Sayfa 187/252 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237 ... SonSon
Arama sonucu : 2013 madde; 1,489 - 1,496 arası.

Konu: ULKER - Ülker Bisküvi

1.  Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    Nötr. Zaten %100 iştiraki herhangi bir etki olmamalı artı veya eksi
    Hisse neden sürünüyor olabilir sizce

2.  Alıntı Originally Posted by denizci2 Yazıyı Oku
    Hisse neden sürünüyor olabilir sizce
    Bankalar+ 3-5 hisse harici hareket yok. Yabancı oralara gelince buraların yüzüne kimse bakmıyor

Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    Nötr. Zaten %100 iştiraki herhangi bir etki olmamalı artı veya eksi
    --giderleri bir miktar azaltır, özellikle yönetim kurulu maaşları, genel müdür, insan kaynakları vs.. evrak- beyanname vermek vs, bağımsız deneim-mali müşavir giderleri vs...tasaruf olur...

--VUK beyannamesine dahil olacağı için, dağıtılabilir kar miktarı artabilir (böyle bir niyetleri var ise, ben sanmıyorum), benim gibi VUK karı-zararından TFRS karşılaştırması yapanların işi biraz azalır...

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    2022 de vergi öncesi kar-zarar
    bisküvi=(3.444 milyar zarar)
    çikolata=1.501 kar
    biskot...=.965.kar

2023 de üçü birleşti;
    2022 de birleşmiş olsalardı ; VUK a göre 978 milyon vergi öncesi zarar olacaktı...
    2023 te VUK a göre zarar (3.162) ye çıkmış...2023 de SPK (tms/tfrs) ye göre vergi öncesi kar 4.777

--ülkerin kontol gücü olmayan paylara ayrılan ( mısır ve arabistandaki) karı 843 milyon TL, tamamı 1750 milyona denk gelir %20 vergi ile buna düştüğünü kabul edersek 2.2 milyar vergi öncesi karlar olur...bunu 4.777 milyardan çıkardığımızda tahmini
    --2.577 milyar vergi öncesi kar (büsküvi+çikolata+biskot+pazarlama şirketleri)

--pazarlama şirketleri ülkerin ürünlerini satıyorlar(ülkerin bunlara satışları 32 milyar+3 milyar da pladisten olsun= 35 milyar)...bu şirketlerde net kar marjı %3 i zor bulur...vergi öncesi karı da 1.277 milyarını horzion ve pasifik şirketlerine kaydıralım..

--kaldı 1.3 milyar kar....VUK a göre vergi öncesi zarar 3.16= bu durumda
    VUK ile TMS/TFRS vergi öncesi kar farkı (1.3+3.16)=4.46 milyar.....
    --vermediğin vergi, dağıtmadığın temettü nereye kalır?; şirkete...

-- Daha az vergi ve daha az ya da hiç temettü vermemek için ne yapılması gerekiyorsa yapıp, bir yandan da şirketi çok başarılı (karlı, en azından esas faaliyet karı-FAVÖK) göstermeye çalışırsanız çelişki-uyumsuzluk kaçınılmaz olur...rakamlar büyüdükçe göze çok daha fazla batar...

--sizce, 4.5 milyarı bulan bu farkın en büyük sebebi nedir??...

...26.10.2021 tarihli ve 31639 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7338 sayılı Kanunla 4. geçici vergilendirme dönemi, 2022 yılı vergilendirme dönemine ilişkin verilecek beyannamelerden itibaren uygulanmak üzere kaldırıldı.

--yıllardır devam eden bu uygulama neden kaldırılmış olabilir ki?...borsanın ilk yılarından itibaren her 3 ayda bir geçici vergi beyannamelerinin ekindeki gelir tablosu verilmek zorundaydı...zamanla, tfrs bilançoları önce verilince VUK beyannamesi verilmese de olur dendi...sonra yıl sonuna (4. çeyreğe) düştü...son 2 yıldır o da kaldırıldı...

--böylece şirketler rahatlamış oldu...ama bir sorun kaldı...kar dağıtım tablosunda VUK a göre yıl sonu vergisi...bu da bazıları için çok rahatsız edici...bakalım bu (VUK göre kar rakamı) ne zaman karartılacak....

6.  Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    6 aydır yerden yere vuruyorsun şirketi, şimdi de 2000km yol yapacağım diyorsun. Elinde mal var millete sattırmaya çalışıyorsun diyince de ne alakası var demiştin. Peki
    Bilançoya , Kap a ve Yatırımcı ilişkileri cevaplarına inanmıyorum diyen karekjtrsz o kadar yol yapıp gelecek soru soracak, inanacak, Hastır oradan derler, Sen kötüleyip algı manipülasyon a devam et çok az kaldı 150-200 TL olmasına

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --cevap istememiştim (çünkü saçma sapan bir şeyler geveleyeceklerdi, **şirketinden şerbetliyim) bir şeyler yazmadılar .. ne yaptıklarını da yukarı da özetledim...

**görmüş olduğunuzu kabul ederek sildim..
    Gerçekten cahil biriymişsin, Açıkça şirket Vergi kaçırıyorsunuz diyorsun kendilerine yanlış hatalı diyorsun, Gelir idaresi başkanlığına şikayet etsen 400 Milyon 3 ayda sonuçlanip 40 Milyon para alırdın 😁

Gelir İdaresi Badkanlığına halâ şikayet etmediysen.
    Ben önce şikayet edip parayı alayım

8.  Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    Gördüm.

Önem Gıda işine ne diyorsun şeytanın avukatı. 1 saattir düşünüyorum aklıma bi hinlik gelmedi
    birleşen şirketler, birleşme tarihinde sona eren hesap döneminde sadece üretim faaliyetinden elde ettiği kazançları ile bu kapsamda birleşilen kurumun birleşme işleminin gerçekleştiği hesap dönemi dahil olmak üzere üç hesap döneminde sadece üretim faaliyetinden elde ettiği kazançlarının %75’i Kurumlar Vergisinden istisna edilmiştir. Buradaki en önemli husus istisnanın sadece üretilen mamüllerin satışından elde edilen kazançlara uygulanacağıdır.

Sayfa 187/252 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •