Sayfa 164/789 İlkİlk ... 64114154162163164165166174214264664 ... SonSon
Arama sonucu : 6312 madde; 1,305 - 1,312 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by ece&efe Yazıyı Oku
    ciddi de bir kapasiteye ulaşmış durumda değil mi sn ulaş ? üstelik yeni teknoloji
    kesinlikle öyle, Ereğli ürettiği ürün grupları açısından Tek tabanca değil , HRC de artık 4 üretici var (erdemir ,isdemir tek sayıyorum)
    2-3 sene sonra en geç HRC de işler daha rekabetçi olur. Kesinlikle ihracatını artırması gerekiyor çok çok düşük rakamlar ihracat
    stok seviyeleri satamadığı için yüksek olduğunu düşünüyorum (mamul stok için)

2.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Teşekkürler sn Tory

Yine çok detaylı açıklamalar yaptınız. Enf muh için Aksa 7 çeyrek geriye dönüş yaptı demişti x’de doxa ve o 15 milyar kar hesaplamıştı Ereğli için, biz bir yılın vergilemesini yaptık yine, bunları anlamak ayrıca zor.

Neyse…

Tekrar tşkler
    Rica ederim. Bize biraz haksızlık olmuş demiştim ama aslında o kadar olmamış. Bu sene için dediğim gibi ara bilançolara bakmamak lazım. Sadece son bilançoya bakıldığında özsermaye artışı için vergi ayrılmamış. 2022 son bilançoya baktığımızda 12 milyar 2022 sonuna kadar ayrılmış vergi var. Onu da silmişler. Yani 2022 sonunda 115 milyar özsermaye varken, bu 2023 senesi karı ve kur artışından kaynaklı özsermaye artışı ile 174 milyar olacakken 186 milyar TL olmuş. Çünkü o 12 milyar vergiyi de silmişler. Bu sayede borç azalmış gözüküyor. Ben zaten o borcu dikkate almıyordum. Böylece borç/varlık oranı da düşmüş oldu. Yani düzelme varmış gibi oldu ama zaten o kadar kötü değildi.

Yani TL bilanço tutanlarla aynı durum olmuş. Tek fark geçmiş yıllarda karımız daha düşük gözüktü. Ama sonuçta o ayrılan vergileri sildiler.

Tabii bu vergisiz düzeltme bir sefere mahsus bi durumdu. Herkes faydalanmış oldu. Bundan sonra nasıl olacak peki. Biz aynen eskisi gibi devam edeceğiz. TL bilanço tutanlarda bizim gibi olacak bundan sonra. Daha az kar gözükecek onlarda düzeltmeden dolayı, daha az vergi verecekler vergi dairesine, ama özsermaye düzeltmesi için de bizim gibi extra vergi ayıracaklar. Böylece PD /dd leri daha anlamlı hale gelecek. Hani şu f/k ları düşük PD/dd leri yüksek şirketlere düzeltmeden sonra bakmak lazım. Daha anlamlı değerler oluşacaktır.

Bizim sadece sigortadan gelecek para eksik kaldı. Onu da düşünürsek, aslında 10 milyar kar, 190 milyar özsemaye ile kapadık yılı.
    Son düzenleme : tory; 23-02-2024 saat: 08:52.

3.  Alıntı Originally Posted by ulas Yazıyı Oku
    kesinlikle öyle, Ereğli ürettiği ürün grupları açısından Tek tabanca değil , HRC de artık 4 üretici var (erdemir ,isdemir tek sayıyorum)
    2-3 sene sonra en geç HRC de işler daha rekabetçi olur. Kesinlikle ihracatını artırması gerekiyor çok çok düşük rakamlar ihracat
    stok seviyeleri satamadığı için yüksek olduğunu düşünüyorum (mamul stok için)
    Teşekkürler bilgilendirme için sn ulaş , stoklar ile ilgili bende sizinle benzer düşünüyorum , rekabet konusundaki görüşünüz de bunu teyit etmiş oldu

4. Yani enflasyon muhasebesi olmasa bu sene ayrılması gerekirken, ayrımayan vergi artı silinen 2022 sonuna kadar biriken 12 milyar vergiyi düşünürsek 17-18 milyar bize artısı oldu bu durumun kağıt üzerinde bize.

Sadece anlamdığım durum 8.8 milyarın vergisi 2.2 milyar tutuyor. Bizden 4.5 milyar vergi düşmüşler. Yoksa artısı 20 milyarı buluyordu. Bilançoyu detaylı incelesem anlaşılır belki ama benimde içimden gelmiyor artık.

5. Vakif yatirim hedef fiyati 48 den 60 a yukseltti tut olarak koruyor. Cift haneli hedef fiyat guncellemeleri icin global hareketlenmeyi bekleyecegiz

6. Stok detayları da şöyle olmuş son bilnçoda

İlk madde ve malzemeler: 15 milyar
    Yarı mamüller: 13 milyar
    Mamül stok: 12 milyar
    Yedek parçalar:10 milyar
    Yoldaki mallar: 13 milyar
    Diğer stoklar: 5 milyar
    Stok değer düşüklüğü:-2 milyar

Toplam:67 milyar

7. Sonuç: İşimiz HRC fiyatlarının yükselmesine kaldı!

8. İtibar puanı veremedim, sn Tory, teşekkürler detaylar için... Emeğinize, zamınıza sağlık...Yine eksik etmediniz desteğinizi...

Her ne kadar canımız sıkkın olsa bile

Sayfa 164/789 İlkİlk ... 64114154162163164165166174214264664 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •