Sayfa 749/822 İlkİlk ... 249649699739747748749750751759799 ... SonSon
Arama sonucu : 6576 madde; 5,985 - 5,992 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Benin açımdan doğru yaklaşım bu, başarınızı tebrik ederim. Yurtdışında yatırım yapmak vizyonunuzu genişletmiş ve çok zor bir işi başarıp Türkiye'ye döviz kazandırdınız üstelik bunu tek yaptınız. Nakliyeci, muhasebeci, sekreter, danışman, gümrük vs. yok. Satış yaptığınızda değer artışı vergisi için beyanname vereceksiniz. Temettü alırsanız onlar için de ayrıca verilecek. Yardım gerekirse özelden yazın, zor bir iş değil sadece endeksleme yapılacak o kadar, gerisi e-beyanname.

Şunu belirteyim, ABD'de yatırım anlayışı çok farklı. Siz zaten bunu anlamışsınız k; yönetim kalitesi önceliğiniz olmuş. Orada iş hayatı öncelikli ve özel sektör rekabeti kıran kırana gerçekleşiyor, farkı belirleyen yönetim kalitesi. Zaten bu yüzden en önemli şirket haberleri CEO değişimleri. Avrupa şirketlerinde bu yaklaşım işe yaramıyor, orada durum farklı. Türkiye'de ise büyük şirketler liginde önemli olan ayrıcalıklar, sonucu bunlar belirler (piyasa oligopolleri, tekeller, yatırım teşvikleri, kayırmacılık, siyasi güç vs.) yönetim üçüncü planda kalır. Vergi avantajı ve yukarıda yazdıklarım göz önüne alınırsa sigorta taktiğiniz doğruydu. Sonuçlar ise karardan sonra ortaya çıkar.

Trade ediyorum diyen çok insan tanıdım ama hiç birinin mutluluğu daim olmadı.

Teşekkür ederim. Vergi hususunda bilmediğim çok şey var. Amerikan borsasında bu "lot" işini anlamış oldum. Çok farklı geldi. Bizdeki gibi aldıkça tek bir grupta toplanmıyor. Lotun anlamı da galiba o. Çok komik şeyler de yaşadım hisseyi satmaya çalışırken short pozisyon açmak gibi Öğrenmek gerek her aracın nasıl kullanılacağını. Devalüasyonlardan sonra bu değişim oldu bende. Ve dediğiniz gibi ülkeye döviz kazandırıyorum aslında. Keşke vergilendirmesi az daha adil olsa bu yüzden. Endekslemeyi direkt döviz üzerinden yapsalar mesela. Satmaya karar verirsem, yardımcı olursanız çok iyi olur gerçekten. İyi ki açmışım hesap burada. Eminim sizlerden çok şey öğreneceğim. Ben daha çömezim. Ve dediğiniz gibi trade ederek ben de yol alamadım. Portföyün çok cüzi miktarını o işe ayırdım. Sırf denemek için. Ya sağ cepten girip soldan çıkıyor, ya da külliyen zarar. Başarabilene helal olsun ama.

2.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Simdi geriye bakıldığında böyle yorumlamak çok kolay o ali baba çiftliği bu veli dayı. EKGYO halka arzı kapışıldı idi. Halkb 2. halka arzı havada kapışıldı sn sinde lüpledildi. O zamanlar bi manyak çıkıp ali baba veli dayı demiyordu. sngyo 2012 öncesi borsanın en kral kağıtlarından birisi idi. Her portföyde kesin olmalı deniyordu. Bir fetö olayı çıktı sahibinin adı sağda solda çıktı hisse 0.14 dolar .
    eregl bundan 10 sene sonra 0.50 dolarda hoplayıp zıplarken birisi çıkıp da 2.5 dolarda zaten aşırı pahalı idi veli dayının çiftliği olmuş hisse hmm hebele gübele yazar . O noktada kim bilir neler hissedersiniz geçen giden 10 seneniz o 10 sene içinde kaçan fırsatlar bir daha bir 10 sene daha beklenir mi beklenmez mi 10 sene bir insan hayatında çocukluğu çıkarsan belki yüzde 20 si. Ben kesin olur olmaz demiyorum ama bunları göz önünde bulundurmak lazım bakın 2 senedir taşıyıp da dolar bazlı hisse yarı yarıya. Hadi ne yapacak bu arkadaşlar şimdi. ? daha fazla mı alsından. Yüzde 50 hair cut u sineye mi çeksinler. İzlesinler mi ne yapsınlar. Öyle her yerden alırım beklerim kesin kazanırım yeri değildir borsa bunu anlatmaya çalışıyorum.
    ne 10 yılı hocam ya 50 görsün arkalarına bakmadan satarlar

3. Sevgili Mathias Ben geriye bakarak yorumlamadım, bu benim size yaptığım nazik bir eleştiriydi
    Tcell, Vkfnbk, Hlkbnk, Ekgyo halka arzları sırasındaki düşüncelerimi yazdım ve aradan geçen zamanda bazıları iyi getiriler elde etti aslında. Bunlara alibabanın çiftliği demek manyaklık mı sizce? Bir tanesi ABD mahkemelerinde yargılanıyor, bildiğim kadarıyla iki kamu bankası sermaye artırmak zorunda kaldı. Politikacılara güvenmiyorum diyerek bu kağıtlardan uzak duran yüzbinlerce yatırımcı olduğuna eminim. Sngyo ile işim olmaz, portföyde olmalı diyenlerle de... Tekfen konusunda geriye bakarak yorumladım ama geçen yıl bilançolarında bazı olumsuzluklar görmüştüm. Gene de pirim yaptı.
    Eregli konusunda söylediklerimin hepsi veriye dayalı sizinki gibi varsayıma değil. Bu şirketi diğerleriyle yada İzmir Demirçelikle bir tutmak isterseniz keyfiniz bilir. 10 sene sonra ereğl 0,5$ olabilir ve biz o sırada silah altına alınmış da olabiliriz, Ukraynalılar ve ruslar gibi. Ya da eregli ve froto aynı anda 0,5$ olur ve isteyen takas eder. Belki hisseler 10 yıl usd bazında hiç yükselmez ama o sırada arsa ve ev fiyatları öyle bir düşer ki; hisseleri üzülmeden satar arsa alırız.
    Hipotezlerin sınırı yok sn. Mathias ama biz ülkenin en büyükleri için mantık sınırları içinde kalmaya mecburuz. Sadece bu şirkete özel söylediğiniz senaryoların dayanağı var mı? Piyasa geneli içinse tartışmam zaten. Size biraz dayanak noktası sunayım müsadenizle;
    1-Bir XU030 şirketi
    2-40 yıldır borsa ortalamalarını takip ediyor, bu gerçek değişirse tüm hisseler için değişmeli mantık gereği.
    3-İnşaat sektörü başta olmak üzere tüm medeniyet metal üretimine dayanır, bu gerçek değişmez.
    4-Metal havaleli üründür ve ithal ikamesi kolay değildir.
    5- Nitelikli çelik üreticisidir sadece inşaat demiri değil.
    6-Artık batıda bu kapasitelerde tesisler kurulmamakta hatta olanlar da el değiştirmektedir
    7-Türkiye'de bu ölçekte tesisleri kuracak sermaye yok, olanın değeri fazla düşmeyecektir. Dev sanayi tesisleri mevcut durumunu sürdürmekte zorlanırsa politikacılar tereddüt etmeden ürün fiyatlarını yükseltir.
    8-Hisse senetleri sınırlı sayıdadır ve olağan üstü koşullarda sayısı artmayacağından yükselmesi doğaldır.
    9-Arkasında özel bir sermaye gurubu ve hatta bundan öte bir güç var.
    10-Geçmiş verileri düzenli hissedar kazancına işaret eder.

Son kertede kesin olur olmaz demiyorum diyerek başa dönüyorsunuz. Ben kesin konuşuyorum. Emin olamadığınız konuda konuşmamak en iyisi. Sadece 1-2 yıllık performansla veya çok yüksek fiyatlardan maliyetleri olanları bahane ederek bir yere varamayız. Bugün, zirve noktalarından arsa alıp 3 yıl sonra zarar ettiklerini görenler emlakçı katliamı yapmayacaktır.

Not: Son 40 yılda en başarılı borsa stratejilerinden biri John Bogle ile anılan endeks fonu al ve tut. 10-20-30-40 yıllık periyotların hepsinde endeksleri, aktif fonları ve tahvilleri yendi.

bu çok güzel bir haber gibi duruyor. napıyorlar sürümden mi kazanıyorlar? umarım alıcı vardır. zaten ereğli arzı azaltsa ne etki edebilir ki fiyatlara.

Ev inşaatçısı PulteGroup (PHM) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD'deki kronik konut sıkıntısının şirkete pazar payını büyütme fırsatı sunduğunu söyledi.

PulteGroup CEO'su Ryan Marshall bir basın açıklamasında, "On yılı aşkın bir süredir yetersiz inşaatın ardından, ülkemizde birkaç milyon konutluk yapısal eksiklik olduğu tahmin ediliyor" dedi. " kaynak:yahoofinance.

Adamlar inşaatçı yani ne kadar ciddiye alınır bu haber bilinmez tabi

6.  Alıntı Originally Posted by 5yearplan Yazıyı Oku
    Ev inşaatçısı PulteGroup (PHM) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD'deki kronik konut sıkıntısının şirkete pazar payını büyütme fırsatı sunduğunu söyledi.

PulteGroup CEO'su Ryan Marshall bir basın açıklamasında, "On yılı aşkın bir süredir yetersiz inşaatın ardından, ülkemizde birkaç milyon konutluk yapısal eksiklik olduğu tahmin ediliyor" dedi. " kaynak:yahoofinance.

Adamlar inşaatçı yani ne kadar ciddiye alınır bu haber bilinmez tabi
    Selam,
    İpotek faiz oranları arşta. Bunun yan etkisi çoğunlukla yeni konut satışlarında azalan talep. İlaveten mevcut konutunu büyütmek isteyeni de erteleme yoluna sokuyor.
    Uzaktan çalışmanın sektörlere göre görece yaygın olması bazı bölgelerde konut talebini arttırabiliyor.
    Atıyorum NY/NJ bölgesinde maaş alan birisi PA bölgesine taşınıp vergi yükünden kaçabiliyor. Bu da PA’de konut talebi yaratıyor. Aynı oranda NY/NJ bölgesinde ofis alanı ve konut talebini azaltıyor.

Ben ev alma işinde biraz isteksizdim. Kirada oturmak işletme gideri açısından kısa vadede daha mantıklı. Salgın sağolsun işin şirazesini kaçırttı. Faizler çok hızlı yükseldi, arz inanılmaz azaldı. 6.625’ten çektim krediyi şimdi faiz oranları düşsün diye bekliyorum. 4-5 civarına gelirse yeniden yapılandırma yoluna gitme planım var.

Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,
    İpotek faiz oranları arşta. Bunun yan etkisi çoğunlukla yeni konut satışlarında azalan talep. İlaveten mevcut konutunu büyütmek isteyeni de erteleme yoluna sokuyor.
    Uzaktan çalışmanın sektörlere göre görece yaygın olması bazı bölgelerde konut talebini arttırabiliyor.
    Atıyorum NY/NJ bölgesinde maaş alan birisi PA bölgesine taşınıp vergi yükünden kaçabiliyor. Bu da PA’de konut talebi yaratıyor. Aynı oranda NY/NJ bölgesinde ofis alanı ve konut talebini azaltıyor.

Ben ev alma işinde biraz isteksizdim. Kirada oturmak işletme gideri açısından kısa vadede daha mantıklı. Salgın sağolsun işin şirazesini kaçırttı. Faizler çok hızlı yükseldi, arz inanılmaz azaldı. 6.625’ten çektim krediyi şimdi faiz oranları düşsün diye bekliyorum. 4-5 civarına gelirse yeniden yapılandırma yoluna gitme planım var.
    Olabilir. Uyanıklar belki göç alan yerdeki eksiklikleri saymışlardır belki de. En iyi ihtimalle ama bu grubun dediği gibi gerçekten ciddi bir eksiklik varsa faizlerin düşmesiyle birlikte belki bir doping etkisi yaratır kim bilir.

Sayfa 749/822 İlkİlk ... 249649699739747748749750751759799 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •