Sayfa 605/790 İlkİlk ... 105505555595603604605606607615655705 ... SonSon
Arama sonucu : 6315 madde; 4,833 - 4,840 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Sen de benim gibi forumu terk et. Buraların tadı tuzu kalmadı. Sal matheus at koştursun kafasına göre
    2 dolardan alır 50 dolardan satar!

2. Bakan Şimşek: Dünya Bankası'ndan 1,5 milyar dolarlık kaynak temin ettik!

https://www.dunya.com/ekonomi/bakan-...-haberi-721373

Bu kapsamda ilk olarak Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ (TKYB) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB) tarafından yürütülecek "Türkiye Dağıtık Enerji İçin Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi" kapsamında TKYB ve TSKB'ye yaklaşık 697 milyon dolar kaynak sağlanacağını belirten Şimşek, "Projeyle şirketlerin güneş panelleri ve batarya yoluyla elektrik depolama sistemlerine yönelik yatırımları desteklenecek. Böylece oluşturulacak ekonomik büyüklüğün 1 milyar doları geçmesi bekleniyor." ifadesini kullandı.

Söz konusu kaynak, Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin sağlanması ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecinin desteklenmesi amaçları için kullanılacak." diye konuştu.

3.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Froto da yanılmadık ama eregl bizi yanılttı
    Aslında Ford'da yanıldınız ama Türkiye fabrikalarının karlılığı sayesinde ödüllendirildiniz. Diğer noktalarda haklısınız
    Büyük patron Henry Ford Jr.'ın Frotonun geliri dahil 150 milyar$ cirolu global şirketi Ford Motor Company'nin NYSE'de piyasa değeri 45-50 milyar$ seviyesindeyken siz sadece Türkiye ve Romanya tesislerine ne bedel ödemiştiniz ve o tesislerin cirosunu da 150 milyar$ ile karşılaştırın? Bu farkı oluşmasını sağlayabilecek tek şey müthiş bir öz sermaye karlılığı ve temettü bolluğuydu ve gerçekleşti.
    Romanya tesisleri kararı verilir verilmez internette performansını aradım ama bulamadım, sonra şans eseri bir yerlerde bir kaç rakam gördüm. Kazancı ancak çalışanlarının maaşına, vergilere ve diğer giderlere yetiyordu. AB serbest iş gücü dolaşım anlaşma koşulları altında Romanya'da 500Eur'ya çalıştıracak adama bulamayacağınıza göre maaşlar en az 1500-2000 olmalı dedim. Froto bu tesisler için 600 milyon Euro civarı bir borca girdi (ama sorun değil sonuçta gelirleri ihracattan). Üstüne elektrikli otomotiv işini anlamaya çalıştım ve ford'un bu alandaki çabasının "kendi adıma" beyhude olduğunu düşündüm, ardından CEO çıkıp bu işte nasıl ve neden zorlandıklarını itiraf edince haklılığımı görmüş oldum. Bunları geçen sene düşünseydiniz gene ford alır mıydınız bilemem ama ben biraz erkende olsa olumsuz düşüncenin tohumlarını ekmiş oldum.

Gördüğünüz gibi şans faktörü de burada çok önemli.

4. Devlet desteği ve teşviği olmadan, hele ki diğer ülkeler çatır çatır sektörlerini desteklerken, Ereğli'nin başarılı olması ne kadar mümkün?

Ereğli'nin başarısız olması ile de Türkiye'nin bu stratejik sektörde ayakta kalabilmesi bence orta ve uzun vadede mümkün değil.
    Son düzenleme : fedoramca; 29-03-2024 saat: 13:37.

5. “Pazar performansına değil iş performansına bakıyoruz. Eğer iş ile ilgili beklentilerimizde haklıysak, pazar da eninde sonunda onu takip edecektir."
    -Warren Buffet

6.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Yelpaze bu borsa iş grubu koç grubu ve oyak grubu derim. Temettü olsun dedim. Eregl de maden froto da elektrikli araç romanya yatırımları dedik. Froto da yanılmadık ama eregl bizi yanılttı. Stop olmayı bilmeli bir noktada. KY bunu yapamaz tam tersine hava kaçıran balona daha fazla hava üflemeye çalışır. Paçal yapmak yanlış fiyat ve zamanla mada uzun vade de bile altından kalkamayacağınız maliyetlenmelere yol açar. Halkb tkfen vestl gibi şirketlerin dolar bazlı grafiklerine bakıldığında bu ortaya çıkar.Aslında geriye dönüp bakıldığında 2013 yılında 5 doları görmüş borsamızın hala 3 dolar altında sürünmesi bile uzun vade kavramının bizim borsamızda pek de çalışmadığının bir göstergesi değil midir. Ki şu son 2 senede 20 senede bir gelen ralliye rağmen.
    Bist endeksten ziyade şirket bazında bakmalı Türkiye’de her şeye…
    Ytd

7.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Aslında Ford'da yanıldınız ama Türkiye fabrikalarının karlılığı sayesinde ödüllendirildiniz. Diğer noktalarda haklısınız
    Büyük patron Henry Ford Jr.'ın Frotonun geliri dahil 150 milyar$ cirolu global şirketi Ford Motor Company'nin NYSE'de piyasa değeri 45-50 milyar$ seviyesindeyken siz sadece Türkiye ve Romanya tesislerine ne bedel ödemiştiniz ve o tesislerin cirosunu da 150 milyar$ ile karşılaştırın? Bu farkı oluşmasını sağlayabilecek tek şey müthiş bir öz sermaye karlılığı ve temettü bolluğuydu ve gerçekleşti.
    Romanya tesisleri kararı verilir verilmez internette performansını aradım ama bulamadım, sonra şans eseri bir yerlerde bir kaç rakam gördüm. Kazancı ancak çalışanlarının maaşına, vergilere ve diğer giderlere yetiyordu. AB serbest iş gücü dolaşım anlaşma koşulları altında Romanya'da 500Eur'ya çalıştıracak adama bulamayacağınıza göre maaşlar en az 1500-2000 olmalı dedim. Froto bu tesisler için 600 milyon Euro civarı bir borca girdi (ama sorun değil sonuçta gelirleri ihracattan). Üstüne elektrikli otomotiv işini anlamaya çalıştım ve ford'un bu alandaki çabasının "kendi adıma" beyhude olduğunu düşündüm, ardından CEO çıkıp bu işte nasıl ve neden zorlandıklarını itiraf edince haklılığımı görmüş oldum. Bunları geçen sene düşünseydiniz gene ford alır mıydınız bilemem ama ben biraz erkende olsa olumsuz düşüncenin tohumlarını ekmiş oldum.

Gördüğünüz gibi şans faktörü de burada çok önemli.
    Romanya tesisleri bir dönüşüm geçiriyor.Bunun meyvesini ford otosan yiyecektir diye düşünüyorum.
    Ereğli ye gelirsek sn fedor un ifade ettiği husus önemli.
    Devlet desteği ve yönlendirmesi lazım.
    Oyak ın boş alanlara ödediği paraları aslında eregli ye yatırım için şimdiye dek koyması lazımdı.
    Nakit koyma gücü yüksek oyak ın.
    Ancak hem yatırımcıya bilgi akısında ketumlar hem de vizyon eksiği var.
    Kısa zamanda telafi etme gibi bir pozisyonları da olabilir süreci.Türkiye nin hem jeopolitik konumu hem de şirketlerin devasa büyüklüğü buna müsait.
    Ancak ben oyaktan radikal çözümler beklerim.Global ortak bulma gibi…
    Ytd

8.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    “Pazar performansına değil iş performansına bakıyoruz. Eğer iş ile ilgili beklentilerimizde haklıysak, pazar da eninde sonunda onu takip edecektir."
    -Warren Buffet
    Çok yerinde bir söz. Peki Ereğli için bunu nasıl yorumlamak lazım?

Sayfa 605/790 İlkİlk ... 105505555595603604605606607615655705 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •