Sayfa 636/798 İlkİlk ... 136536586626634635636637638646686736 ... SonSon
Arama sonucu : 6378 madde; 5,081 - 5,088 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

Alıntı Originally Posted by aydinbayrakli Yazıyı Oku
    Hangi iyi şirketi yıllarca süründürmediler;

- bir kaç sene önce bankalar defter değerinin yarısında sürünüyordu, ucuz ama yabancı gelmiyor deniliyordu,
    - şişe ve enkai'nin hali ortada,
    - Thy'nin uçaklarını satsan piyasa değerinden çok fazlaydı,
    - Şu anda F/K'sı 0,75 olan şirket bile var,
    - Ya da bir ara SASA ana holding ve bankaların toplam değerinden değerliydi, neler konuşuluyordu,
    - kardemirin 3-3,5 yıl süründürüp bir yıl içinde 4e katladığını unutmayalım,
    - düne kadar sabancı holdingi 2 yıllık karı ile satın alabiliyordunuz,
    - yeterince küfür edilmiş diye 30 tl'den Egpro aldım 2021 Ekim-Kasım, 10 ay sonra 45'ten sattım, 300'e gitti (Asuzu o 10 ay geçeden 20den 300lere gitti, şimdi hala aynı yerde)

Hangisinin gerekçesi çok mantıklıydı da HRC ile analiz yapıyoruz, burada yanıltılmayan var mı?

Hisseler uçunca güzel bir hikayeler peşi sıra gelir, hisse diplerde iken de kara senaryolar.

Nasıl kar alırken edilirse, zarar da satınca edilir...
    Yazdığınız hisselerin hepsinin bir hikayesi vardı. Tekniğe göre yükselmediler sonuçta. Kimi global sorundan etkilendi, kimi yıllardır zarardaydı kâra geçti, kiminde yabancı full sattı...vs Bana göre her hareketin illa ki bir temel nedeni/nedenleri vardı.

Diğer taraftan, son 2-3 yılı bir referans olarak alıp yatırımları şekillendirmek de çok doğru değil. Özel bir dönemdi.

Çelik sektörü için ise, sadece grafiğe göre konuşup "bildim" demek aşırı boş bir laf. Dünyanın en globalleşen sektörüdür çelik sektörü. Çelik üreten şirketler de global etkiler altındadır. O "bildim" diyen arkadaşlar sanırım Çin' in ve özellikle emlak sektörünün bu kadar çökeceğini biliyordu. Ya da bizim üstün zekalı ticaret bakanlığımızın, Çin' den gelmiş geçmiş en yüksek seviyelerde çelik ithalatına izin verilip sektörün çökeceğini de bu arkadaşlar içerden öğrenmiş sanırım. Ya da Fed' in faiz konusunun bu kadar uzayacağını da tahmin etmiş o "bildim" ciler. Hatta ereğlinin %10 dolar bazlı faiz ile milyarlarca borç yapacağını da içeriden öğrenmiş o arkadaşlar...

HRC ile ereğli hisse fiyatının alakası yok mu acaba diye sorgulayanlar var. Gerçekten çok enteresan.
    Global bazlı bir kaç olumlu haber oluşmaya başladığında (faiz indirimleri, Çin' de iyileşme..vs) çelik sektörü öyle bir tepki verir ki, arkasından bakıp kalırsın. İki grafik çizersin, şuradan döner dersin vs ama "çelik stoklama, önden mal alma" telaşı öyle bir dalgayla gelir ki yazdıklarını yutarsın. Herkes Fed' i ve Çin' i bekliyor. Grafiklerle ne alakası var çelik sektörünün. Global ticarete göre döngüleri takip edersin, temel analizlerine göre fikrin olur. Ama boş boş rakamsal hedefler gerçekten insanları çığırından çıkarıyor.

2. Çin de emlak fiatları %80 düşmüş..Darısı bizim başımıza

3. emlak fiyatları çok düşmez çünkü maliyetler felaket .çimento geçen hafta % 30 zamlandı .ereğlinin çöküşü damping falan değil. sorun oyaklama.tukaşı inceleyin kaç liradan ve üstüne ne kadar para ödenerek tün gayrimenkulleride hediyesi olarak dünyada yok benzeri oyak tarafından nasıl satıldı .tukaş yıllarca itibarsızlaştırıldı sonra batık havasında üstüne para vererek abi alın nolur alın ayaklara 2 kardeşe hediye edildi. tukaşa bakın şimdi ne halde.ereğlideki sorun tukaşlama vaziyeti .oyaklama atama memurların yönettiği oyaklama sistemi .ereğli de bir operasyon var tukaşalam deniyor.ve acil incvelemeye alınmalı.kimler var bu sistemin içinde .chp araştırmlaı bence .yeni chp .ereğli eritiliyor.dikkat .tukaşma moduna girdi .son 2 yıldır.dd nin altında 9 binli endekste.herşey ortada .tüm yetkili sorumluların mali datalarıda kayıt altına alınıp incelenmeli bizce .ereğli yok ediliyor.dikkat.

4. Açılsa da mallansak. Demirçelikte damping var. Gel vatandaş gel

1 seneye yakındır eregl orucundaydım iyi oldu bu fiyatlar.

Krdmd de efsane yerlerde onu da boş geçmem hatta belki daha çok yüklenirim. Kamyonları hazır edeyim :d

Ytd

5. Krdmd eriyo eregl şahlanıyo geri alım mı var

nerede dün mal basanlar, kamyonlar boş kaldı

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Krdmd eriyo eregl şahlanıyo geri alım mı var

nerede dün mal basanlar, kamyonlar boş kaldı
    Sn Patrick her sabah genelde böyle hafif yukarı sonrası malum...

7.  Alıntı Originally Posted by Konvertor Yazıyı Oku
    Sn Patrick her sabah genelde böyle hafif yukarı sonrası malum...
    Öyle görünüyor, bekleyelim bakalım güzel kızarırsa gereğini yaparım

Sayfa 636/798 İlkİlk ... 136536586626634635636637638646686736 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •