Sayfa 96/182 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon
Arama sonucu : 1454 madde; 761 - 768 arası.

Konu: ARDYZ - ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.

1. ARDYZ nin daha öncede tahmin ettiğiam şekilde karı 500-600 milyar arası gelebilir Buda oldukça iyi bir kardır..Bizim kısa vadeli borcumuz fazla olduğundan net parasal pozisyon kaybımızda düşük çıkar..

2. eger bir sirket icin

finansal aktifler > finansal pasifler

ise

o sirket enflasyondan dolayi net parasal pozisyon zarari yazar.

eger

finansal aktifler < finansal pasifler

durumu soz konusu ise

sirket bu parasal pozisyondan kar yazar.

nakit cikisi yaratmayan bir kalemdir. sirketin bilancosunun enflasyondan ne kadar etkilendigi belirten bir gostergedir.

likit ve borcsuz sirketlerde genelde net pozisyon zarari olusur. borclu ve likit aktifleri dusuk sirketlerde ise net pozisyon kari olusur.

Buna göre ARDYZ yi değerlendirin arkadaşlar.. Bu duruma göre bize pozisyon karı yazacak gibi anladım ben..

3. finansal aktifler ;

Mevduat hesabı, hisse senedi ve tahvil gibi her türlü taşınır değerdir..

Finansal pasiflar:

kısa ve uzun vadeli banka borçları

4. Değerli yorumlarınız için teşekkürler sn. balina.

5. Sn balina çok teşekkürler, süper bilgiler.
    Özkaynak artışı aslında dediğiniz gibi çok iyi. Yanlış hatırlamıyorsam dönem içerisinde iştirak satışı ve bedelsiz sermaye artışı yapmışlardı. Bunun haricinde olağan işlerine devam ettiler diye biliyorum. 3 ayda Özkaynak %65 duran varlık %134 artmış. Genel olarak muhasebeden çok da anlamadığımdan dolayı 3 ayda elde edilen bu rakamlar bana mantıklı gelmiyor. O yüzden ben ve belki de birçok kişi -aslolan kardır hesabı- satışa, kara ve kar marjına odaklanıyor. Benim gördüğüm özellikle son çeyrekte Mia marjlarının oldukça düştüğüdür. Gerçeği mi buydu, 3 aylık da karlı işler yapmaması sonucu ya da enflasyon muhasebesi sonucu mu buna düştü ya da gelecekte nasıl devam edecek hepsi birer soru işareti. Ancak bana göre net olan bir şey var, o da 500 milyon tl yıllık karı olan firmanın piyasa değerinin 35 milyar tl olmasının bir mantığının olmadığıdır. Bakalım bilançoyu piyasa nasıl fiyatlayacak.

6. Ben aşağıdaki yorumu yapmistim. Etkilenmemesi mümkün değil çünkü tüm kalemlere uygulaniyor enflasyon muhasebesi.
     Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Hiç etkilenmiyor demek yanlış olur. Digerleri kadar etkilenmiyor demek lazım.

Genel olarak parasal olmayan varliklari, parasal varliklarindan fazla olanlar negatif etkileniyor. Tersi durumdada pozitif etkileniyor.

Tabi bu varlıkların ne zaman edinildigi de önemli.

Ardyz nin parasal varliklari parasal olmayan varliklarindan fazla, doğal olarak bir miktar negatif etki olacak.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Piyasa MİA nın bilançosunu beğenmedi ama zaten 82 den buralara kadar geldi MİA..yoğun işlem oluyor .. 64 den döndü.. Tüm teknolojiler Mia yı takip ediyor.. Tabii ARDYZ de. Bir süre sonra bu bilanço unutulur yeni hikayeler yazılır kağıt yine gider diye düşünüyorum..

8. Mia teknoloji y.k üyesi ayrintiları açıklamış ekotürk te.

Enflasyon muhasebesiz satış buyumesi %83 olmuş. Bizim buyumemiz %100 u geçer muhtemelen.

https://twitter.com/miateknoloji/sta...AW8jW7uZA&s=19

Sayfa 96/182 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •