Sayfa 88/207 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon
Arama sonucu : 1652 madde; 697 - 704 arası.

Konu: ULKER - Ülker Bisküvi

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --o zaman bildiğin gibi devam et...yeter ki sen mutlu ol...benim pohpohlanmaya ihtiyacım yok...
    Egitime ihtiyacin var ama....

2. Bütçeme göre güzel lot artışı yaşadım Hanımellerle, hem ucuz hem trade imkanı veriyor. İkidir şans yüzüme güldü, iyi geldi fakir bünyeme. Bu kapanıştan sonra100 günlük emaya 93-97 civarına değecekmiş gibi ayarladım kendimi, gelirse mutlu eder. Gelmezse gene mutlu eder. Şeker gibi bir durum.

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku

A – Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri : Mamülün bünyesine giren mamülün temel öğesini oluşturan ve mamülün bünyesine doğrudan yüklenebilen maddelerin kullanımı bu grupta yer alır. Üretimde kullanılmayan ve satılan ilk madde ve malzemenin maliyeti, tablonun ticari faaliyete ilişkin bölümünde dikkate alınır.

B – Direkt İşçilik Giderleri : Mamülü meydana getirmek için harcanan ve maliyetlere doğrudan yüklenebilen direkt işçilik giderlerini içerir.

C – Genel Üretim Giderleri : Üretim faaliyetleri ve bu faaliyetlerle ilgili olarak yapılan hizmetlere ilişkin direkt ilk madde ve malzeme ile direkt işçilik giderleri dışında kalan giderleri içerir.

D – Yarı Mamül Stoklarında Değişim : Henüz mamül haline gelmemiş fakat ilk madde ve malzeme ile işçilik ve genel üretim giderlerinden pay almış, üretim aşamasındaki maddelerin dönem başı stoku ile dönem sonu stoku arasındaki fark bu grupta yer alır. Bu farkın toplam üretim maliyetine eklenmesi ile üretilen malın maliyetine ulaşılır.

E – Mamül Stoklarında Değişim : Dönem başı mamül stoku ile dönem sonu mamül stoku arasındaki farkı ifade eden mamül stok farkının üretilen malın maliyetine eklenmesiyle satılan mamülün maliyetine ulaşılır.

İşletmenin satılan mamul maliyeti, satılan ticari mal maliyeti ve satılan hizmet maliyetinin toplamı, gelir tablosunda "Satışların Maliyeti" bölümünde yer alan tutarları ifade eder.

--ilk madde ve malzeme+direkt işçilik+genel üretim gideri toplamı=toplam üretim maliyetidir...

SATIŞLARIN MALİYETİ TABLOSU
    ÜRETİM MALİYETİ
    A-Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri
    B-Direkt İşçilik Giderleri
    C-Genel Üretim Giderleri
    D-Yarı Mamul Kullanımı
    1-Dönem Başı Stok (+)
    2-Dönem Sonu Stok (-)
    ÜRETİLEN MAMUL MALİYETİ
    E-Mamul Stoklarında Değişim
    1-Dönem Başı Stok (+)
    2-Dönem Sonu Stok (-)
    I-SATILAN MAMUL MALİYETİ

--dönem sonu stok miktarı dönem başından düşük olursa, satışların maliyetini artırır, brüt karı azaltır...dönem sonu stok miktarı önceki dönemden(dönem başından) yüksek ise satışların maliyetini düşürür, brüt karı artırır...formülden de kolayca anlaşılmaktadır.

--mantığı da basittir...mamül stok artmış ise, satılmayan mamül ürünün maliyeti, toplam maliyetten düşürülüyor ; mamül stoku azalmış ise, önceki satılmayan stoklar satıldığı için (daha önce maliyete ilave edilmediğinden) toplam maliyete ilave ediliyor...

--stoklar; VUK ve TFRS farklılıkları...
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/cihantekin/009/
    Son düzenleme : ft-2; 22-03-2024 saat: 22:56.

yeni rekor..
    ..................................günlük-- haftalık-- aylık
    Cocoa 8,939.00------4.44%---36.22%----211.68%

5. Ülker'in sadece marka değeri 10-12 milyar eder diye düşünüyorum. Yarı ara bilmiyorum, 39 milyar beleş bence. Başkasını bilmem.

6.  Alıntı Originally Posted by Subutay Yazıyı Oku
    Ülker'in sadece marka değeri 10-12 milyar eder diye düşünüyorum. Yarı ara bilmiyorum, 39 milyar beleş bence. Başkasını bilmem.
    Doğru, hemen hemen 350milyon$ sırf tabela değeri vardır

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    yeni rekor..
    ..................................günlük-- haftalık-- aylık
    Cocoa 8,939.00------4.44%---36.22%----211.68%
    Ulker faaliyetlerine etkisi yoktur... manipülasyon amacli mesaj olup dikkate alinmamasi rica olunur

Sayfa 88/207 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •