Sayfa 747/822 İlkİlk ... 247647697737745746747748749757797 ... SonSon
Arama sonucu : 6576 madde; 5,969 - 5,976 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. 38-47 aralığı doğal gezinti alanıdır, hisse bu aralıkta kaldığı sürece nakitte beklemeye devam.

Risk iştahı yüksek olanlar hisse 47 nin üzerinde kapanış olduğunda alıma geçer. %8 lik yani 4 tl lik kovalayan stopu alım yapar yapmaz devreye sokar. Bu stop asla aşağı yönde gitmez, yukarı hareketlerde hep hisseyi kovalar. Hisse 60 a geldiğinde stop 6.40 tl dir ve hisse yukarı çıktıkça revize edilir. Risk iştahı düşük olanlar için alım seviyesi 51 tl dir. Böylece hissenin önü açık tutulur, nerede satılacağını hissenin kendisi belirler.

Bu senaryo gerçekleşmezse ve hisse 38 i aşağı yönde kırarsa nerede duracağını bekleyip göreceğiz. Yaptığı gün içi dip seviyenin %20 üstü alım seviyesidir. Yine burada %8 lik kovalayan stopumuzu devreye sokuyoruz alım yapar yapmaz. Hissenin nerede satılacağını yine kendisi belirleyecek.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

2. Bu strateji sayesinde tüm olasılıklar dikkate alınmış, iş otomatiğe bağlanmış ve insiyatif tümüyle yatırımcıya geçmiştir. Hisse nasıl hareket ederse etsin atılacak adım önceden belirlenmiştir. Psilkolojinin sizi olumsuz etkilemesi artık söz konusu değildir. Dürtüleriniz devre dışıdır.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

3. Sn. Mathias'ın olasılığını pas geçmişsiniz?
    Ya yeni ekonomik ve hatta jeopolitik dengeler nedeniyle uzun süre dar bantta dalgalanırsa? 38'den alıp 50'den satmak en iyi taktik olmaz mı?

Burada bir süre önce yazdım, Dow Jones endeksinin 1968 ve 1985 değerleri aynı, tam 17 yıl!
    Şansa bakın ki o 17 yıl GSMH artışının çok düşük, faizlerin ve enflasyonun çok yüksek olduğu bir dönemdi. Bizim borsanın da böyle bir dönemi tecrübe etmeyeceğini nerden biliyoruz? Anlaşılan Mathias düşünmeye başlamış bile. Türkiye'nin etrafında meydana gelen olaylara daha sıra gelmedi bile.

4. Tek hisse pişmanlıktır. Sepet candır.

Başlık yalnız tam kıvama gelmiş. Uçan kaçan, sabahtan akşama kadar makineli tüfek gibi mesaj döşeyen kimse kalmadı. Felaket tellalları grubu da başlıkta darbe yapmış kafalarına göre at koşturuyorlar.

3-5 sene önce 1 dolara indiğinde neler yazılmıştı acaba. Kim bilir kimler döküldü...

5.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Sn. Mathias'ın olasılığını pas geçmişsiniz?
    Ya yeni ekonomik ve hatta jeopolitik dengeler nedeniyle uzun süre dar bantta dalgalanırsa?.... .
    Bu olasılığı bertaraf etmek için en dibin %20 üstünden alım yapıyoruz ki hisse çıkış trendine girmiş olsun. Böyle yapılırsa alımdan sonra yatay kanal hareketi ile karşılaşma olasılığımız sıfır olmasa bile çok düşük olur.

6. Yelpaze, burada tanıdığım en donanımlılardan birisin. Bir akademisyen gibi yazıyorsun, belki de öylesin. Ben piyasa adamıyım, borsa eğitimimi önce büyük bir spekülatörün yanında sonra da 90 ların başında Londra borsasında ve LIFFE Exchange de aldım. 1987 den bu yana da yerel ve küresel pek çok krizle karşılaştım. Şu anda TR'nin içinde bulunduğu krizin ben daha yeni başladığını ve piyasaya etkisinin henüz ortaya çıkmadığını düşünüyorum, geçmiş tecrübelerim bunu söylüyor. Bu konuda senin görüşün nedir?

7.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Sn. Mathias'ın olasılığını pas geçmişsiniz?
    Ya yeni ekonomik ve hatta jeopolitik dengeler nedeniyle uzun süre dar bantta dalgalanırsa? 38'den alıp 50'den satmak en iyi taktik olmaz mı?

Burada bir süre önce yazdım, Dow Jones endeksinin 1968 ve 1985 değerleri aynı, tam 17 yıl!
    Şansa bakın ki o 17 yıl GSMH artışının çok düşük, faizlerin ve enflasyonun çok yüksek olduğu bir dönemdi. Bizim borsanın da böyle bir dönemi tecrübe etmeyeceğini nerden biliyoruz? Anlaşılan Mathias düşünmeye başlamış bile. Türkiye'nin etrafında meydana gelen olaylara daha sıra gelmedi bile.
    Sn Yelpaze, Mathias o ihtimalleri (gerçi şimdi siz yazdınız diye düşündüm der de) borsa özelinde değil hisse özelinde yazıyor. Dip çalışması yapacağını bunun da uzun sürebileceğini söylüyor. Yoksa borsa morsa değil mesele. Hatta eregl negatif ayrışacakmış.

Sayfa 747/822 İlkİlk ... 247647697737745746747748749757797 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •