Herkese selamlar. Forumda yeniyim. Belki daha önce bu tarz bir konu açılmıştır ama göremedim. Aynı konuyu yazıyorsam kusura bakmayın. Yaklaşık 1 yıldır borsadayım. Uzun vadeli hisse alıyorum. Şu an yaklaşık 80 bin TL'lik portföyüm var. Hisse alırken genelde tüm model portföyleri inceleyip hisseyi biraz yüzüstü araştırıp detaya inmeden alıyorum. Sürekli borsa videoları izliyorum uzmanlardan. Borsada hedefim 10 yıl. Yani hisseleri 10 yıl boyunca tutacağım. Elimde Doğuş, Bim, Türk Hava Yolları, Tüpraş, Ereğli gibi hisseler var. Benim sorum şu olacak. Bazen bir sektörde beklenti azaldığında hisse sattığımda yeni hisse seçmekte zorlanıyorum. Bu zamana kadar hisse alırken F/K, hedef fiyat, sektörel beklentiler, şirketin borçluluk durumu gibi basit şeylere baktım. Bunların yanında nelere dikkat etmeliyim. Elbette sürekli uzmanları dinleyip notlar alıyorum. Ama burada siz değerli arkadaşlarımdan fikir almak için yazdım.
Aslında tam olarak yapmak istediğim ucuz kalmış bebek hisseleri keşfetmek. Bir hisse 1 yılda yüzde 100 kazandırıyor, öbür tarafta bakıyorum başka bir hisse yüzde 400 500 yükselmiş. Ben biraz da bunları yakalamak istiyorum. Nasıl keşfedebilirim bu hisseleri. Söz ettiğim hisseler tahtacı olan oynanmış hisseler değil. Örneğin bilançoyu incelediğimde en çok hangi kalemlere bakmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.