Sayfa 533/789 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583633 ... SonSon
Arama sonucu : 6309 madde; 4,257 - 4,264 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku
    Analize bak hizaya gel...

[IMG][/IMG]

Fedora hergün lot saydırmış Mittal satışları bittimi diye

Bizim fedorda iyi niyetli tabi saymış garibim

Bildiğimiz ergen davranışları.

toroto da varsa 5-10 lot vardır Çok bariz belli davranışlarından.

Çok değil bir yıl önce 100 tl ralli bekliyor.Klasik ky davranışları hisse elindeyse en kral hisse odur sattıysa aylardır bu forumda yaptığı gibi kötüler.
    Teşekkürler sn osisa.

2. ne baskiymis arkadas

3. 44 den iyi yedirmiş olabilirler aşşağı çekip beklemeyi düşünebilir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Persembeye kadar baski devam heralde...

5. 2023 sonunda yapılan dünya ekonomik forumu, çelik net-sıfır yol haritasına ilişkin notlar;

Çelik üreticilerin birincil olarak hidrojen bazlı DRI-EAF sistemlerine, ikincil olarak temir enerji gücüne geçmesi gerekiyor.
    Net sıfır emisyonlu çelik pazarı henüz yok, sıfıra yakın net sıfır emisyonlu çelik pazar 1% civarlarında (2022 yılı için).
    Mevcut altyapı ve varlıklarda şu öneriler var;
    -Enerji verimliliğini iyileştirme, doğalgazın uygun fiyatlı olduğu bölgelerde DRI-EAF ye geçiş süreci
    -Maliyet rekabetçiliği olan yerlerde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş
    Mevcut varlıklarda emisyonu azaltmak için altyapılarda gelşimin hızlandırılması;
    -Birincil çelik üretimine geçişi desteklemek için temiz hidrojenüretim kapasitesine yatırım yapmak,
    -CO2 taşıma ve depolamaya erişimin ekonomik olduğu durumlarda varlıkları CCUS (Karbon yakalama teknolojisi) ile yenilemek,
    -İkincil çelik için şebeke tabanlı temiz güce erişimin sağlanması, bunun içinde;
    ---Başta ürün standardları olmak üzere çeşitli politikaların uygulanması ve düşük emisyonlu üretimin teşvik edilmesi,
    ---Stratejik ortaklıklar yoluyla ortak altyapı ve tedarik zinciri istikrarının sağlanması

Çelikte yüksek enerji kullanımı sonunda buna bağlı olarak yüksek CO2 emisyon üretimektedir. Günümüzde ağırlıklı olarak fosil yakıttan ilerleniyor. Bunun yaklaşık 75% i kömürdür. Birincil çelik üretimindeki yüksek enerji kullanımı ve buna bağlı oluşan yüksek CO2 emisyonu sebebi ile çoğu üretici özellikle Amerika ikincil çelik üretimini tercih ediyor. Bu aynı zamanda daha az enerji sarfiyatı ve daha az CO2 anlamına da geliyor.

2050 yılına kadar beklenti (birincil ve ikincil çelik üretimi - emisyon oranları -

2050 yılında tahmini üretim

Üstteki grafiğe göre beklenti 40% hurda dan üretim, 22% hidrojen bazlı üretim, 20% si karbon yakalama olarak tahmin ediliyor. Fosil yakıtlarının payı 7% civarında.

Temiz hidrojen bazlı üretimlerde CO2 emisyon oranı 97% oranında azaltılıyor. CCUS teknolojisi ise 90% oranında azaltıma sahip.

CCUS (karbon yakalama tesnolojisi) henüz ticari olarak yaygın değil ve çoğu teknoloji 2028 de yaygınlaşacak öngörüsünde bulunmuşlar. Birde BECCS - biyo enerji karbon yakalama teknolojisi - var, buda biyo enerjinin kaynagına baglı olarak yorumlanıyor. Yine bununda CO2 emisyon düşürme oranı yüksek.

CCUS yüksek fırınlarda karbon yakalama teknolojisinde öne çıkıyor ve öneriliyor.

EAF bazlı ikincil çelik üretimi;
    100% elektrik enerjisi ile çalışan bu yöntem sıfıra yakın bir noktada umut vadedici ve düşük maliyetli olarak öne çıkıyor. İskandinavya daki SSAB sadece hurda çelikle üretim yapıyor ve neredeyse sıfıra yakın emisyon üretiyor.

Şuan da yenilenebilir enerji ullanımı hurda çelik üretimi ile sıfıra yakın emisyon. 2028 de karbon yakalama

Çelik Talebi

Şuan da büyük küresel firmalar çeliğin karbondan ayrılmasında büyük proaktif adımlar atmaktalar. Örneğin Baowo grubu ile Rio Tinto arasında yeşil çelik arastırmaları için mutabakat imzalandı. Ayrıca yeşil çelik projelerinin araştırılması hususunda Küresel Düşük Karbonlu Metalırji Merkezi ni kurdular.

UZun bir rapor, farklı sektörlere ait net sıfır yol haritası da mevcut. Görebildiğim kadarıyşa çimento, havacılık, petrokimya gibi sektörlerde var.

Incelemek isteyen için;

https://www3.weforum.org/docs/WEF_Ne...023_REPORT.pdf

6. TEşekkürler sn remolarano
    Ereğli'de karbon yakalama teknolojisi vardı çok az da olsa yada yatırım yapacaktı diye biliyorum.

7. Rapora göre 2028 de ticari olarak kullanıma geçecek yazıyor. Burda benim yorumlayabildiğim bizim bu GES projeleri hurda üretiminde sıfır emisyon ile kısa zamanda hayata geçecek gibi. CCUS a bir bakacağım bu entegre faaliyet raporu geldikten sonra kafamızda (en azından benim) oturur sanırım-neye yatırım yaptığımız-

Sayfa 533/789 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583633 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •