Sayfa 76/119 İlkİlk ... 2666747576777886 ... SonSon
Arama sonucu : 945 madde; 601 - 608 arası.

Konu: Sistem Takibi - III

Bu da daha büyük resim...

Belki merak eden olabilir diye. Yoksa çok kişinin işine yaramayacak bir bilgi...!!!

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

O kadar saçma sapan işlerle uğraşıyorum ki, programın esasına yönelik ilerlemekte çok zaman kaybediyorum...

Standart sapmaları hesapladığım zaman kullandığım AmiBroker saçmalamaya başlıyor. Kontrol panelinde bozulmalar oluyor. Bu da kullanışlı olmasını zorlaştıran bir etmen...!!!

Oysa olayı dün çözdüm ve yazılımı yaptım ama kullanışlı ve esnek bir çalışma ortamı olmadığı, dahası bozulmasına neden olduğu için boş yere 2 gündür aynı yerde dönüp dolaşıyorum...

Bunda da bir hayır vardır. Bu kadar olsun, ne diyelim...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

3. Eline emeğine sağlık üstad.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,968
     Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    Şu anda ekran başında değilim abi, ilk fırsatta göz atarım
     Alıntı Originally Posted by Uğur taylan Yazıyı Oku
    Hayır hayır Selim hocam en boş zamanında bak acelem yok bir ay kredili işlem yasağıda gelmiş buarada
    Tamamen kendim alacakmış, kendim için işlem açıyormuş gibi değerlendiriyorum. Abi senin maliyetin kaç; ne zaman aldından bağımsız konuşarak bir trader davranışı içinde yazıyorum. Yatırımcı bakış açısında bağımsız. Tamamen trader mantığı içinde; tavana gidermiş gibi yapıp tavana gidemeyip aşağı düşmesi benim için kesinlikle "SAT" tuşuna basmak için yeterli bir sebep. Neden derseniz; (matriksi 5 gündür evden açmamısım güncelleme yapmasını bekliyorum ama bu arada iki satır çiziktireyim dedim) tahta yapıcı ya da tahtayı domine eden güç üzerine trade edildiyse veya tahtaya alıcı geldiğini hissetiyse hemen fazla yüklerinden, elinde taşıdığı malı ona devretmekten çekinmeyip ona vermiş gibi bir izlenim edinmeme sebep oldu. Üstüne birde tahtada brüt takas ya da kredi yasağı aldırmasını sağlayacak kadar agresif ve sert hareketler yapmışsa darılmayın ama buradaki arkadaşın işi bitmiş "pantolonun fermuarını çekmiş" kenara geçmiş gibi bir durum var.
    Son 10 habere baktımda, yarısından fazlası devre kesici ile ilgili, yani burada zaten bir sıkıntı var. Sürekli müzayede görmesini engelleyecek birşeyler olmuş. Hisse hakkında hiçbir bilgim olmadığını farkettim. 2021 haziran ayında yeni halka arz olmuş herhalde 3.80 gibi bir rakamdan yola çıkmış. Şu andaki fiyatı ise 15.35 fiyat göstergesi ile taban 3 senede yaklaşık 1 e 5 yapmış yani 5x yapmış bir hisseden bahsediyoruz. Buradan sonra gidermi? Kesinlik gidebilir, ama ben içinde olmam. Trade etmek için girer miyim. Uygun ortam, uygun kademe görürsem girer 1-2 gün yatar çıkarım. Hiç düşünmeden de zarar-kes stop olurum. Zararı mı sineye çekerim. bakınız Trader ların başarı ortalaması yüzde 60 a 40 tır. Bu diğer bir deyişe her yüz kişiden 2 kişinin başarı sağlayacağı bir ortam, bir denklemdir. İyide bu yüzde 2 lik dilimde olmayı nasıl sağlayacağınızı düşünüyorsunuz.
    Ayrıca hisse, nasıl desem biraz da iyi anılmayan bir grup hissesi; hatta bu sebeple olduğunu iddia ettikleri ünvan değişikliği yapılmış. Yani eski şeyi pek iyi anılmadığı için imaj yenileme, vitrin tazeleme gibi düşünün.
    Gelelim sosyal medya tarafına; abi burası daha berbat yahu. Herkes grafik paylaşmış. uçuyoruz kaçıyoruz roketler falan, cıh ben şey etmedim. Portföyde gururla taşır mıyım. ASLA. Trade eder miyim ELBETTE. AMA ZARARI GÖRDÜĞÜM ANDA SATAR ÇIKARIM. Arkama dahi bakmam. Ben sattıktan sonra isterse aya gitsin.

Hisse haftalıkta SAT, günlükte SAT, saatlikte SAT. Eeee abicim sen ne bekliyon?

Valla açıkçası bu kadar olumsuz şeyi gördükten sonra takasına tukasına bakmakta içimden gelmedi açık söyleyeyim. Yanlış anlaşılmasın abi. Sakın gönül koyma. Ben kendim işlem yapacakmış gibi baktım. Baraya kadar baktıklarım ve gördüklerim, bırak takası, pantolonu kaptırırız burda. Eve donsuz döneriz valla

Bu konu ile ilgili şu açıklamayı yapmakta bir sakınca görmediğimi söylemem lazım; borsa bir aynadır. sizi yansıtır. Siz neyseniz orada yani borsada onu görürsünüz. Siz bir kumarbaz iseniz önünüze iki tane zar koyar ve "haydi bakalım at " der. Zar ne geldiyse şansınıza bahtınıza o düşer. Yok ama siz bir yatırımcı iseniz "buyur sen şöyle geç bakalım "der. Sizin yatırımcı mantığınızı zaman aralığınızı, ilginizi ölçer tartar ve size ödülünüzü verir. Bu sebeple önce aynaya bir bakın bakalım siz bir kumarbaz mısınız yoksa yatırımcı mı ?
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,968
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    O kadar saçma sapan işlerle uğraşıyorum ki, programın esasına yönelik ilerlemekte çok zaman kaybediyorum...

Standart sapmaları hesapladığım zaman kullandığım AmiBroker saçmalamaya başlıyor. Kontrol panelinde bozulmalar oluyor. Bu da kullanışlı olmasını zorlaştıran bir etmen...!!!

Oysa olayı dün çözdüm ve yazılımı yaptım ama kullanışlı ve esnek bir çalışma ortamı olmadığı, dahası bozulmasına neden olduğu için boş yere 2 gündür aynı yerde dönüp dolaşıyorum...

Bunda da bir hayır vardır. Bu kadar olsun, ne diyelim...
    "Ben demiştim" demeyi sevmiyorum, ama ben demiştim.
    Üstad sağını solunu bızıklamayı bırak. bak aslında senin yaptığın şey oldu. Sende farkındasın , ama en mükemmeli olsun diye uğraşıyorsun .
    Basit düşün be abi . amaca hizmet ediyor mu ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,968
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Son durum...

Durum ciddileşince gösterge ve grafik sayısını arttırdım...

51.46 ilk ve önemli bir destek...

Tekniğe uydurmaya çalışıyor galiba 27-06-2023 te bi gap boşluğu var. onu almaya inecekmiş bir izlenim oluştu. AKD ye baktım da öyle aman aman bir satış görünmüyor. BOFA ve YKB birlikte karşılıklı al-ver ile kademeleri ezmiş. Sadece nette 40.000 lot takastan bir mal inmiş. O da haklı olarak "sat" sinyali almış o yüzden satmış galiba çünkü almaya başladığı anda kademelere vurulmuş o da sanki stop olur gibi takasındaki tüm malı vermiş. diğerleri tarafında hala elinde mal tutanlar var. Ufak ufak ta olsa diğerlerinde mal artışı gözlemleniyor. tamamen teknik bir sat gibi duruyor. Sizin takasları anlatan grafiğe göre de baksak iyi olacak. Ben öyle sert bir satış farkedemedim. Yarın gündüz gözüyle yeniden bakayım. Emin değilim. ama kısa bi yorum getireyim. Herhalde bu bayram uzun olması sebebiyle nakite geçmek amacıyla mal çıkışı gözlemledim. DENİZ-İNFO-GARANTİ-TACİRLER biraz tahtayı bozacak tarzda işlemlere sebep olmuşlar. BOFA_YKB ikilisi de onları biraz incitmiş olmalı .Aldıkları malı kusmuşlar.

Bilgisayarı kapatmadan aklıma geldi Chaikin Money Flow da bakayım dedim. Göstergenin tepe yaptığı yerler ile fiyatlar hep yüksek yapmış. Sanki malı alıp toplayıp bir yerlere parkediyor gibi bir izlenim verdi. Aynı kanaldan değil. Devamlı alan birisi değil. 2-3 aracı kurum var. Ama fiyat aşağı geliyor. hakikaten çok ilginç oldu Şuna yarın bir daha bakayım yahu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,968
     Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku

OYAKC kahve kanal kırıldığından beri zaten olumsuz bu, 5 nolu mavi kanal alt bandı 51.30 civarı.
    Bundaki mevzu yabancı ortaklık yapan şirketler, ( bilhassa da çoğunluk hissesi yabancıda olan.) elde edilen dönem karlarını yurt dışına götürdüklerinden olabilir mi? diye düşünüyorum.Selimcan sen ne dersin.
    Abi aramızda kalsın ama; yeni gelen yabancı ortak ısrarla düşük fiyatta kalmasını istiyor. Bunu biliyorum. Geçenlerde Müdür bi konuşma sırasında ağzından kaçırdı matriks te de yayınlandı bu. Aslında alınmış bir karar yok ama yaklaşık %250 üzerinde bedelsiz potansiyeli var. bunu ben geçtiğimiz bir tarihte burada mı yoksa dost sohbeti arasında mı ne tam hatırlamıyorum, yaklaşık %300 e yakın bedelsiz potansiyeli var ciroya baksana dedim. Bunu birde enflasyon dan arındırmış olarak görüyoruz, oysa yeni gelecek çeyreklerde bu karlar patlama etkisi yapar demiştim. Daha sonra arkadasın biri kibarca bana "oturma organından element uydurma. yok öle bişi" dedi.
    Buradaki yabancı ortak, çok uyanık abi. Başka filmler olacak gibi geliyor. yani exit değil de yeniden hikaye yazmaya hazırlanıyorlar diye düşünüyorum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,968
     Alıntı Originally Posted by Uğur taylan Yazıyı Oku
    Selim hocam selva dün tdvan yapmıştı bugünde nerdeyse tavan kadar pirim yaptı ve taban kapadı dün niyetlenmiştim bugün satıp oyakc alacaktım maliyetimde 14.80 idi güzelde kara geçmiştim ama sabah hastaneye gittim birsürü emar kantahlilleri derken öğleden sonra geldim satamadım senden ricam dünkü tavanla bugünki hareketlerin yani anormal hareketlerin sebebi neolaki neyapmaya çalıştılar bi bakıp okuyabilirmisin hayırlı iftarlar
    Ne kısmetli adamsın yahu!

Tam bilgisayarı kapatacaktım x (Eski twiter) te "Atilla Yurtseven" in yazısı gözüme çarptı, tam da duruma ve şartlara uygun, hadi birlikte okuyalım.Eee bende yatayım dimi ama.. Sevgiler saygılar....

Uzun bir yazı hazırladım. Lütfen sıkılmadan sonuna kadar okuyun. Bu yazıda kendinizi göreceksiniz ve ayrıca belki biraz yatırım yolculuğunuzda size ışık tutabilmeyi umuyorum.
    ---
    Keşke her trader "Hacim yoksa, trade yok!" ilkesini uygulasa. Ben de uygulamıyorum yalan yok. Tabii şu da var, hacim gerçek olmayabilir.

Şimdi bu konuyu açıklayayım:

Çoğu traderın başına gelmiştir. "Stop oluyorum, dönüyor. Longa giriyorum anında düşüyor. Bana karşı mı işlem yapıyorlar?"

Doğruyu söylemek gerekirse bunun cevabı EVET. Üzücü ama gerçek. Piyasa yapıcıların görevi, fiyatlarda istikrarı sağlamak. Ancak amacı para kazanmak! Bunu unutmamak laızm. Şayet o esnada defterdeki emirlerin çok küçük bir kısmı bireysel yatırımcıya aitse, sizin işlemleriniz anında terse döner. Piyasa yapıcı algoritmalarının genel mantığı şudur:

- Algoritma ayarı agresif ise, muhtemelen o anda testere piyasası vardır. Özellikle momentum traderların para kaybettiği yerdir. Kırılımların %90'ı tuzaktır. Alım yaptığın anda piyasa kısa yönlü düzeltme yapar.

- Yakın stop kullanıyorsan, algoritmalar bunu genellikle kısa hafıza ile takip ederler. Bunu bizim 10ma, 20ma gibi düşünün. Genelleme yapmak yerine, stopların çalıştığı andan itibaren bir istatistik oluştururlar ve böylece o anda yapılan işlemleri terste bırakarak para kazanırlar.

- Uzak stop kullanıyorsan, bu defa algoritmalar, sizin stopunuza yakın yerlerde bir dönüş ararlar. Eğer sizi stopladığı yer onun için yeterliyse ve zaten piyasa aşırı satım bölgesinde ise, bu algoritma için yeterli bir sinyaldir.

Peki şunu sorabilirsiniz "Milyar USD hacimli bir piyasada, sadece ben mi trade ediyorum?"

Elbette ki hayır ancak bir piyasa yapıcı algoritma için, alım satım lotlarını (vadelilerde kontrat) saymak hiç de zor değil. Burada unutmamanız gereken, piyasada gördüğünüz likiditenin gerçek olmadığıdır. Yani sen bir long açtığın zaman, sana malı satan %90 ihtimalle piyasa yapıcıdır. Unutmamak gerekir ki "para neredeyse, piyasa oraya gider". Yani piyasa, parayı takip eder. Eğer sen trade ediyorsan ve o anda piyasayı hareket ettirecek güçte emirler yoksa, muhtemelen terste kalacak ve para kaybedeceksin.

Peki sosyal medyada bu kadar çok para kazanan Trader var. Onlar nasıl kazanıyorlar?

Fazla iyi niyetli düşünüyorsun. %95'i kazanmıyor. Kazansalar da geçici bir süre kâr edip, sonra kazandıklarını geri veriyorlar. Yani gördüklerinize inanmayın. Çoğu para kazanmıyor hatta büyük kayıplar yaşıyor.

Ama çok iyi analiz yapanlar var?

Evet doğru. Ama bu para kazandıkları anlamına gelmiyor. Mesela benim analizlerim %70-%80 doğru çıkabilir. Ama ne kadar süre içinde? İşlem açtıysam belki zarar durdurdum. Belki yanıldığım %20-%30 işlem bana büyük zarar ettirdi. Hatta belki de hiç işlem bile açmadım sadece analiz paylaştım ki bunu ben çok sık yaparım mesela.

Ben nasıl iyi bir analist olurum?

Sallayarak! Aynen öyle. 100 tane analiz yap, uzun vadede en az 70'inin tuttuğunu göreceksin. Sonra da üstatlığını ilan edersin. ANCAK, bunu görmek seni finansal çöküşe götürebilir.

Ben nasıl kârlı bir trader olurum?

Muhtemelen olamazsın!

Nasıl para kazanacağız?

1. Kısa vade trade yapma.
    2. Yükseleceğini düşündüğün bir hisse, coin vb. alıp tut.
    3. Bir beklenti ve senaryo oluştur. Mesela "Bence bu coin ATH yapacak", "Ben şu şirketi seviyorum" vb. ve plana sadık kal.
    4. Sadece ihtiyacın olduğunda sat.
    5. Jargona takılma. Destek, direnç, ayı, boğa vb. Böyle şeyler sadece kafanı karıştırır.
    6. Short yapma. Uzun vadede kârlı olma ihtimalin yok denecek kadar az.
    7. Paranın asla tamamını tek bir piyasaya yatırma.
    8. Zengin olmaya çalışma. Olsan bile, parayı piyasadan çekmedikçe bu zenginlik büyük ihtimalle kısa süreli olacaktır.
    9. Ev araba alma hayallerin varsa, o paraya ulaşır ulaşmaz paranı hemen çek!
    10. İki sene içinde ihtiyacın olacak parayı asla riskli varlıklara yatırma. Bunlara, profesyoneller tarafından yönetilen fonlar dahil.
    11. Eğer paranın miktarı azsa, muhtemelen para piyasasında yapacağın her hareket kumar olacaktır.
    12. Evini arabanı satıp, kredi çekip, borç alıp ASLA buraya yatırma. Burası sana ait bir GİRİŞİM değil, yatırım yeridir bunu unutma. Zaten var olan yatırımı satmak gibi bir ahmaklığı ben zamanında yaptım siz yapmayın.
    13. Fulltime trader olma hayallerinden vazgeçin. İşini bırakıp da buralarda sefil olma.
    14.Asla kaldıraç, kredi vs kullanma.

Analiz diye bir şey yoktur. Analist vardır!

Warren Buffett, Jim Simons, Ray Dalio, George Soros vb. isimleri araştırırsanız, servetlerini trade ederek değil, fon işleterek kazandıklarını görebilirsiniz.

Peki size trade ederek zengin olacağınızı düşündüren şey nedir? Biraz düşünün!

Sayfa 76/119 İlkİlk ... 2666747576777886 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •