Sayfa 748/823 İlkİlk ... 248648698738746747748749750758798 ... SonSon
Arama sonucu : 6578 madde; 5,977 - 5,984 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by 5yearplan Yazıyı Oku
    Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır işte. Ama Ben fiyata bakmam. Şirkete bakarım. Hedeflerime bakarım. Güvenimle risk iştahımı dengelemeye çalışırım. Şans mı? Kumar mı? Ben ardında 20 senedir Peter Thiel olduğu için inandım. Ticari alana yayılacaklarına inandığım için aldım. Kendi hükümetleri onlara güvendiği için aldım. Ve hepsi de beklediğim gibi çıktı. İşin ironik tarafı benim sigortam BIST'di. Yani %50 de türk temettü şirketlerine girdim. Ağırlıkla da Ereğli. Üzülüyor muyum? Evet. Ama pişman değilim. Ereğlinin problemi sadece zamandır. Hak ettiği değeri kar etsin verirler. Trade edip benden %50 daha fazla hissesi olanı da tebrik ederim. Ereğli satıp bir kere daha risk alacağıma varsın taşıma maliyeti olsun. ben bu kafada olmasam çok daha saçma alım kararları alabilirdim. Ve belki de çok daha az hissem olacaktı. Tam olarak yapmam gerekeni yaptım stratejim gereği.
    Benin açımdan doğru yaklaşım bu, başarınızı tebrik ederim. Yurtdışında yatırım yapmak vizyonunuzu genişletmiş ve çok zor bir işi başarıp Türkiye'ye döviz kazandırdınız üstelik bunu tek yaptınız. Nakliyeci, muhasebeci, sekreter, danışman, gümrük vs. yok. Satış yaptığınızda değer artışı vergisi için beyanname vereceksiniz. Temettü alırsanız onlar için de ayrıca verilecek. Yardım gerekirse özelden yazın, zor bir iş değil sadece endeksleme yapılacak o kadar, gerisi e-beyanname.

Şunu belirteyim, ABD'de yatırım anlayışı çok farklı. Siz zaten bunu anlamışsınız k; yönetim kalitesi önceliğiniz olmuş. Orada iş hayatı öncelikli ve özel sektör rekabeti kıran kırana gerçekleşiyor, farkı belirleyen yönetim kalitesi. Zaten bu yüzden en önemli şirket haberleri CEO değişimleri. Avrupa şirketlerinde bu yaklaşım işe yaramıyor, orada durum farklı. Türkiye'de ise büyük şirketler liginde önemli olan ayrıcalıklar, sonucu bunlar belirler (piyasa oligopolleri, tekeller, yatırım teşvikleri, kayırmacılık, siyasi güç vs.) yönetim üçüncü planda kalır. Vergi avantajı ve yukarıda yazdıklarım göz önüne alınırsa sigorta taktiğiniz doğruydu. Sonuçlar ise karardan sonra ortaya çıkar.

Trade ediyorum diyen çok insan tanıdım ama hiç birinin mutluluğu daim olmadı.

2. Halkb 2. halka arz 16 küsürden mi ne olmuş idi 2011 2012 falan olmalı dolar 1.5 idi 10 dolar üstü bir fiyattan oldu. Bugün ün 320 tl si . Halkb ne kadar 14 tl
    ekgyo 1.70 den mi ne halka arz oldu idi 2010 muydu neydi 1 1.2 dolar falan. Olması gerek değer 30 40 tl şu an ne kadar 9 tl.
    Buradakiler bilmez sanırım ama tcell 10 dolarlardan halka arz oldu 2008 krizinden önce 11 dolarları gördü sonra ortağı falan temettü ödedi ödemedi sorunlar hisse şu son 2 senedeki deli borsa rallisine rağmen 2 küsür dolarda .
    Tkfen keze 3-4-5 dolarlarda dolanırken bugün 1.38 dolar.
    SGNYO bir zamanların oldukça kaliteli bir şirketi idi üst düzey konut lar inşa eden nadide bir şirket görünümünde idi 1 dolarların üzeri fiyatlarda takılırdı 2013 öncesi şu an 0.14 dolar
    Vestl keza aynı . Bu hisseler batmadılar deli gibi karlar yazıldı geçen seneler içinde hepsi ahanda orada duruyor hem işlem görüyor hemde deli karlar yazmaya devam ediyorlar ama yatırımcıları battı gibi bir şey.
    eregl ileride bunlara benzer mi . Kesin benzemez diyen var mı. Halkb 2. halka arzında yabancı malın çoğunu kapmıştı adeta. sonuç ?
    Şu an eregl için manzara hiç iyi değil. Borsa aldın kesin çıkar her bekleyen parayı çuvalla götürür değil yani.

3.  Alıntı Originally Posted by dmrcelik Yazıyı Oku
    Sn Yelpaze, Mathias o ihtimalleri (gerçi şimdi siz yazdınız diye düşündüm der de) borsa özelinde değil hisse özelinde yazıyor. Dip çalışması yapacağını bunun da uzun sürebileceğini söylüyor. Yoksa borsa morsa değil mesele. Hatta eregl negatif ayrışacakmış.
    1986 yılından beri şirketin performansı belli, bu performansın arkasında yatan dinamikleri anlayan anlar, ben üstü kapalı biçimde anlattım burada.
    Bence bu kadar negatif düşünenler boşuna burada zaman kaybetmesin, borsada 600 şirket var. Ereğli negatif ayrışınca yeni halka arz olan ve astronomik piyasa değerleri malum 200 şirket ne olacakmış? Fiyatı doymuş lokomotifleri de ekleyelim, üzerine enerjiler, teknolojiler, perakendeler...
    Ereğli bunların ortalamasından negatif ayrışacak diyen varsa neden burada zaman kaybediyor?

Yanlış hissede olmak ya da olmamak..
    Son 2 senede TL bazında kabaca 25-50 arasında sıkışmış,
    bekleyen değil AL-SAT fırsatlarını değerlendirebilen kazanmış.. gibi..

Aynı süreçte (kabaca düzeltilmiş fiyatlarla - nakit temettüleri hariç)
    MGROS 50-500, FROTO 200-1200, KCHOL 30-220 THYAO 30-300 GARAN 10-80 ISCTR 2-12
    vb.. hisseler gibi süreli yükselen bir karakteri yok.

Komik oldu ama güçlü alımlarla 50 üzerine atması lazım diye yazdım geçen..
    Yine 39,5 altına sarkarsa veririm diye yazdım geçen,
    gerekçesi.. haftalıkta net bir güç kaybı var. Alt bandın altından aşağı süzülme ihtimali yüksek

Son düzenleme : INVENTOR; 23-04-2024 saat: 22:02.
    Teknikte zorlama yoktur..

5.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Halkb 2. halka arz 16 küsürden mi ne olmuş idi 2011 2012 falan olmalı dolar 1.5 idi 10 dolar üstü bir fiyattan oldu. Bugün ün 320 tl si . Halkb ne kadar 14 tl
    ekgyo 1.70 den mi ne halka arz oldu idi 2010 muydu neydi 1 1.2 dolar falan. Olması gerek değer 30 40 tl şu an ne kadar 9 tl.
    Buradakiler bilmez sanırım ama tcell 10 dolarlardan halka arz oldu 2008 krizinden önce 11 dolarları gördü sonra ortağı falan temettü ödedi ödemedi sorunlar hisse şu son 2 senedeki deli borsa rallisine rağmen 2 küsür dolarda .
    Tkfen keze 3-4-5 dolarlarda dolanırken bugün 1.38 dolar.
    SGNYO bir zamanların oldukça kaliteli bir şirketi idi üst düzey konut lar inşa eden nadide bir şirket görünümünde idi 1 dolarların üzeri fiyatlarda takılırdı 2013 öncesi şu an 0.14 dolar
    Vestl keza aynı . Bu hisseler batmadılar deli gibi karlar yazıldı geçen seneler içinde hepsi ahanda orada duruyor hem işlem görüyor hemde deli karlar yazmaya devam ediyorlar ama yatırımcıları battı gibi bir şey.
    eregl ileride bunlara benzer mi . Kesin benzemez diyen var mı. Halkb 2. halka arzında yabancı malın çoğunu kapmıştı adeta. sonuç ?
    Şu an eregl için manzara hiç iyi değil. Borsa aldın kesin çıkar her bekleyen parayı çuvalla götürür değil yani.
    Çok güzel bir derleme olmuş ve üzerinde düşünülmesi gereken tespitler. Tek tek bakalım;
    Halkbnk; Ali babanın bir çiftliği var çiftliğinde bankaları var...
    Ekgyo: Ali babanın çiftliğinde arsaları da var
    Tcell: Tarihin en büyük ve pahalı halka arzı. Biz o zamanlar milyarı TL için kullanırken adamlar milyar $'dan kilitlediler ama ikna edici reklam kampanyası, eş zamanlı Nasdaq'da halka arz, piyasaya hakim operatör. Tek sorun herşeye rağmen gene de pahalıydı. Karamehmet o halka arz sonrası Koç holdingi bile sollamıştı.
    Tekfen: çok problem olduğunu sanmıyorum, güzel firma ama gübre ve taahüt işleri aynı anda bozulursa yapacak bir şey yok. İyi örnek
    Vestel: Zorlu gurubunun şöyle bir borçluluğunu araştırın. Enerji, Korteks tekstil, finans, vestel vs. hepsinin Özel sektör tahvilleri, banka borçları ne durumda bir bakın bence.

Gördüğünüz gibi bu iş bir eliminasyon süreci, siz zaten bunu başarılı biçimde yapıyorsunuz ancak bir noktada karar da verilecek. Burası Türkiye, ülkenin durumu malum, seçmeye çalıştığımız ancak kötünün iyisi olacak.

6.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    1986 yılından beri şirketin performansı belli, bu performansın arkasında yatan dinamikleri anlayan anlar, ben üstü kapalı biçimde anlattım burada.
    Bence bu kadar negatif düşünenler boşuna burada zaman kaybetmesin, borsada 600 şirket var. Ereğli negatif ayrışınca yeni halka arz olan ve astronomik piyasa değerleri malum 200 şirket ne olacakmış? Fiyatı doymuş lokomotifleri de ekleyelim, üzerine enerjiler, teknolojiler, perakendeler...
    Ereğli bunların ortalamasından negatif ayrışacak diyen varsa neden burada zaman kaybediyor?
    Eregl alacak olanlar Mathias'ın yorumları görüyormuş, sonra almaktan vazgeçip birkaç ay sonra Allah senden razı olsun diyormuş. Bu sebeple burada sanırım. 😂

7. Bir ara çip krizi falan vardı. Froto 45 TL falan oldu galiba. Pandemide havacılıklar çöktü. Şimdi çinde emlak krizi, rus ukrayna, faiz arttırımı, karbon falan derken demir çelikler düştü. Dünya krizler ve çözümler diyalektiğinde ilerliyor zaten. Hegel ile borsayı yorumlamak da nasipmiş. Gerçi Marx koca bir ekonomi kuramı çıkardı Hegelden. Neyse, mesele zamandan ibaret.

8.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Çok güzel bir derleme olmuş ve üzerinde düşünülmesi gereken tespitler. Tek tek bakalım;
    Halkbnk; Ali babanın bir çiftliği var çiftliğinde bankaları var...
    Ekgyo: Ali babanın çiftliğinde arsaları da var
    Tcell: Tarihin en büyük ve pahalı halka arzı. Biz o zamanlar milyarı TL için kullanırken adamlar milyar $'dan kilitlediler ama ikna edici reklam kampanyası, eş zamanlı Nasdaq'da halka arz, piyasaya hakim operatör. Tek sorun herşeye rağmen gene de pahalıydı. Karamehmet o halka arz sonrası Koç holdingi bile sollamıştı.
    Tekfen: çok problem olduğunu sanmıyorum, güzel firma ama gübre ve taahüt işleri aynı anda bozulursa yapacak bir şey yok. İyi örnek
    Vestel: Zorlu gurubunun şöyle bir borçluluğunu araştırın. Enerji, Korteks tekstil, finans, vestel vs. hepsinin Özel sektör tahvilleri, banka borçları ne durumda bir bakın bence.

Gördüğünüz gibi bu iş bir eliminasyon süreci, siz zaten bunu başarılı biçimde yapıyorsunuz ancak bir noktada karar da verilecek. Burası Türkiye, ülkenin durumu malum, seçmeye çalıştığımız ancak kötünün iyisi olacak.
    Simdi geriye bakıldığında böyle yorumlamak çok kolay o ali baba çiftliği bu veli dayı. EKGYO halka arzı kapışıldı idi. Halkb 2. halka arzı havada kapışıldı sn sinde lüpledildi. O zamanlar bi manyak çıkıp ali baba veli dayı demiyordu. sngyo 2012 öncesi borsanın en kral kağıtlarından birisi idi. Her portföyde kesin olmalı deniyordu. Bir fetö olayı çıktı sahibinin adı sağda solda çıktı hisse 0.14 dolar .
    eregl bundan 10 sene sonra 0.50 dolarda hoplayıp zıplarken birisi çıkıp da 2.5 dolarda zaten aşırı pahalı idi veli dayının çiftliği olmuş hisse hmm hebele gübele yazar . O noktada kim bilir neler hissedersiniz geçen giden 10 seneniz o 10 sene içinde kaçan fırsatlar bir daha bir 10 sene daha beklenir mi beklenmez mi 10 sene bir insan hayatında çocukluğu çıkarsan belki yüzde 20 si. Ben kesin olur olmaz demiyorum ama bunları göz önünde bulundurmak lazım bakın 2 senedir taşıyıp da dolar bazlı hisse yarı yarıya. Hadi ne yapacak bu arkadaşlar şimdi. ? daha fazla mı alsından. Yüzde 50 hair cut u sineye mi çeksinler. İzlesinler mi ne yapsınlar. Öyle her yerden alırım beklerim kesin kazanırım yeri değildir borsa bunu anlatmaya çalışıyorum.

Sayfa 748/823 İlkİlk ... 248648698738746747748749750758798 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •