Sayfa 162/789 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212262662 ... SonSon
Arama sonucu : 6307 madde; 1,289 - 1,296 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Temettü hayal demiştim ama son 3 yılın FAVOK-Nakitteki Değişim tablosunu inceliyorum...sanki temettü verebilir hatta şaşırtıcı derecede fazla verebilir algısı oluşturdu bende...göreceğiz...haftaya açıklar

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bilanço sonrası negatif bir bakış açım yoktu ama borçların detayına bakınca ürktüm açıkçası.

Kısa vade %9,94 faizli dolar borcu bana dehşet yüksek geldi. Borçları yorumlayabilecek bir arkadaşımız var mı?

3.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Aslında satışın zamanlaması yatırımcı olmak isteyen için bir fırsat barındırıyor.

Bilanço gelecek, eğer iyi bir bilanço gelirse umutlar yeşerecek. Ama satış bu arada devam edecek. Satışla birlikte, artık momentumun değiştiğine inanan yatırımcı alım tarafında istekli olacaktır bana göre. O sebeple bu bilanço çok ama çok önemli.

İyi bilanço görürsem, ben bile bu satıştan faydalanmak isteyebilirim
    Bilançoyu beğenmedim. Dipten dönüş sinyalleri içermiyor. Ton başı karda bir iyileşme yok. Diğer kalemler beni çok ilgilendirmiyor açıkçası. Ton başı karı 150 dolar üzerine çıkmadan iyileşiyor diyemem. Dolayısıyla bu satıştan bana ekmek çıkmaz.

Yatırımcısına bol bol sabır dilerim. İnşallah bir grup hisseye dadanır da fiyatı olmadık yerlere götürürler. Yoksa 6 ay daha süründürecek gibi. Geçmiş olsun.

4. Bu vergi olayı neden anlaşılmıyor anlamıyorum açıkçası. Çok kez yazdık mantığını. Enflasyon muhasebesi ile beraber özsermaye artışına karşılık gelen vergi ayırma işi 2023 için iptal olmuş. Mantıken de öyle olması lazım demiştim ama nasıl olacağını tam olarak bilemiyordum.

Bu sene ara bilançoları hiç dikkate almamak lazım. Sanki bu sene tek bilanço yayınlanmış gibi düşünmek lazım. Aslında TL bilanço tutan şirketlere göre geçmiş yıllarda vergi yüzünden eksik gözüken net karların da gözükmesi gerekirdi ama muhasebe tekniği açısından takvim yılı bittikten sonra bişey yapılamıyor anladığım kadarı ile. TL bilanço tutanlar o anlamda daha avantajlı çünkü bizim her çeyrek yapılan değer artışını 2023 son çeyrekte yaptığı için geçmiş yıllar değer artışı ve bu sene için hiç vergi ayırmadan varlıkları güncellemiş oldular. Biz kapanan takvim yılları için ayırdığımız vergileri yani eksik gösterdiğimiz karları geri getiremedik.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,347
    Nakit akışında bir sorun gözükmüyor...

[IMG][/IMG]
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Sonuç olarak 2023 senesine bütün olarak baktığımız zaman brüt 14 küsür milyar kar var. 5 küsür milyar finans gideri var. Vergi öncesi karımız 8.8 milyar. Normalde %25 vergi düşmesi gerekirken neredeyse karın yarısı kadar vergi düşmüşler yani 4,5 milyar vergi yine fazla olmuş. Net kar 4,3 milyar kalıyor. Azınlık payları düşünce bu sene için 4 milyar kar gelmiş. Kısacası bu sene berbat geçmiş oldu bizim için.

Yani ertelenmiş vergi geliri falan yok. Özsermaye artışına istinaden adil varlık çıkarmak için ayrılan vergiler enflasyon muhasebesi sebebiyle iptal olmuş. Hepsi bu. Ona rağmen yine normalden yüksek vergi çıkmış.

TL bilanço tutanlara göre de geçmiş yıllarda özsermaye artışı sebebiyle karımız düşük gözüktü. TL bilanço tutanlar ise geçmiş yıl değerlemelerini de bu yıl yaptıkları için bütün değerlemeleri vergi ayırmadan yapmış oldular. Yani bize biraz haksızlık oldu yine.

Finans gideri normalde 8 milyar, 3 milyar da finans geliri var. Net finans gideri 5 milyar. Yanlış anlaşılmasın.
    Son düzenleme : tory; 23-02-2024 saat: 00:34.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,347
    Dolar bazlı bakılıncada düzelmenin başladığını düşünüyorum..... 2. çeyrek farklı olabilir..

[IMG][/IMG]
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. Sigorta parasını da daha önce yazmıştım. Avans verileceği 10. ayda belli oldu. 3. Çeyrek bilançoya kesinleşen avansı ekleyip gönderdiler. Para hareketi 4.çeyrekte olduğu için 3.çeyrek yazılan alacak 4.çeyrekte kapandı.

Sonraki gelecek para 20 Şubata kadar kesinleşseydi onu da 2023 bilançosuna alacak yazarlardı. Para gelince de kapanırdı. Demek ki hala netleşmemiş.

Sayfa 162/789 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212262662 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •