Sayfa 142/159 İlkİlk ... 4292132140141142143144152 ... SonSon
Arama sonucu : 1266 madde; 1,129 - 1,136 arası.

Konu: ARDYZ - ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.

Alıntı Originally Posted by 06onur Yazıyı Oku
    Tam olarak fikrinizi açıklar mısınız sn olimpik forum
    Sn 06onur,,,,şirketin cirosu 1 yılda %100 artmış,,,(elimizde 9 aylık veri olduğu için onun üzerinden yorum yapabiliyorum.)
    Favök %100 ü az geçmiş,,,,net kar %152 artmış.
    Buna karşılık fiyatlara bakıyorum,,geçen sene mayıs ayında en düşük 6.25 cıvarında imiş,,şimdi 41 tl,,,1 yılda fiyat artışı %556,,,,,,,en yüksek 65 e göre hesaplarsak %940.

Mali göstergeler %100,,%150 artıyor,,buna karşılık fiyat %556,%940 artıyor.

Bu nasıl olur? Böyle birşey olabilir mi? Şöyle olabilir.Şirket önümüzdeki yılların da beklentisini fiyatlara dahil etmiş,bunu fiyatlamış,,,ancak böyle mümkün olabilir.

Hisseyi 6.25 lerden 65 e kadar yükselten fonlar,,"nasıl olsa birkaç yıl fiyatlandı,,o zaman ben yedire yedire satış yaparım" düşüncesi içinde hareket ettiklerini düşünüyorum.
    Nitekim bazı arkadaşlar,yatırım fonlarının satışlarına anlam verememişlerdi,(örnek deniz gibi),sebeb bence bu.

Şu kıyaslamayı da yanlış buluyorum.,,,,x teknoloji şirketi f/k şu kadar,,ardyz neden düşük gibi,,,,,,x şirketinin sermayesi düşük olabilir,h.a.o düşük olabilir,,spek faktörü yoğundur,,vs vs.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

2.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Sn 06onur,,,,şirketin cirosu 1 yılda %100 artmış,,,(elimizde 9 aylık veri olduğu için onun üzerinden yorum yapabiliyorum.)
    Buna karşılık fiyatlara bakıyorum,,geçen sene mayıs ayında en düşük 6.25 cıvarında imiş,,şimdi 41 tl,,,1 yılda fiyat artışı %556,,,,,,,en yüksek 65 e göre hesaplarsak %940.

Bu nasıl olur? Böyle birşey olabilir mi? Şöyle olabilir.Şirket önümüzdeki yılların da beklentisini fiyatlara dahil etmiş,bunu fiyatlamış,,,ancak böyle mümkün olabilir.

Hisseyi 6.25 lerden 65 e kadar yükselten fonlar,,"nasıl olsa birkaç yıl fiyatlandı,,o zaman ben yedire yedire satış yaparım" düşüncesi içinde hareket ettiklerini düşünüyorum.
    Nitekim bazı arkadaşlar,yatırım fonlarının satışlarına anlam verememişlerdi,(örnek deniz gibi),sebeb bence bu.

Şu kıyaslamayı da yanlış buluyorum.,,,,x teknoloji şirketi f/k şu kadar,,ardyz neden düşük gibi,,,,,,x şirketinin sermayesi düşük olabilir,h.a.o düşük olabilir,,spek faktörü yoğundur,,vs vs.
    O zaman bende size sunu sorayim. Acin 2022 finansallarina ve hisse grafigine bakin.

Finasallar yine %100 uzeri artarken hisse zar zor %50 yapmış. Ustelik 2022 de endeks yukselisi %200 olmasina rağmen.

Yani demek istediğim Ardyz nin yakin zamandaki yukselisinin asil sebebi gecmiste cok iyi finasallar aciklamasina ragmen hisse fiyatinin düşük kalmasidir.

Saygılar.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ARDYZ - ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.

Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku

Hissenin gidişatı ipucu veriyor dediniz sn olimpik forum - bilançonun çok iyi gelmeyeceğini kastettiniz ya da ben öyle anladım. Ama yazınız biraz farklı. Bilanço ile ilgili menfi bir beklentiden dolayı değil fonlar fiyatı artırdı, şimdi de yavaştan çekiliyor, haliyle fiyat da geri geliyor gibi, anladığım kadarıyla.

Bence yanlışlarınız var. atladığınız en önemli nokta, hissenin malum sebeplerden 9.x lerden 4.x lere düşüşü. O yüzden bir kıyaslama içerisine girilecekse şahsi fikrim son 1 yıllık getirisi ile değil 9.x lerdeki durum ile mevcut durumun kıyaslanmasıdır. Yanlış hatırlamıyorsam endeks 2000 iken bizim hisse 9 tl idi. Çalışan sayısı ise -sn balık adam daha iyi hatırlar muhtemelen- 30-40 larda idi. Şimdi ise çalışan sayısı, bağlı şirketleri, yurt dışı açılımları, iş yapabilme kapasitesi, kurduğu ortaklıklar vs durum çok farklı bir noktada. Özetle bist e göre büyümesi çok daha fazla olmasına karşın fiyatı endekse göre ancak eski seviyesindedir. 3. Çeyrek bilançosu bistteki sayılı bilançodan biriydi, bu büyüme bilançoya da haliyle yansımış yani.

Son 1 yıllık fiyat hareketinden dolayı kar realizasyonu yapanlar olacaktır elbet, ancak bu finansallar ve büyüme devam ettiği takdirde daha fazlası da hisseye girecektir. Yeni bir fonun ya da yatırım yapacak bir kişinin ilk bakacağı şeylerden biri de sektördeki diğer firmalar ile ya da sektör ortalaması ile kıyaslamaktır. Bu çok doğaldır.
    en nihayetinde hisse fiyatı -spekülatif sebepler dışında- bilançoya ve şirket - sektör beklentilere bağlıdır.

Bi de şu olay var tabi, fiyatın geri gelmesinin sebebi gerçekten fon çıkışı mı, geçenlerde takas paylaşıldı takaslara yansıyan ciddi bir çıkış yoktu, sanki karşılıklı işlemler ile fiyat aşağı çekilmişti. Yanılıyor muyum?

Aslolan bilançodur diyorum ben, bu büyüme devam ederse fiyatın buralarda kalma şansı çok zayıf. bilanço açıklansın hepimiz daha net yorumlar yapabiliriz.

4.  Alıntı Originally Posted by 06onur Yazıyı Oku
    Hissenin gidişatı ipucu veriyor dediniz sn olimpik forum - bilançonun çok iyi gelmeyeceğini kastettiniz ya da ben öyle anladım. Ama yazınız biraz farklı. Bilanço ile ilgili menfi bir beklentiden dolayı değil fonlar fiyatı artırdı, şimdi de yavaştan çekiliyor, haliyle fiyat da geri geliyor gibi, anladığım kadarıyla.

Bence yanlışlarınız var. atladığınız en önemli nokta, hissenin malum sebeplerden 9.x lerden 4.x lere düşüşü. O yüzden bir kıyaslama içerisine girilecekse şahsi fikrim son 1 yıllık getirisi ile değil 9.x lerdeki durum ile mevcut durumun kıyaslanmasıdır. Yanlış hatırlamıyorsam endeks 2000 iken bizim hisse 9 tl idi. Çalışan sayısı ise -sn balık adam daha iyi hatırlar muhtemelen- 30-40 larda idi. Şimdi ise çalışan sayısı, bağlı şirketleri, yurt dışı açılımları, iş yapabilme kapasitesi, kurduğu ortaklıklar vs durum çok farklı bir noktada. Özetle bist e göre büyümesi çok daha fazla olmasına karşın fiyatı endekse göre ancak eski seviyesindedir. 3. Çeyrek bilançosu bistteki sayılı bilançodan biriydi, bu büyüme bilançoya da haliyle yansımış yani.

Son 1 yıllık fiyat hareketinden dolayı kar realizasyonu yapanlar olacaktır elbet, ancak bu finansallar ve büyüme devam ettiği takdirde daha fazlası da hisseye girecektir. Yeni bir fonun ya da yatırım yapacak bir kişinin ilk bakacağı şeylerden biri de sektördeki diğer firmalar ile ya da sektör ortalaması ile kıyaslamaktır. Bu çok doğaldır.
    en nihayetinde hisse fiyatı -spekülatif sebepler dışında- bilançoya ve şirket - sektör beklentilere bağlıdır.

Bi de şu olay var tabi, fiyatın geri gelmesinin sebebi gerçekten fon çıkışı mı, geçenlerde takas paylaşıldı takaslara yansıyan ciddi bir çıkış yoktu, sanki karşılıklı işlemler ile fiyat aşağı çekilmişti. Yanılıyor muyum?

Aslolan bilançodur diyorum ben, bu büyüme devam ederse fiyatın buralarda kalma şansı çok zayıf. bilanço açıklansın hepimiz daha net yorumlar yapabiliriz.

Grafikler çok guzel bir cevap olmuş syn 06onur. Ellerinize saglik.

Baktigimizda son yükseliş dahil halen endeksi yenebilmis degil. Tam yenmek uzereyken geri cekilmis.

E hani her yil %100 büyüyen bir sirketin endeksten pozitif ayrişmasi nerede?

İnşallah o gunlerde gelecek.

5. Ayrıca 2024 icin aklima gelen bir durumuda paylaşmak isterim. Enflasyon muhasebesinin finansal tablolara etkisi en cok 2023 te hissedilecek. Cunku faiz düşük enflasyon yuksekti. Yani şöyle düşünün bankada paraniz vardi ona aldiginiz ortalama faiz %30 iken enflasyon 65 idi. Aradaki %35 sizin parasal kaybiniz oldu. Ayni durum ticari alacaklar içinde geçerli (Ardyz nin ticari alacaklari yuksek oldugu icin en buyuk parasal kaybi buradan yaşayacak diye düşünüyorum) siz alacaginiza %30 faiz işletebilirken enflasyon %65 olunca parasal kayip kaçınılmaz oluyor.

Ancak cok radikal problemler yaşanmazsa işler 2024 te degisecek. Faizlerin yukselip enflasyonun düşmeye başlamasıyla bu döngü kirilacak. Kasasinda parasi olan, yuksek ticari alacagi olan ve dolayısıyla yüksek özkaynaga sahip sirketler artık enflasyon muhasebesinden daha az zarar yazacak. Tam tersi yuksek borçlu şirketler icinde gecerli.

Velhasıl 2024 yili enflasyon muhasebesinin finansallara daha az etki edecegi bir yıl olacak diye beklentim var. İnşallah yanilmam

Münazarada galibiyet yoktur,,herkes fikirlerini beyan eder.
    Ben de zirveye göre daha az hisse taşıyorum,,,inşAllah 2024 de daha çok ihale alır,daha çok kar eder,hepimiz kazanırız.
    Ama benim fikrim,uzun bir süre 65 in geçilemeyeceği yönünde,,,,,,gelecek sürpriz bilançolara göre yanılabilirimde.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

7. Galibiyet mağlubiyet olayı değil tabi ki, doğruya en yakını bulmak amaç ya da hataları azaltmak. son 1 yılda hisse fiyatında iyi artış olsa da grafiklerden çıkan sonucu gözardı etmemek lazım. xu100 e göre fiyatı henüz olması gereken yerde değil. Belki de hiç olmayacak, ayrı mesele, ama grafikte küçük bir yere yoğunlaşıp bütünü yorumlamak da doğru değil.
    Sonuç olarak temelde şirketin gidişatını olumlu görüyorum ben. Fiyatın da buralarda kalmaması gerektiğini düşünüyorum. 2024 de aldığı ihaleler şu ana kadar oldukça iyi. yurtdışında büyük bir pasta var, oraya da biraz yoğunlaşılırsa ballı kaymak olur. Belki de yanılıyorumdur, bekleyip görelim.

8.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku

Ard, 3-4 sene önce 9-10 TL görmüştü. Bu zaman aralığında endeks kaç kat arttı ? Yazılım hisselerinin kaç kat arttığını zaten hiç söylemeyelim. Ard geleceği degil daha anca geçmişi fiyatlamakta.

Fonların sektör ve hisse ağırlıkları vardır. Ard yükselince tutarsal yüzdesi arttığı için biraz satarak hisse yüzde sınırına uygun hale getirmiş olabilirler.
    Asla yatırım tavsiyesi olamaz

Sayfa 142/159 İlkİlk ... 4292132140141142143144152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •