Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
Birde ereğli geçmişte bu durumları çok uyaşadı... Hatta daha kötü durumlarıda gördü.. Panik yapanlar boşuna yapıyor.. Paranın bekleme maliyeti tabiki var... Ama ereğli konjektür düzeldiği zaman katlı katlı fazlasını verir.

Neden böyle karamsar bizim yatırımcı anlamak zor.... Yani ereğliden çıkacanda ne ytapacan? tl demi bekliyecen.. usd de mi? benim kar beklentim 5,7-6 milyar arası ilk çeyrekte...
Sn human, peki bu karın ne kadarı esas faaliyet karı olur? Ton başı Favök teb'in tahmini gibi 86 dolar falansa bir düzelme yok gibi.

Diğer hususlarla ilişkin söylediklerinize katılıyorum.

1. Global kötü dönem (savaş + enflasyon + çin) elbet sona erecek.
2. Çin'e karşı global tedbirler bize yeni alanlar açabilir, ancak Hrc etkisini de görmek lazım.
3. Ges ve cevher yatırımları avantaj sağlayacak.
4. Karbon nötr meselesinde atılan adımlar pazar avantajı getirebilir.
5. Hatta eregl aslında ges, hidrojen vs gibi enerji maliyet kalemi + cevher gibi üretim maliyet kaleminde elde edeceği avantajlar ile küresel çalkantılardan daha az etkilenerek "pazar dirençliliği (resilience)" açısından daha önce yaşanmamış bir güç elde edebilir.

Ama işte asıl mesele zaman. Bunlar ne kadar sürede karlılığa yansıyacak? Bu dönüşümün ekmeğini kimler yiyecek? Biz o kadar sabırlı kalabilecek miyiz? Nasip 😊