Sayfa 522/787 İlkİlk ... 22422472512520521522523524532572622 ... SonSon
Arama sonucu : 6295 madde; 4,169 - 4,176 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Tahtacı çaresiz demekki

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Toroto dünden bugüne ne değişti -%4

Rulet masası gibi..

3. $125 ten düştü buralara son 2-3 hafta da marjlar. Bu aralıkta demir cevheri ve kömür de düştü. Marjın düşüşünü gider kalemlerinden maliyet bazında ne etkileyebilir ki başka?

https://twitter.com/tradeallof/statu...43822422282682

4. sn remolarano

mesajından sonra hrc ve iron core grafiklerine baktım, grafikler benzer. Eğer iron core böyle fiyatlar ve aynı fiyatlama HRC'de de olursa, bilmiyorum nasıl olur.

Karbon konusunda geçen gün de bir yazı vardı burada, artık High Grade cevher üretiminin önemi artacak denmişti yeşil çelik için...

Bizim bu madenin karbon faturamızı azaltmaya olan katkısını da göz ardı etmemek lazım o zaman.

Madeni de 30 yılda değil de 15 yılda çıkartalım, kalan cevheri ihraç etsek fena olmaz. Bu arada yeni maden alanlarında aynı kalitedeki cevheri aramaya devam et...

Sen bilirsin madeni 30 yılda değil de 15 yılda çıkartsak, çok mu farklılaşır yatırım? Yada bunu düşünüyorlar mıdır? Yada süreç içinde bu durum değişebilir mi? TEsisin kapasite artışı ile vs.

5.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    sn remolarano

mesajından sonra hrc ve iron core grafiklerine baktım, grafikler benzer. Eğer iron core böyle fiyatlar ve aynı fiyatlama HRC'de de olursa, bilmiyorum nasıl olur.

Karbon konusunda geçen gün de bir yazı vardı burada, artık High Grade cevher üretiminin önemi artacak denmişti yeşil çelik için...

Bizim bu madenin karbon faturamızı azaltmaya olan katkısını da göz ardı etmemek lazım o zaman.

Madeni de 30 yılda değil de 15 yılda çıkartalım, kalan cevheri ihraç etsek fena olmaz. Bu arada yeni maden alanlarında aynı kalitedeki cevheri aramaya devam et...

Sen bilirsin madeni 30 yılda değil de 15 yılda çıkartsak, çok mu farklılaşır yatırım? Yada bunu düşünüyorlar mıdır? Yada süreç içinde bu durum değişebilir mi? TEsisin kapasite artışı ile vs.
    O zaman 2 kat yatırım yapıp kapasiteyi 2 katına çıkarman lazım...

6.  Alıntı Originally Posted by remolarano Yazıyı Oku

$125 ten düştü buralara son 2-3 hafta da marjlar. Bu aralıkta demir cevheri ve kömür de düştü. Marjın düşüşünü gider kalemlerinden maliyet bazında ne etkileyebilir ki başka?

https://twitter.com/tradeallof/statu...43822422282682
    Bence en büyük kalem HRC... 700 dolardı bir ara şu an 637.5 fark 65 dolar diyelim.
    (FOB Türkiye, $/mt USD637,5)

Sunumda 114 dolar mıydı marj bir ara, hadi buraya göre hesap edelim 125-65 dolar uçtu: 60 dolar gitti yani, kömür, cevher düşüşüde 15 dolar pozitif etkilese.. 75 dolar işte sana... (kabaca hesapladım)

Her şeyin başı HRC sanki!!!!

7.  Alıntı Originally Posted by Crushing Yazıyı Oku
    O zaman 2 kat yatırım yapıp kapasiteyi 2 katına çıkarman lazım...
    Kapasite artışı için 2 kat gerekmez bence. Belki ilerleyen yıllarda düşünülebilir... Önce bir çıkartmaya başlayalım bize yetsin de.

8.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    sn remolarano

Ben yatırımcı ilişkilerine iki kez mail attım, yetkin kişiyim elimde şu kadar lot var. Bana bir teknik raporu gönderin madenle ilgili inceleyim diye cevap bile vermediler.

Sen eger bu fizibilite raporunu alabilirsen (Pre-Fizibilite de olur) maden yüzeye yakın mı? açık ocakta strip-ratio oranı ney bilirsek birde grade leri öğrenirsek en azından rezerv olmasada resource olursa maden ile ilgili her seyi masaya yatırırız. İstersen bir dene ya da forumda varsa böyle bi abimiz alabilecek madenin A dan Z sine her ayagını bilip ona göre yorumlarız.

30 yıl bir maden için çok uzun bir süre, NŞA da altın madenlerinde OPEX (Operational Expenditure) ilk 10 yıl için yapılır. Fakat hali hazırda Ermaden in kamyon, excavator, patlayıcı ekipman gereksinimleri olmayacak (diğer madenlerinde kullandıkları için), olursa da sıfırdan bir maden operasyonu gibi olmaz. Ya da taşeron firmaya verebilirler açık ocak operasyonu için.

Bahsettiğim üzere bize bir teknik rapor alabilirsen ya da alabilen olursa hangi metreden kaç grade li demir cevheri üretecegiz, ne kadar cevhere ne kadar pasa cıkaracagız maliyetlere göre hesaplayabiliriz.

High grade cevher üretiminin önemi sanırım Tubitak raporunda vardı (2023 yılı). Yeşil çelik üretimindeki uygulanan teknolojide düşük tenörlü demir cevheri için daha fazla işleme tabii tutman gerektiği yazıyordu. Aynı olay koklaşamayan kömür kullanımında da var.

Çok emin olmamakla beraber ocak üretiminden gelecek olan demir cevheri eğer yüksek grade li ise çok fazla toz bulundurmaz (high grade - manyetit) düşük tenörlüde (hematit siderit) toz bulunur. Burada da belli bir tane boyutu peletleme esnasında istenir - proses kısmına tam hakim degilim-.

Sordugun soruya ilişkin yeşil çelik üretiminde high grade daha az CO2 emisyonu ve daha az enerji tüketimi sağlar bize. Düşük tenörlü de ise yukarıda belirttiğim gibi ek işlemler gerekiyor.

Sayfa 522/787 İlkİlk ... 22422472512520521522523524532572622 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •