Sayfa 521/789 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon
Arama sonucu : 6307 madde; 4,161 - 4,168 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,347
     Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Bu bir temenni mi beklenti mi analiz ürünü mü? Nedir beklentisi ? Ne beklenti ile 3 dolara 2.5x dolar bazlı ralli yapacak? Şu an başlasa böyle bir ralli zaten 1 senede biter. Daha 1 ay önce 150 milyon lot daha indirdiler tahtaya. Geçen sene 6 ay sonra neden temettü vermediği anlaşılır sonrasında geçmiş olsun en az 1.5 2 sene süründürür demiştim. Hala aynı fikirdeyim.
    Tahtadaki hareketler hala çek bırak şeklinde. Herhangi bir trend i işaret eden sinyaller yok. Marjlar yerlerde fiyatlar geberik bilanço kötü satışlar aşırı zayıf. Demir çelik sektörü tarihi berbat günlerini yaşıyor. Hem maliyetler yükseliyor hem enflasyon baskılaması nedeni ile emtialara basılıyor . Çin meselesi var. Müthiş bir konut balonu şişirdiler orada da. Tosyalı var.Buradaki arkadaşlar şanslı enflasyonist bir dönemden geçiyoruz tahta 40 larda devam ediyor bakan adam fazla para kaybetmedim diyor moral bozmuyor . Bundan 10 sene önce olsa idi bu tahta 15 tl de idi şu an. Kallavi kıpkırmızı zararı görmek farklı yeşil görmek ayrı portföyü. Ama enflasyon parayı durduğu yerde eritiyor Bunu çok acı anlayacak bazı arkadaşlar . diyeceğim ama para kazanma dertleri değil bu arkadaşlar. Sözümü geri aldım.
    Mathias analizim sadece ve sadece yurt disi ile ilgili..Hrc fiyatları dip yapıyor çok net..Fed ile beraber Emtia da dolar bazında net yükselişler olacak.. Uv de hiç yanılmadım...Net söylüyorum hiç yanılmadım.Ha ben tek hissede kalmam o başka...

SM-A346E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,347
    Demirlerde yapılan en büyük hata en büyük etkinin hrc fiyatları olduğunun unutulmasi...Artık yeni bir döneme geçiyoruz..En az 3-4 yıl sürecek...Ha küresel bir kriz olursa o başka tabi..Ama küresel durgunluğa izin vermezler.. Net..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,347
    En çok emin olduğum şeyde TL de asla kalmayacağım.. Bazı şeyleri yazmıyorum ama emin olun kwndi capimda gayet deneyimli eski bir analistim..Sermaye piyasalarında cirakligi da sayarsak 30 yıla yakın bir deneyimim var.Negatif donguselligin sonuna geliyoruz..Eminim.
    Ama 2. Çeyrekten itibaren..

4. Kademe analizine bakıyorum kaç gündür alım önde. Para giriş çıkışında da genelde son günlerde net giriş önde görünüyor ama fiyat sabitlenmiş gibi aynı yerde... Gk sonrası bedelsiz ve temettü onaylandığında bir hareket gelecek mi bakalım.

5. Tren dolup taşmıştır , tahtacı treni kıpırdatamıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. 44 e sabitlenmiş hisse...

7. Moltey Fool dan James'e göre 2027 yılına kadar demir cevherindeki beklenti;

Bilinen büyük demir cevheri üreticisi olan BHP ve Rio Tinto da düşen fiyatlar ve yükselen maliyetler açısından pek memnun değiller. Onlarda bu baskının Çin'den gelen talebin düşük olmasından yakınıyorlar.

Goldman Sachs Emtia grubuna göre;
    Öncelikle onlarda demir cevheri fiyatlarında bir geri çekilme bekledikerini (2024 yılı başlarında) fakat hızlanan bu düşüşün onlarıda şaşırttığını belirtiyor.
    1. çeyrek için $120/t
    2. çeyrek için $115/t
    3. çeyrek için $105/t
    4. çeyrek için $100/t
    2024 yılı demir cevheri fiyat ortalama beklentisi $110/t yapıyor.

Bu trendin yani demir cevherindeki düşüşün önümüzdeki dönemlerde de düşüşünü bekliyorlar. Yıllara göre ortalama fiyatlar;

2025 için $95/t
    2026 için $93/t
    2027 için $92/t ton başına ortalama fiyatı.

Birbaşka demir cevheri üreticisi Fortescue ise daha düşük dereceli demir cevherinin (low grade, tenör 25%-45% arası) daha düşük fiyatlarda seyredeceğini öngörüyör ve bunun (karbonsuzlaştırma projeleride göz önüne alındığında) nakit akışı ve temettü ödemeleri üzerinde sorun teşkil edecegini düşünüyorlar -Ermaden in üretecegi Avnik demir cevheri High Grade yani 65% ve üzeri hatta o bölgede 68% e varan grade ler söz konusu, bizim üreteceğimiz demiri dışarı satarsak eger karlıda satabiliriz-

Kaynak: https://www.fool.com.au/2024/03/14/h...05%20a%20tonne

8. Kaç gündür böyle, dün de piyasa sakin olsa böyle bir gün olacaktı. Ama piyasa sakin değildi, millet deli gibi alım yaptı, Ereğli'yi bıraksalar o da nasiplenecekti ama istemediler o yüzden dün farklı oyunlar oynadılar.

Sayfa 521/789 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •