Sayfa 505/789 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon
Arama sonucu : 6309 madde; 4,033 - 4,040 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Borsanın tüm büyük ölçekli sanayi şirketleri arasında, önümüzdeki dönemde en olumlu ve öngörülebilir olarak tanımladığım Ereğli. Öte yandan birileri hisselere aşık oluyorsa ben de en huysuz ve gelinin herşeyine kulp bulan kaynanayım.
    Öncelikle buradaki katılımcılar olarak ereğli'yi benden çok daha iyi bildiğinizden analizleriniz daha derinlemesine, ben de sizlerin bilgi ve yorumlarından faydalanmaya çalışıyorum. Tüm ülke ekonomisi için zorlu bir dönem olacağına inanıyoruz, en azından finansman maliyetlerinin artışından eminiz ancak bu tüm sanayi şirketleri için geçerli bir olumsuzluk. Otomotiv sektöründe korkunç bir yıkım-yapım süreci ve ölümcül rekabet var. Bu günün en beğenilenleri 3-5 sene sonra ne olacak belli değil? Petrol ve rafineri işinin geleceği de öngörülemez, kimse bunu başaramaz. S.arabistan'ın petrol arz miktarı yerine net kar marjını öncelikli politika yapabileceğini yada elektrikli araçların, 90'ların GSM devrimi gibi hızla yayılabileceğini bilemeyeceğimiz gibi. Kağıt endüstrisinden tutun madenciliğe kadar klasik sanayi kollarında kötümser olmamakla birlikte bir fikir yürütemiyorum. Telekominikasyon gibi teknolojiye dayalı alanlar da müthiş kırılgan. Küresel mobil iletişim devlerinin hisselerinin grafiklerine kendiniz bakın. Perakende popüler ama giriş yapmanın düşük maliyetli ve kolay, işletme giderlerinin ciddi boyutlara vardığı, rekabetin çok keskin olduğu alanlara uzun vadeli yatırım yapmak kolay iş değil.

Sektörel dengelere ilaveten borsanın yapısı ve yatırım dünyası için anlamı da evriliyor. Hisse senetleri düşerken endekslerin pek değişmemesinden bir şeyler hissediyorsunuzdur. Eskiden borsa marjinal bir yatırım aracıyken bugün sabit getirli yatırım araçlarına yakınsanıyor. ABD'de her temettülerin yılda 1 yerine 4 defa dağıtılması, getiri oranının mümkün olduğunca istikrarlı tutulmaya çalışılması buna en iyi kanıt. Artık borsaların büyük ölçekli şirketleri ülkemizde de tahvil gibi görülmeye başlanıyor, emeklilikler bunlara endeksleniyor. Risk severler için de fırsatlar mevcut ama en iyi 50 şirket artık kısa sürede ralli yapmasını bekleyeceğiniz değil bileşik getiriye odaklanmanız gereken yatırım araçları. Risk düştüğüne göre oynaklık azalmışsa ve getiri miktarsal olarak sizi tatmin etmiyorsa çözüm basit; borsaya birikimlerinizin daha fazlasını yatırarak toplam hayat standardınızı yükseltmeye çalışacaksınız. Böylece 5000TL ile yapacağınız arka arkaya 5 tavan umurunuzda bile olmayacak. Yatırım aracı olarak popülaritesi artan borsanın yıldız şirketlerinin değerleme katsayıları da artabilir. Büyük şirketler iyi yönetilir ve geçmişten gelen güçleriyle istikrarlı bir temettü performansı oluşturabilirse, karlılıkta görülen dönemsel azalmalar eskisi gibi çok büyük hisse fiyatı düşüşlerine neden olmaz bence. Demek ki; yönetim kalitesi ana odak noktası. Köklü şirketlerin cevher fiyatı düştü yada faizler yükseldi diye çok olumsuz etkilenmelerini kabul etmiyorum. Bunlar asırlık geçmişlerine dayanarak bu koşulları öngörmüş ve tedbir almış olmalı, aksi halde yatırıma değmezler.

Toplumun emekliliğnin bile üzerine yatırıldığı hisseler için 90'ların kafasıyla düşünmek hatalı olur. Burada söz ettiğimiz bir benzerini kuramayacağınız kurumlar ve dolaşımdaki hisse senetleri de sınırlı sayıda. MB matbaalarında basılan paralar gibi değil. İnsanlar AMB ve FED'in 20 trilyon$'a ulaşan parasal genişlemesinden rahatsız olmuyor ama dolaşımdaki sınırlı miktarı bile geri alımlarla azalan hisselere şüpheyle yaklaşıyor.

İnşaat demiri üreten sıradan demir çelik şirketlerinden farklı olarak Ereğli'nin uzun bir deneyim sürecine dayanan geniş ve nitelikli ürün yelpazesi her zaman dikkatimi çekmiştir. Web sitesinde online ürün kataloğundan, endüstriler bazında incelemenizi tavsiye ederim. İhracat potansiyeli de aklımda dursun, maden yada elektrik yatırımının sonuçları hakkında hiç bir fikrim yok ama bunların olmamasını tercih ederdim, yönetim kendi işine odaklanmalı madenciliğe değil. Gene de Ereğli'nin maden proje zamanlaması çok şanslı. Genelde hammadde fiyatları zirvedeyken böyle yatırım kararlar alınır, tesis faaliyete geçene kadar fiyatlar düşer ve işletmeye zararla başlanır. Çevre standartlarına uyumluluk konusu beni hiç korkutmuyor çünkü bunlar yeri doldurulamaz dev tesisler olduğuna göre yeşil dönüşümün bedelini erkenden fiyatlarına yansıtabilecek. Hisse fiyatlarının daha fazla düşebileceğine yönelik hiç bir kanıtım olmadığına ve olaya yukarıda tekrar okumanızı rica edeceğim felsefeyle yaklaştığıma göre ben mevcut koşullarda pozisyonumu almayı tercih ettim. Karar sürecimde öncelikli olarak eliminasyon yaptım, Sektörel ve şirket bazında değerlerinin fazla yada geleceklerinin belirsiz olduğunu düşündüklerimi eledim. Teknoloji furyasından zihnimi arındırmaya çalıştım. Herkesin kolayca gördüğü verilerin etkin piyasa teorisi gereği fiyatlara yansımış olabileceğini düşündüm. Derinleşen borsa kaçınılmaz olarak etkinleşecek ve kısa vadeli kazanç fırsatları azalacak ancak sabır hala belirleyici unsur olarak uzun vadeli getiri farklarının ana kaynağı olacak.

Elektrikli otomotivlerin neden olacağı değişimi, ev aletleri, beyaz eşya gibi alanları öngöremiyorum ama ayakta kim kalırsa çelik endüstrisinin müşterisi olmaya devam edecek. Daha öncede söylemiştim, bu sektöre yeni yatırım iştahı pek görmüyorum, teknolojik alanlarda ise meydan savaşı yaşanıyor, birincilikler el değiştiriyor.

Kişisel yorum ve tespitlerimdir, lütfen derinlemesine araştırmadan karar vermeyin.
    Sn. yelpaze,

Yazınızı iki defa, hatta bazı yerleri üç defa okudum. Elinize sağlık.
    Satır aralarında çok özel bakış açıları var.
    Müsaadenizle bu yazınızı Isdmr konusuna da kopyalıyorum. Ereğli yoğun bir forum konusu olduğu için arada kaynayabilir. İsdmr sayfasında da bulunsun.

Teşekkürler,

2. Sadi Kaymaz…
    Bu pastadan bize bir şey çıkar mı acaba….

Not:

Hindistan'de #çelik üreticileri olağanüstü büyüme yarışında.

JSW ve Tata gibi büyükler bu sene 22 milyon tonluk yeni kapasite planlıyor.

Sadece JSW'dan en az 2 milyar dolarlık yıllık harcama bekleniyor.

Japonlar yabancı yatırım tarafında ön planda, Nippon'ın Hindistan kapasitesini beşe katlama hedefi var.

Ekonomik büyümenin yüzde 8'i aştığı ülkede altyapı ve kentleşme yatırımları hızla devam ediyor.

Çelik tüketimi geride kalan üç çeyrekte 112 milyon tonla rekor kırdı ve yılda yüzde 8-10 büyümelerle devam etmesi bekleniyor.

Halihazırda Hindistan çelik kapasitesi 170 milyon ton cıvarında, önümüzdeki 5 yılda 300 milyon tonu bulacağı hesap ediliyor.

Ülke Avustralyalı demir cevheri üreticilerinin de yeni umudu durumunda.

3.  Alıntı Originally Posted by dmrcelik Yazıyı Oku
    Trendhound, ne güzel küçük görmeden aşağılamadan yorumlar yazabiliyormuş. Böyle olduğu sürece istifade ederiz. Bofa gibi kurumlara emirleri önceden görme , emri önceye alma gibi imtiyazlar veriliyor ise adamların insafına kalmışız demektir. Bizim yönetim de bunlara ters çıktı. Mittal gitti derken, baskı unsuru olarak bunlar kalmaz inşallah başımızda... Ama bu tür kurumların ve yabancı yatırımcının duygusal hareketler yapacağını sanmam. Şartlar düzelince yukarı sürerler. Ama teknik temel ikileminde, maalesef başta Çin kaynaklı temele yönelik sıkıntılar devam ediyor...

O değil de, şu madenin temel atma töreni yapılsaydı bari 🤣🤣
    Ben adamla tartışmadım demedim. Yapıcı yorum yaptığında istifade edeceğimizi belirttim. Gitmiş mesajlarımı ss almış bir de, hey Allahım 🤣

4.  Alıntı Originally Posted by doctor_economy Yazıyı Oku
    Herkes bilmiyor sayın Müzikal, siz yazarsanız seviniriz.
    Ben çok detaylı şekilde piyasayı okuyamıyorum, burada her görüşten yazıları okumak bana iyi geliyor. 2 sene önce hisse şu kadar temettü verecek tarzı yazılar yazılırdı ve o dönemde karşıt görüşten olanları forumda barındırılmazdı. Ben her şekide çok sesliliği savunuyorum.
    Elbette paylaşırım sevgili doctor_economy.

Tek satır bir bilgi. Çin kredi faizlerini sabit bıraktı. Bu ne demek? Şu demek; çin mevcut ekonomik durumunu yeterli görüyor ve bu durumu korumaktan yana. Üretime ekstra destek veya büyümeye ekstra köstek olmayacak. Bu durumda demir çelik piyasası nasıl etkilenecek. İvme ne yöndeyse o yöne kaymaya devam edecek.

Bugün düşen bir hatta iki haber daha var. Birincisi ab otomotiv piyasası geçtiğimiz ay %10 büyüdü. İkincisi bmw 2023 kar rakamı gelmiş geçmiş en iyi rakam olarak kayıtlara geçti.

Bu haberlerden ne anlamalıyız?

- Otomotiv satışlarının artış ivmesi devam ederse bu demir çelik sektörüne pozitif yansır. Bu bir yönü.
    - bmw bu karı 2024 e taşıyabilir mi? Taşıyamazsa bu otomotivde bir daralmaya sebep olabilir mi? Eğer o piyasa daralırsa, demir çelik piyasası bundan nasıl etkilenir?

Bu haberlerden iki yönlü de çıkarım yapılabilir. İşinin uzmanı olanlar formüle ederlerse matematiksel sonuçlar da ortaya çıkacaktır. Bunu bizim ülkede yapan yok, ama avrupa/amerika demir çelik ve otomotiv analistlerinin raporlarını takip ederseniz daha ayakları yere basan yorumlar okuyabilirsiniz.

Bu başlıkta objektif yorum yapmayan hiçbir katılımcının yönü piyasanın yönü değildir, kendi pozisyonunun (elbetteki en iyi pozisyon kendi pozisyonundur, şaşmaz bu durum) gitmesini istediği yöndür.

Fark ettiyseniz benim yorumlarım bir taraf olmaktan ziyade, mevcut durumun kendimce okumasıdır. Bunu anlayamayan kardeşlerle de bir tartışma içine girmeyi doğru bulmuyorum. O sebeple ereğli hakkında yorum yapmıyorum. O almış, bu satmış, o bunun algısındaymış, beriki başkasının, yok şirket almış da mittal satmış, tahtacı uyuz olmuş, spek grip, bunlar beni ilgilendirmiyor. Bu savaşın tarafı değilim, olmam. Herkesin malı kendine, kazancı da. Allah bin bereket versin herkese. Kıskançlıktan, hasetlikten uzak eylesin müminleri bu mübarek ayda. Ben dinlere inanan biri değilim, ama her inanca da saygım var. Dileklerim de kalptendir, cümlelerde kimse iğne aramasın boşuna. Güzellikler, doğruluklar yanınızdan eksik olmasın inşallah.

Sevgiler, saygılar, bol kazançlar.

5.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Sadi Kaymaz…
    Bu pastadan bize bir şey çıkar mı acaba….

Not:

Hindistan'de #çelik üreticileri olağanüstü büyüme yarışında.

JSW ve Tata gibi büyükler bu sene 22 milyon tonluk yeni kapasite planlıyor.

Sadece JSW'dan en az 2 milyar dolarlık yıllık harcama bekleniyor.

Japonlar yabancı yatırım tarafında ön planda, Nippon'ın Hindistan kapasitesini beşe katlama hedefi var.

Ekonomik büyümenin yüzde 8'i aştığı ülkede altyapı ve kentleşme yatırımları hızla devam ediyor.

Çelik tüketimi geride kalan üç çeyrekte 112 milyon tonla rekor kırdı ve yılda yüzde 8-10 büyümelerle devam etmesi bekleniyor.

Halihazırda Hindistan çelik kapasitesi 170 milyon ton cıvarında, önümüzdeki 5 yılda 300 milyon tonu bulacağı hesap ediliyor.

Ülke Avustralyalı demir cevheri üreticilerinin de yeni umudu durumunda.
    Bunu ben de öyle düşünüyordum. Çin in talebi bir süre azalsa yerine bir yer bulurlar. Kapasiteleri boş bırakmazlar. Çin dursa Hindistan sonra bulurlar bişi Nijerya olur ....

6.  Alıntı Originally Posted by ninel_dlv Yazıyı Oku
    Bunu ben de öyle düşünüyordum. Çin in talebi bir süre azalsa yerine bir yer bulurlar. Kapasiteleri boş bırakmazlar. Çin dursa Hindistan sonra bulurlar bişi Nijerya olur ....
    Korumacı devlet politikası da çok önemli! Ben Oyak’ın yerinde olsam ve bilsem ki devlet ardımda durmayacak, satıp kurtulmak isterdim!

7. 500 baz puan artıran mb, x fenomenlerine twit sildiriyor. Piyasayı okuyamayanlar yine terste kaldı. Şaşırdım mı.. pehhh

8. Sabit tutsa piyasayi vereceklerdi 500 artış yaptı yine veriyorlar bunlar ne istiyor arkadaş bu nasıl bir düzen..

Sayfa 505/789 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •