Sayfa 635/810 İlkİlk ... 135535585625633634635636637645685735 ... SonSon
Arama sonucu : 6476 madde; 5,073 - 5,080 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by picky Yazıyı Oku
    Aslında başlangıçta çok iyi bir portföy yapmışsınız. En büyük hatanız gideni satıp düşene ilave etmek olmuş. Buna çiçekleri kesip dikenleri sulamak diyor ünlü bir borsacı. Ben 15 senedir borsadayım genel stratejim karşıt yatırımdır. Karşıt yatırım çok zordur sabır ister ama meyvesi çok tatlıdır. Bugün toplayanlar 1.5 usd veya 1 usd maliyetli farketmez birkaç yıla çok iyi kazanacak ama giden trende erken atlamayanlar kazanacak. Bu döngü elbet terse dönecek. 2020 de petrolun varili 18 usd a düşmüştü 1 yıl sonra 120 usd ı gördü. Böyle fırsatlar her zaman gelmez. Demirçelik hisselerinde şu anda o dönemdeyiz. Avrupada çoğu üretici üretime ara vermiş o derece büyük sıkıntı var fiyatlarda, ama dönecek o döngü bu işin kuralı bu.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ev parasını hisseye yatırmak bana göre çok riskli

Ama şu da var risk hayatta var ve risk almadan kazanılmıyor

Sonuçta sizin kararınız umarım kısa sürede zararınız telafi olur

Bizde bir gece son normal uykumuz olacağını bilmeden yapmıştık

O sarsıntıyla uyandığımızda artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı malesef

Şehrin tamamen yıkılması giden canlar işsiz evsiz insanlar

Sonrasında bozulan psikolojiler ve bu acıları kabullenip hayata devam etmek

O yüzden herşeyin başı sağlık moralinizi yüksek tutup sabredin kara geçtiğiniz günler de gelecektir...

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Şimdi uzun uzun HRC ve fiyat ilişkisini sayfalarca yazarımda gerek yok mathias... Dediğim gibi yas dayım... Ve içimden yazmak gelmiyor... Bir kaç hafta sonra ayrıntılı kafayı toplar, burdakiler içinde eğitici bir kaç mesaj atarım... Ama şu kadarını söyleyeyim ..yanlış değil ama analizin eksik.... Şu anda HRC ortalama dünyta fiyatları ile değil çeliğin tüketiminin son 10 yılda en çok olduğu ülkenin ortalaması ile bakman gerekir..Bir de haddelenmiş ürünün fiyat-maliyet-stok ilişkisini de bilmen gerekir..yoksa eksik kalır... Ürün mamülü çok etkendend ayrıca etkilenir...
    Yas da mısın. Vefat mı var ? Başın sağolsun o zaman.

Toparladığın zaman , bir bak , 2.80 dolarlardan neden 1 dolar hedefi verdiğimi yada şu an henüz çok çok erken olduğu sende göreceksin bence. Çıkarken sabretmek kadar hissenin düşüşüne de sabretmek gerekir. Burada 1 senedir hisse değil dolar biriktirin yazmam bu nedenle. Hisse almak satmak dışında nakitte beklemek de bir pozisyondur. Ha almışsın hisse 2 katına çıkmış ha almamışsın alacağın hisse 2 kat artmış.
    Çok bir fark yok. Bir düşüş trendinde hissede kilitli kalmanın bir başka kötü yanıda elinin kolunun bağlı olması durumudur. Belki gideceğini düşündüğün bir pozisyon oluyor ama yüzde 50 dolar zararının altına imza atıp çıkmak ve başka bir kağıt almak çok zor dur. Devamlı satarım bu gider alırım o düşer sorusu olur.
    Borsa yatırımı kolay değildir. Burada 10 sene önce şunu aldım bunu aldım şöyle şöyle oldu böyle böyle kazandım falan diyenlere çok kulak asmamak lazım. Bunu yazan adam bütün sermayesinin 10 da biri ile almış yarı yarıya düştüğünde bile umursamadan gece uyumuştur. Bu yazılarını okuayn bir başka acemi ise bütün sermayesi ile alır 3 sene sonunda günde 3 paket sigara içiyor olur.
    Ev alma hayali ile alır yada ev parası yatırırsın 3 sene sonra bir odasını vermezler o paraya. Burada okşamakla üfürmekle tüttürmekle olmuyor o işler. Yıllar sahip olduğunuz en büyük sermaye. Sizin sırtınıza semeri bir yüklerler senelerce taşırsınız.

3. Son 1 yıllık getirisi yüzde 10. Enflasyonun yüzde 100 olduğu yerde yüzde 90 zarar demektir, akıl alır gibi değil.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Son 1 yıllık getirisi yüzde 10. Enflasyonun yüzde 100 olduğu yerde yüzde 90 zarar demektir, akıl alır gibi değil.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Küçük bir düzeltme: %45 zarar. Yine kötü, ama en azından o kadar değil.

%10 kar, 1.1 ile çarpmak demek
    %100 enflasyon 0.5 ile çarpmak demek
    Yani 1 birim para 1.1*0.5=0.55 birim olmuş.

5. Agresif geri alim yaptigi gun soylemistim nedir bir seansta butun cephaneyi harcadin diye,sonra ilave karar aldilar falan ama isleri gucleri sov,ya da birilerinin malini kurtarma amacli geri alimmis demek ki. 45 den yuklen 39 dan seyret hayirdir diyeni de yok,oyak artik sinifta kalmis,hektas ile yarattigi efsane sona ermistir. Eger bir gun yeniden toplarsa bilicez ki kendi avanelerini doyurmak icin yukseltiliyor o kadar!

6. Hangi iyi şirketi yıllarca süründürmediler;

- bir kaç sene önce bankalar defter değerinin yarısında sürünüyordu, ucuz ama yabancı gelmiyor deniliyordu,
    - şişe ve enkai'nin hali ortada,
    - Thy'nin uçaklarını satsan piyasa değerinden çok fazlaydı,
    - Şu anda F/K'sı 0,75 olan şirket bile var,
    - Ya da bir ara SASA ana holding ve bankaların toplam değerinden değerliydi, neler konuşuluyordu,
    - kardemirin 3-3,5 yıl süründürüp bir yıl içinde 4e katladığını unutmayalım,
    - düne kadar sabancı holdingi 2 yıllık karı ile satın alabiliyordunuz,
    - yeterince küfür edilmiş diye 30 tl'den Egpro aldım 2021 Ekim-Kasım, 10 ay sonra 45'ten sattım, 300'e gitti (Asuzu o 10 ay geçeden 20den 300lere gitti, şimdi hala aynı yerde)

Hangisinin gerekçesi çok mantıklıydı da HRC ile analiz yapıyoruz, burada yanıltılmayan var mı?

Hisseler uçunca güzel bir hikayeler peşi sıra gelir, hisse diplerde iken de kara senaryolar.

Nasıl kar alırken edilirse, zarar da satınca edilir...

7.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ben kamyonu dayadım bugün. Son alışım 39.88 tl den. Israr ederlerse yarın 2 kamyon getireceğim.

Gelin beyin fırtınası yapalım:

Satan satıyor da, kim alıyor niye alıyor? Yaa yaa.

ytd
    Çok genişsin aldıkça alıyon ereğliden malı...

Sayfa 635/810 İlkİlk ... 135535585625633634635636637645685735 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •