Sayfa 511/789 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon
Arama sonucu : 6309 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Ben o yüzden daha piyasanın ve ülkenin iyi gideceğine dair bir ihtimal görmediğim için OYAK'ın niyetini okumaya çalışıyorum.

Bunlar ne çeviriyor?

Mittal sonrası değişimin nedeni ne?

Almayacağı lotları neden alırım gibi yapıyor amacı ne?

Buraya yazıyorum GK'dan sonra netleşecek düşüncelerim ama bunlar öyle KIZILDAĞ'ın güzellemsinde olduğu gibi o lotları toplayacak değil!

Ama bize öyle yansıttılar yada birileri istediği için öyle yaptılar, yapar gibi yaptılar ya da...

O yüzden şimdilik onların niyetini anlamak bana daha mantıklı geliyor, piyasasal bir şey yok henüz ışıksal anlamda...

Adam 46'dan 6 milyon aldı sonra durmadı yine aldı, şuan hisse alldığı her fiyatın altında...

2. Mittal sonrası ve şirket alım açıklaması sonrası OYAK hergün tahtada. Bugünde 1.5 milyon lot satışta...

3. froto da beni dinleyip alan herkes dolar bazlı da olsa kara geçmiştir herhalde.37.22 dolar ATH dedi bugün. Ben 45 den millete alın falan da demiş olabilirim tabi.

1-2 sene sonra buradaki en eregl ci çıkıpda "zaten eregl bende az bişi vardı yeğenim esas froto vardı portföy de " falan diyebilir tabi

4.  Alıntı Originally Posted by yelgec Yazıyı Oku
    İş yatırım 8 milyon lot yazmıştı alışa sildi galiba , neden acaba ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Dün de oldu diyorum, bugün farklı deniyor. Forumdan emekli olma zamanı geliyor galiba.

Sent from my SM-A536B using Tapatalk

5. Sesli düşünüyorum;

Citi lot sayısı gecen sene (takip ederim, bildiğimden degil ama inceliyorum) 310-330 M lot civarında idi. Bu sene başlarında 290-310 arasında dolaştı. Şu sıralarda 280M lotlarda.

Oyak gecen senelerde 200-220 M lot civarlarında idi. İS yatırımda 130M larda falandı. Oda 200M lot üzerine çıkmış.

Şuan da Oyak lot sayısı ile Citi arasında yaklaşık 20 M lot gibi bir sayı var.
    OYAK Citi'yi gecip liderliği ele gecirebilir mi? Bunun bize faydası olur mu? Birazda Kızıldağ'ın teorisine benziyor, tahtadaki sıralamada birinciliğin kendisinde olmasını istiyor olabilir (mi). Olay belki de itibar/saygınlık meselesi olabilir (mi). Bunu şunun için düşünüyorum, sonucta bu kurum öyle ya da böyle son 2 senede bir itibar kaybına ugradı en azından biz hissedarlar arasında. Hakimiyeti ele gecirmesi çok zor ama takas sıralamasında birinci olması belki de birşeylerin işareti, bölünmeden sonra Lotx2 olacagıda varsayıldığında.

Citi lotları ne zamanki yine 300M üzerine tekrar çıkar, bu mesaj/teori kendi kendini imha edecektir zaten.

Ya da Citi 2024 yılı öngörülerinde Erdemir'de işlerin daha da kötüye gidecegini düşünüp lotları azaltım yoluna gidiyor olabilir(mi). Piyasadan okuduğum haberlere göre işler ve marjlar totalde geçen seneye göre biraz daha iyi durumda.

Çok fazla finansal okuryazarlığa henüz erişemediğimden sadece komplo teorisi üretmekle kalıyorum. Keşke şu Bahcecik Altın Madeni ihalesi bizde kalsaydı, iyi de para teklif etmiştik. Hayırlısı bakalım.

6. Dolar düştükçe dolar bazlı kara geçiyoruz 🤣🤣

Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Bu faiz artışı ve seçimden sonra alınacak çok daha sert önlemlerle iç piyasa yılın 2. yarısı kam kusacak belli oldu. Ereğli %90 iç piyasaya çalışıyor malum. Müşterileri ciddi etkilenir, ciddi sipariş azalmaları ile baş başa kalacak. Maalesef çilenizin son kısmı en acı verici evre olmaya aday.
    Genel ekonomik durumumuz olarak bakınca sizin gibi düşünüyorum. Ama çok özel bir döneme giriyor olabiliriz.

Faizlerin arttırılması ülkeyi daraltacak, bu net. Tüketim (otomobil, konut, beyaz eşya...vs) azalacak. Seçim öncesi insanlar tüm varlığını, nakdini harcayarak ve hatta kredi çekerek alabileceği her şeyi aldı. Hele son 1 ayda "dolar uçacak" algılarıyla milleti tüketim patlamasına sürüklediler (enflasyon da etkilendi).

AMA, hisse piyasası sanırım farklı işleyecek. Faizlerin arttırılması, muhtemelen yabancıyı negatif değil pozitif etkileyecek. Adamlar dolarını bozdurup TL yatırım yapmaya çekiniyordu ama seçime 10 gün kalmasına rağmen bu dev faiz artışına siyasi engel olmaması, onları ikna edebilir. Hem doların coşup zarara uğrayacaklarını hem de Şimşek' in kadrosuna müdahale edileceğini "bence" artık düşünmeyecekler. Borsaya girişler seçim sonrası coşabilir. Bugün mesela Froto ve Mavi' ye bakınca tuhaf geliyor ama yabancı alışları bu tip hisseleri arttırıyor olabilir. Zira açık ve net belli ki bu yıl otomobil satışları çok düşecek. 1,5 yılda neredeyse 2 milyon otomobil satılmış olur. İnanılmaz bir rakam.

8.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Genel ekonomik durumumuz olarak bakınca sizin gibi düşünüyorum. Ama çok özel bir döneme giriyor olabiliriz.

Faizlerin arttırılması ülkeyi daraltacak, bu net. Tüketim (otomobil, konut, beyaz eşya...vs) azalacak. Seçim öncesi insanlar tüm varlığını, nakdini harcayarak ve hatta kredi çekerek alabileceği her şeyi aldı. Hele son 1 ayda "dolar uçacak" algılarıyla milleti tüketim patlamasına sürüklediler (enflasyon da etkilendi).

AMA, hisse piyasası sanırım farklı işleyecek. Faizlerin arttırılması, muhtemelen yabancıyı negatif değil pozitif etkileyecek. Adamlar dolarını bozdurup TL yatırım yapmaya çekiniyordu ama seçime 10 gün kalmasına rağmen bu dev faiz artışına siyasi engel olmaması, onları ikna edebilir. Hem doların coşup zarara uğrayacaklarını hem de Şimşek' in kadrosuna müdahale edileceğini "bence" artık düşünmeyecekler. Borsaya girişler seçim sonrası coşabilir. Bugün mesela Froto ve Mavi' ye bakınca tuhaf geliyor ama yabancı alışları bu tip hisseleri arttırıyor olabilir. Zira açık ve net belli ki bu yıl otomobil satışları çok düşecek. 1,5 yılda neredeyse 2 milyon otomobil satılmış olur. İnanılmaz bir rakam.
    Demir çelik hisseleri özelinde seçim sonrası kentsel dönüşüm işi de var. Ayrıca bizde faiz yükselirken, Abd'de fed 2024 beklentisi 75 baz indirim. En azından yükseliş işi bitti gibi. Burada başlayacak süreç Hrc'yi ne düzeyde etkileyecek göreceğiz... Eregl'de satışlar bir miktar düşse de marjların iyileşmesi önemli. Bence esas nokta orası...

Sayfa 511/789 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •