Sayfa 399/791 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499 ... SonSon
Arama sonucu : 6326 madde; 3,185 - 3,192 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. ereğli treni kalkıyor
    Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

2. Aklımızı alacak aklımızıı

Ytd

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Aklımızı alacak aklımızıı

Ytd
    Okşamaya devam

4.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    İroni mi yaptınız bilmiyorum ama bu yorumunuza üzüldüm.
    Geçen yıl bu düşünceye sahip olmak gayet normaldi. Bedava dağıtılan milyarlarca TL kredi, EYT, deprem, baskılanmış dolar, ultra negatif dolar rezervi, sıfır güven, tarihi risk taşıyan seçim.....vs

Ama artık rasyonel bir dünyaya dönme zamanımız gelmedi mi. Tasarrufların yastık altında ve kasada tutulmasının artık bitmesi, ekonomiye de büyük fayda sağlamaz mı? Tarihte görülmüş mü bilmiyorum. Devletin gelip hesaptaki gram altına, dolara çöktüğü günler olmuş mu?

Her an acil ihtiyacım olabilir deniyorsa ve o ihtiyaç olan günde de alım-satım marjlarının %10' lara ulaştığı "çok özel bir güne" denk gelmedikten sonra ne gibi bir risk var ki parayı devletin ekonomisine sokmayalım?
    Yanlış anlaşılmasın. Dolar-altın alınmasın demiyorum, ben de aldım geçen sene. Ama o birikimi ekonomiye sokarak devlete destek olmanın riskinin yok denecek kadar az olduğunu düşünüyorum.
    Öyle bir örnek var ki; ben bile duyduğumda inanamamıştım ABD başkanı Roosevelt büyük buhran yıllarından kurtuluş için bir yasa çıkarır ve yastık altı altının çok moda olduğu 30'larda tüm altınların sanırım 32$'dan ABD dolarına çevrilmesi kanunlaşır, uymayanlara ağır hapis cezaları verilir. Tabi ABD doların değerini uzun yıllar altın gibi korumayı başararak halkı mağdur etmez ve sonrasında bildiğiniz gibi ülkenin çıkarları için savaş ekonomisini benimseyerek her sıkıştığında ordusunu devreye sokar, buhranlar meydana gelmez.
    Yazımı tekrar okursanız zaten tamamında altının verimsizliğinden bahsediyorum ve sizinle aynı görüşteyim. Hatta ben hisse senedini tavsiye ediyorum. Yastık altı dediğim, insanların zor günler için bir kenarda sakladığı kefen parası ki bu tasarruf biçimi insanlara kendilerini iyi hissettirdiğinden böyle davranılması normal. Birikimleri ekonomiye sokun diyenlerin hepsi sadece birikimlerini değil kendilerini ve akrabalarını bile ABD veya İngiltere'ye yamarken ben kimseye bu konuda tavsiye veremem.

5. Benim aklım şu vergi olayını bir türlü almıyor....Vergi öncesi kârın yarısından fazla dönem vergisi vermişiz...bu olay hesabımı allak bullak ediyor...teşvik, ArGe, yatırım falan hiç etkilenmedik diyelim, yüzde 50 vergi nedir çözemedim....Ford gibi yıllardır neredeyse hiç vergi vermemek için ne yapmalı acaba...ya da yüzde 25 e razıyız ama üstü nedir...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Altını insanlığın en ileri seviye psikolojik sınanması olarak görüyorum. Bırakın varlığını bolluğunun bile yıktığı imparatorluklar var. Talep meselesi bu bakımdan önemli, evet talebi var ama hem talep edenler neyin peşinde koştuklarının farkında değil hem de talep edilen şey buna değecek özelliklere sahip değil. Kısacası ortada rasyonel olmayan bir durum söz konusu ve bu irrasyonel eğilim bir noktada hayatın gerçeklerine toslayıp hayal kırıklığına neden olabiliyor.
    -Altın üstün niteliklere sahip değerli bir maden ama bu niteliklere pek de ihtiyaç yok ki; dünya altın rezervlerinin çoğu banka kasalarında kalanı da insanların kollarında.
    -Banka kasalarında hatta yastık altında servet olarak tutulan altınlar servet yönetiminde verimsizliğe neden oluyor ama bu altın saklama ritüeli insanlara ve toplumlara kendini huzurlu hissettiriyor. (Siz gene de yastık altındaki altınlarınızı hükümete güvenip teslim etmeyin )
    -Madenciliği en çok yapılan, bol bol arz edilen bir metal olmasına rağmen kimse arz fazlalığını sorun etmiyor ama zaman zaman bu büyük pişmanlıklara neden olabiliyor.

Merkez bankalarının devasa altın stoku bir homojenizasyon problemi olarak hep akılda tutulmalı, biliyorsunuz onlar hep birlikte hareket eder.
    Sonuç olarak; iyi şirketlerin hisseleri altından daha faydalıdır.
    Benim altın yatırırım yok
    Bende sizin gibi düşünüyordum ama onsu 200 dolardan 2000 küsüre gittiğide bir gerçek...

7.  Alıntı Originally Posted by Crushing Yazıyı Oku
    Benim altın yatırırım yok
    Bende sizin gibi düşünüyordum ama onsu 200 dolardan 2000 küsüre gittiğide bir gerçek...
    2011'de onsu 1900 dolardı, şimdi 2000 ?

8.  Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Benim aklım şu vergi olayını bir türlü almıyor....Vergi öncesi kârın yarısından fazla dönem vergisi vermişiz...bu olay hesabımı allak bullak ediyor...teşvik, ArGe, yatırım falan hiç etkilenmedik diyelim, yüzde 50 vergi nedir çözemedim....Ford gibi yıllardır neredeyse hiç vergi vermemek için ne yapmalı acaba...ya da yüzde 25 e razıyız ama üstü nedir...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Çok çok ilginç bir konuya değinmişsiniz. Bir ülkede enflasyon %60 gibi inanılmaz rakamlara çıkmışsa orada vergi dairelerine ne gerek var diye sorsam deli muamelesi görürüm. Enflasyon-Devaluasyon sarmalıyla giydiğimiz çorabımızı bile vergilendirmiş oluyorlar. Politika yapıcılar bir gün anlayacak mı bilmiyorum ama büyük enflasyon oranları olan ülkelerde vergi idaresi geçici olarak durdurulmalı aksi halde hem enflasyon düşmez hem de ülkede önemli servet çıkışları kaçınılmaz olur ki zaten Türkiye artık dış yatırım almaktan çok vermeye başladı.

Ayrıca bu tür bir ortamda sen enflasyonla biçtiğin adamdan vergi de istersen ya vergiyi vermez ya da işini kapatır. Gayrimenkul zenginlerini hariç tutuyorum. Gene mevcut ortam insanları Döviz yatırımına mecbur kılarak da sisteme darbe vurur ki; vurduğunu görüyoruz.

Sayfa 399/791 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •