Sayfa 46/48 İlkİlk ... 364445464748 SonSon
Arama sonucu : 381 madde; 361 - 368 arası.

Konu: GOODY - Goodyear

--son iki yılda 19.817.000 lastik satışı olmuş...bunun %20 si ithal (ticari) lastik...bürt kar marjının bu kadar düşük olabilmesi için, ithal ürünlerin kar marjının çok çok düşük olması lazım....ana şirketten alınan üretimde kullanılan ilk madde ve malzeme giderinin emsallerinden yüksek olması ile brüt kar marjında bu kadar yüksek fark olması mümkün değil...

2023 ve 2022 de satışların maliyetinin toplamı 36.423 milyar; bunun 9.960 milyarı satılan ticari malın (ithal edilen lastik) maliyeti

oran %27...

yani satın alınan ticari ürünün maliyeti, toplam maliyetin %27 si iken satış rakamında (satılan lastik sayısı yönünden) %20...endirekt olarak satılan ürünün maliyetinin epey yüksek olduğu görülüyor...

--ticaretin altın kuralı= mal, alırken kazanılır...

--goody, sahaya 2-0 yenik başlıyor...

--goody ürettiği ürünün %35-40 ını (son 3 yıla göre; önceki yıllarda daha yüksekmiş) ihraç ediyor...bunu da emsallerine göre ucuz satıyor ki, brüt kar marjı düşük....

--üretirken ana şirketten pahalı al, ithal ederken pahalı al; ihraç ederken ucuz ver; rakiplerin %24.5 kar marjı ile çalışırken sen %11.7 ile nal topla...

--artık bu çarka çomak sokma zamanı geldi de geçiyor bile...

--rakip BRİSA nın %15 net kar marjı yapıyorsa, bunun (goody) da en az yarısı kadar yapması lazım...aralarındaki ciro farkı %15-20 kadar...

--ben, anormal olan mevcut durumun yakın zamanda(1-2 yıl içinde) normale geleceğine inandığım için buradayım...herkesin gördüğü bu anormallik uzun devam ettirilemez...

--benim gördüğümü onlarda yüzlerce kişi gördüğü gibi, SPK ya maliye-vergi dairesi de görüyordur.

26 milyar cirosu olan şirketin piyasa değeri 39 milyar....

20 milyar cirosu olan şirketin piyasa değeri 5.5 milyar....

--20 milyar ciro %8 net kar marjı durumunda; yıllık kar 1.8 milyar; piyasa değeri de 18-20 milyar demektir...ben bu fiyatın 2-3 yıl içinde görüleceğine inanıyorum...

--şirketin ürünleri talep görüyor ki, yenileme kanalı her sene giderek büyüyor... ; 2015 de yenilme kanalı %20 iken, 2023 de %44

4.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    2023 ve 2022 de satışların maliyetinin toplamı 36.423 milyar; bunun 9.960 milyarı satılan ticari malın (ithal edilen lastik) maliyeti

oran %27...

yani satın alınan ticari ürünün maliyeti, toplam maliyetin %27 si iken satış rakamında (satılan lastik sayısı yönünden) %20...endirekt olarak satılan ürünün maliyetinin epey yüksek olduğu görülüyor...

--ticaretin altın kuralı= mal, alırken kazanılır...

--goody, sahaya 2-0 yenik başlıyor...

--goody ürettiği ürünün %35-40 ını (son 3 yıla göre; önceki yıllarda daha yüksekmiş) ihraç ediyor...bunu da emsallerine göre ucuz satıyor ki, brüt kar marjı düşük....

--üretirken ana şirketten pahalı al, ithal ederken pahalı al; ihraç ederken ucuz ver; rakiplerin %24.5 kar marjı ile çalışırken sen %11.7 ile nal topla...

--artık bu çarka çomak sokma zamanı geldi de geçiyor bile...
    İşte böyle, kâr yurtdışına nasıl kaçırılır anlamış oldun. Bilanço kalemleri, stok hareketleri her şey tutuyor ama değil mi ? O paylaştığın stok hileleri makalesinde yazmaz bunlar. Geldin mi dediğime

Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    İşte böyle, kâr yurtdışına nasıl kaçırılır anlamış oldun. Bilanço kalemleri, stok hareketleri her şey tutuyor ama değil mi ? O paylaştığın stok hileleri makalesinde yazmaz bunlar. Geldin mi dediğime
    --burada şüphe var...öbür tarafta şüphe yok(yani, apaçık) ... aradaki fark bu....

--ayrıca, ben yeni anlamıyorum...bu durum, devam edemeyeceği için bile bile lades yaptım...

6.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --burada şüphe var...öbür tarafta şüphe yok(yani, apaçık) ... aradaki fark bu....

--ayrıca, ben yeni anlamıyorum...bu durum, devam edemeyeceği için bile bile lades yaptım...
    Bu işlere gerçekten mesai harcıyorsunuz, ama şu ana kadar yazdıklarımın tek kelimesini dahi anlayamadınız. Yazık.

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku

Sen arkadan konuşmaya utanmıyor musn....hasabinin yalan ve sahte olduğu orada ispatlandi.......emi cimi demekten baska hic bir cevap veremedin.....sahte ve yalan bir hesap yaptin ama tutmadı....neyi ispatladin ki sen....

https://news.goodyear.eu/goodyear-em...across-europe/

Goodyear, Avrupa genelinde uygulamaya konulan Drive Results Tour 2024 ile filoları güçlendiriyor

Sayfa 46/48 İlkİlk ... 364445464748 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •