Sayfa 494/788 İlkİlk ... 394444484492493494495496504544594 ... SonSon
Arama sonucu : 6304 madde; 3,945 - 3,952 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

Yeni gönderileri gör
    Sohbet
    MUHAMMET BOZKIR
    @MuhammetBozkirr
    #EREGL #isdmr #STELL #Hrc

Türkiye'nin en iyi iki çelik üreticisini içeren Erdemir Group, daha yeşil üretime yatırım yapmak ve karbon emisyonlarını azaltmak için 3,2 milyar dolarlık bir plan açıkladı.

Ereğli Demir ve Celik Fabrikalari AS ve Iskenderun Demir ve Celik AS'nin sahibi bir askeri emeklilik fonu yöneticisi olan Oyak Grubu'nun metalurji ve metaller bölümünün finans sorumlusu Serdar Başoğlu'na göre, bu, Ereğli ve Iskenderun'da iki elektrikli ark fırını inşa etmeyi içeriyor.

Avrupalı çelik üreticileri, hala milyarlarca ton kömür yakan ve dünyanın karbondioksit emisyonlarının yaklaşık %7'sini üreten bir endüstriyi dönüştürmek için elektrik ark fırınları ve hidrojenin bir kombinasyonunu arıyorlar. EAF'ler, kömür yakıtlı yüksek fırınlardan daha az kirliliğe yol açan bir süreçte hurda çeliği ve diğer malzemeleri eritir.

Erdemir ayrıca ilk olarak 2022'de duyurulan 1.000 megavat güneş enerjisi kapasitesi inşa edecek, karbon yakalama teknolojilerine yatırım yapacak ve 550 milyon dolarlık bir peletleme tesisi inşa edecek. Hem otomobil üreticileri hem de çelik üreticileri yeşil çelik için anlaşmalar yapıyor ve bunları çevresel kimliklerini lanse etmek için kullanıyorlar.

Oyak İcra Kurulu Başkanı Süleyman Savas Erdem, Başoğlu'nun planı duyurmak için İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledikten sonra yazılı yorumlarda, "Yeşile dönme ve net sıfır karbon emisyonu hedeflerine sahip olmak için bu tür hareketler, şirketlerin küresel pazarlardaki rekabet güçlerini artırmalarına yardımcı oluyor" dedi.

CFO, Erdemir'in dönüşümün %80'ine kadarını finanse etmek için uluslararası piyasalarda sendikasyon kredileri ve borç satışlarını kullanacağını söyledi.

Ereğli'nin yılda 1,4 milyon tona kadar üretim yapabilecek şekilde yıllık 2,5 milyon ton kapasiteye sahip olacak. Başoğlu, bunun grubun ham çelik üretim kapasitesini 9,5 milyon tondan yılda 13,5 milyon tona çıkaracağını söyledi.

Oyak, çelik üreticisinin 2050 yılına kadar net sıfırı hedeflediği için yatırımların 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını %25 oranında azaltacağını söyledi. İki yeni tesis doğal gaz kullanmaya başlayacak, ancak daha sonra hidrojen bazlı teknolojilerden yararlanmayı planlıyor.

Kaynak.������

https://bnnbloomberg.ca/turkey-s-top...tion-1.2020713

MUHAMMET BOZKIR
    @MuhammetBozkirr
    #Isdmr #EREGL

İskenderun Demir Çelik A.Ş. (İsdemir), Diyarbakır'da kurmayı planladığı güneş enerjisi santrali projesinin çevresel etki değerlendirme başvurusunu tamamladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenen proje, çevresel etki değerlendirme sürecine dahil edildi.

Yatırım bedeli 4,5 milyar TL (147,18 milyon $) olan projenin toplam 310.932 adet güneş paneli kurulumu yapılacak. 140 MWe elektrik kapasitesine sahip santralin yıllık 311,92 milyon kW enerji üretmesi bekleniyor. Projenin inşaat ve montaj süresi 25 aydır.

Ayrıca İsdemir, Çorum'da kurmayı planladığı 130 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali için Çorum'un Alaca ilçesinde yer değiştirecek. 550 Wp gücünde 310.905 adet güneş panelinin kurulacağı tesisin yıllık 280 milyon KWh'nin üzerinde elektrik üretmesi planlanıyor. Üretilecek elektrik İsdemir'in Hatay fabrikasının enerji ihtiyacını karşılayacak.

Alıntı Originally Posted by memoli1953 Yazıyı Oku
    Yeni gönderileri gör
    Sohbet
    MUHAMMET BOZKIR
    @MuhammetBozkirr
    #EREGL #isdmr #STELL #Hrc

Türkiye'nin en iyi iki çelik üreticisini içeren Erdemir Group, daha yeşil üretime yatırım yapmak ve karbon emisyonlarını azaltmak için 3,2 milyar dolarlık bir plan açıkladı.

Ereğli Demir ve Celik Fabrikalari AS ve Iskenderun Demir ve Celik AS'nin sahibi bir askeri emeklilik fonu yöneticisi olan Oyak Grubu'nun metalurji ve metaller bölümünün finans sorumlusu Serdar Başoğlu'na göre, bu, Ereğli ve Iskenderun'da iki elektrikli ark fırını inşa etmeyi içeriyor.

Avrupalı çelik üreticileri, hala milyarlarca ton kömür yakan ve dünyanın karbondioksit emisyonlarının yaklaşık %7'sini üreten bir endüstriyi dönüştürmek için elektrik ark fırınları ve hidrojenin bir kombinasyonunu arıyorlar. EAF'ler, kömür yakıtlı yüksek fırınlardan daha az kirliliğe yol açan bir süreçte hurda çeliği ve diğer malzemeleri eritir.

Erdemir ayrıca ilk olarak 2022'de duyurulan 1.000 megavat güneş enerjisi kapasitesi inşa edecek, karbon yakalama teknolojilerine yatırım yapacak ve 550 milyon dolarlık bir peletleme tesisi inşa edecek. Hem otomobil üreticileri hem de çelik üreticileri yeşil çelik için anlaşmalar yapıyor ve bunları çevresel kimliklerini lanse etmek için kullanıyorlar.

Oyak İcra Kurulu Başkanı Süleyman Savas Erdem, Başoğlu'nun planı duyurmak için İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledikten sonra yazılı yorumlarda, "Yeşile dönme ve net sıfır karbon emisyonu hedeflerine sahip olmak için bu tür hareketler, şirketlerin küresel pazarlardaki rekabet güçlerini artırmalarına yardımcı oluyor" dedi.

CFO, Erdemir'in dönüşümün %80'ine kadarını finanse etmek için uluslararası piyasalarda sendikasyon kredileri ve borç satışlarını kullanacağını söyledi.

Ereğli'nin yılda 1,4 milyon tona kadar üretim yapabilecek şekilde yıllık 2,5 milyon ton kapasiteye sahip olacak. Başoğlu, bunun grubun ham çelik üretim kapasitesini 9,5 milyon tondan yılda 13,5 milyon tona çıkaracağını söyledi.

Oyak, çelik üreticisinin 2050 yılına kadar net sıfırı hedeflediği için yatırımların 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını %25 oranında azaltacağını söyledi. İki yeni tesis doğal gaz kullanmaya başlayacak, ancak daha sonra hidrojen bazlı teknolojilerden yararlanmayı planlıyor.

Kaynak.������

https://bnnbloomberg.ca/turkey-s-top...tion-1.2020713
    en alttan 2,paragrafı anlaşılmayacak şekilde yazmış doğrusu;

İskenderun'daki EAF'nin yıllık kapasitesi 2,5 milyon ton olacak, Ereğli ise yılda 1,4 milyon ton üretim yapabilecek. Başoğlu, bunun grubun ham çelik üretim kapasitesini yıllık 9,5 milyon tondan 13,5 milyon tona çıkaracağını söyledi.

4.  Alıntı Originally Posted by memoli1953 Yazıyı Oku
    en alttan 2,paragrafı anlaşılmayacak şekilde yazmış doğrusu;

İskenderun'daki EAF'nin yıllık kapasitesi 2,5 milyon ton olacak, Ereğli ise yılda 1,4 milyon ton üretim yapabilecek. Başoğlu, bunun grubun ham çelik üretim kapasitesini yıllık 9,5 milyon tondan 13,5 milyon tona çıkaracağını söyledi.
    Hey maşallah , akıyor be mübarek akıyor

5.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Evet Eregli’nin ihracatı düşük ama ihracat yapanlara yüksek oranda mal sattığını bilmiyor olamazsınız diye düşünüyorum
    Biliyorum, bilmez miyim. Dolaylı etkisi var elbette. Keşke katma değeri yüksek ürünleri küçükler üreteceğine ereğli üretseydi de, o ihracatın yarısını o yapsaydı. Fena olmazdı değil mi Sabırla o günlerin gelmesini beklerken okşayalım.

6.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Biliyorum, bilmez miyim. Dolaylı etkisi var elbette. Keşke katma değeri yüksek ürünleri küçükler üreteceğine ereğli üretseydi de, o ihracatın yarısını o yapsaydı. Fena olmazdı değil mi Sabırla o günlerin gelmesini beklerken okşayalım.
    O da olacak inşallah, Eregli candır, tabii ki okşamaya devam. Bizim Eregli sevgimiz pazara kadar değil mezara kadar

7. Ereğli alan adam rahat adamdır yarın mb faizi arttırmış arttırmamış , döviz artmış artmamış hiç böyle dertleri olmaz

Ereğli candır can

PASİD/Küçükemre: Yaklaşık 1 milyon tonluk paslanmaz çeliğe ihtiyaç duyan Türkiye, bu alanda artık yatırım yapabilir
    20/03/2024 11:22:12
    Türkiye’nin yıllık ortalama 2-2,5 milyar dolarlık paslanmaz çelik ithal ettiğini ifade eden Paslanmaz Sanayici ve İş İnsanları Derneği (PASİD) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Küçükemre, “Türkiye’de şu an paslanmaz çelik üretimi yok. Ancak yaklaşık 1 milyon tonluk paslanmaz çeliğe ihtiyaç duyan Türkiye, bu alanda artık yatırım yapabilir. 1 milyon tonluk bir tesisin yatırım maliyeti ise 7-8 milyar dolar seviyelerinde. Bu yatırım bedeli 4-5 yıllık ithalata denk geliyor. Bu yatırım için paslanmaz çelik sektörünün babayiğitleri olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Ancak bu sadece özel sektörle olmaz, devlet desteğine de ihtiyaç var. Yatırımın önü açılırsa savunma sanayinden otomotive Türk sanayisinin hemen hemen her sektöründe yerlilik oranını da arttırabiliriz.” dedi.

Türkiye’de yaklaşık 5 milyar dolarlık bir sektörde faaliyet gösteren 150 üyenin oluşturduğu Paslanmaz Sanayici ve İş İnsanları Derneği (PASİD) yeni dönem hedeflerini açıkladı. Yaklaşık 1 yıl önce kurulan PASİD’in Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Küçükemre, sektörde faaliyet gösteren firma sayısının ise yaklaşık 500 olduğunu dile getirdi. Üye ya da değil, ayrım yapmaksızın sektörün ve ülkenin gelişimi için dernek olarak hizmet ettiklerine dikkat çeken Arslan Küçükemre, “Yaklaşık 20 yıl önce farklı bir dernek ile yola çıkmıştık. Bu derneğimiz aracılığıyla sektörümüze çok ciddi katkılar sağladık. Yaklaşık 150 adetten oluşan sanayi kümelenmesini dernek aracılığıyla sektörümüzde faaliyet gösteren işletmelere kazandırdık. Bu sektörümüz için çok büyük bir girişimdi. Bu derneğimiz görevini tamamladı. Şimdi ise PASİD olarak devam ediyoruz.” dedi.

HER SEKTÖRDE PASLANMAZ ÇELİĞE İHTİYAÇ VAR
    Paslanmaz çelik üretiminin Türkiye için çok önemli olduğunu dile getiren Arslan Küçükemre, “Mutfak araç gereçlerinden tekne imalatına, santral üretiminden endüstriyel makina parçalarına, araba parçalarından havacılık ve uzay sanayisine, bina iç ve dış cephesinden inşaat demirlerine kadar aklınıza gelen her alanda paslanmaz çelik kullanılıyor. Bu da sektörümüzü çok önemli bir konuma getiriyor. Yaklaşık 250 milyar dolar ihracat yapan ülkemizin daha fazla üretim yapabilmesi, daha fazla ihracata ulaşabilmesi için paslanmaz çeliğe daha çok ihtiyaç duyuluyor. Ancak Türkiye, paslanmaz çelik ihtiyacının tamamını ithalatla karşılıyor. Yıllık ortalama 2-2,5 milyar dolarlık ithalat yapılıyor. Yapılan ithalat 700-800 bin ton civarında seyrediyor. Biz de PASİD olarak ülkemizde paslanmaz çeliğin üretiminin yapılmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

TOGG GİBİ BİR GİRİŞİME İHTİYAÇ VAR
    Türkiye’nin yıllık paslanmaz çelik ihtiyacının 1 milyon ton seviyelerine yaklaştığına vurgu yapan Arslan Küçükemre, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zamana kadar paslanmaz çelik üretimi için yatırım yapılmamasının ana nedeni ihtiyacın, yapılacak yatırımı karşılamamasıydı. Şu anda bir üretim tesisi için gerekli olan 1 milyon tonluk talebe gelindi. 1 milyon ton üretim kapasitesine sahip bir tesis artık kurulabilir. Ancak bu noktada sadece özel sektörün yatırımları
    yeterli olmuyor. Sektör olarak çok ciddi devlet desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü 1 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip bir tesisin yaklaşık yatırım değeri 7-8 milyar doları bulabiliyor. Bu bir anda çok büyük bir yatırım gibi gözükebilir. Yıllık ithalatın 2-2,5 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde 4-5 yıllık ithalat karşılığında bu yatırım yapılabiliyor. Böyle bir yatırımla Türkiye’nin çok önemli bir ithalat kaleminin önüne de geçilebilir. Devlet destek verir ve TOGG gibi bir yatırım grubu kurulursa biz de dernek olarak şirketlerimizle elimizi taşın altına koymaya hazırız.”

YATIRIMLA BİRÇOK SEKTÖRDE YERLİLİK ORANI ARTAR
    Türkiye için paslanmaz çelik üretiminin çok önemli olduğunun altını çizen Arslan Küçükemre, “Türkiye özellikle savunma sanayinde, otomotiv üretiminde ve birçok sektörde yerli ve milli üretimi artırmak için çalışıyor. Eğer biz bu yatırımı yaparsak birçok sektörde yerli ve milli üretimi de artırmış olacağız. Sadece savunma sanayi ya da otomotivde değil, mutfak üretiminde, kimyada, tekstilde aklınıza gelebilecek birçok sektörde yerli üretimi artırabiliriz. Bu anlamda çok kritik bir noktadayız.” ifadelerini kullandı.

ARTAN GÜMRÜK VERGİLERİ SIFIRLANMALI
    Sektörün son dönemdeki en büyük problemlerinden birinin de uygulanan gümrük vergisi olduğunu kaydeden Arslan Küçükemre, “Türkiye’de paslanmaz çelikte uygulanan gümrük vergisi yüzde 8 civarındaydı. Ancak alınan bir kararla gümrük vergisi yüzde 12’ye çıkarıldı. Bu karar paslanmaz çelik kullanan her sektörü derinden etkiledi. Paslanmaz çeliği kullanan tüm sektörler ihraç pazarlarında rekabet avantajlarını kaybetmeye başladı. Direk maliyetleri etkileyen bu verginin yükseltilmesi bir yana bir an önce sıfırlanmasını devletimizden bekliyoruz. Yatırım yapılmadan önce bu vergilerin düşürülmesi ülkemizin yararına olacaktır. İhracatımızı etkilememesi için bu vergilerin gözden geçirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
    Burada yer alan bilgi, yorum ve öngörüler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Sayfa 494/788 İlkİlk ... 394444484492493494495496504544594 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •