Sayfa 608/791 İlkİlk ... 108508558598606607608609610618658708 ... SonSon
Arama sonucu : 6323 madde; 4,857 - 4,864 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Alıcılar,

Yatırım Finansman 2.54 milyon lot
    HSBC 2.04 milyon lot.

2.  Alıntı Originally Posted by remolarano Yazıyı Oku
    Bana göre bu maden kısmında çok boşluk var doldurulması gereken. İnanmak istiyorum ama nedense ön yargılı yaklaşıyorum yönetime.
    Normalde Amerika-Kanada-Avustralyalı Junior Exploration şirketler hisse fiyatlarını peak yaptırmak için kestiği zonları nerde ne kesmişler kap atarlar ve hisse fiyatları bunun üzerine yukselir. Bizde durum tam tersi.
    Belki de Ermaden kısmı halka açık olmadığı için o bilgileri şirket içerisinde tutuyorlar.
    Beklentinin çok üzerinde bir cevherle karşılaşmak demek biraz spekulatif. Cevher kalitesi mi? tonaj mı? Her iki kısımda önemli. Düşük tenör yüksek tonajı demir cevherinde pek istemezler.
    Tubitak raporunda bunun açıklaması vardı, sen söylemiştin, daha önce de forumda paylaşılmıştı.

Neyse bir iki uzun muma 50 TL üzeri pozitif tarafa geceriz
    Pelet ve cevheri farklı mı yorumlamak lazım?

Şirket kapalı kutu, GES yatırımları sorulmuştu, sonra toplu atacağız diye bir cevap mı gelmişti?
    Düşünsene şirket GES yatırımları ile enerjisinin %80'ini karşılar duruma gelmiştir diye bir kap atılsa ne olur? Uygun şartlarda hisseye en az %30 artırır böyle bir KAP... Fakat şu ana kadar tek bir KAP dahi atmadılar.

Şirket bazı şeyleri açıklamak zorunda kalıyor ama hissenin yükselmesini istemedikleri net. (yine de mittal sonrası tavır değişikliğini ve hisse alımındaki hareketleri yorumlayamıyorum)

Sizin o dediğiniz detayları da hayatta vermezler bize. Ama senin için yada belki sen Ermander'i arasan bir kaç detay öğrenebiliriz. Ben geçen sene baya bir bilgi edinmiştim bu şekilde. (konuşuruz isterseniz)

Uzun vade bakınca ben kendi kendime çok iyi bir yatırım yaptığımı düşünüyorum ama kısa vadede kahrolsun enflasyon diyorum!

2025 itibari ile %80'i karşılanırsa, 2026 yılında tüm enerjiyi GES'ten karşılayacak durumda olması lazım. Bir yıl önce tek bir GES'ten dahi bahsetmiyorduk. 2028 itibari ile de hammaddenin %80'i-%85'i maden yatırımından karşılanacak. Şu an buna benzer bir hikaye var mı Bist'te?

Hani biraz devlet desteği (ithalat falan) ve global destekle kar marjı kaç olacak %60'lar mı belki daha fazla? Şu an %5 bile değil belki...

3. Hasançelebi Demir Cevheri Üretim Projesi
    Proje, Hasançelebi demir madeni sahasında demir
    cevherinin üretilmesi, zenginleştirilmesi ve Divriği
    Pelet Tesisi harmanlama sahasına teslim edilmesini
    kapsıyor. İthal ürünün yerini alacak yerli kaynaklardan
    yararlanarak ülke ekonomisine katkı sunmak ve
    tedarik zincirini güven altına almak amacıyla hayata
    geçirdiğimiz projeye 9 Mart 2018 tarihinde başladık.
    Projenin 2026 yılı sonunda tamamlanmasını
    hedefliyoruz.
    Düşük tenörlü demir cevherinin değerlendirilmesi
    açısından bir ilk olan proje kapsamında 2023 yılında
    üretilen 2.236.445 ton cevher, Divriği Pelet Tesisi’ne
    teslim edildi ve bu cevherden yaklaşık 935 bin ton pelet
    üretildi. 2023 sonu itibarıyla gerçekleştirilen toplam
    cevher üretimi 10,1 milyon ton oldu.

4. Bingöl Avnik Pelet Projesi
    Bingöl-Avnik demir madeni sahasında 2021 yılında
    başlayan ve bölgede %80’i tamamlanan sondajlı
    aramalarda 250-300 milyon ton civarında manyetit demir
    cevheri potansiyeli tespit edildi. Bu kaynağın işlenerek
    Türkiye ekonomisine kazandırılması için sahada
    mobilizasyon aşamasına geçildi.
    Bölgede kurulacak 3,0 milyon ton kapasiteli
    zenginleştirme tesisiyle, demir çelik fabrikalarımızın ham
    madde ihtiyacının yurt içinden karşılanmasını ve demirli
    ham madde öz yeterliliğinin artırılmasını hedefliyoruz.
    Bu sayede hem Şirketlerimizin arz güvenliği sağlanacak
    hem de bölge ve ülke ekonomisine ciddi katkılar verilmiş
    olacak. İnşaat sürecinde 2 bine yakın kişiye, faaliyete
    geçtiğinde de yaklaşık bin kişiye istihdam sağlayacak
    tesis, önemli bir ekonomik değer yaratacak.
    İş sağlığı ve güvenliği, enerji verimliliği, dijitalleşme başta olmak üzere diğer tamamlanan ve devam eden yatırımlarla ilgili bilgilere YATIRIMLAR
    bölümünde yer veriliyor.
    129
    ENTEGRE FAALİYET RAPORU 2023

Manyetit Demir Cevheri Nedir?
    Manyetit, Fe3O4 formülüne sahip bir demir oksit mineralidir. Doğada bulunan en yaygın demir cevherlerinden biridir ve demir cevheri yataklarının %70'ini oluşturur.

Manyetit demir cevherinin özellikleri:

Güçlü manyetiklik: Manyetit, doğal olarak mıknatıslanmış olabilen tek mineraldir. Bu özelliği, manyetit cevherinin diğer minerallerden ayrılmasını kolaylaştırır.
    Siyah rengi: Manyetit, demir oksit içerdiğinden dolayı siyah renktedir.
    Yüksek demir içeriği: Manyetit, %72,4 oranında demir içerir. Bu da onu demir üretiminde önemli bir hammadde yapar.
    Dayanıklılık: Manyetit, aşınmaya ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır.
    Manyetit demir cevherinin kullanımı:

Demir ve çelik üretimi: Manyetit demir cevheri, demir ve çelik üretiminde kullanılan en önemli hammaddelerden biridir.
    Mıknatıs üretimi: Manyetit, mıknatıs üretiminde de kullanılır.
    Elektronik cihazlar: Manyetit, elektronik cihazlarda kullanılan bazı bileşenlerin üretiminde de kullanılır.
    Boya ve pigment üretimi: Manyetit, siyah boya ve pigment üretiminde de kullanılır.
    Manyetit demir cevheri yatakları:

Manyetit demir cevheri yatakları dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli manyetit demir cevheri yatakları:

Avustralya: Pilbara ve Hamersley bölgeleri
    Brezilya: Carajás bölgesi
    Çin: Anshan ve Baotou bölgeleri
    Hindistan: Orissa ve Jharkhand bölgeleri
    Rusya: Kursk bölgesi
    Ukrayna: Krivorozhye bölgesi
    Manyetit demir cevherinin önemi:

Manyetit demir cevheri, demir ve çelik üretiminde kullanılan en önemli hammaddelerden biridir. Demir ve çelik, modern yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ve birçok alanda kullanılır. Manyetit demir cevheri, modern yaşamın sürdürülebilirliği için önemli bir kaynak.

5. Kömürden orta-uzun vadede tamamen vazgeçilmeyecek azaltılacak olsa da denmişti...

Erdemir Maden’in 2019 yılında bünyesine dahil ettiği,
    Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan
    Alacaağzı Kömür İşletmesi’nde taş kömürü ve kuvars
    kumu madenleri bulunuyor. Ruhsat alanındaki taş
    kömürü rezervlerine yönelik etüt, proje ve fizibilite
    çalışmalarının tamamlanmasının ardından üretime
    yönelik hazırlık çalışmalarına devam ediliyor. Proje
    kapsamında kömür üretimine 2024 yılında başlanması
    planlanıyor.

6. Alacaağzı Kömür Üretim Projesi
    Alacaağzı Kömür Üretim Projesi çerçevesinde; 2019
    yılında devreye alınan Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli
    Beldesi’ndeki kömür ve kuvars kumu sahasında hazırlık
    ve yatırım döneminin ardından 2025 yılı itibarıyla dokuz
    yıllık üretime geçilmesi planlanıyor. Projenin fizibilite
    çalışmasına göre üretime geçildikten sonra yıllık 600
    bin ton tüvenan üretimi ve 411 bin ton satılabilir kömür
    üretimi bekleniyor.
    Proje sahasında MTA verilerine göre Türkiye rezervinin
    %25’ine denk gelen 400 milyon ton kuvars kumu rezervi
    bulunuyor. Kuvars kumu rezervlerinin değerlendirilmesi
    için etüt-proje çalışmaları devam ediyor.
    PCI (pulvarize kömür enjeksiyon) özelliği taşıyan
    üretilecek kömürlerin, Erdemir ve İsdemir yüksek
    fırın pulvarize kömür enjeksiyonunda ve kok üretim
    harmanında kullanılması planlanıyor.

Para harcayacak bir yer kalmadı Her şeyi topraktan çıkartıyoruz...

Benim sadık yarim KARA TOPRAKTIR.

7.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Pelet ve cevheri farklı mı yorumlamak lazım?
    Demir cevheri dediğimiz şey oksitli demir. Manyetit en kaliteli demir cevheri (Fe3O4), Hematit var (Fe2O3), Limonit ve Götit var (sulu hematit), Siderit var (Karbonatlı Demir) - kalite olarak baştan sona doğru -

Pelet'i de zaten biliyorsundur, aslında düşük tenörlü demirlerde kullanılıyor -tam prosese hakim değilim- sertleştirmeyle belirli bir tane boyuna getirilip yapılıyor. Türkiye'de çok fazla yüksek tenörlü (manyetit) madeni pek yok. Orta kalite düşük tenörlü demirleri peletliyorlar ki ekonomiye katkı saglasın.

Ataer Madencilikten Doç. Dr. Çağatay Dikmen ilgili yazısını koyuyorum (2021 sonuna doğru yazılmıştı);

Yüksek tenörlü demir cevherinin giderek azalması nedeniyle madencilik sektörü görece daha düşük tenörlü cevherlerin kullanımına yönelmektedir. Bu kapsamda, gelişen teknoloji sayesinde artan üretim verimliliği ile birlikte düşük tenörlü demir cevherlerinin pelet haline getirilerek kullanımı artmaktadır. Demir çelik sektöründe pelet kullanımı aynı zamanda daha düşük karbon emisyonları yarattığından bir diğer tercih sebebi olarak öne çıkmaktadır.

Demir cevheri peletleme işlemi genel anlamda üç temel aşamadan oluşmaktadır:
    1-Peletleme Beslemesinin Hazırlığı ve Karışımı: Hammaddenin (demir cevheri konsantresi, katkı maddeleri – antrasit, dolomit- ve bağlayıcılar ile gereken tane boyutu ve kimyasal özellikleri açısından hazırlanıp dozajlanması ve beslemede kullanılmak üzere karıştırılması.
    2-Topaklama İşlemi: Yeşil pelet herhangi bir ısıl işlem olmadan haddelenmiş pelettir. Nemin sıkı kontrolü ile elde edilir, küre şeklinde ve çap olarak 8-16 mm arasındadır.
    3-Sertleştirme işlemi (Endürasyon): Yeşil peletler, kontrollü yüksek ısı oranlarında sertleştirilir ve yükleme, nakliye ve son uygulama için gerekli fiziksel ve metalürjik özellikler elde edilir1.

Üretilecek olan peletin fiziksel, kimyasal ve metalürjik özellikleri, kullanılan demir üretim fırınlarına ve talep edilen kalite gerekliliklerine bağlıdır. Nemli ince taneli cevheri bir tambur içerisinde döndürerek yuvarlak bilyeler oluşturma ve ardından kurutma ve pişirme fikri ilk olarak 1912 yılında İsveçli A.G. Andersson tarafından patentlendi. Bu fikri pratikte kullanabilmek için o yıllarda daha fazla araştırma ve geliştirme çalışması yapıldı. 1943’te E.W. Davies ve ekip arkadaşları deneysel bir şaft fırını tasarlayarak bu fikrin endüstride kullanılabileceğini gösterdiler. Endüstriyel olarak dikey şaft fırınlarında peletleri pişirme uygulamaları 1950’lerde İsveç’te başladı. O dönemki tesislerin kapasiteleri yıllık 10.000 ile 60.000 ton olarak değişiyordu. O yıllardan bugüne gelişen teknolojiler, artan çelik talebi, kalitesi düşme eğilimindeki ham demir cevheri kaynakları ile birlikte bugün dünya yıllık pelet üretim kapasitesinin 480 milyon tonun üzerine çıktığı tahmin edilmektedir. Bu kapasitenin %50’sinden fazlası ise Çin, ABD ve Brezilya‘da bulunmaktadır. Özellikle inşaat, otomotiv ve üretim sanayilerinde kullanılan çelik ihtiyacı ise her geçen gün artarak devam etmektedir. Çelik endüstrisi küresel ekonominin merkezinde kalmaya, dolayısıyla sürdürülebilir modern gelecek için kilit rol oynamaya devam edecektir. Bu nedenle dünya da artan çelik talebi ve gelişen düşük tenör demir madenciliği imkanları ile birlikte önümüzdeki yıllarda peletleme tesislerinin ve kapasitelerinin artmaya devam edeceği öngörülmektedir. Çin, Hindistan, Vietnam gibi gelişmekte olan Asya Pasifik ülkelerinin büyümeye devam eden ekonomilerinde çelik üretim kapasitelerinin artmaya devam etmesi, önümüzdeki yıllarda dünya pelet pazarının büyümesini de hızlandıracak en önemli faktörlerdendir.

2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelinde birçok ülkede uygulanan karantina, üretim faaliyetlerini durdurdu veya yavaşlattı. Böylece 2020'nin ilk yarısında demir peleti talebini ciddi şekilde etkiledi. Bununla birlikte bazı ekonomik analistlere göre küresel ekonominin takip eden yıllarda büyük bir toparlanma yaşayacağı bunun anlamının da yakın gelecekte demir pelet pazarının daha da büyümesini teşvik edeceğidir.

Demir cevheri pelet pazar büyüklüğü 2020 yılında 60,4 milyar ABD doları değerine ulaşmış durumdadır ve 2027 yılına kadar bu pazarın %3,4 birleşik yıllık büyüme hızı sergilemesi bekleniyor. Pazarın, üretim hacmi olarak yine 2027 yılına kadar %3'lük bir CAGR ile 579 milyon tona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu da 2027 yılına gelindiğinde dünya pelet pazarı hacminin 75 milyar ABD dolarının üzerine çıkacağı anlamına gelmektedir.

Ülkemizde de artan sanayi faaliyetleri, çelik ihtiyacı ve bu ihtiyaca karşılık verebilmesi için çelik üretim tesislerinin kapasiteleri, her yıl yapılan yeni yatırımlarla artmaktadır. Artan bu talebe karşılık vermek, büyük oranda yurt dışından tedarik edilen ham demir ve demir peleti ihtiyacını mümkün seviyede yurt içi kaynaklarından giderebilmek adına ülkemizde demir cevheri madenciliğini geliştirmek ve demir cevheri üretimini arttırmak kritik bir öneme sahiptir. Küresel demir çelik sektöründeki rekabetçi ve talebe dayalı pazarın piyasa koşulları ile adil koşullarda yarışabilmek için ülkemizdeki demir cevheri madenciliği her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir.

Malatya Hekimhan’da bulunan Hasançelebi – Anadolu Projesini geliştirmek üzere kurulan Ataer Madencilik şirketi, ülkemizdeki demir hammaddesi ihtiyacına karşılık verebilmek adına proje geliştirme ve mühendislik çalışmalarına ağırlık vermiştir. Tamamlandığında bölgenin en büyük demir madeni ve pelet üretim tesisi olacak olan bu projede, şu anda gerçekleştirilen mühendislik ve teknik çalışmalarda düşük karbon emisyonu, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı, ileri teknoloji uygulamaları, dijital veri yönetimi, kalite ve etik değerlerin korunması gibi sürdürülebilir madenciliğin temel unsurlarının da değerlendirilmesi yapılmaktadır. Proje hayata geçtiğinde sadece ülke ekonomisine değil bölgesel kalkınmaya da önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

8. Teşekkürler Sn Remolarano...

Sayfa 608/791 İlkİlk ... 108508558598606607608609610618658708 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •