Sayfa 64/90 İlkİlk ... 1454626364656674 ... SonSon
Arama sonucu : 716 madde; 505 - 512 arası.

Konu: Ankara'dan nereden arsa alınabilir

1. Gölbaşı Koparan bölgesinde (tulumtas yakini) bir arkadasim çok uygun fiyata tarlasını (2.000 metrekare) satacak.

İlgilenen arkadaşlar ozelden yazabilir.

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Herkes alım satım kararını kendisi versin.

2.  Alıntı Originally Posted by lunatic Yazıyı Oku
    Merhaba,

Yapracık için sol taraf ve sağ taraf ayrımı nasıl oluyor ve hangi bölgeleri kapsıyor? Benim bildiğim, Ankara-Eskişehir yönünde hemen sağ tarafta yukarıyurtçu var, onun arkası da Yapracık (TOKİ). Yapracık'ın neresi sağ neresi sol oluyor?

Benim Yukarıyurtçu'da Botaş benzinlik arkasında (köpek çiftliği yanı) arsam var, bu bağlamda ilgimi çekiyor.

Saygılar,
    Hocam sırtını Ankaraya ver . Sol tarafın sol sağ tarafın sağ. Yaşamkent sonrası başlıyor turkuaza kadar devam ediyor. Yakında yapracık sol tarafta büyük dev projeler gerçekleşecek. Büyük firmalar var bu bölgede.

3. Bölgeyi kötülemeye çalışıyorsunuz gibi bir ifade de bulunmadım. Sanırım biraz duygusal davranıyorsunuz. Sıkıntı dediğiniz fakat bir türlü tanımlayamadığınız şeyin artık olmadığını söyledim. "sıkıntı devam ediyor, inşaatlar başlamadı" şeklinde bir cümlenin ne anlama geldiği aşikardır. Bunun üzerinden kişiselleştirilmiş kısır bir tartışmaya girmenin forum ortamına bir katkıda bulunacağını düşünmüyorum. Fikirlerimizi karşılıklı açıkladık. Sizinde niyetiniz iyiymiş, demek ifadeyle ilgili bir sıkıntı olmuş, netice gayet güzel bence. Ayrıca beğenmemeniz ve kötülemenizde gayet normal bir durumdur. Bunda bir beis yok. Herkes her konuda hem fikir olacak ve her şeyi begenecek diye bir zorunluluk yok. Şahsınız adına alır satar veya biriktirirsiniz buda sizin tasarrufunuz.

Fakat, eksik bir kaç şeyi düzeltmekte fayda var. Öncelikle ilk imarın bitişi ve ilk tapuların dağıtılışı 2014 yılının ocak ayıdır. Yani 6 yıl değil, o günden bu yana 4 yıl geçmiştir. Belediye meclis kararlarından görülmesi mümkündür. Gerileyen fiyatlar konusu ise göreceli bir durumdur. Çünkü, imar geçen yerlerde imara kadar hızla tırmanan fiyatlar, imarın ardından durağanlaşır. Buna konsolidasyon süreci diyoruz. Bir yeri ya imar aşamasından en az 1-2 yıl önce yada imar bittikten birkaç yıl sonra almak doğrudur. Önce alırsanız düşükten alır imara kadar hızla artan fiyattan faydalanırsınız, birkaç yıl sonra alırsanız imarı bitmiş bir yer ve fiyatların durağanlaşması/konsolidasyon sürecinde paranızı bağlamamış olursunuz.

Satın alınabilecek en kötü an ise kesinlikle imarın bittiği andır. Çünkü bu anda fiyatlar coşkuyla tavan yapmıştır. Maalesef coşkuda aldığınız bir malın durağanlaşma sürecinde beklemek zorunda kalırsınız. Bu durağanlaşma ve konsolidasyon sürecinde de mutlak suretle olacak olan hukuksal problemler vs çözümlenir. Bu nedenle bir yatırımı yaparken aldığınız fiyat değil, yatırımı hangi anda yaptığınız çok daha önemlidir. Bir atasözümüz vardır bunu destekleyen, " bir malı alırken kazanırsın" şeklinde.

Eskiyi hatırlayabilenler yapracığın geçmiş fiyat sürecini hafızanızda yoklarlarsa ne demek istediğimi açıkça görebilirler. Ben kısaca hatırlatayım, 2010-2012 yılları arasında 80-100 TL arasında olan fiyatlar (Sol taraf için) 2013 yılında ilk 5000 lik planın başlamasından, ekim ayındaki parselasyon sürecine kadar 300 TL ye kadar çıktı. Yani 1 yıl içerisinde 3 katı değer kazandı. Daha sonra bölge 2014 ocak ayında tapuların dağıtılıp imarlı aşamaya geçmesini takip eden ilk 6 ay 1000-1400 TL arasından imarlı olarak alıcı buldu. Buradan kesintiler düşülerek hesaplandığında, 1.5 yıllık süreç içerisinde Yüzde 400 e varan kazançlar oldu. Bu muhteşem bir kazançtır ve yatırımcıdan ziyade 2-3 yıllık süreçlerde al sat yapanlar bu fırsatı asla kaçırmaz. Haliyle bu süreçte satanlar için oldukça kazançlı bir yatırım olduğu aşikar. Fakat elbette fiyatların tavan yaptığı bu dönemde satın alanlar maalesef konsolidasyon sürecini de kabul ederek almış oldular. Sonuçta her yıl %100 gibi bir artışın olması beklenemez ve mümkün de değildir. Bu bir saadet zinciri değil çünkü. Kişiler ya bu durumu kabullenerek yada yanlış yönlendirilerek aldılar o ayrı bir konudur. Neticede mahkemeler vs gibi olayların bu fiyat konsolidasyonu üzerinde yüzde 10-15 de fazla bir etkisi yoktur.

Hiç bir planlama alanı yoktur ki, imar planı biter bitmez inşaatlar başlasın. En az 3-4 yıllık süreçlerdir. Tekrar söylüyorum, satın alınabilecek en talihsiz en kötü an imarın hemen sonrasıdır. Başka bir yatırım aracından basit bir örnek verelim; Geçen yıl ocak ayında USD kuru hızlıca 3.4 den 3.94 seviyesine çıktı. Daha sonra eylül ayına kadar konsolide olarak 3.4 seviyesine kadar indi ve şu anda tekrar 3.94 seviyesinde. Haliyle geçen yıl ocak ayında fiyatın koptuğu 3.9 seviyelerinde satın alanlar oldu ve bugün hala zarardalar. Çünkü TL bazında faizden oldular. Coşkuda aldılar ve haliyle hızlıca artan fiyatların geri gelme riskini de satın almış oldular. Fakat daha sonra 6.-9. aylar arasında alanlar ise 3.4-3.5 seviyelerinden satın aldılar ve bugün ciddi anlamda kardalar. Şimdi 2017 ocak ayında alanlar için USD zararlı bir yatırım aracıdır. Fakat 2017 agustos ayında alanlar için oldukça karlıdır.

Bu nedenle aslında bölgede edilmiş bir zarar yoktur. Sadece fiyatların 1.5 yıllık süreçte 5 katına kadar artmasından hemen sonra oluşan doğal konsolidasyon süreci vardır. Hiç bir yer sürekli olarak aynı oranda artış süreci yaşayamaz. İşin ve yatırımın doğasına aykırı. Bu bir saadet zinciri değildir, faiz gibi sabit getirili bir yatırım aracı da değildir. Bu nedenle her yıl yüzde 30-40 vs vs gibi sabit bir artış beklenmesi mümkün değildir. 2-3 yıllık süreçlerde ani fiyat patlamaları ve arkasından yaşanan konsolidasyon süreçleri şeklinde devam eder.

Maalesef imarın hemen arkasından alanlar için şimdilik zararlı bir yatırım gibi gözükebilir fakat bu durum yatırımın sıkıntısından veya zararlı olduğundan değil onların çok yanlış anda yatırım yapmış olmalarındandır. İkinci ve üçüncü fiyat patlaması süreci ise yapılaşmanın başlamasının yakınlaşması ile ve devamında yapılaşma süreci ile yaşanır. İmarın bitimini takiben en yüksekten satın alanların kar edeceği an da bu süreç olacaktır. İmardan önce satın alıp ta bu süreçte hiç satmamış yatırımcılar içinse muhteşem bir kardır. Buna da bir örnek verelim, 2003-2005 yılları arasında fiyatlar 15-25 tl arasında idi. Bu yıllarda alan ve bu yeni süreçten sonra satacak bir yatırımcının ise karı inanılmaz boyutlardadır.

Tekrar söylüyorum, yatırımda satın aldığınız piyasa fiyatı değil, zamanlama önemlidir. Zaten doğru zamanda yatırım yapıyorsanız, fiyatta doğru olacaktır. Bu nedenle ya bu işi takip edeceksiniz yada gerçekten yıllardır bu işin içinde olan ehlinden yardım alacaksınız. Aksi durumda "hesapsız kasap ya bıçak kırar ya masat" durumunun yaşanılması kaçınılmazdır.

4. Herşeyden önce çok teşekkürler Gil-Galad. Bu konudaki bilgi ve tecrübeniz aşikar. Tecrüberlerinize gore, yazınızda belirttiğiniz ikinci fiyat patlaması ne zaman beklenebilir Yapracık sol tarafta? Bahsedilen yapılaşma (VW satış/servis) bu süreci başlatabilir mi, yoksa daha fazlasına mı ihtiyaç var sizce?

5. Merhaba sayın emlak06 güneykent projesiylebildikleriniz ve son durum nedir teşekkürle

Alıntı Originally Posted by emlak06 Yazıyı Oku
    Yapracık sağ ile ilgilide verdiğiniz bilgiler icin tesekkur ederiz.Son olarak Catkaya-Vizör-Eskidji ortakliginda kat karşılığı sözleşme imzalanmıştır. Kisa sürede yapracık sağ aksında yüzde 48-50 oranlarını bulacak şekilde kat karşılığı sözleşmeler yapıldı.Yapracık sağ ve sol arasında karşılaştırma yapmak gerekirsede ben yapracık sağın daha iyi olduğunu düşünüyorum.Çünkü direk bağlıca yapılaşmasının devamı niteliğinde.Mit`in gelecek olması,hastane planı gibi unsurlar mecburen bölgeyi yapılaşmaya itecektir.2000 bin mit personelinin çalışacağı söyleniyor bu da konut gereksinimini doğuracaktır.Yapilasmanin sola göre daha hızlı olacağının düşüncesindeyiz.

SM-G955F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Merhaba sayın emlak06 güneykent projesiyle bildikleriniz ve son durum nedir paylaşır mısınız?teşekkürler

6.  Alıntı Originally Posted by yulucay Yazıyı Oku
    Merhaba sayın emlak06 güneykent projesiyle bildikleriniz ve son durum nedir paylaşır mısınız?teşekkürler
    Sayın yulucay,ABB başkanı değişiminden sonra yeni bir haber hiç duymadım efendim.7 senedir al-sat ve gayrimenkul piyasası içerisindeyim bu proje kapsamından hiç çalışmamda olmadı. Önceki bilgiler mevcut bende de.Bir kısım Gökçek zamanından kalan projelere devam edilmeyeceğini söylüyor,şayet böyle bir durum olursa bölgede gerileme başlayacaktır.Proje bu duruma geldikten sonra ne kadar vazgeçirebilir o da ayrı bir söz konusu ama yatirimcilara bölge ciddi bir kazanç sağladı.

SM-G955F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Şimdi sıkıntı büyük:
    Ankara parsel parsel paralel yapı yani fetö terör örgütüne satıldı lafları Bülent Arınç tarafından dile getirildi.

Melih Gökçek, seçilmeme değil de istifa ile görevden ayrıldı. Dönen şeyler çok büyük ki başka şehirlerin de belediye başkanları patır patır istifa etti, halka bilgi verilmedi. Basından takip ettiğimiz kadarı ile istifa etmezsen görevden alırız söylemleri ortada dolaştı.

Kamuya açıklanmayan birşeyler sonucu istifa etti gitti Melih Gökçek.

İstifadan sonra imar geçirilen yerlerin emsallerinin düşürülmesi gündeme geldi. İncek tarafında bazı arsaların emsal düşürülmesi mecliste geçen hafta onaylandı.

Bazıları görüşülüyor.

Buradan ben şunu çıkarırım, arsa imar rantının içinde fetö var. Fetönün olduğu her yere kayyum atanmıştır, fetö üyesinin sahip olduğu mallara EL KONULMUŞTUR, en ufak maaşlı memur dahi olsa görevden uzaklaştırma akabinde memurluktan men cezası verilmiştir.

Yargı fetö üyeliği için sadece tek bir programın cep telefonuna kurulu olmasını yeterli saymaya başlamıştır. Belki yüzbinden fazla kişi buna maruz kalmıştır.

Forumlarda yazılıyor, verilmiş haklar alınamaz edilemez, emsal düşürülemez, yok efendim inşaat başlanmış geri dönülemez. Bağlantı tespit edildiği anda o yapılan inşaatlar da yıkılır, emsallerde düşürülür.

Kanunları hükümet koyar, yargı uygular. Ohal'deyiz, kanun hükmünde kararname ile 1 gecede kanun çıkar, gereken herşey yapılır.

Yatırım yaparken kafamızın bir yerinde bunlar dursun.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by samilkafkasya Yazıyı Oku
    Hocam sırtını Ankaraya ver . Sol tarafın sol sağ tarafın sağ. Yaşamkent sonrası başlıyor turkuaza kadar devam ediyor. Yakında yapracık sol tarafta büyük dev projeler gerçekleşecek. Büyük firmalar var bu bölgede.
    Açıklama için çok teşekkürler sn. Hocam.

Saygılar,

Sayfa 64/90 İlkİlk ... 1454626364656674 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •