Sayfa 676/819 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon
Arama sonucu : 6549 madde; 5,401 - 5,408 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku
    Bist 100 Usd bazlı abd enflasyonu düşülmüş.

Eregl Usd bazlı abd enflasyonu düşülmüş.
    [/IMG]

Bu iki resimde de görüleceği üzere eğer bir trendden bahsedeceksek Bist100 de malalesef herhangi bir trend yok fakat

ereglde trend bariz var.
    ,, sayın osisa siz grafik okumayı biliyorsunuzancak aramızda bilmeyenler çoğunlukta sizce ereğlide trend aşayamı byoksa yukarıyamı yazarsanız öğrenmiş oluruz?

2.  Alıntı Originally Posted by .bozoklu. Yazıyı Oku
    ,, sayın osisa siz grafik okumayı biliyorsunuzancak aramızda bilmeyenler çoğunlukta sizce ereğlide trend aşayamı byoksa yukarıyamı yazarsanız öğrenmiş oluruz?
    Uzun vadede Ereglde yükselen trend bariz görünüyor grafikte gecmis fiyat hareketlerinden bunu anliyoruz sizin sorunuza gelince geleceği ben bilememem.

Grafikler ne diyor?

Bist 1990 yilindan beri sürünüyor.

Hisse seçimleri bu durumda ön plana çıkıyor.İyi hisseler trendinde devam etmiş.

Ornek koc gurubu hisseleri son uç yil harici eregl mesela.

Yukarıda bir arkadaş yazmış eregl şehir efsanesi ne kazandırmış diye borsanın durumu grafikte ortada eregl kazandırmış borsa kazandirmamis..
    Son düzenleme : osisa; 06-04-2024 saat: 22:35.

3. çok tşkkürederim bende ereğliye 38,38 tl maliyetle girdim inşallah pişman olmam çok iyi bir kar,temettü ve bedelsiz olayı gerçekleşirse 53 tl üzerine çıkmasını umut ediyorum.. bu fiyatlarda ereğliyi çok ucuz buldum. defter değerinin altında işlem görüyor.

Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku

[/IMG]
    Teşekkürler.

Ereğli usd bazlı grafik üzerinde, global krizler ve yerel krizler noktaları işaretlendiğinde çelik sektörünün global ticaret ile tam bir korelasyon içinde olduğu net görülebilir. (döngüsellik mevzusu)
    Ayrıca yerel açıdan, dolar/tl' nin seyri ile de ereğli' nin özel bir ilişkisi olduğunu görebiliriz. (döviz bazlı çalışma mevzusu)

Mesela ülkesel ekonomi düzgünken (dolar/tl sakin iken) ereğli montanlı yükselmiyor.
    Ama ekonomi bozulur ve döviz artarsa ereğli nispeten pozitif ayrışıyor. 2013 Bernanke' nin açıklamasıyla başlayan süreç. Ülkemiz borsasına ilgi azalıyor ama dövizin desteğiyle ereğli, Bist' ten pozitif ayrışıyor (trend mevzusu)

Şu an yaşananlar ise sanırım 1994' lerde yaşanmıştır. Enflasyon inanılmaz boyutlara ulaştığı için zaman maliyeti çok arttı. Bu nedenle ereğli' nin döngü diplerini görüp tekrar yükselme süresini beklemek (hisse toplamak) çok çok maliyetli olduğu için "bence" lot toplama sistemi kesintiye uğradı. (+temettü kesintisi)

Üstüne bir de dev borç (2024 beklentisi 1,9 milyar $) ve yeni yatırım planları (3,2 milyar $) gelince ereğli hissesi almak, büyük yatırımcılar için caydırıcı oldu.

"Ama" riski alma zamanı tutturulursa çok büyük getiri sağlayacağı aşikar. Hem global ticaret hızlanacak, hem yatırımların gidişatı daha somutlaşacak, hem enflasyonun düşmesiyle (inşallah) taşıma maliyeti azalacak gibi konular ortada. (anti-damping etkisini ayrıca ekleyebiliriz)

Fakat bunlar ne zaman olacak bilemeyiz. Faizlerin (mevduat getirisinin) yüksek olduğu şu dönemde karar vermek gerçekten çok zor.

5. Yorumunuz için tşkler.

6. kaan bey yorumunuz için çok teşekkür ederim formda böyle kıymetli yazıları çok değerli buluyorum yüreğinize kaleminize sağlık.

Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku
    Bist 100 Usd bazlı abd enflasyonu düşülmüş.

[/IMG]

Bu iki resimde de görüleceği üzere eğer bir trendden bahsedeceksek Bist100 de malalesef herhangi bir trend yok fakat ereglde trend bariz var.
    ABD enflasyonu düşülmüş grafikte fincan kulp var dersek hedefi 1400'lerin hafif üzerine tekabül ediyor.

Seçim sonrası MB son haftada ne kadar USD aldı açıklanır önümüzdeki hafta. En az 4-5 milyar dolar olacağını öngörüyorum. Ciddi bir sıcak para girişi var. Kurlar enflasyonun çok gerisinde kalmış olmasına rağmen ciddi bir kriz yaşamazsak iyimser yabancı raporları haklı çıkacak gibi görünüyor. Yıl sonu doların 40 TL'nin altında kalması olası. Ama ihracatçılarımız için durum kritik. Bir anda katma değeri yüksek ürüne de geçiş yapmak kolay değil. Enflasyonda iyileşme yaz sonlarında belirginleşecek ancak TUİK'e güven maalesef çok gerilerde kaldı. Enag TUIK arasındaki fark Şubat ayında kapanmıştı ama Mart ayında yine açıldı. Bu fark aslında hepimizin cebinden çalınan nakittir. Şirketler ise enflasyon muhasebesi nedeniyle farklı etkilenen bilançolar açıklıyorlar. Mayıs'a kadar 12 aylıklar gelmeye devam edeceği için dengelenmesi ancak 2024 ilk çeyreklerle ortaya çıkacak. Yabancı girişinin devam etmesi BIST için yine belirleyici olacak. Bu sefer yerli yatırımcı neredeyse full maldayken yabancı almaya başladı. Belki son 20-25 yılda ilk defa yaşanıyor. Bu sebeple, özellikle BIST 30'daki mallarımıza sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerken bir dönem olduğunu düşünüyorum.

Ereğli'ye gelirsek hep yazdığım gibi buradan Ereğli satılmaz alınır. İsterse bir yıl daha 40'larda dolaşacağını bileyim yine de all time high yapan onlarca şirket varken yeni nakit girişi ve yabancı tercihi ATH'lerden değil gitmeyenlerden yana olacağını düşünüyorum. Tabii YKB'deki gibi haberler bankacılığa destek olmaya devam edecektir. Dünyaya baktığımızda; gelişmiş ülkelerde kötüleşmelerin sonlarına gelindiği, enflasyonların zirvelerden dönüşlere geçtiği, faiz artırımlarının durduğu bir döneme giriyoruz. Faiz indirimleri, CDS'lerimizin düşüşleri, kredi değerlendirme derece kuruluşlarının not artırımları önümüzdeki ayların hatta yılların gelişmeleri olacak.

Benim 2024'te bir araç alımı ihtiyacım olacak. Trade portföyümü doğru yerde realize edersem bu aracı alıp yurtiçi faizleri düşmeye başlayacağı anlarda Ereğli alımlarıma devam etmeyi düşünüyorum.

8. Sektör şu an da durgun seyretse de Ereğli defter degerinden %25 iskontolu oldugu için Bist 10bin ve üstüne atıcaksa eregliyi yukari dogru goturmek daha kolay ve hizli olabilir , konjektör sektörün lehine döndüğü an'da ise ki bunun için daha min 1-2 ay var gibi duruyor muhtemelen o gün geldiğinde başka şeyler konuşuyor oluruz...

Sayfa 676/819 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •