Sayfa 344/478 İlkİlk ... 244294334342343344345346354394444 ... SonSon
Arama sonucu : 3820 madde; 2,745 - 2,752 arası.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

1. Sayfa 343 not!
    Star Rafineri: 2023 yılında 9.444mn Dolar satış
    geliri, 893mn Dolar net kar elde etti. 4Ç23
    döneminde ise satış geliri 2.483mn Dolar, net kar
    935mn Dolar oldu. (Star Rafineri bilançosunu döviz
    bazlı tuttuğundan enflasyon muhasebesinden
    muaftır. Petkim STAR Rafineri A.Ş.'nin dolaylı olarak
    %12 pay sahibi olup 4Ç23’de 3.194mn TL net kar elde
    etmiştir.

Burada dikkatimi çeken kısımlar var!
    Nedir onlar?
    * Starın satışları karşısında yüzde 9 küsürlük kar gelmesi!
    Bu kısım bu enflasyon ortamında çok düşük kalmış gibi gördüm, tüpraşı incelemedim ama ilk hammadde için biraz az oran sanki! Sektörden CEMAR Hc bu duruma ne der diye sorayım!

* 4Ç23’de 3.194mn TL net kar elde
    etmiştir denmiş! Sanırım burada da yanlışlık var son çeyrek değilde tüm yılın karı olmalıydı!

Eğer star kar marjı daha yüksek olsaydı Petkim’e gelecek karda o oranda artmış olacaktı!

* Diğer bir husus Star, Petkim’e Temettü verdimi verecek mi bir açıklama yok! Normal temettü verilme durumu halka açık olan bir şirket ise yapılması gerekir, star halka açık değil ama şeffaflık ilkeleri gereği Petkim’in bu durumu paylaşmasını isterim. 2023 veya daha önceki karlarından 2024 de yansıtılmak üzere diye ekstra not alayım! Yatırım tavsiyesi değildir!

2.  Alıntı Originally Posted by spenc Yazıyı Oku
    Sayfa 343 not!
    Star Rafineri: 2023 yılında 9.444mn Dolar satış
    geliri, 893mn Dolar net kar elde etti. 4Ç23
    döneminde ise satış geliri 2.483mn Dolar, net kar
    935mn Dolar oldu. (Star Rafineri bilançosunu döviz
    bazlı tuttuğundan enflasyon muhasebesinden
    muaftır. Petkim STAR Rafineri A.Ş.'nin dolaylı olarak
    %12 pay sahibi olup 4Ç23’de 3.194mn TL net kar elde
    etmiştir.

Burada dikkatimi çeken kısımlar var!
    Nedir onlar?
    * Starın satışları karşısında yüzde 9 küsürlük kar gelmesi!
    Bu kısım bu enflasyon ortamında çok düşük kalmış gibi gördüm, tüpraşı incelemedim ama ilk hammadde için biraz az oran sanki! Sektörden CEMAR Hc bu duruma ne der diye sorayım!

* 4Ç23’de 3.194mn TL net kar elde
    etmiştir denmiş! Sanırım burada da yanlışlık var son çeyrek değilde tüm yılın karı olmalıydı!

Eğer star kar marjı daha yüksek olsaydı Petkim’e gelecek karda o oranda artmış olacaktı!

* Diğer bir husus Star, Petkim’e Temettü verdimi verecek mi bir açıklama yok! Normal temettü verilme durumu halka açık olan bir şirket ise yapılması gerekir, star halka açık değil ama şeffaflık ilkeleri gereği Petkim’in bu durumu paylaşmasını isterim. 2023 veya daha önceki karlarından 2024 de yansıtılmak üzere diye ekstra not alayım! Yatırım tavsiyesi değildir!
    CEMAR hocam kar marjı hususunda nedir durumlar sektörde! Ytd

3. Daha öncede yazdığım gibi sektörde marjlar berbat ve bu senede 1. Çeyrek kötü gidiyor kur riski çok yüksek olası seçim sonrası kur atağında muhtemelen çeyreklik tarihi bir zarar açıklayacak , Petkim bu değeri hakediyormu ? Yani Petkim’in sahibi koç , akkök Sabancı olsa kesinlikle haketmiyor derdim , ama yıllardır yapılmayan yatırmalar şirketi işlevsizleştirme atıl varlık toplama yeri olarak görülmesi bu fiyatı getirdi bankalar için kullanılan kötü kredilerim toplanacağı banka gibi , socarın verimsiz borçlu yapıları Petkim’de toplandı sonuçta bu oldu yönetimin bu tavrı değişmeden şirketin gerçek değerine gelmesi namümkün daha öncede yazdığım gibi kendinizi salak yerine koymayın gidin genel kurula katılın gözlerinin içine baka baka yaptıklarını yüzlerine söyleyin burdan ağlama sızlama ayıracağınız zamandan çok daha düşük bir sürede yapılır her şirkette patrondan çok patroncular vardır ben perkimr yapılanın bu patroncu tayfası tarafından yapıldığını düşünüyorum Azerbaycan devleti ky vereceği 3 kr temettü peşine düşeceğine inanmıyorum ama zihni sinir proje sahibi çok arkadaş var bak Fenerbahçe bile tavır kouıyır yıllardır Petkim yatırmcısından. Ses Seda yok böyle oluncada çoğu şeyde hallediliyor aslında

4. Gönlümden geçeni soyliyim. Buraya kadar dusmusken biraz daha düşmesini isterdim veya isterim. Olan olmuş tahtacı bir salaklık yaptı kanımca eğer defterinin değeri doğruysa.
    Tabi bunu bugün mum üç aşağı boşluklu açmadığı için söylüyorum. Yani Petkim'de olduğumuzun farkındayız herşey olabiliyor. Öncelikle haftalık Bulut'un içine girmemeli, günlük Bulut'un da içine atmalı. Yatırım tavsiyesi değildir..

5. Defterinin değerini bilmiyenlerin, defterini dürerler. Elbet bir düren cikar, kimbilir.. ytd

6. Ortalıkta sayı azaldı yine 2 üye 13 ziyaretçi. Kaç gündür montanliydi buralar. Bakalım neler yapacak bizim salak tahtacı.. ytd

7. Konu komşu tüm mahalleliye suya giriş serbest emri verdim spenc hc, tüm ahali düşsede alsak diye kedi gibi gözlüyor tahtayı

16.96 Since 27 Aralık 2023

8. Salak tahtacı hadi senden salaklık bekliyorum.. basarabilirsin sen. Ytd

Sayfa 344/478 İlkİlk ... 244294334342343344345346354394444 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •