Sayfa 731/819 İlkİlk ... 231631681721729730731732733741781 ... SonSon
Arama sonucu : 6548 madde; 5,841 - 5,848 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Dolar olarak tuttuğun para bir finansal enstrümana girip getiri sağlamıyorsa yatırım aracı değildir. Bunlara dolarzede diyorum.

Eğer değersiz teleni dolara çevirip bununla yatırım yapıp (farklı farklı enstrümanlarda, ister sabit getirili olsun ister değişken) piyasa faizinin üzerinde bir getiri elde edebiliyorsan o zaman dolar yatırımının getirisinden alfa yapmış olursun, finansal yatırım anlamında değerli olan da budur dünyada.

Doları şuradan aldım da tele karşılığı buraya geldi minvalinde yaklaşımlar reel olarak para kazanmak olmadığı gibi bir manası da yoktur. Ülkemiz insanının finansal okuryazarlıktan anladığı son cümledeki şekilse, geçmiş ola.

Şunu da unutmamak lazım; bankalar zararına faizi ancak batmadan önce insanları dolandırmak için verirler, ülkemizde çokça yaşanmış şeylerdir, ama ne hikmetse hiç hatırlanmaz. Dolayısıyla teleni dolara çevirip banka faizi alıyorsan bundan da reel olarak para kazanmıyorsun. Ancak kkm gibi abuk sabuk, deli saçması işler döndüğünde kazanabilirsin ki, bunun sürekliliği yoktur, sürerse devlet iflas eder, seni de peşinden götürür. Kazandım sanarken elde ettiğin serveti de devlete vermek zorunda kalabilirsin. Bu durum da kanunlarımızda var, açıp okursan kelimeyi de bulabilirsin.

Abd deki durum da bizden farklı değil, devlet isterse senin her şeyine el koyabilir, kanunda var mı var, uygulaması olur mu, onu allah bilir.

Dolayısıyla o 1m dolarını nasıl 1.3m dolar yaptığını matematikle açıklaman gerekir, işkembeden kübraya ordan oraya geldi demekle olmaz. Olmaz mı olur ama nasıl ve hangi enstrümanla yaptın? Bunların hesabını göstermeden lafın havada kalır.

Dip not: Bu başlıkta kişilere ve yapılan yorumlara göstermiş olduğun tarzdan hoşlanmıyorum ama bu sadece beni ilgilendirir, bu konuda (hakaret ve saygısızlık olmadıkça) tek eleştirim olmaz sana. Ama matematik yapmadan havadan rakamlarla konuştuğunda bu anlamsız oluyor.

Koy yaptığın çalışmayı, edebiyle tartışalım, buradaki okuyuculara da faydamız olur hem. Forumun amacına uygun olur. Burasının olma amacı insanları manipüle etmek değil, bilgi paylaşılan bir ortam yaratmak. Bu bilgiler yanlışsa tartışarak düzeltmek.

Hiçbirimiz her şeyi bilemeyiz. Yanlışlarımızı öğrenirsek yatırım yolculuğunda da basamakları daha hızlı çıkarız.

Bu yazım da sana, eğer kabul edersen, bir abi nasihati olsun. Ha ihtiyacım yok diyorsan da eywallah.

Haydi kal sağlıcakla.
    Bundan daha detaylı daha güzel ne denebilir? Başka bir forumda birisi USD bazında 1 ayda %10 kazandığını yazmış onu söylüyor durmadan. Doğruysa zaten resmi olarak verilere girmiş olmalı?

2.  Alıntı Originally Posted by Culpable Yazıyı Oku
    Genel secimlerden once dolara verildi
    Denizbank dan %14 primli DDKKM yapmistim 10 gun sonra %40 veren bankalar oldu hatta bu primleri pesin olarak odediler
    1 yil icin
    100.000$ yatiranlar 40.000$ pesin aldilar
    bu 40.000 ayni sekilde primli ddkkm yapan 16.000$ dah aldi vs vs
    Kur korumalı Mevduatı devlet döviz hesaplarını TL'ye çevirmek için açtı, garanti olarak kur farkı zararlarından koruma taahhüt etti siz tüm hesabı $ yapmışsınız. Doğrusu şöyle; hesap açılışından itibaren 92 gün içinde kur farkı ve dönem boyunca geçerli faiz oranına bakılır. Kur artışından elde edilen gelir yüksekse kur geliri baz alınır ve faiz getirisi de bu ramdan düşülür. Örnek olarak benim bildiğim en hızlı yükseliş dönemi 2023 seçimi sonrasıydı, kur farkının faizden yüksek olduğu senaryo;

20TL'den 5.000 Dolarlarınızı bozarlar ve %15 faizle 100.000TL hesap açarlar. Şansınıza 92 gün sonra USD 28 olur, kur artış kazancınız 40.000TL ve faiz getirisi 3.750TL. Hesabınıza 40.000TL yatar, toplam paranız 140.000TL gözükür, süre 3 ay, devlet baba daha ne yapsın? İstersen çek paranı, güncel kurdan tekrar dolar al. %0,2 vergini ve kur alım-satım makasını öde.
    İnsanların kafasını bulandırmak için de aşağıdaki ifadeyi kullanıyorlar, bunlara alışın., daha araştırmacı olmak lazım, kulaktan dolma bilgilerle olmaz bu iş.
    Müşterimize, faiz dışında ayrıca 36.250 TL (40.000 TL - 3.750 TL) kur farkı ödenecektir. Millet bunu ek ödeme gibi algılıyor. Bir hatam varsa lütfen düzeltin, ben bunları banka web sitelerinde buldum.

Bizim devlet 3 ayda dolara %30 faiz vereceğim diyorsa zaten Seçil abla bakan olmuştur.

3.  Alıntı Originally Posted by ekonom Yazıyı Oku
    selam. 1. çeyrekten çok aman aman bişey beklemeyin derim..41 mil. satış civarında kapatır birinci çeyreği..(kar ne kadar olur muamma, sigorta ve vergi süprizi olabilir) (satışların bir türlü artmaması bence negatif)..hrc ve temettü bu hissenin en önemli dinamiğidir..bunun dışında palet, yeşil, anti damping, çed, genel kurul, tevkifat, yönetim, mittal, vb olumlu veya olumsuz gelişmeler uzun süreli fiyat yükselişleri yerine asansör fiyat dalgaları ouşturur... bol şans
    Benim duyumlarima göre ilk çeyrek fena başlamamış ama Mart başından beri sektör kötü. İkinci çeyrek kötü başladı muhtemelen çeyrek sonu Haziran'da toparlanma başlar Fed bir yamuk daha yapmazsa. ilk 15 günlük görünüme göre Sigorta/Maden filan anca kurtarır ikinci çeyrek bilancoyu. Bakalım daha 2.5 ay var

4. Selamlar...

Yılbaşından beri çok az ziyaret ediyorum forumu, bazen boşluktan girip bi göz atıyorum.

Şimdi son yazılanlara baktım da, fedor baya bi kızmış, içerlemiş, kimilerine beddua etmiş vs. üzüldüm kendisine, umarım zararını başka hissede çıkarır. Kimileri de hala dalga modunda. Bu forumda en çok ayar olduğum hususlardan birisi de bu olmuştu. İnsanların üzüntüsüyle dalga geçmek, zararına sevinmek nasıl bir ruh hali bilemiyorum. Şimdi hepsinden kurtuldum çok şükür. Burada inanılmaz toksit bir ortam var. Forumda çok değerli, kalender insanlar var. Bundan hiç şüphem yok. Hatta bazılarından birçok şey de öğrendim açıkcası, ama burada solunan hava zehirli...

Şunun için yazma gereği duydum belki bazı arkadaşların kafasında bir farkındalık oluşur, bir aydınlama falan olur.

Arkadaşlar burada ikili atışmalar, kavgalar sövmeler ancak enerjinizi tüketir, başka da bir işe yaramaz. Hisse fiyatı iyiyken gazlamalar, sevinmeler vs. kırıla gidiyor. Bu durum sadece Ereğli sayfasında değil, diğer şirketlerin forum sayfalarında da böyle, girin bakın isterseniz geçmişe doğru. Hisse fiyatı sürünmeye başlayınca hayıflanmalar, ağlamalar, kavgalar başlıyor.

İş hayatında iş körlüğü, şirket içi körlük vs. gibi kavramlar vardır. Uzun süre tek hisse Ereğli taşıyıp forumu takip edince bunun gibi birşey oluyor muhtemelen. Forumda çok kolay sürü psikolojisine kapılabilirsiniz ya da çok kolay FOMO psikolojisine girebilirsiniz. Ben bunları yaşadığım için söylüyorum, uzaklaşınca bazı şeyleri daha rahat görüp fark edebiliyorsunuz. Resme uzaktan bakmak gibi düşünün. Diyeceğim o ki açıkcası biraz forumdan uzaklaşın, hatta daha fazla uzaklaşın. Ereğli de olsun portföyünüzde ayrılamıyorsanız ama başka şirketleri de araştırın.

Ali Perşembe diye birisi var, finans piyasalarında ismini duymuşsunuzdur muhtemelen.
    Bi youtube roportajında şöyle bir şey demişti aklımda yer etti. "Küçük yatırımcının satma becerisini geliştirmesi lazım" demişti. Bu cümle öyle yer etti ki kafamda... Bu konuda gerçekten kendimizi geliştirmeliyiz. Sürekli pofpoflanan al biriktir, söylemleri belki Amerikan borsası için doğru olabilir ama Türkiye borsasında grafiklere baktığınızda çok dalgalı bir grafik görüyorsunuz. Tamam temettü bileşik getiri vs. bu grafiği biraz düzeltiyor ama yine de bence yeterli değil. Kendi başımıza portföy yönetmeye çalışıyorsak en kötü bir fon getirisine yaklaşmamız lazım. Yoksa ne diye uğraşıp duruyoruz.

Piyasada bilinen birçok büyük şirket son 1 yılda dolar bazında getiri sağlayamamış. Bazılarında şu anki fiyatı yıl ortalamasının bile altında. Hatta bazıları 2018-2019 yılı fiyatlarında usd olarak. Ereğli'ye hiç girmeyelim diyecem ama ondaki durumda farklı değil. Şu anki fiyat 2019 yılı Ocak ayı fiyatı. Alınan temettüleri kar sayabilirsiniz ama artık son 5 yıldaki enflasyonu dikkate alırsak temettü devede kulak kalır ancak maalesef.

Temettü emekliliği vs. gibi söylemleri ancak borsaya yeni başlayanları ısındırmak için kullanılabilecek kavramlar olarak görüyorum artık.

Uzun vade hisse biriktirmekten yanayım ama mutlaka bir portföy ve bu portföyü fon yönetir gibi rotasyon yaparak yönetmekten yanayım. Portföy dediğim de illa 10-20 şirket olmak zorunda değil. 3-5 tane beğendiğiniz şirket belirlersiniz, bu şirketleri arasında çevirirsiniz ara sıra başka fırsat gördüklerinizi eklersiniz, çıkartırsınız vs. sonuçta fonlar da bu şekilde yapıyor ve genelde ortalamanın üstünden bir getiri sağlıyorlar. Rotasyon yapmadan biriktirmek havanda su dövmeye benziyor biraz. Özellikle adı sanı bilinen büyük şirketlerde bunu yapıyorsanız durum böyle...

Özetle;
    Hayat sadece forumdan ibaret değil.
    Borsa sadece Ereğli değil.

Sağlıcakla kalın...
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

5. https://twitter.com/steelindex/statu...QILQTGhzg&s=19

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Baskalarina kulaktan dolma bilgiler ile olmaz demeden once
    DDKKM ve KKM nin ne oldugunu , primli ddkkm nin nasil oldugunu arastirmaniz tavsiye ederim
    DDKKM adi ustunde alim satim makasi yada devlet vergisi yok . bazi bankalar primi vade sonunda vazilari ise pesinen odedi

sanirim odeabank idi oradan primli ddkkm yapanlar senelik %40 primi pesinen ceplerine koydular
    bu primleri devlet odemedi

Sizin asagida yazdiginiz KKM

Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Kur korumalı Mevduatı devlet döviz hesaplarını TL'ye çevirmek için açtı, garanti olarak kur farkı zararlarından koruma taahhüt etti siz tüm hesabı $ yapmışsınız. Doğrusu şöyle; hesap açılışından itibaren 92 gün içinde kur farkı ve dönem boyunca geçerli faiz oranına bakılır. Kur artışından elde edilen gelir yüksekse kur geliri baz alınır ve faiz getirisi de bu ramdan düşülür. Örnek olarak benim bildiğim en hızlı yükseliş dönemi 2023 seçimi sonrasıydı, kur farkının faizden yüksek olduğu senaryo;

20TL'den 5.000 Dolarlarınızı bozarlar ve %15 faizle 100.000TL hesap açarlar. Şansınıza 92 gün sonra USD 28 olur, kur artış kazancınız 40.000TL ve faiz getirisi 3.750TL. Hesabınıza 40.000TL yatar, toplam paranız 140.000TL gözükür, süre 3 ay, devlet baba daha ne yapsın? İstersen çek paranı, güncel kurdan tekrar dolar al. %0,2 vergini ve kur alım-satım makasını öde.
    İnsanların kafasını bulandırmak için de aşağıdaki ifadeyi kullanıyorlar, bunlara alışın., daha araştırmacı olmak lazım, kulaktan dolma bilgilerle olmaz bu iş.
    Müşterimize, faiz dışında ayrıca 36.250 TL (40.000 TL - 3.750 TL) kur farkı ödenecektir. Millet bunu ek ödeme gibi algılıyor. Bir hatam varsa lütfen düzeltin, ben bunları banka web sitelerinde buldum.

Bizim devlet 3 ayda dolara %30 faiz vereceğim diyorsa zaten Seçil abla bakan olmuştur.
    ....

7.  Alıntı Originally Posted by picky Yazıyı Oku
    https://twitter.com/steelindex/statu...QILQTGhzg&s=19

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bizimde acil antidamping yapmamız gerek.

8. Twitterda Sait Ürünlü isimli vatandaş Erdemiri sıradan haddane ile bir tuttu. Onun gibi Türkiyede çok haddane var dedi. Demir cevheri haberi spekülasyonmuş. Zaten hurdadan üretiyomuş. Memur zihniyeti ile yönetiliyormuş. Bofanın 17 tl hedef fiyatı doğru diyor. Siyasi baskı sonucu rapor değişmiş, hatta Bofa o dönem alış yapmak zorunda kaldı diyor.
    Ha, bir de ben de bu sektördenim dedi.

Sayfa 731/819 İlkİlk ... 231631681721729730731732733741781 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •