Sayfa 26/62 İlkİlk ... 16242526272836 ... SonSon
Arama sonucu : 489 madde; 201 - 208 arası.

Konu: MGROS - Migros Ticaret

1. Ömerhan Karamahmutoğlu sozkonusu paylaşımına gelen yorumlar üzerine yeni bir değerlendirme yaparak konuyu biraz daha açmış... Xten hepsini alamadım yalnız...

Enflasyon Muhasebesi’nin Gıda Perakende Şirketleri Üzerindeki Etkisi” tarihi bir paylaşım olmakla beraber, farklı fikirleri de beraberinde getirdi.

Şimdi daha önce eli benzeri olmayan, hiçbir yer de görmediğiniz bir paylaşım yapacağım.

Haftasonu yapmış olduğum “Enflasyon Muhasebesi’nin Gıda Perakende Şirketleri Üzerindeki Etkisi” başlıklı konu ile ilgili birçok yorum var. Yorumlara saygı duymakla beraber rakamlarla, tablolarla cevapları da vermiş olayım.

Gıda Perakenciler özelinde FAVÖK marjının belirgin bir şekilde negatif etkileneceği yorumunu en detaylı şekilde anlatıyorum.

Marj düşebilir ama stok devir hızı yüksek olduğu için Ebitda yine de nominal olarak artıyor. Çünkü sadece Stok ve SMM endekslenmiyor. Ciro da endeksleniyor.

Stok hızlı döndüğünden stokta bekleme süresi düşük ve SMM üzerdeki endeks etkisi sınırlı olduğunda marj düşse bile tutar nominal olarak artabiliyor.

Başlıyorum;

#MGROS'ta da benzer sonuçlar olmakla birlikte daha küçük olan #SOKM üzerinden gidelim. Öncelikle burada yaptığımız bir gelir tablosu endeksleme örneği.

Bunun için ciro ve faaliyet giderlerini ilgili ayın TÜFE'si ile endeksleyerek 2023 sonuna getireceğiz.

SMM tarafında ise önce dönem içindeki satın alma tutarını bulacağız. Bu rakama SMM mutabakatı ile ulaşacağız.

Sonrasında satın alma tutarını endeksleyecek ve çıkan rakam üzerinden yeni bir SMM mutabakatı yaparak enflasyon muhasebesi yapılmış SMM mutabakatına ulaşacağız.

Tablo 1'de aylık TÜFE üzerinden hazırladığımız endeksleme tablosu var. İlk satır ilgili ayın TÜFE'si.

İkinci satır ise bunun yıl sonu kümüle olarak götürülmesi.

Örneğin, Ocak ayında gerçekleşmiş bir işlemi 11 ay ileri götüreceğiz. Bu da Şubat-Aralık arasındaki kümüle aylık enf ile 1,5451 gibi bir çarpana bizi götürecek.

Neden Ocak ayındaki enflasuonu almıyoruz derseniz, genel uygulama pratiğinde işlemin gerçekleştiği ayın endeksi kullanılmaz.

İşin pratisyenleri ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaktır.

1-Ciro ile başlayalım. #SOKM'nin son çeyreği 31.7 milyar TL olmak üzere 2023'ü 106.7 milyar TL nominal ciro ile kapatmasını bekliyorum.

Yukarıda ifade ettiğim gibi her çeyreği üç bölüp aylık cirolara ulaşıyor ve bunu Tablo 1'deki endeks ile Aralık ayına taşıyarak 2023'te enflasyon muhasebesi uygulanmış ciro olan 133.3 milyar TL'ye ulaşıyoruz.

Detayları Tablo 2'den takip edebilirsiniz.

2-Amortisman hariç OPEX tarafında son çeyreği 5.3 milyar TL olmak üzere 2023'ü 17.8 milyar TL ile kapatmasını bekliyorum.

Yukarıdaki metodoloji ile endekslediğimizde enflasyon muhasebesi uygulanmış rakam 22.2 milyar TL oluyor.

Detayları Tablo 3'ten takip edebilirsiniz.

3-Gelelim SMM'ye. Yukarıda da ifade ettiğim gibi burada öncelikle dönem içindeki satın alma tutarına ulaşmamız gerekiyor.

Burada Dönem Sonu Stok + SMM - Dönem Başı Stok formülünü uygulayarak her çeyrek için satın alma tutarını hesaplıyoruz.

Son çeyrek nominal SMM tahminim 24 milyar TL. Yıl sonu stok tahminim ise 14.2 milyar TL.

Tablo 4'ten de takip edebileceğiniz üzere çeyreklik satın alma tutarlarına ulaşıyoruz.

Az sonra ihtiyacımız olacağı için burada stok devir hızını da hesapladık. Yaklaşık 2 ay kabul edeceğiz.

BURADA TABLOLAR VAR ALAMADIM...

Nominal satın alma tutarı 86.7 milyar TL'den endeksleme sonrası 108.4 milyar TL'ye yükseliyor.

Detaylar Tablo 5'te.

Şimdi bu rakamı kullanıp yeni bir SMM mutabakatı yapacağız ve endekslenmiş SMM'ye ulaşacağız. Ancak son bir adım daha kaldı.

Dönem başı ve sonu stokları endekslemek. Yukarıda stok devir hızını hesap etmiş ve 2 aylık bir süreye ulaşmıştık.

Şimdi 31 Aralık 2022 tarihli (dönem başı) stok tutarı olan 8.8 milyar TL'yi Kasım ve Aralık 2022 aylık TÜFE'leri ile, 31 Aralık 2023 tarihli (dönem sonu) stok tutarı olan 14.2 milyar TL'yi de Kasım ve Aralık 2023 aylık TÜFE'leri ile endeksliyoruz.

Bunun sonucunda dönem başı stok 9.2 milyar TL'ye, dönem sonu stok da 15 milyar TL'ye geliyor.

Bu rakamları Dönem Başı Stok + Dönem içi Satın Almalar - Dönem Sonu Stok formülüne oturttuğumuzda endekslenmiş SMM'ye 102.6 milyar TL olarak ulaşıyoruz. Detaylara Tablo 6'dan ulaşabilirsiniz.

4-Şimdi toplarlayalım. Ciro 106.7 milyar TL'den 133.3 milyar TL'ye; SMM 81.4 milyar TL'den 102.6 milyar TL'ye; Amortisman hariç OPEX ise 17.8 milyar TL'den 22.2 milyar TL'ye yükseliyor.

Tüm bunların sonucunda EBITDA 7.5 milyar TL'den 8.6 milyar TL'ye yükseliyor.

Evet, marj düşüyor ama gün içinde de ifade ettiğim üzere nominal tutar artıyor.

Detayları Tablo 7'den takip edebilirsiniz.

Özetle;

Ben bugüne kadar söylediğim herşeyi hesaba göre söyledim.

“Gıda Perakendeciler, hem net kar hem de EBITDA seviyesinde enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenecektir.”

Aksi yöndeki iddiaları memnuniyetle değerlendirelim, ama rakam ve hesap üzerinden konuşalım.

Tüm bilgiler halka açık, isteyen hesabı tekrar yapsın.

Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Öteki türlüsü faydasız spekülasyon olur.

İyi geceler, şimdiden iyi haftalar.

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Tablolarla birlikte tüm değerlendirmesini X hesabından bakabilirsiniz. Ya da bir ortak tümünü (ben beceremedim sanırım) buradan paylaşabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by aboriste diwane Yazıyı Oku
    Tablolarla birlikte tüm değerlendirmesini X hesabından bakabilirsiniz. Ya da bir ortak tümünü (ben beceremedim sanırım) buradan paylaşabilir.

Tesekkürler

2209116AG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by emperador Yazıyı Oku
    Tesekkürler

2209116AG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Rica ederim. Yalnız, görünen o ki bu arkadaş baya bi kafa yormuş bu meseleye.

5. Migros Ticaret A.Ş. 19-02-2024 itibariyle 3.164.889 m² kapalı alana sahip, 3.155 Migros, 157 Macrocenter ve 74 Mion olmak üzere yurtiçinde 81 ilde 3.386 mağazayla hizmet vermektedir.

6.  Alıntı Originally Posted by CARİ Yazıyı Oku
    igros Ticaret A.Ş. 16-02-2024 itibariyle 3.165.191 m² kapalı alana sahip, 3.157 Migros, 157 Macrocenter ve 74 Mion olmak üzere yurtiçinde 81 ilde 3.388 mağazayla hizmet vermektedir.
    Bu durumda 2si kapanmış...

7. Mart ayında bilanço açıklanır diye düşünüyorum...

sonrası ramazan zaten...

gıda perakendesi her dönem ramazan ayında hareketlenir
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

8. her güne yeni bir mağaza

Sayfa 26/62 İlkİlk ... 16242526272836 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •