Sayfa 187/787 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287687 ... SonSon
Arama sonucu : 6295 madde; 1,489 - 1,496 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by trsenatese Yazıyı Oku
    Selâmlar.
    %2 yi de satarsa toplamda 70 milyon lot falan mı kaldı.?
    Geçen sene 53 lerden vermeye başlamıştı taaki 42 kere kadar vermişti diye hatırlıyorum, agresif satış sebebiyle bozulan takas durumu ve endekse gelen satis ile 37 lere kadar düşmüştü diye hatırlıyorum, yanlışsam düzeltin lütfen.
    Şu durumda Şirketin geri alım için açıkladığı tutar kalan %2 yi almaya yetiyormu acaba.?
    Haftaya şirketten bir destek alımı gelir diye umuyorum..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Selamlar, evet o civarda kaldı.
    geçen sene 43'lerden satmaya başladı fiyat pek değişmedi. 53'e giderken sözleşmişcesine durdu, o ara citi aldı, 53'lerden çok ama çok az satmıştır yani fiyat 53 ü gördükten sonra 15-20 milyon daha satıp gitti. Sanırım 2.26 dolar civarı ortalaması...

Şirket istese alır ama almaz bence,zaten alan alıyor... ayrıca son programa göre 500 milyon tl civarı alımda kullanabileceği para var...Tabii istese yeni program açıklar.

Hisse için olumlu bir şey yapmak istediklerini sanmam...Şu an yeni yatırımcılar izleyip görmeli bence neler oluyor diye, her açıdan.
    Acele karar verilecek bir durum yok.

2. Ereğli sene içinde en yüksek kârını açıkladı ama sert düştü diyenler detayları incelemiyor galiba.

https://youtu.be/_hPoNOoikn8?si=QHIzh7q8Q4msvZX2

3.  Alıntı Originally Posted by mehmet tercüman Yazıyı Oku
    Ereğli sene içinde en yüksek kârını açıkladı ama sert düştü diyenler detayları incelemiyor galiba.

mesela hangi detaylar atlanmış size göre ?

4.  Alıntı Originally Posted by mehmet tercüman Yazıyı Oku
    Ereğli sene içinde en yüksek kârını açıkladı ama sert düştü diyenler detayları incelemiyor galiba.

Forum da genel olarak bilanço beğenilmedi zaten, hatta iyi bilanço mesajı atanı hatırlamıyorum...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    20 ay önce geçmiş 10 yılın dolar bazında temmettü miktarını araştırıp ortalama 14 cent civarı düzenli temettü verdiğini görerek 1,72 dolar ortalama fiyattan tüm portföyü Ereğli' ye çevirmiştim...eurobondla kıyaslayıp yüzde 8 dolara getiriyi cazip görmüştüm....10 yıldır aralıksız temettü veren hisse ben aldıktan sonra kesti...doğal olarak maliyetimi dolar bazında güncellediğimde bu sene de vermez ise 2 dolar civarı hesaplıyorum...şu an hisse 1,5 dolar...aynı ortalama temettü miktarını 2025 den itibaren verse bile eurobonda göre cazip duruyor...
    İşlerin düzelmesini 1 yıl kadar daha bekleyeceğim, sonrasında bakarız...2023 ortalarından itibaren yeni alımı bıraktım....ancak portföyün yüzde 98'i halâ Ereğli....diğer hisselere bakınca insan üzülüyor ancak güvenimi sarsması için işlerin 1 yıl daha böyle kötü gitmesi gerek....şu an dediğiniz gibi satmak bana da mantıklı gelmiyor....

Üstat, yazdıklarınıza tek itirazım portföyün %98'inin tek bir şirkete bağlanmasına. Benim portföy %54 Otokar, %20 Ereğli, %13,2 GLYHO. Otokar maliyetim bu sene temettü alırsak sıfıra yakınsar. GLYHO, bedelliye de katılıp fena sayılmayacak bir lota ulaştım. Onun da temettü vermeye başlamasını bekliyorum. Gaddar bir patronu var ama BIST'te kendi alanında dünyada 1 numara olan tek şirket. Dördüncü hissem bir small cap, Miatk. Doas'ım vardı, yıldırdı beni, satıp Miatk aldım. Kısa sürede şansıma iyi primlendi. Kar taşımaya devam edeceğim yıl sonuna kadar. Yıl sonu satıp kızıma bir araba alma planım ve hedefim var. Bu 4 hisse arasında pozisyonumu tek artıracağım hisse Ereğli. 50 yaşındayım 62 yaşında bizim şirket emekli ediyor. 62 yaşında bir yerlerde 1.000 usd karşılığı danışmanlık yaparken 1.000 usd/ay temettü hedefim var. Bu dolar kuru ile yıllık 360.000 TL. Ereğli 7 lira temettü verse ve 50.000 lotum olsa yeter. Bir kızım var, 18 yaşında, Allah izin verirse bu portföyü potansiyel damadıma bırakırım

6.  Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    20 ay önce geçmiş 10 yılın dolar bazında temmettü miktarını araştırıp ortalama 14 cent civarı düzenli temettü verdiğini görerek 1,72 dolar ortalama fiyattan tüm portföyü Ereğli' ye çevirmiştim...eurobondla kıyaslayıp yüzde 8 dolara getiriyi cazip görmüştüm....10 yıldır aralıksız temettü veren hisse ben aldıktan sonra kesti...doğal olarak maliyetimi dolar bazında güncellediğimde bu sene de vermez ise 2 dolar civarı hesaplıyorum...şu an hisse 1,5 dolar...aynı ortalama temettü miktarını 2025 den itibaren verse bile eurobonda göre cazip duruyor...
    İşlerin düzelmesini 1 yıl kadar daha bekleyeceğim, sonrasında bakarız...2023 ortalarından itibaren yeni alımı bıraktım....ancak portföyün yüzde 98'i halâ Ereğli....diğer hisselere bakınca insan üzülüyor ancak güvenimi sarsması için işlerin 1 yıl daha böyle kötü gitmesi gerek....şu an dediğiniz gibi satmak bana da mantıklı gelmiyor....

Diğer alınabilecek hisseler çok fazla gitti bu saatten sonra değişim üzebilir haklısınız ama 1-1,5 ay önce görece fırsatlar vardı ...

7. Sn mzffr ve sn efe, kendimi bildim bileli yanlış olduğunu bile bile hep tek hisseye yatırım yaptım, belki de daha önce böyle bir dayak yemediğim için devam ettim...ancak Ereğli sağ olsun bir şeyler öğretti...bu nedenle yeni alımları farklı sektörde farklı hissede yapıyorum...ayrıca fırsat verirse Ereğli'nin bir kısmını geçmek istediğim hisseler var, umarım zor görünse de o fırsatı da verir bir gün...sizlerden ve bu forumdaki dürüst insanlardan bir şeyler öğrenmek mutlu ediyor beni, bakış açımı olumlu yönde değiştirdiğinize inanıyorum...umarım hepimiz hayal ettiğimiz bir gelecek yaşarız....bu arada sn mzffr müstakbel damada evlenmeden önce hisselerden söz etmeyin derim

8.  Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Sn mzffr ve sn efe, kendimi bildim bileli yanlış olduğunu bile bile hep tek hisseye yatırım yaptım, belki de daha önce böyle bir dayak yemediğim için devam ettim...ancak Ereğli sağ olsun bir şeyler öğretti...bu nedenle yeni alımları farklı sektörde farklı hissede yapıyorum...ayrıca fırsat verirse Ereğli'nin bir kısmını geçmek istediğim hisseler var, umarım zor görünse de o fırsatı da verir bir gün...sizlerden ve bu forumdaki dürüst insanlardan bir şeyler öğrenmek mutlu ediyor beni, bakış açımı olumlu yönde değiştirdiğinize inanıyorum...umarım hepimiz hayal ettiğimiz bir gelecek yaşarız....bu arada sn mzffr müstakbel damada evlenmeden önce hisselerden söz etmeyin derim

düne kadar bende sizden çok farklı değildim , 10 seneden fazla al-sat yaparak el elde baş başta olan biri olarak 2020 yılında pandemiyi kendimce uzun vade için bir fırsat görüp ereğli ye yatırım yaptım ... çok uzun bir süre ereğli-isdmr taşıdım , 2022 yılında ereğli & isdmr temettüleri ile ford aldım , 2023 başında da isdmr leri yine forda çevirdim ...

2023 de bu çeyrek düzelir , bir dahaki çeyrek toparlanır diye diye süreci burada hep birlikte yaşadık ... bu arada şunu belirteyim emeklilikte ereğli yeterli olur düşüncem sizin gibi uzunca bir süre devam etti sonuçta geçmiş veriler de sizin belirttiğiniz gibi usd olarak destekliyordu ...2023 temettü vermemesini bir şekilde kompanse ederim dedim ve ereğli paylarımı taşımaya devam ettim ...ta ki bu yılın ocak ayında 3,2 milyar usd yeşil dönüşüm yatırımı açıklanana kadar , o gün tüm ereğli paylarımı ford yaptım ve hisse olarak % 100 ford oldum ... bunu yaparken ford da üretim ve satış adetlerin aylık yayınlanması , data takibi ile iyi kötü gelecek bilanço ile ilgili tahmin yapılabilmesi gibi etkenler de etkili oldu , sonuçta data bozulursa ortaklığım da biter. ereğli bunu bize acı da olsa öğretti kolay mı oldu hiç kolay olmadı 2,5 usd den vermediğin hisseyi 1,5 usd den vermek çok zor oldu , günlerce acaba doğru mu yaptım , yapmasaydım vs diye kendimle mücadele ettim ama o zaman yapmasam bu bilanço ile yine yapardım tek fark bu kez alacağım hisseyi daha yukarıdan daha az lot ile alacaktım .

portföy çeşitliliğini savunan biri olarak aslında bu çok doğru olmayabilecek bir hareket idi ama şimdilik o kumarım tuttu diyelim , şu an ereğliye dönmek istesem % 25 fazla lot ile dönebiliyorum ama bunu yaparken kenarda da % 50 nakit olmanın rahatlığı da var bunu yadsıyamam ... zaten portföy çeşitliliği derken de bence portföyü borsa , mevduat/kkm , altın , eurobond , y.dışı hisse , arsa ( ev bence yatırım aracı değil ) hatta kripto çeşitlendirmek daha önemli sonuçta ful borsada olmak da risk pandemide bunu gördük herşey birden düştü ...

ereğli yi geçen yıl alıp ereğli den hiç temettü almayanlara göre 2-3 dönem ereğliden temettü almış olanlar daha şanslı ama bu geçen yıl enflasyona yenildiğimiz gerçeğini değiştirmiyor maalesef...

ben kar zarar hesabımı başlangıçta borsaya koyduğum paranın usd karşılığına göre yapıyorum en azından bu daha reel bir tablo sunuyor , temettü hesabını da aynı şekilde yapıyorum ... şu anda getiriden ziyade kendim de nisan 2023 den bu yana emekli olup çalışmadığım için usd bazında temettü verimini daha önemli buluyorum ve hesapladığımda borsaya koyduğum para bu yıl eğer ford beklendiği gibi 2 usd civarında bir temettü verirse usd bazında % 20 gibi bir temettü verimi getirecek gibi görünüyor , bundan sonrasında da amacım en azından usd bazında bu verimi korumak hatta mümkün olursa zaman içerisinde dönemsel fırsatlar da oluştukça bunu arttırmak ...

yeri geldi burada karşıt düşünce yazanlara kızdık , geriye dönüp baktığımda hata yapmışız diyorum , sonuçta herkesten öğrenecek birşey var ve gözü kapalı yatırım yapmak ( ki ben yaptım ) en büyük hata , artık veriye ve konjunktüre çok daha duyarlı ve dinamik bir borsa var ve biz borsa yatrımcısının da değişen koşullara uygun hareket etme kabiliyeti herşeyden önce geliyor ... ereğli den son 1 yılda aldığım en önemli ders bu oldu

Sayfa 187/787 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287687 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •