Sayfa 3/62 İlkİlk 123451353 ... SonSon
Arama sonucu : 489 madde; 17 - 24 arası.

Konu: MGROS - Migros Ticaret

1.  Alıntı Originally Posted by aboriste diwane Yazıyı Oku
    Yeni sayfaya geçilmiş haberimiz yok. Ortaklar da bi haber vermiyor
    Az önce eski sayfada yazmaya çalışırken; yönetici tarafından kilitlendi uyarısı verince farkettim.
    Ortaklar ve emekli abim; bugünkü gündeme dair bu borsaya vergi meselesine ilişkin bir sorum olacak.
    Cbaşkanında %15 yetkisi zaten vardı ve bugüne kadar hiç uygulanmadı. Durup dururken meclise getirilen torba yasa ile bu yetki oranı %40'a neden çıkarılır? Açıkçası, zihinlerde uygulanmayacaksa neden arttırılır gibi soruları da beraberinde getiriyor.
    Borsa yatırımcısı bir şirkete ortak olur. O şirket bilancosuyla karının vergisini zaten öder.
    Yatırımcı açısından bu saçma ötesi birşey. Sonuçta riskli bir yatırım ve kar etmek kesin bir durum olmadığı gibi zararla çıkmak da mümkün.
    Böyle bir saçmalık borsada ne yerli ne de yabancı yatırımcı bırakır.
    Yapılmak istenen nedir sizce?
    Açıkçası, böyle bir saçmalığın uygulamasıyla karşılaşmamak için tüm portföyü satıp yüksek oranlı mevduata geçmeyi bile düşünüyorum.

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Amaç Dövize ve dövize dayalı varlıklara yatırım yapmayı ve yönelmeyi engellemek, TL varlıkları cazip hale getirmek, borsaya kısa vadede vergi gelme ihtimali zayıf. Bence millet ortalığı karıştırıyor. Kazanan tabiki vergisini ödesin yatırımcı zaten vergiden muaf olur, belli süreler senedi ellerinde bulunduranlar değer artış kazancından muaf olacakları için vergi yükümlülüğü doğmayacaktır. Yetki verilir ama C.Başkanı bunu borsa için kullanır mı ? Kısa vadede hiç sanmıyorum. Aksi takdirde borsayı bitirirler. Halka arzlar güme gider. Zamanı değil.
    Vergi yıllık kazanç ve iratlardan alınır. 1 yıldan fazla tutulan senetlerin değer artış kazançlarının vergiye tabi tutulacağını sanmıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by Emekli62 Yazıyı Oku
    Amaç Dövize ve dövize dayalı varlıklara yatırım yapmayı ve yönelmeyi engellemek, TL varlıkları cazip hale getirmek, borsaya kısa vadede vergi gelme ihtimali zayıf. Bence millet ortalığı karıştırıyor. Kazanan tabiki vergisini ödesin yatırımcı zaten vergiden muaf olur, belli süreler senedi ellerinde bulunduranlar değer artış kazancından muaf olacakları için vergi yükümlülüğü doğmayacaktır. Yetki verilir ama C.Başkanı bunu borsa için kullanır mı ? Kısa vadede hiç sanmıyorum. Aksi takdirde borsayı bitirirler. Halka arzlar güme gider. Zamanı değil.
    Vergi yıllık kazanç ve iratlardan alınır. 1 yıldan fazla tutulan senetlerin değer artış kazançlarının vergiye tabi tutulacağını sanmıyorum.
    Umarım emekli abim. Yoksa; Mehmet Şimşek ve Gaye hanımla başlatılan ekonominin düzeltilmesi ve normalleşttirilmesine yönelik tüm çabalar bir anlamda çöp olur.

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. vergiden korkmuyorum onu yapamazlar aksi takdrde dolar 40 olur 50 olur....

benim korkum perakende yasasının yeniden gündeme gelmesi. paza rgünü zincir marketlerin kapatılması yeniden gündeme geliyor. illa halkı bakkalara kazıklatacaklar... böyle saçma bir şey görmedim ben
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by carlislecullen Yazıyı Oku
    vergiden korkmuyorum onu yapamazlar aksi takdrde dolar 40 olur 50 olur....

benim korkum perakende yasasının yeniden gündeme gelmesi. paza rgünü zincir marketlerin kapatılması yeniden gündeme geliyor. illa halkı bakkalara kazıklatacaklar... böyle saçma bir şey görmedim ben
    Bakkallardan kimse almaz alışmış herkes zincir marketlere onu biraz zor çıkarırlar. AVM leri kaptabilirler diyeceğim en fazla online alışveriş yapar insanlar. Bizim millet alışmış AVM'de haftasonu gezmeye yani elinden alırlarsa ters teper. Nere gideceksin 15 milyonluk İstanbul sanki yeterli mekan var sanki para var insanlarda kapatmazlar. Ancak laf.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by carlislecullen Yazıyı Oku
    vergiden korkmuyorum onu yapamazlar aksi takdrde dolar 40 olur 50 olur....

o konuda içim rahat. eğer öyle bir saçmalığa da imza atarlarsa ilk zamanlar millet cumartesileri marketlere yığılır sonrasında ise kendisini 6 günlük düzene uyarlar ve alışverişini yine oradan yapar. gel gelelim, maceralara doymayan hükümet bunu yapar mı yapabilir. tahta fiyatları kısa vadede bundan olumlu veya olumsuz etkilenebilir mi etkilenebilir. ama genel anlamda netice değişmez diye düşünüyorum.
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by Emekli62 Yazıyı Oku
    Yedek akçenin ayrılması için esas alınan kar, net dönem karıdır. Geçmiş yıldan aktarılan kar dikkate alınmaz. Bu nedenle bilançoya göre kar elde edilmiş olması gerekir. İşte bu karın yüzde beşi, sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar kanuni yedek akçe olarak ayrılması zorunludur. Ticaret Kanunu'nun 519. maddesinde “Yıllık kârın yüzde beşi, ödenmiş sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar genel kanuni yedek akçeye ayrılır†demek suretiyle kanuni yedek akçe düzenlenmiştir. Genel kurulun kâr dağıtma kararı verebilmesi için kanuni ve isteğe bağlı yedek akçelerin ayrılması gereklidir (TTK m. 523/1).
    Yedek akçe deyimi, genellikle sermaye şirketlerinin bilânço dönemi kârlarından dağıtılmıyarak, çeşitli amaçları gerçekleştirmek üzere, şirket bünyesinde tuttukları kâr kısmını ifade eder. Yedek akçe ya belli gayele- lerin gerçekleşmesini sağlamak ya da ilerde doğacak riskleri karşılamak için ayrılır. Eğer şirket kârı dağıtmıyorsa, II. tertip yedek akçe ayrılmaz. Kârın dağıtılması halinde ise, birinci kâr dağıtımından sonra II. tertip yedek akçe ayrılır ve sonra ikinci kâr dağıtımı yapılır.
    Bu açıklama dikkate alındığında geçmiş yıllar karları, belirli bir amaca tahsis edilmemiş serbest yedek akçeler (örneğin olağanüstü yedekler) ile genel kanuni yedek akçelerin ödenmiş/çıkarılmış sermayenin yarısını aşan kısmı kar payı dağıtımında kullanılabilecektir.
    abi matematiksel hesapla gidecek olursak. yanlış anlamadıysam ki muhtemelen bir yerleri yanlış anladım. II. yedek akçe kısmı biraz havada kaldı zihnimde.
    şirket 6 milyar net kar elde etti. 300 milyon yedek akçe ayırmak zorunda. geri kalanı dağıtacak ama II. yedek akçe kısmı?

ve bir de kurgusal olarak şirketin yöneticisi sahibi olsam net dönem kârının hele ki böyle bir büyüme hızındayken %50'sini değil %30'unu dağıtırdım, geri kalanı yatırım yapardım. ama iç borçlanma da bir seçenek, şirketin nakit akışı çok güçlü. fakat faizler yükseliyor. buna rağmen meselâ Tüpraş kasası tamamen para doluyken tahvil ihracıyla borçlanıyor. elbette ki bu insanlar senin gibi profesyonel yönetici ve iğne deliğinden hindistan'ı görme yeteneğine ve bilgisine sahipler. bunu nasıl izah ederiz?

mevcut koşullarda nasıl bir yol izleyeceklerini düşünmek daha mantıklı?

7.  Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    abi matematiksel hesapla gidecek olursak. yanlış anlamadıysam ki muhtemelen bir yerleri yanlış anladım. II. yedek akçe kısmı biraz havada kaldı zihnimde.
    şirket 6 milyar net kar elde etti. 300 milyon yedek akçe ayırmak zorunda. geri kalanı dağıtacak ama II. yedek akçe kısmı?

ve bir de kurgusal olarak şirketin yöneticisi sahibi olsam net dönem kârının hele ki böyle bir büyüme hızındayken %50'sini değil %30'unu dağıtırdım, geri kalanı yatırım yapardım. ama iç borçlanma da bir seçenek, şirketin nakit akışı çok güçlü. fakat faizler yükseliyor. buna rağmen meselâ Tüpraş kasası tamamen para doluyken tahvil ihracıyla borçlanıyor. elbette ki bu insanlar senin gibi profesyonel yönetici ve iğne deliğinden hindistan'ı görme yeteneğine ve bilgisine sahipler. bunu nasıl izah ederiz?

mevcut koşullarda nasıl bir yol izleyeceklerini düşünmek daha mantıklı?
    şirketin nakit sorunu yok tabi ama dönemsel olarak ödemelerin yoğun olduğu zamanlarda borçlanıyor. zaten kredibiliteside oldukça yüksek. istediği kadar parayı istediği zaman bulabilir. sürekli nakite ihtiyacı olan bir sektör perakende sektörü. tarım ürünlerine çok kısa vadede ödeme yapılıyor bildiğim kadarıyla.

nakit sorunumuz yok esasında ama geçen yıl yapılan borçlanmaların ne derece doğru olduğunu şimdi daha iyi anladık. çünkü %18-20 civaı faizle borçlanıldı. şimdi alınsa en az 50 faiz ödenecekti.

tıpkı ilk önce euro borcu kapatmayı istedikleri gibi şimdide yatırıma yöneldiler.

düşünün 800 milyon euro borcumuz olsaydı 24 milyar tl ederdi ve her yıl en az 12-13 milyar tl faiz ödemek zorunda kalırdık bugün
    şirketin finansal kısmı profesyonellerin elinde. merak etmeyin.
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by carlislecullen Yazıyı Oku
    şirketin nakit sorunu yok tabi ama dönemsel olarak ödemelerin yoğun olduğu zamanlarda borçlanıyor. zaten kredibiliteside oldukça yüksek. istediği kadar parayı istediği zaman bulabilir. sürekli nakite ihtiyacı olan bir sektör perakende sektörü. tarım ürünlerine çok kısa vadede ödeme yapılıyor bildiğim kadarıyla.

nakit sorunumuz yok esasında ama geçen yıl yapılan borçlanmaların ne derece doğru olduğunu şimdi daha iyi anladık. çünkü %18-20 civaı faizle borçlanıldı. şimdi alınsa en az 50 faiz ödenecekti.

tıpkı ilk önce euro borcu kapatmayı istedikleri gibi şimdide yatırıma yöneldiler.

düşünün 800 milyon euro borcumuz olsaydı 24 milyar tl ederdi ve her yıl en az 12-13 milyar tl faiz ödemek zorunda kalırdık bugün
    şirketin finansal kısmı profesyonellerin elinde. merak etmeyin.
    şirket finansal anlamda kesinlikle çok iyi yönetiliyor. ben sadece kendi bilgimi artırmak ve derinleştirmek için soruyorum bunları. meselâ benzer bir durumda Tüpraş niye bu dönem borçlanıyor gibi sorular soruyorum kendime. onlar da en az Migros yöneticileri kadar işlerinde iyiler. sorduğum soruların temelinde konunun mantığını kavramak var. tabii emekli62 abimiz gibi bir duayen de başımızda olunca... insan durmaksızın öğrenmek istiyor.

Sayfa 3/62 İlkİlk 123451353 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •