Sayfa 685/797 İlkİlk ... 185585635675683684685686687695735785 ... SonSon
Arama sonucu : 6373 madde; 5,473 - 5,480 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    C.başkanı bir politikacı ekonomist değil. En iyi bildiği, hep kazandığı oyun neyse onu oynamak isteyecektir, zaten ekonomiyi idare edebilecek güç artık politikacılarda değil. Sizde görüyorsunuz ülkeleri satın alabilecek hatta ordu kiralayıp işgal edebilecek güçte şirketler var artık dünyada. Türkiye ne yaparsa yapsın global ekonomik dengelere bağlı bir seyir izleyecektir. Türkiye dünyada benzeri olmayan bir ülke bence bu yüzden aşırı kötümserlik doğru değil. Bakın faizler %30'lara geldiğinde ekonomi yavaşlayacak dedik 2023'de, tersine toplum enflasyonun daha da yükseleceğini düşünerek tüketimi artırdı; bir anda herkes galerici, emlakçı, borsacı, criptocu olabiliyor. Yarın halk tasarrufta aşırıya kaçar ve politika yapıcıların tedbirlerine rağmen ekonomik aktivite artmayabilir. Siyaset çok yanıltıcı olduğundan önyargılı olmak doğru değil. Ekonomiye odaklanmak lazım, politikayı şekillendiren bu ve ekonomi tarafından şekillendirilmiş yeni siyasi haritada C.başkanı yanına ilave bir destekçi daha bulmaya odaklanacak hepsi o kadar.
    Teşekkürler Sn. yelpaze,

Ama sorduğum sorulara pek yorum yapmadınız. Ya da yazdınız ama benim seviyem yetmedi

- 2021 Eylül ayında sizce Erdoğan ne yapmak istedi? Yabancıları piyasadan kovmak mı yoksa gerçekten yeni bir "küçük" Çin olma hayallerine mi kapıldı? Ya da başka bir neden var mı?
    İlgili tarihteki bu hareketi bir türlü anlamlandıramıyorum. Yazdıklarınızdan sanki "Erdoğan ekonomist olmaya çalıştı" anlamı çıkıyor gibi ama kendini ekonomist zannetse bile bir amacı olmalı bu hareketin. Popülist de diyemiyorum çünkü seçimlere 2 yıla yakın bir süre vardı.

- Etrafıma, gündemdeki olaylara vs bakınca büyük bir kriz yok gibi? İnsanlar söyleniyor, sıkıntı çekiyor ama bir çöküş yok. Sizce çöküş var, bastırılıyor ve yakın gelecekte büyük sorunlar oluşacak mı? Yoksa çökmedik mi?
    Bu yorumum için de sanırım "aslında çöktük" yorumu getirdiniz. Ben İstanbul'da yaşıyorum ve etrafımda feryat figan durumda olan bir yoğun kesim yok. Ecevite yazar kasa atılmasını da aslında krizin sembolü şeklinde yazmıştım. Şimdi öyle bir durum ben göremiyorum. Maltepe' de yaşıyorum ve kapanan ya da sert indirim kampanyaları yapmak durumuna düşen dükkanlar, menü fiyatlarını indiren restoranlar vs yok. Bu nedenle size de sordum. Acaba seçimlerden dolayı sürekli ötelenen bir krizle mi karşılaşacağız. Şu an krizdeyiz yazmışsınız ama sanki devlet krizde evet ama halka tam yansımadı gibi?

2. Bence

1- Erdoğan kendi tezini ölmeden görmek istedi, işe yarasa dünyada bir ilk olacaktı! Yani büyük oynadı ama biz de göreceğimizi tam görmedik ki tekrar onu başkan seçtik!
    Bu net! Ekonominin sorumlusu da patronu da benim demedi mi meydanlarda! Bu aslında halk olarak onu ne hale soktuğumuzun da bir resmi idi!

2- Evet, sürekli ötelenen bir krizler yaşıyoruz.
    Bir ekonomist şöyle demişti: Eskiden kriz yaşar ne olacaksa, bir kaç haftada ayda olur, kriz pik yapar sonra alınan önlemler ile bu krizin yaraları sarılmaya başlar ve bir süre sonra geçer.
    Ama krizi önce kabul etmek lazım demişti.

En yakında bunu 1994’de yaşadık geçti 2001’de yaşadık 2022’de iktidarı alırken Akp geçmişti.

Ondan sonra hiç kriz yaşamadık biz 2008’de teğet geçti bir daha da teğet bile geçmedi

Bu arada da kriz yaşamamak için kaynaklarımızın çoğunu SIFIRLADIK…
    Aslında kriz yaşamak iyi bir şeymiş, şimdi sürekli ertelenen bir krizle yaşamak da kolay değil.

Normal de değiliz ki. Net hata noksanından gelen para belirsiz, satılan kamu kaynaklarından kaç krizi finanse ediyoruz kaç nesili SIFIRLIYORUZ, belirsiz. O gizli bu saklı vs vs…

Mesela yarın Swapları serbest bıraksak …
    Bunu şu an hayal bile edemiyoruz nasıl olurdu…

Neyse siyasete girmek istemem ama sn yelpaze güzel yazmış, son cümlesine cevap verirsem, Erdoğan İmamoğlu’nu bassın bağrına ülke şahlanır 😎 Ya da İmamoğlu bassın bağrına…😎

Savaştan kurtardığımız Kore 50 yıl önümüzde…

3. Erdoğan-İmamoğlu kucaklaşmasını dün gece yazdım Sn Yelpaze’ye, Sn Kaan’dan önce. Ama sonra siyaset yapar gibi olmasın diye yollamadım.
    Şimdi X’te Emine Erdoğan ile ortak proje yapmak isteyen Dilek İmamoğlu’nu gördüm.

Enteresan!

Ya kalbim çok temiz ya da aklın yolu bir!

Ama bu kutuplaşma bu KUCAKLAŞMAYI zor kaldırır ki çıkar çevrelerinin de hiç işine gelmez.

https://x.com/t_c_kemalbildis/status...366627345?s=46
    Son düzenleme : fedoramca; 09-04-2024 saat: 09:16.

4. Fiziksel ekonomik gelişim olmaz ise finansal ekonomik gelişmede olmaz.
    Son 20 yılda Türkiye dünya ile rekabette geri kalmaya başladı.
    Artık her ülke bir şey üretiyor.
    Heikenashi.

5. Güzel yorumlar ve fikir paylaşımlarınıza teşekkür ederim, çok faydalandım açıkçası.
    Dünyanın aksi yönünde bir faiz politikasını sorguluyoruz, işte size müthiş bir dalga kaynağı... Bu yıl da ters yönlü bir dalgayla karşılaşabiliriz.

Erdoğan'ın faiz indirimi politikası ekonomistlerce çok eleştirildi ancak şunu hatırlatayım ki; uzun yıllar iktidarda kalarak ve ABD-AB kaynaklı para bolluğunun tadını çıkararak yüksek açık veren, yüksek borçluluk oranına sahip bir ekonomi inşa etti. Bu borçların ana para ve faiz ödemeleri için belli bir ekonomik büyüme oranını tutturmanız gerekiyor, işte Erdoğan'ın yapay tatlandırıcı içeren düşük faiz politikası bu bakımdan ve kendi çıkarlarını da göz önüne alırsak zaruriydi belki de? Elbette bu sonu olan bir yoldu, kendi hatalarının bir sonucu olan enflasyona ve küresel ekonomik dengelere uymayan bir program için kaynağınız tükendiğinde program sonlanır, zaten seçimleri kazanır kazanmaz U dönüşü yapmak zorunda kaldı... Bu defa sandıkta büyük hezimet ortaya çıktı. Tekrar aynı noktaya geliyoruz, C.başkanı kendi çıkarları için uygun manevralar yapmaktan başka bir politika izlemiyor, Çin'e heves etmiyor bence. Şu anda herkesin odak noktası da zaten dış sermaye konusu bunun nedeni önümüzdeki aylarda, yüksek ihtimalle ekonomi sert bir fren yapacak ve yukarıda yazdığım borç çevirme konusu bir anda baş role geçecek.

Belki borsadaki Mart düşüşünün nedeni ekonomik durgunluğun hızlı bir fiyatlamasıydı? Biz ekonomiden söz ediyoruz ama para piyasaları da, herkesin gördüğü gerçekleri 8 milyon küçük yatırımcıya avantaj sağlamayacak biçimde fiyatlamak zorunda.

Krizin algılanması konusunu da açalım. Rusya örneğimi tekrar okumanızı öneririm. Çok ilginç biçimde Rusya tarihinin en verimli içsel ekonomik koşullarına savaşta ulaştı. Yazılımcılar Moskowa'da avrupadan daha iyi koşullar bulabiliyormuş. 1990 sonrası doğanlar bilemeyebilir ama bu ülkede akp öncesinde gazeteciler iktidar değiştirecek kadar güçlü derlerdi, belki hala öyledir? Yoksa neden bir politikacı tüm medyayı kontrol altında tutmaya çalışsın ki? Şu an muhalif gazetelerde gördüğünüz yaşlı köşe yazarlarının eski politikacılara neler yazabildiğini arşivlerden araştırabilirsiniz. Ecevit'in 1999 kampanyasında medya desteği tamdı 2001 krizi döneminde ise her şey ters dönmüştü. Günümüzde medya en kötü durumda bile itidal çağırısı yapacak kadar olgun, halk için de durum aynı. Tepki göstermenin bedelini hesaplamak zorunda. Kendi hayatınızda krizi hissetmek ayrı bir tartışma konusu. Hayat standardınıza, beklentilerinize ama en önemlisi sizden bağımsız olarak geleceğe bağlı. Ukrayna'da savaş var ama etrafta bir sürü Tesla görebilirsiniz, fiyatlar gayet istikrarlı, enflasyon yok gibi. Bizde savaş yok ama 10 ay önceye göre temel gıda maddeleri %100-200 pahallı, öte yandan maaşlara da zam yapıldı... Şiddetli bir krizin belirtileri de değişken olabilir. ABD 1970'lerin tamamında zorlu bir resesyon tecrübe etmiş. Bu gün kimse 10 yıllık sürünme dönemini hatırlamaz ama 1987 sonbaharındaki o sert düşüş-çıkışı herkes hatırlıyor.
    Türkiye'de öyle yüksek bir enflasyon var ki; maaşlara bir yıl zam yapamıyoruz deseler ne olur acaba?

Biz iyimser olalım ve uzun sürecek, dalgalı bir yeniden yapılanma dönemi öngörelim. Bu arada seçimler olur, iktidarlar değişir, bölgesel çatışmalar çıkar, FED faiz indirir sonra tekrar çıkarır vs. Ön görülemez konulara ve geçmişe çok kafamızı takmayalım.

6.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Bence

1- Erdoğan kendi tezini ölmeden görmek istedi, işe yarasa dünyada bir ilk olacaktı! Yani büyük oynadı ama biz de göreceğimizi tam görmedik ki tekrar onu başkan seçtik!
    Bu net! Ekonominin sorumlusu da patronu da benim demedi mi meydanlarda! Bu aslında halk olarak onu ne hale soktuğumuzun da bir resmi idi!

Bir ekonomist şöyle demişti: Eskiden kriz yaşar ne olacaksa, bir kaç haftada ayda olur, kriz pik yapar sonra alınan önlemler ile bu krizin yaraları sarılmaya başlar ve bir süre sonra geçer.

En yakında bunu 1994’de yaşadık geçti 2001’de yaşadık 2022’de iktidarı alırken Akp geçmişti.

Ondan sonra hiç kriz yaşamadık biz 2008’de teğet geçti bir daha da teğet bile geçmedi

Aslında kriz yaşamak iyi bir şeymiş, şimdi sürekli ertelenen bir krizle yaşamak da kolay değil.

Normal de değiliz ki. Net hata noksanından gelen para belirsiz, satılan kamu kaynaklarından kaç krizi finanse ediyoruz kaç nesili SIFIRLIYORUZ, belirsiz. O gizli bu saklı vs vs…

Neyse siyasete girmek istemem ama sn yelpaze güzel yazmış, son cümlesine cevap verirsem, Erdoğan İmamoğlu’nu bassın bağrına ülke şahlanır 😎 Ya da İmamoğlu bassın bağrına…😎

Faizi düşürünce doların artacağını, bunun da kantindeki gofretin fiyatını artıracağını, yani enflasyona sebep olacağını ortaokul çocuğı bile biliyor. Ülkeyi 20 küsür yıldır bu yöneten Erdoğan da tabi ki biliyordu.

Peki Erdoğan ne yapmaya çalıştı? Faizi indirerek parasal bolluk yarattı ve işsizliği 2023 seçimi öncesi en aza indirdi. Asgari ücret dolar bazında rekor seviyeye çıktı. Amaç şuydu:

"Bu parasal genişleme ile seçimi kazanabiliriz. DSP gibi Ekonomik krizle gidersek bir daha hiç gelemeyiz. Olur da seçimi kaybedersek, biz bıraktığımızda bolluk vardı, CHP geldi, kıtlık oldu diyerek propaganda yaparız ve iktidarı geri alırız". Hatta seçimi kaybedeceklerini düşünüyorlardı. Ama Kılıçdaroğlu eşi görülmemiş bir beceriksizlikle seçimi hediye etti. Kıtlık dönemi AKP nin üstüne kaldı.

Bu politikanın ülkeye maliyeti büyük oldu ama siyaseten rte açısından akıllıcaydı. Sonuçta tekrar CB oldu. Nas söylemi de parasal genişleme yaparken islamcı kesime bir selam çakmaktan başka birşey değildi. Rte hafife alınabilecek bir politikacı değil. Faiz sebep enflasyon sonuç gibi bir söylemi, kendisi dahi yanlış olduğunu bildiği halde seçim başarısına çevirebildi. Tabi burada muhalefetin de beceriksizliği büyük. Demirel gibi bir muhalif lider olsaydı RTE en az on yıl önce seçimleri kaybederdi.

7.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Bence

İmamoğlu akp ye mi geçecek diyorsun
    Olabilir parti değiştirmeyi seviyor zaten

Sayfa 685/797 İlkİlk ... 185585635675683684685686687695735785 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •