Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 25 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Magazinsiz Dolar

Alıntı Originally Posted by ASAP_ Yazıyı Oku
    Hocam.
    2003-2013 aralığını örnek göstererek "USD/TRY kuru 10 yılda 10 kuruş artmış" tadındaki ifaden espri ise çok komik.
    Değilse fena...

Bugün battı denilen kaç ülke varsa, ulusal para birimlerinin sözünü ettiğin aralıktaki grafiğine bak USD bazlı.
    Arjantin, Brezilya, Lübnan, Venezüella... Hepsinin de para birimi o aralıkta hemen hemen sabit kalmıştır USD karşısında.
    Çünkü Türk Lirası örneğinde olduğu gibi, bu vakaların hiçbirinde hükümetlerin, ülkelerin başarısı değildir neden.
    FED'in parasal genişleme stratejisinin bir sonucudur. Amerika dünyayı Dolar'a doyurmuştur o süreçte.

"Bir kez daha aynısını yapar" dersen bilemem. Değilse...
    Her şeyin bir fiyatı vardır. Olağan zamanlarda, "Currency" yani yerel para biriminin fiyatını da o ülkenin enflasyonu belirler.
    Değilse, "bas TL'yi kapat bütün vaşington'u..."

2013 sonrası tam dediğiniz gibi değil. bu grafik bangladeş taka sı (BDT) - (TL) ilişkisini gösterir. 2017 ye işaret koydum.

buda güney afrika - tl
    linkler koptuktan sonrası...

TL-ZAR daki aylık rsi nin güzelliğine bak tam carry trade lik

4.  Alıntı Originally Posted by squidward Yazıyı Oku

2013 sonrası tam dediğiniz gibi değil. bu grafik bangladeş taka sı (BDT) - (TL) ilişkisini gösterir. 2017 ye işaret koydum.
    Aralığı ben seçmedim ki.
    Alıntıladığım gönderinizde 2003-2013 aralığını siz ifade etmişsiniz
    Öte yandan elbette ki her para birimi(currency)'nin kendince dinamikleri var.
    Ben "söz edilen aralıkta batık ülkelerin bile para birimi neden görece güçlü durdu?" sorusuna cevap olabilecek bir veri sundum.

Alıntı Originally Posted by ASAP_ Yazıyı Oku
    Aralığı ben seçmedim ki.
    Alıntıladığım gönderinizde 2003-2013 aralığını siz ifade etmişsiniz
    Öte yandan elbette ki her para birimi(currency)'nin kendince dinamikleri var.
    Ben "söz edilen aralıkta batık ülkelerin bile para birimi neden görece güçlü durdu?" sorusuna cevap olabilecek bir veri sundum.
    ben kendimi yanlış ifade etmişim uyardığınız için tekekkür ederim. vurgulamak istediğim on yılda dolar beş kuruş artabilmiş aferim bize olayı değil.

ama son birkaç yılda tl; bangladeş pakistan bilmemne afrika ülkesi para birimlerine karşı 2_3 kat değer kaybetmiş

vurgulamak istediğim son yıllardaki bu ayrışmanın faiz politikası düzelirse devam edemeyeceği.

bütün para birimleri dolar üzerinden birbirine bağlı. bugün dolar alan arkadaşların hiçbirisi al desek bu dandik para birimlerini almaz ama aslında şu anda farkında olmadan bu saçma fiyatlardan onlarıda alıyorlar.

müsade ederseniz bir iki gönderi daha yapıp duracağım zaten. bekleyeli görelim..

6. Bu tarafta grafik falan varmış. Öbür topikte bir dansöz oynatmadıkları kalıyor, halbuki o da olsa izlerdik ne güzel

7. Türkçe açıklaması şöyle dolara biraz yol verecez moruklara bir şey vermeyecekler yarabbi şükür demeye devam etsinler

değerli reisim, faiz sebep enflasyon sonuçya, doğru ama o şekilde değil. bak ben anlatim sana. şimdi bütün para birimleri dolar üzerinden birbirine bağlı. bide faiz var. her ülkenin ekoomik gücüne, durumuna göre... sen şimdi senin faizi küt diye almanyaninkine eşitlemeye kalkarsan herkeş TL yi satar ötekileri almaya başlar. beş sene sonra bi bakarsın elin pakisinin cebindeki para bile seninkine göre beş kat değerlenmiş. bu durumda aslında enflasyon iyi bişeydir. vucudun savunma sistemi gibi otomatik devreye girer ekonomiyi savunur. herşeyin fiyatını beş katına çıkarır. çıkmasa neolur biliyon? elin pakisi durduk yere beş kat değerlenmiş parasıyla gelir burda ne var ne yok alır gider. ha bu arada enflasyon yani savunma devreye girince içerdekiler çöplükleri eşelemeye başlar. olayı çözmüşsün aslında ama tersden. yani evet faiz sebep enflasyon sonuçtur

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •