Sayfa 211/342 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 1,681 - 1,688 arası.

Konu: BAKAB - Bak Ambalaj

1. Bilançoda satış kısmı beklentilerin altında. Normalde çeyrek başına 22-23 milyon euro ciro olurken bu çeyrekte 18.5 milyon euro. Birim satış fiyatı da epey düşerek 3.98 euro olmuş. Buna rağmen hem stoktaki hammadden dolayı oluşan avantaj hem de eur/tl artışı nedeni ile brüt karlılık 2017 yılının son çeyreğinden sonra en iyi rakam olan %26.

Net kar rakamı ise satıştaki düşüşe rağmen ilk çeyrekten daha iyi geldi. Ancak şirketin mevcut borç rakamına göre yazdığı finansal gider çok fazla. Mevcut gidişata göre üçüncü çeyrekte çok daha fazla finansal gider yazacak. Bunun bir kısmını artması muhtemel satış rakamı ve brüt karlılıktaki artış karşılar ama yine de bu kadar finansal gider yazmaması lazım.

Sonuç olarak şirkette 7 çeyrektir süren iyiye gidişte bir bozulma yok. Yılın ikinci yarısında ciro ve brüt karlılık açısından daha iyi geçecektir. 2018 yılını 100 milyon civarında FAVÖK rakamı ile kapatacağız. Şirketin piyasa değeri ise şu anda 185 milyon tl.

2. BAKAB - Bak Ambalaj

bu sektörde türkiyedeki satın alımların minimum 9x la oldugunu dusunuyorum.. (firma degeri / yıllık ebitda rasyosu) ...bir kısmı da bilinen islemler... bu rakamlardan gidip yaklasık 85 milyon tl net borcu da hesaba katarsak, beklenebilecek normal bir satıs degeri (potansiyel bir m&a isleminde) hisse başına min 20 TL civarı , hatta 20-25 tl aralıgında olur... yazık valla burada konustugumuz konulara , 3-5 lot satabilmek icin (belki ihtiyac belki baska sebeple) tahtada cırpınanlara , almak isteyen ama sıfır hacim nedeniyle bu hisseyi satın almak bir yana bakab tickerini ekranlarına dahi almayanların oldugu bir ortam yaratanlara... is bankası geri alım acıkladı.. logo , enka, borusan gibi şirketler hep destek tam destek şirket itibarlarını tam anlamıyla destekliyorlar... bakioğlu ailesinin de gecmiste oldugu gibi alım yapması / şirkette geri alım programı acıklaması ve bunlara ek olarak derinlik kazandırıcı aksiyonlar almasını istiyor ve rica ediyoruz.
    sizlere guvenen, belli ki yıllardır bu hisseyi askla tasıyan ve muhtemelen cok az sayıdaki bu sadık kitleyi hiçe saymamanız umuduyla.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Bilançoda dikkatimi çeken bir-iki husus var.

Brüt kar rakamı muhasebeleştirme farkından dolayı vergi dairesine gönderilen gelir tablosuna göre daha düşük geliyordu ancak bu bilançoda arada çok fark var. Vergi dairesine gönderilen tabloda 69 milyon olan brüt kar Spk bilançosunda 50 milyona düşmüş ki arada 19 milyon tl fark var. Mesela geçen senenin tamamında vergi dairesi brüt karı 95 milyon iken Spk bilançosunda bu rakam 83 milyon idi. Euro kurunun bilanço tarihindeki ortalama fiyatı ile kapanış rakamı arasındaki makasa göre bu rakam artıyor ama son bilançoda aradaki bu farkı çok anlamlandıramadım.Ben vergi dairesine gönderilen bilanço sonrası brüt karı 58-60 milyon bandında net karı ise 17-18 milyon aralığında bekliyordum.

Diğer husus holdinge ödenen (aktarılan) para son 5-6 çeyrek boyunca 1 milyon civarında iken son çeyrekte 1.8 milyona çıkmış. Ciro ile oranlandığında çok yüksek bir artış bu. Yine üst düzey yöneticilere ödenen ücrette de geçen seneye göre %50'den fazla artış var. (2,17-3,33 milyon) Şirket bu kalemlerde 1-2 yıldır düzelme yoluna girmişti ancak bu seneki rakamlar huylunun huyundan vazgeçmeyeceğini yine gösterdi.

4. Konsolide kar 16 milyondan az geldi, ancak unutmamak gerekir ki Nisan-Haziran donemi dahil bir kar bu, bu donemde EUR ve USD kurları cok yüksek değildi, bundan sonra Temmuz-Eylül donemi ile ekim-Aralık donemi karida gelecek, an itibari ile EUR 6,98 TL.den işlem görürken 01 Temmuz'dan Ağustos'un 20 sine kadar EUR kuru 6,40 TL.ler civarında, bugünden yılsonuna kadarda EUR kurunun ortalama 6,50 TL.ve daha üstü olabileceğini göz önünde bulundurursak yıllık ciro 500 milyon TL.yi rahat yakalar, net kar ise sermayesini geçer yani 38-40 milyon TL.arasi çıkar, bu durumda hisse bası fiyatının en az 10 TL.olmasi kaçınılmazdır, benim beklentim bu yönde, ben satıcı değilim, fırsat buldukça hep alıcıyım,
    Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Ayni ürünleri üretmesede sektör olarak ambalaj sektöründe yer alan gedza tavan yaptı bugün, darısı bunun başına

SN Blackmn yazdıklarınız cok doğru fakat sıkıntı su kı euro artısıyla ciro ve gaalıyet karı artarken kambiyo zararı ve fınansal giderlerde artıyor buda karı baskılıyım.Bnde satıcı degılım almak içinde param olsa dıye duacıyım

7. Fiyatı 7,30 seviyelerinden beri baskilayanlar acaba ne kadar mal sattılar? veya tersini düşünürsek bu düşüşte mal alanlar acaba ne kadar mal aldı? Satıcıların başı göğe ermiştir artık😂 son 3 aydir hisse sürekli düştü ancak ben islem hacminide takip etmeye çalıştım hep, gördüğüm şu oldu, günlük islem hacmi ortalama 8-10 bin lot civarı, bazen 20-25 bin lot işlemde oldu, ancak bazende 4-5 bin lot işlemle kapattı, bu durumda bile bu kadar düşmemesi gerekirdi, 7,30 dan 5,04 lere yani %35 lere varan değer kaybı bu kadarcık islem hacmi ile oldu yanı anlayacağınız, bu kadarcık lot ile düşen yine bu kadarcık lot ile çıkacaktır, ben hiçbir zaman umutsuz olmadım, piyasa kuralları her zaman galip gelir, bunun bilincindeyim, hiçbir hisse sonsuza kadar düşmez ve bulunduğu yerde de sürekli kalmaz, bu hisse de elbet yükselecektir, dedim ya piyasa şartları bunu sağlar bir gün,
    Yatırım tavsiyesi değildir.

8. Finansal raporda Nisan-Haziran döneminde EUR ve USD borçlar artmış, kambiyo zararını bu borclar artırmış büyük olasılıkla, TR de bulunan ilişkili firmaları bunlara mal satarken dövizli faturamı kesiyorlar? Bankalardan kullanılan dövizli kredi borçları yükselmis kambiyo zararının bir kaynagida dovizli kredi borçlarından kaynaklanmış besbelli, bunlar neyin peşindeler? Niye Dövizli borç altına girer bu firma? Nakit sıkıntısımı var? hammadde almak icin parası mi kalmadı da dövizle borçlanıyor? Kullanılan döviz kredileri ve borçlar ne icin yapıldı ve nerede kullanıldı? nasıl bir finansal yönetim anlayışı var bu firmanın, sen net ihracatçı olacaksın kur artacak ama sen NET kambiyo zararı yazacaksın olacak iş değil, hesap sormak lazım bunlara, Maliyeye şikayet etmek gerekiyor bu durumu, bu kambiyo zararının kaynağı nedir arkadaş? İlişkili firmaları ne tür bir ilişki icinde? Hesap sormayınca olacağı bu, bedava bal'ın varsa arı bile yemenden gelirmiş

Sayfa 211/342 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •