Sayfa 103/755 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon
Arama sonucu : 6040 madde; 817 - 824 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXIII

1. Asıl adı Tahir olan Fakir Baykurt 1929 yılında Burdur da doğdu. 1948 de Gönen Köy Enstitüsü'nü bitirdikten sonra köy öğretmeni olarak çalışan yazar, 1955 te Gazi Eğitim Enstitüsü ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Sivas, Hafik ve Şavşat ta Türkçe öğretmenliği yaptı. Demokrat Parti yönetimi tarafından öğretmenlikten alınarak pasif bir göreve getirildi. 1958 de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ilk romanı Yılanların Öcü nedeniyle hakkında kovuşturma açıldı. 1960 yılındaki askeri müdahalenin ardından ilköğretim müfettişliğine getirildi. 1962-63 yıllarında ABD Bloomington Indiana Üniversitesi nde ders araçları konusunda uzmanlık eğitimi gören Baykurt, Türkiye Öğretmenler Sendikası nın (TÖS) ve Türkiye Öğretmenler Dernekleri Milli Federasyonu nun (TÖDMF) genel başkanlığına seçildi. 1969 yılında Türkiye çapındaki ilk öğretmenler boykotuna katıldığı için bir kez daha açığa alındı ve 12 Mart 1971 deki askeri darbeden sonra uzun süre tutuklu kaldı.

https://www.dr.com.tr/yazar/fakir-baykurt/s=171815

Goruyormusunuz Burdur'dan cikmis gercek bir Turk aydinin hayati nasil gecmis.

Bu takunyalilar gelene kadar, bu milliyetci muhafazakarlar neler yapmislar bu ulkede.

Fakir Baykurt Almanya'da oldu, cenazesi, 1977 den beri yaşadığı Duisburg da düzenlenen bir törenden sonra İstanbul a getirelerek Zincirlikuyu Mezarlığı nda toprağa verildi.

Nur'lara bezensin, isiklar icinde uyusun.

2. dün turuncu markete girdim bişey alamadan çıktım

dedim yağma mı var covid mi patladı

püskevitler de bi alana bi beleş varmış bütün bakkal çakkal bile gelmiş almaya zararına mal satıyolar

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku

Egitim ve kultur dusuklugunu 31 sene ABD de yasadim tavriyla ortmege calisir.

Eger New York'da yasiyorsaniz, Brklyn ya da Qeens'de yasiyorsaniz, yasayamazsiniz.
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Daha yeni kaydıydılar
    Pardon koyduydular
    Yok yok güncelledilerdi.

Bugün depoyu fullediğimde 1.900 tl soktuydular

Pompayı pompayı
    1850 tela da benim arabaya sokuşturdular geçen zamda unuttuk gitmeyi

Yaw ayhan abi canadian üstad G.amed abinin 31 yıldır ameriga da olması bi bana mı garip geliyor yoksa bizimi trollüyor. tesadüf mü ateyizler nerede açıklama bekliyoruz

4.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku

Turgut abey bizimle eğleniyor, sendeki malla Buckingham sarayını rahat alırsın.
    Targıt abi arsalarına ağaç dikse ankara nın havası temizlenir abi

imar geçip konut yapsa ev sorununa derman olur

adam büyük potansiyel

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    dün turuncu markete girdim bişey alamadan çıktım

dedim yağma mı var covid mi patladı

püskevitler de bi alana bi beleş varmış bütün bakkal çakkal bile gelmiş almaya zararına mal satıyolar
    Poşet alıp çıksaydın.!!
    25 kuruş tanesi.!!
    Akmaz kokmaz.!!!

Kendime masallar.!!!
    Masallar dünyası.!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

6.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    rusya indirim uyguamasa ne olurdu birde oyle dusunun
    velosipetçi abi rusyanın indirimi vatandaşa benzinde yaramıyo gazda subvansiyonu azaltıyor

akaryakıt fiyatı italyan borsasında belirleniyor bizde ona endeksliyiz.

7. Yılanların Öcü.

Türkiye'nin güzel mi güzel, yoksul mu yoksul bir köyüdür Karataş. Kara Bayram da bu köyün yoksullarından biridir. Babadan kalma tek odalı bir evde yaşar, iyi huylu karısı, üç yavrusu, bir de evinin direği anası Irazcayla. Dertli kadındır Irazca, yaslıdır. Ama dişlidir bir o kadar da. Kendi yağlarıyla kavrulup giderlerken, bir gün huzurları kaçar. Muhtar Cımbıldak Hüsnü'nün kayırdığı Haceli evlerinin önüne ev yapmaya kalkışır çünkü. Tabii Irazca dikleşir; kızılca kıyametler kopar köyde... ve kasabada. Gelmedik kalmaz başlarına...

Fakir Baykurt, bu romanıyla, köy yerindeki küçük hesapları, bu hesapların peşinde koşan fırsatçıları, onların siyasetteki, bürokrasideki uzantılarını ve o zalimlerin ezmek, yok etmek istediği aydınlık, güzel insanları anlatıyor; kısacası yine "memleket mesele-lerine" değiniyor. Hem de, sakıncalı damgası yemek ve zamanında pek çok tartışmanın ve dolayısıyla husumetin odağı olmak pahasına...

https://www.dr.com.tr/kitap/yilanlar...=0000000221388

Hani diyorsunuz ya bu Okuz surusu nasil olustu.

Is'te bunlari zamaninda yazan cizenleri cezaevlerine doldurursaniz, sonuc bu olur.

8.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    deposu önde olan araç var mı ?!!
    var spor arabalar da misal porsche boxer vb. gibi motür arkada olunca

Sayfa 103/755 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •