle, petrokimya sektöründeki gerileme Avrupa pazarını ağır şekilde etkilemeye devam ediyor. ChemAnalyst'in son veri tabanına göre Almanya pazarında etilen fiyatları 20 USD/MT düştü. Hammadde naftasının ürün üzerindeki maliyet baskısı, nafta fiyatlarının düşmeye devam etmesi ve iç pazarda ürün fiyatlarının düşmesi nedeniyle sınırlı kaldı.

Ayrıca bu dönemde jeopolitik çatışmalar ve üretim kesintileri de ön plana çıktı. İsrail ile İran arasındaki gerginlikler her gün dalgalanıyor ve daha fazla sıkılaştırmaya ilişkin endişelerin ortasında enerji fiyatlarını belirli bir eşik değerde veya üzerinde tutmayı başarıyor. Ancak Orta Doğu'daki çatışmalara ilişkin endişelerin azalması ve ABD'deki ticari faaliyetin yavaşlaması nedeniyle petrol fiyatları yakın zamanda düşüş yönünde düzeltme yaptı. Ayrıca ABD ham petrol stoklarındaki düşüş de bu gerilemeyi daha da destekledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş etilenin genel üretim maliyetini düşürdü. Ancak iç piyasadaki düşük işletme oranları ve ABD ile Asya pazarlarından yapılan ithalatın yavaşlaması nedeniyle etilen temini kısıtlı kaldı.

Enflasyon oranındaki düşüşe rağmen, alıcıların nihai ürün talebinin görünümüne ilişkin endişelerini dile getirmeleri nedeniyle alt polietilen sektöründen gelen etilen talebi nispeten ortalama düzeyde kaldı. Dolayısıyla alımlar temel ihtiyaçlarla sınırlı kaldı. Ayrıca, önde gelen etilen üreticisi BASF, 2024 yılının ilk çeyreğinde satışlarında %12,4'lük bir düşüş bildirdi. Bu düşüş, esas olarak etilen de dahil olmak üzere tüm segmentlerdeki düşük hammadde ve enerji fiyatlarından kaynaklanan önemli ölçüde düşen fiyatlara bağlı. Sonuç olarak, FD Hamburg etilen fiyatları 19 Nisan'da sona eren haftada 870 USD/MT seviyesinde sabitlendi.

İlgili bir kayda göre, Exxon Mobil Chemical, Fransa'nın Port-Jerome-sur-Seine kentindeki Gravenchon tesisindeki etilen krakerini ve türevleri birimlerini 2024 yılında kapatmayı planlıyor. Bu kapanış, yıllık 400.000 mt kapasiteli bir etilen buharlı krakerini de içeriyor. ayrıca alt akış polietilen ve polipropilen tesisleri. Ayrıca Suudi Arabistanlı Sabic, Geleen Hollanda tesisindeki olefin 3 krakerini kalıcı olarak kapatmayı planlıyor. Piyasa oyuncuları, etilen ünitelerinin kalıcı olarak kapatılmasının yakın vadede ürün arzını etkileyeceğini ve bunun bölgesel pazarda sınırlı arza yol açacağını öngörüyor.

Geleceğe bakıldığında, önümüzdeki haftalarda Avrupa pazarında etilen fiyatlarının yükselmesinin beklendiğini öngörüyor. Sonraki polietilen ve diğer türev endüstrilerden gelen talebin, daha yavaş da olsa, iyileşmesi muhtemel. Ayrıca ham petrol fiyatlarının önümüzdeki haftalarda artmasının beklenmesi nedeniyle ham madde nafta fiyatları da artabilir ve bu da ürünün üretim maliyetini yükseltebilir.

Diye paylaşmak istedim. Aman diyim bir anlam çıkmasın lütfen... Ytd

5. Petkim in ilk çeyreği de ilgili veriler eşliğinde mı gelir bilemem. Kızıldenizdeki durumları biliyoruz, arkasından bu krakerlerin kapatılması ya da kapatilmayi planlaması ilerleyen süreçte petkime nasıl bir avantaj getirir onu da bilemem ama Asyadaki stok erimesi, Kızıldeniz durumları ve Kraker kapatilmalarini olumlu olabileceğini düşünüyorum. Bu benim şahsi fikrim.
    Bu yüzden haberi gördüm paylaştım..
    Sonra klip okumak zorunda kalıyoruz demeyin.

Tabi talepte olması gerekir, kapatılan krakerlerin karşılığı..
    Varsa fikri olan paylaşabilir.. ytd

6. Kimse bir fikir veya bu konularla ilgili görüşünü belirtmedi şimdiye kadar. Belki de sadece teknik açıdan bakanlar var konuya.
    Ve bunca zaman buraya bu tip şeyleri aktarmamdan birşeyler cikarmayiniz lütfen.
    Ben sadece kendimce fikrimi aktarım, birşey bildiğimden değil. Ve yine lütfen yazdıklarımı, söylediklerimi kaile almayaniz. İstişare olması açısından aktarıyorum ve dediğim gibi Petkim'de bu karşılıklı istişareyi geldiğimden beri bulamadım.
    Belki bu hissenin gösteremediği performanstan kaynaklı, belki de insanları şimdiye kadar yipratmasindan kaynaklı ya dq bana kıl olunmusluktanda kaynaklı olabilir, orasını bilemem.
    Ama ben aktarmaya burada olduğum süre içerisinde devam edeceğim.. ytd

Sayfa 483/483 İlkİlk ... 383433473481482483

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •