Sayfa 110/213 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 1697 madde; 873 - 880 arası.

Konu: ULKER - Ülker Bisküvi

Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    VUK u yayınlasalar bile nasıl kontrol edeceksiniz. Biri solo biri konsolide ?
    kolay...fark oluşturacakları biliyoruz...

--2015 den sonra YILDIZ holdinge bağlı sanayi şirketleri İSO 500 de yayınlanmıyor, izleri bile yok...İSO 500 deki rakamlar solo bilançodan alınıyor...

--yatırımcılar, karar vericilerin sağlıklı bir değerlendirme yapması için yeterli bilgiye ulaşması gereklidir...

3.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --2015 den sonra YILDIZ holdinge bağlı sanayi şirketleri İSO 500 de yayınlanmıyor, izleri bile yok...İSO 500 deki rakamlar solo bilançodan alınıyor...

--yatırımcılar, karar vericilerin sağlıklı bir değerlendirme yapması için yeterli bilgiye ulaşması gereklidir...
    Bunlar 2015 ten beri yoksa birkaç ay önce de böyleydi ama o zaman övüyordunuz ülkeri 3 ayda Ülker’de değişen birşey yok ama nedense siz 180 derece değiştiniz

Alıntı Originally Posted by clastobar Yazıyı Oku
    Bunlar 2015 ten beri yoksa birkaç ay önce de böyleydi ama o zaman övüyordunuz ülkeri 3 ayda Ülker’de değişen birşey yok ama nedense siz 180 derece değiştiniz
    --bunları yeni öğrendim...çok ucuz olduğu için çok derinlemesine bakma ihtiyacı hissetmedim herhalde...o zaman bilseydim ya da öğrenseydim kesinlikle yatırım yapmazdım...

--CCC continenteal(sakız şekerleme) hakkında bilgi edinmeye çalışırken farkettim...sonra ETİ ile kıyaslamak istedim...o nedenle biskot ve ççikolataya da baktım..onları da göremeyince kerevitaş a da baktım o da yok...

önceden holding almış olduğu danışmanlık hizmet giderini işaretlediğim kadar biliyordum (hatta bende geçen sene TATGD var idi...KOÇ holding danışma-hukuk-vergi finansman hizmeti ayağına ufak bir şirketten 2022 2021 yıllarında yıllık karı kadar haraç aldığını fark edince o zaman buraya bakmıştım ve içimden helal olsun adamlara (yıldızdakilere) demiştim...oysa kazın ayağı öyle değilmiş...bu sene 2 milyarın üzerinde almışlar...önceki dönemlerde reel olarak buna yakın...

bunu da yeni öğrendim...

bu şirkete tatgd nedeniyle bakınca ilgi duymaya başladım...tatgd da şirketin yurtiçi satışlarını DÜZEY pazarlama(holdinge bağlı şirket) yapıyordu...ülkerin satış-gepazarlama giderini TATGD ile kıyaslama (ikisinde de soğuk zincir olmaması nedeniyle) ihtiyacı hissetmiştim ve buraya bakınca makül bulmuştum...ama şimdi ülker in ki makül gelmiyor...yani buraya bakarak yanılmış oldum...

neden makul değil, çünkü holding ve pladis in almış olduğu hizmet giderinin genel yönetim giderleri içinde olması lazım, orada yok...büyük bir ksımı pazarlama-satış gideri içinde olması lazım (bu giderin çok daha ayrıntılı olması gerekir-ama içeri yok)..

--pasifik-horizon pazarlama şirketlerinin bölümlere göre raporlama yapılmaması da ( cirio-gider ve karının karartılması) bu sebep ile olabilir...

--pasifik ve horizonun %100 ü ülker in, neden holding de değil de ülker de sorusuna bu cevap verebiliyor.... ciro yüksek olunca 2 milyarcık hizmet gideri pazarlama gideri içinde eriyebiliyor...
    Son düzenleme : ft-2; 02-04-2024 saat: 00:06.

6. Zaten burada kimse koç holding şirketleri şeffaflığı beklemiyor yıllardır yatırımcısı çok çekmiş insanlar yıldız holding şirketlerinden uzak durmaya başlamış bunu zaten herkes biliyor
    Ama yeni yöneticiler özellikle cfo şirketi değiştiriyor
    Önceden döviz riski çoktu hedge yapılmıyordu
    Şimdi çoğu hedge döviz riski çok düşük yanlıştan dönüldü
    Önceden kar etmiyordu şimdi etmeye başladı borçlar azalıyor bu nedenle önceden borçlar artıyordu borç azalması çok olumlu
    Önceden Migros vardı acayip Favök üretiyor kar edemiyordu borçlar ödendi acayip kar etmeye başladı
    Ülker’de borçlu Favök yüksek borç azaldıkça kar artacak hikaye Migros a benziyor bence
    Burada yazanlar zaten yıldız holding iso 500 de yoklar bilançonun şu kalemi şöyle olmalıydı şöyle şeffaflık olacak falan bunlar için yatırım yaptığını düşünmüyorum
    10.7 milyar Favök üreten bir gıda şirketi alanında pazar lideri piyasa değeri 37 milyar sadece marka değeri 10-15 milyar edebilir şahsen ben buna bakıyorum yeni halka arz agrot 45 milyar pd olmuş Ülker yeni halka arz olsa kaç pd den halka arz olurdu acaba

--kırk yıllık kani, olur mu yani...

8.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --kırk yıllık kani, olur mu yani...
    Sasa hektaş Ereğli evini sat bunları al deniyordu kaç aydır hatta belki 1 yıldır herkes kızıyor yeriyor hatta Ereğli genel kurulunda yönetim istifasını isteyenler olmuş diye yazılar okudum 2 yıl önce yere göğe sığdrılamayan yönetimler şimdi yerlere vuruluyor zamanla herşey değişebilir dövizin hedge yapılması borç azalması devam ettikçe Favök güzel ürettikçe finansallar düzelir gün geçtikçe belki başka şeylerde düzelir herşey nasip ucuz şirket bulmak zor artık enflasyon muhasebesi bir çok şeyi değiştirdi artık foklar yükselecek pd dd ler düşecek koç hol bile 7 fk ile fiyatlanıyor bunu söyleseler çoğu kişi inanmazdı holdinglerin bu fk ile fiyatlandığı yerde diğer şirketlerde yükselecektir.benim beklentim ciro bir miktar artsa da Favök marjı biraz düşse 2 çeyrek daha 3. ve 4. Çeyrek civarında ortalamasında kar etmeye devam ederse 4-5 ay içinde 2 bilanço gelecek 8 milyar civarında kar yapıyor tabiki herşey beklenti nasip diyelim herkese hayırlı bol kazançlar dilerim

Sayfa 110/213 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •