Sayfa 89/207 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon
Arama sonucu : 1652 madde; 705 - 712 arası.

Konu: ULKER - Ülker Bisküvi

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    A – Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri : Mamülün bünyesine giren mamülün temel öğesini oluşturan ve mamülün bünyesine doğrudan yüklenebilen maddelerin kullanımı bu grupta yer alır. Üretimde kullanılmayan ve satılan ilk madde ve malzemenin maliyeti, tablonun ticari faaliyete ilişkin bölümünde dikkate alınır.

B – Direkt İşçilik Giderleri : Mamülü meydana getirmek için harcanan ve maliyetlere doğrudan yüklenebilen direkt işçilik giderlerini içerir.

C – Genel Üretim Giderleri : Üretim faaliyetleri ve bu faaliyetlerle ilgili olarak yapılan hizmetlere ilişkin direkt ilk madde ve malzeme ile direkt işçilik giderleri dışında kalan giderleri içerir.

D – Yarı Mamül Stoklarında Değişim : Henüz mamül haline gelmemiş fakat ilk madde ve malzeme ile işçilik ve genel üretim giderlerinden pay almış, üretim aşamasındaki maddelerin dönem başı stoku ile dönem sonu stoku arasındaki fark bu grupta yer alır. Bu farkın toplam üretim maliyetine eklenmesi ile üretilen malın maliyetine ulaşılır.

E – Mamül Stoklarında Değişim : Dönem başı mamül stoku ile dönem sonu mamül stoku arasındaki farkı ifade eden mamül stok farkının üretilen malın maliyetine eklenmesiyle satılan mamülün maliyetine ulaşılır.

İşletmenin satılan mamul maliyeti, satılan ticari mal maliyeti ve satılan hizmet maliyetinin toplamı, gelir tablosunda "Satışların Maliyeti" bölümünde yer alan tutarları ifade eder.

--ilk madde ve malzeme+direkt işçilik+genel üretim gideri toplamı=toplam üretim maliyetidir...

SATIŞLARIN MALİYETİ TABLOSU
    ÜRETİM MALİYETİ
    A-Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri
    B-Direkt İşçilik Giderleri
    C-Genel Üretim Giderleri
    D-Yarı Mamul Kullanımı
    1-Dönem Başı Stok (+)
    2-Dönem Sonu Stok (-)
    ÜRETİLEN MAMUL MALİYETİ
    E-Mamul Stoklarında Değişim
    1-Dönem Başı Stok (+)
    2-Dönem Sonu Stok (-)
    I-SATILAN MAMUL MALİYETİ

--dönem sonu stok miktarı dönem başından düşük olursa, satışların maliyetini artırır, brüt karı azaltır...dönem sonu stok miktarı önceki dönemden(dönem başından) yüksek ise satışların maliyetini düşürür, brüt karı artırır...formülden de kolayca anlaşılmaktadır.

--mantığı da basittir...mamül stok artmış ise, satılmayan mamül ürünün maliyeti, toplam maliyetten düşürülüyor ; mamül stoku azalmış ise, önceki satılmayan stoklar satıldığı için (daha önce maliyete ilave edilmediğinden) toplam maliyete ilave ediliyor...

--stoklar; VUK ve TFRS farklılıkları...
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/cihantekin/009/
    Uretim, satılan malların üretimi.....genel üretim değil..

Çünkü başlık tablosu satışların maaliyeti.....
    Onun altındaki kalemler satışlara ait olan kalemlerdir.....

Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Uretim, satılan malların üretimi.....genel üretim değil..

Çünkü başlık tablosu satışların maaliyeti.....
    Onun altındaki kalemler satışlara ait olan kalemlerdir.....
    --yanlış ve hata var mı?...varsa, nasıl olmalıydı?...

3.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --yanlış ve hata var mı?...varsa, nasıl olmalıydı?...
    Satılmayan mallar dahil edilmez......

Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Satılmayan mallar dahil edilmez......
    --stok değişimi de onun için yapılıyor zaten...

5.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --stok değişimi de onun için yapılıyor zaten...
    Stoklarin hepsi sartilmis olamaz

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --burada asıl sorulması gereken şu...

--brüt karı-favök ü artırmak için bilinçli yapılan bir eylem ise; bu sonucu çıkaracak şekilde dönen varlıklardaki stoklar bölümündeki mamül ve yarı mamül stoklarını da neden artırmamışlar??..

--neden olabilir???...var mı fikri olan...

--bu durum iki şekilde düzeltilebilir, ya brüt karı eksiltecekler, ya da dönen varlıklardaki ilgili stok kalemlerini artıracaklar, ya da kulaklarının üstüne yatacaklar....
    bir şey bildiğin yok, her şeye atlıyorsun...

--genel kabul görmüş muhasebe kurallarına aykırı bir şey yapmak suçtur...
    --benim asıl merak ettiğim-daha doğrusu ilgilendiren kısmı, eğer bu hatalı gösterim bilinçli yapıldıysa, ne amaçlarla yapıldı..., bundan sonra da yapılacak mı?, yapılacak mıydı? ya da benzer şekilde güzellemeler-abartmalar-hormonlamalar olacak mı?...ne kadar devam edecek...??
    --kötü emsal, emsal olmaz...ki ülker gurubunun çok çok hassas olmasını gerektirir...bu piyasada GÜVEN çok çok önemli....,

--bir şeyde yanlış yaptığında, acaba diğerlerinde de var mı? sorusu/şüphesi insanın içini kemirir.
    ..maalesef böyle....
    --bir öleni geri getiremezsiniz, bir de kaybolan güveni...

--"Güvenilir insan olmak, bir insanın erişebileceği en yüksek mertebedir." Emre Kongar

--Hayattaki en büyük sermaye güvendir.
    Son düzenleme : ft-2; 23-03-2024 saat: 08:44.

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --bir öleni geri getiremezsiniz, bir de kaybolan güveni...

--"Güvenilir insan olmak, bir insanın erişebileceği en yüksek mertebedir." Emre Kongar

--Hayattaki en büyük sermaye güvendir.
    Baska firmalardada var ayni durum...hata veya hile olsa boyle aklina esen firmanın yapmasi inkansiz...

Hile yapacak olsalar ispatlanamayacak şekilde yaparlar....

Hata olsa hepsinin ayni hatayi yapmasi manasiz...

--çok çok eskiden ilgili kuruma yazılan bir şikayet yazım... ayni konunun 3. sü

--ilgili şirket türkiyenin ilk 100 e giren sanayi şirketlerinden biri....

...........
    ...............
    Şirket yetkilileri, sehven bir bir hata yapmamışlardır; bilinçli ve organize yapılan bir hesap-muhasebe hilesi söz konusudur?. Şöyle ki;
    Sehven yapılan bir hesap hatası olsa, stok değişimindeki hatalı gösterim (eksi yerine artı gösterilmesi) yeniden yer değiştirilir ve hemen giderilirdi. Bunun yerine ilk hammadde giderini eksik göstererek eşitliği sağlamaya çalışmanın genel kabul görmüş muhasebe ilke ve standartlarına aykırı olduğunu her muhasebeci ve denetçi adı gibi bilir.
    Muhasebenin temek kavramlarından TUTARLILIK kavramı: Muhasebe uygulamaları için seçilen muhasebe politikalarının bir birini izleyen dönemlerde değiştirilmeden uygulanması gereğini ifade eder. İşletmenin mali durumunun , faaliyet sonuçlarının ve bunlara ilişkin yorumların karşılaştırılabilir olması, bu kavramın amacını oluşturur. Tutarlılık kavramı benzer olay ve işlemlerde kayıt düzenleriyle değerleme ölçülerinin değişmezliğini ve mali tablolarda , birim ve içerik yönünden tekdüzeni öngörür. Geçerli nedenin bulunduğu durumlarda işletmeler uyguladıkları muhasebe politikalarını değiştirebilirler. Ancak bu değişiklikleri ve bunların parasal etkilerini mali tabloların dipnotlarında açıklanması zorunludur.
    Bilanço ve gelir tablosundaki hatalar, muhasebe politikalarının açıklanması ve dipnotlarda belirtilmesi suretiyle düzeltilmiş olmaz, düzeltme ancak muhasebe kayıt ve tekniğine uygun olarak yapılır ve mali tablolara yansıtılır.

Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ (Seri: X, No: 22)
    MADDE 28 - (1) Bağımsız denetimin geçerli olabilmesi için bu Tebliğ ile belirlenen bağımsız denetim
    standartlarına uyulması zorunludur.
    (2) Bağımsız denetim standartlarına aykırı olan ve aykırılığı giderilemeyen veya bu Tebliğde belirtilen
    bağımsızlığı ortadan kaldıran durumların varlığı halinde, bağımsız denetim hiç yapılmamış sayılır.
    (3) Geçersiz sayılan bağımsız denetime ilişkin bağımsız denetim raporunun daha önce finansal tablolarla
    birlikte ilan edilmiş olması halinde, bağımsız denetimin geçersiz sayıldığı hususu ilgili finansal tablolarla birlikte aynı usul ve esaslar dahilinde yeniden ilan edilir. Ayrıca, kamunun doğru aydınlatılması için Kurul tarafından gerekli diğer tedbirler alınır.

xt şirketinin bilançosunda :
    -150.4 milyonluk hesap hatası (stok değişiminin ters gösterilmesi sonucu)
    -son çeyrekte yaklaşık 84 milyon TL lik olağan üstü mamül stok artışı,
    -son çeyrekte ilk madde-malzeme giderinin önceki döneme göre 347 milyon TL de 241 milyon TL ye düşmesi, .......yılının ayni dönemine göre 285 milyon TL den den 241 milyon TL ye düşmesi gibi anormal durumların birinin bile şirketi üç dönemdir denetleyen, yıllarını bu mesleğe harcamış, bu konuda en deneyimli ve bilgili kişilerden biri olan baş denetçinin dikkatini çekmemesi akıl ve mantık ile bağdaşmaz. Bilanço hilesi ve manipülasyonun en fazla stok değişimi ve amortismanların gösterilmesi yoluyla yapıldığını bilmeyen bir bağımsız denetim olamayacağına göre, gerekli mesleki şüphecilik ve bağımsız denetleme standartlarına uyan biri tarafından kolaylıkla görülecek bu anormalliklerin görülmemesi imkansızdır. Kaldı ki şirket yönetiminin ve denetleme kurulunun genel kabul görmüş muhasebe uygulamalarına aykırı ve bilançoyu maskelemeye yönelik abartılı hileli bilançonun bağımsız denetimden olumlu görüş alacağını düşünmeleri safdillik olur. Bağımsız denetimden olur alacaklarını önceden biliyorlardı ki böyle hileli bilanço açıklayabilsinler.

Kasıtlı yapılan bilanço hilesi, finansal manipülasyon nedeniyle şirket yetkililerinin, denetimden sorumlu olanların ve yakınlarının xxxx yıllarında borsada işlem gören dolaşımdaki hisseleri toplayıp, maddi çıkar sağlayıp sağlamadıklarının araştırılması gerekmektedir.
    ............................
    ...............................
    Yukarıda açıkladığım muhasebe manipülasyonu ve hesap hilesi ile, bu xxxxx süreçte olağanüstü bir şey olması lazım ki bu kadar pervasızca bir hesap hilesi yapılsın. .....
    .................................................. ............
    .................................................. ....................

Sayın yetkililer; sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması için:

xx şirketinin xxxx yıl sonu mali tablolarının gerçeği yansıtacak şekilde yeniden yayınlatılmasını, bağımsız denetimin geçersiz sayılmasını, şirket yönetimi, şirket denetleme kurulu ve bağımsız denetim şirketi ve yetkililerinin soruşturulmasını arz ederim .

Saygılarımla,

---cevap::ipe-un serme-sümen alt etme-kulağının üzerine yatma....
    Son düzenleme : ft-2; 23-03-2024 saat: 09:45.

Sayfa 89/207 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •