Sayfa 723/816 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733773 ... SonSon
Arama sonucu : 6523 madde; 5,777 - 5,784 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Yazdıklarımdan hiç birşey anlamamışsınız . Ben hiç bir zaman eregl yi kötülemedim. Hisse pahalı demek başka birşeydir hisseyi kötülemek başka birşeydir. Yazdıklarımdan birşey anlamadı iseniz yazacağım her türlü öneriyi de anlamanız şüpheli olacaktır ve bu yanlış anlaşılmalar üzerinden 2 ay sonra laf sokma dalga geçme aşağılama gelecektir aslında türkçemizde güzel bir söz vardır eşekten düşenin halinden eşekten düşer anlar derler. eregl li zamanında size kim aldırdı ise yada size aldıran motivasyon neyse kendi içinizde yada başka bir eşekten düşenle konuşarak kararı sizin almanız lazım.
    Ben 1 senedir bana eregl diye soranlara uzak dur dedim. Almadılar. Onlar fikir sorsa yeridir .
    Bugün için Ne yapmalıyım? sorusuna cevap alamadım. Teşekkür ederim açıklama için.

2.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Diyelim ki, 18 Eylül 2017 tarihinde toplam paramın %50 si ile 3,50 teleden 1 milyon dolar aldım. Bugün dolar 35 tele. Benim kaç dolarım vardır?

Bir laf etmeden önce "ne diyorum ben" diye bir kısım insan 1000 kere düşünse de, phd li bile olsa, vallahi zarar bin kere zarar.
    Kimse cevap vermedi, ben vereyim. Hala 1m dolarım vardır, dolar 100 tele olsa da 1m dolarım olacak. Dolardan para kazandım diyen dolarzedeler 1000 kere daha düşünse yine 1m dolarları olacak.

Dolar yatırım aracı değildir. Nokta.

3.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Kimse cevap vermedi, ben vereyim. Hala 1m dolarım vardır, dolar 100 tele olsa da 1m dolarım olacak. Dolardan para kazandım diyen dolarzedeler 1000 kere daha düşünse yine 1m dolarları olacak.

Dolar yatırım aracı değildir. Nokta.
    Dolar ABD de bir yatırım aracı değildir ama bizim gibi parası paspas olmuş ülkelerde parasının değerini bir nebze olarak korumak isteyen birisi için bir alternatidir. Bu arada hesabınız da çok yanlış 2017 den bugüne kadar geçen sürede en kötü dolara 3-4 faiz alınabiliyordu tr bankalarında. Hatta bu faiz 2022 2023 yıllarında ddkkm primi adı altında 30-40 lara kadar fırladı dönem dönem , 8-10-12 ise çok normal değerlerdi. Kaç kere denk geldi kaptım bende. Şu an bile dolar bazlı fonlarda 3.5 4 4.5 faiz yakalanabiliyor. Yani 1M doların en en en kötü hali bugün 1.3 milyon dolardır.

4.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Dolar ABD de bir yatırım aracı değildir ama bizim gibi parası paspas olmuş ülkelerde parasının değerini bir nebze olarak korumak isteyen birisi için bir alternatidir. Bu arada hesabınız da çok yanlış 2017 den bugüne kadar geçen sürede en kötü dolara 3-4 faiz alınabiliyordu tr bankalarında. Hatta bu faiz 2022 2023 yıllarında ddkkm primi adı altında 30-40 lara kadar fırladı dönem dönem , 8-10-12 ise çok normal değerlerdi. Kaç kere denk geldi kaptım bende. Şu an bile dolar bazlı fonlarda 3.5 4 4.5 faiz yakalanabiliyor. Yani 1M doların en en en kötü hali bugün 1.3 milyon dolardır.
    Sn. Mathias 2017'den beri dolara verilen mevduat faizleri çok düşük, %3-4 oranları bileşik getiri hesaplamalarında yanıltıcı olur. DDKKM'lerde de 3'er aylık dönemler için dolar veya faizin yüksek olanı, TL bazında verildi. Seçimlerden sonra kurlar hızlı yükselince kısa sürede güzel bir TL kazancı oluştu, dolara %30 verilmedi.

Haddim olmadan burada hepimizin yanıldığı bir başka konuyu da düzelteyim.
    Spekülatif al-satlardan farklı olarak borsa'da yatırım yaptığınız her koşulda büyük bir kaybın içinde düşmüş olursunuz, tıpkı mevduat hesabı gibi. Kazanç uzun zaman sonunda ortaya çıkacak bir durumdur. Eregl hissesini 2$'a denk geldiği gün almakla bu gün almak arasında aslında bir fark yoktur. Fark var derseniz bu hisse 0,5$'a düştüğü an sizin tüm yorumlarınız çöp olur, bir anda kendinizi karşı safların arasında bulursunuz. Burada önemli olan hangi tarihte girerseniz girin hissede yatırım süresi sonunda ortalama üzeri getiri elde edebilmektir. Sizin söz ettiğiniz ise değer artış kazanç ve kayıplarıdır ve bunlar kimsenin öngöremeyeceği şekilde meydana gelir. Siz bir şirkete yatırım yaparsınız, bazen zarardayken yüksek temettü elde edersiniz bazen de karlıyken piyasa ortalamasının altında kalabilirsiniz ama belli bir süreçte ne elde ettiğiniz önemlidir.

Emekli sandığını hergün arayıp sizden kesilen paraların ne kazandığını soruyormusnuz?
    Bankaya yatırdığınız mevduatın batık bir şirkete kredi olarak verilip verilmediğini denetleyebiliyor musunuz?
    Gayrimenkulünüz için günde 10 defa emlakçıdan fiyat alıyormusnuz?

5.  Alıntı Originally Posted by mzffr Yazıyı Oku
    Bedelsiz sermaye artırımı yapınca PD/DD nasıl aşağı geliyor?
    50 kuruşluk temettü yüzünden özkaynaklar 1.75 milyar TL azaldı

Temettü verilmiş durum ile bedelsiz verme arasında özkaynaklar açısından 1.75 milyarlık bir fark far ve bedelsiz verme durumundaki DD bu meblağ kadar yüksek çıkar, PD/DD oranı da düşer.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

6.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Sn. Mathias 2017'den beri dolara verilen mevduat faizleri çok düşük, %3-4 oranları bileşik getiri hesaplamalarında yanıltıcı olur. DDKKM'lerde de 3'er aylık dönemler için dolar veya faizin yüksek olanı, TL bazında verildi. Seçimlerden sonra kurlar hızlı yükselince kısa sürede güzel bir TL kazancı oluştu, dolara %30 verilmedi.

Haddim olmadan burada hepimizin yanıldığı bir başka konuyu da düzelteyim.
    Spekülatif al-satlardan farklı olarak borsa'da yatırım yaptığınız her koşulda büyük bir kaybın içinde düşmüş olursunuz, tıpkı mevduat hesabı gibi. Kazanç uzun zaman sonunda ortaya çıkacak bir durumdur. Eregl hissesini 2$'a denk geldiği gün almakla bu gün almak arasında aslında bir fark yoktur. Fark var derseniz bu hisse 0,5$'a düştüğü an sizin tüm yorumlarınız çöp olur, bir anda kendinizi karşı safların arasında bulursunuz. Burada önemli olan hangi tarihte girerseniz girin hissede yatırım süresi sonunda ortalama üzeri getiri elde edebilmektir. Sizin söz ettiğiniz ise değer artış kazanç ve kayıplarıdır ve bunlar kimsenin öngöremeyeceği şekilde meydana gelir. Siz bir şirkete yatırım yaparsınız, bazen zarardayken yüksek temettü elde edersiniz bazen de karlıyken piyasa ortalamasının altında kalabilirsiniz ama belli bir süreçte ne elde ettiğiniz önemlidir.

Emekli sandığını hergün arayıp sizden kesilen paraların ne kazandığını soruyormusnuz?
    Bankaya yatırdığınız mevduatın batık bir şirkete kredi olarak verilip verilmediğini denetleyebiliyor musunuz?
    Gayrimenkulünüz için günde 10 defa emlakçıdan fiyat alıyormusnuz?

Teşekkürler güzel yorumunuz için. Benim uzun vade 2036. Ölmezde sag kalırsak 1 milyon lotun temettüsü ile dünya turuna ismini yunan ay tanrıçası (selene) ndan alan dev Selenit kristallerinin bulunduğu Mexica Naica Mine bölgesi ile başlamayı planlıyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Doğru hava alanına doğru zamanda gitmek ve doğru uçağa binmek lazım geldiğinden habersiz kişilerin güzelce bekletildikleri/soyuldukları bir yerdir borsa.
    Çok güzel bir betimleme olmuş, dört dörtlük.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

8. döngüsel sektör hisselerinde beklemek kolay değildir. özellikle burada her gün yazıp çizen arkadaşlar, fiyat yorumlayanlar, teknik çizenler için oldukça yorucu olabilir. fiyat olarak tam sinyali almışken biraz daha dibe vurmak olasıdır; maliyet düşüttürür, sattırır; diğer tahtalara gıpta ile bakar insan. o yüzden böyle sektöre yatırım yapmışsanız ve daha döngünün neresinde olduğunuzu bilmiyorsanız her gün kafa yormanıza gerek yok. yok eğer her gün kafa patlatıp ekran izleyecekseniz gıda ve sağlık sektörü hisseleri daha yatırımcı dostudur. herkese bol şans.

Sayfa 723/816 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733773 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •