Sayfa 231/659 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon
Arama sonucu : 5266 madde; 1,841 - 1,848 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXIII

1.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Bu seçimin önemini halk TV de eski iyi partili vekil ülkenin bakanlıklarının tarikat ve cemaatlerin elinde olduğu şeklinde iyi anlattı.

Aslında sorun sadece cemaatlerde değil.

Bilim yuvası olması gereken üniversitelerde tek adam yetkisi verilen, herşeye yetkili ancak asla hesap sorulamayan rektörlerle yeni nesillere yönelik algı yönetimi yapılmış olmuyor mu?

20 yıldan bu yana Adrese teslim alımlarla yüzbinden fazla akademisyen kendi dünya görüşleri ile alınmadı mı?

Bu akademisyenler kendi dünya görüşlerini, doğrularını ülkenin yönetiminde görev alacak, ülke gelecekleri olan gençlere empoze etmiyor mu?

Bir arkadaşımından biliyorum, Aradan sıyrılıp girenlere ise yükselmelerine mutlak suretle engel olunuyor.

Ancak kendi görüşünden ise norm kadro vs. hepsi hikaye oluyor, anında kadro veriliyor, müdürlüklere, dekanlıklara şıp diye atanıyorlar.

YÖK de bu olanlara seyrediyor. Her biri ayrı bir tarikatla anılan bu rektörlere sözü geçemiyor görünüyor.
    Hocam üniversiteler bitti. Ben böyle bir zulüm görmedim ömrü hayatımda. Kifayetsiz ve art niyetli idareciler yüzünden akademik-idari tüm personel sessiz istifa sürecinde. Şu 6-7 yılda o kadar geri gittik ki, bugün herşey doğru yapilmaya baslansa 10 yıla toparlamaz.

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Ukrayna’da savaş var...
    Salaklığın lüzumu yok, Azak denizi üzerinden bir rotayla gidilir, hiç bir rota AB üzerinden geçmez.

Ruslar başka dümen peşinde, Finlandiyaya falan da uçuşları varmış.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

3.  Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Benim ekonomik görüşüm. Şayet kuru serbest bırakmazlarsa Şimşeğin sıkı tedbirleri ve yüksek faizi ile iç piyasa daralacak bu daralan sektörler en azından yurtdışı ihracat ile kaybını azaltır. Piyasayı sıktığında hem vergi gelirin azalacak hem işsizlik artacak. SGK sistemine zarar verecek. Turizm ve tekstili hiç söylemiyorum onlar enkaza döndü. Aksi halde dışardan mal almak ucuz olur. Türk üretim sektörleri iflasın eşiğine gelir yada bir kısmı iflas eder. Bu iflas eden sektörlerin bazılarında bir kişinin İstihdam maliyeti 50-100 bin dolar yatırım gerektiriyor. Akıllı olmaları lazım da bence o akıl yok. Vur deyince öldürüp geçecek bu Şimşek.
    Turizmde rekor kırmışız İspanya’yı geçmişiz. Dolarizasyonu belli bir seviyenin altına indirmeden asla doları serbest bırakmazlar. Çünkü serbest bıraksalar vatandaş daha da artacak diye bir parti daha alır. O şekilde de asla enflasyon düşmez.

Bizide iç talep kolay kolay bitmez. Çoğunluk iğneden ipliğe her şeyi çabuk tüketen değiştiren şuursuz talep yaratan bir toplum. Tasarruf bilinci olmayan ihracatı bile ithalata bağlı olan ülkelerde enflasyon kolay kolay düşmez iç talep çok fazla kesilmez.

Alıntı Originally Posted by HURKUŞ Yazıyı Oku
    İyi bir habermi ? Bir önceki sene 4 kişiden aynı parayı kazınır iken şimdi 5 kişiden kazanacaksın.
    1 kişiyi daha bedavaya doyuracaksın.
    Turizimciler dondurma yalama sezonunu açmışlar gözüküyor.
    Turizmciler değil de burada birileri, yalama sezonunu açmışlar.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

5. Bir de şu husus var, turizimci kazanacak yabancı ucuz ?!? hotellerde bir yerlerini sere sere yatacak yiyip içecek bir yerlerini büyütecek diye doların artması bizim ülkedeki nüfusun çoluk çocuk çalışmayanlarla beraber en az %60-70 nin asgari ücret civarı ve 15-16 milyon emeklinin büyük çoğunluğun 10 bin civarı bir ortamda doların birden artmasının çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. Bizim emekli memleketine gidecek parayı zor bulacak. Elalemin rusu almanı, alamancısı güle oynaya bir de uçakla gelip zevki sefa yapacak…
    Dolar yarın 50 lira olsa fiyatlar daha fazla artar. Bunu Nastan beri daha fazla yaşıyoruz zaten. Sonra dolar az arttı oluyor

6.  Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Hocam üniversiteler bitti. Ben böyle bir zulüm görmedim ömrü hayatımda. Kifayetsiz ve art niyetli idareciler yüzünden akademik-idari tüm personel sessiz istifa sürecinde. Şu 6-7 yılda o kadar geri gittik ki, bugün herşey doğru yapilmaya baslansa 10 yıla toparlamaz.

Ülkede işleyen tek kurum yok. Görevini yapması gerektiği için yapan kimse yok. Herkes bir avanta peşinde. Yolda adamın üstünden arabayla geçip yurtdışına rahatça kaçılabilen bir ülke oldu burası.

7. Turkiye Cumhuriyeti tarihinde TL hic bu kadar suni olarak degerli olmamisti. Haliyle bunun ihracata etkisi cok kotu oldu. Ithal etmek daha avantajli oldu.

Bunun ustune dolar ve euro nun komik derecede dusuk olmasindan dolayi yurtdisina cikan Turk turist sayisinda anormal bir artis var. Cunku insanlara cok ucuz geliyor.

Boyle bir ortamda otellerin yurtdisi rakiplerine oranla hala ucuz kalmasi akil alir gibi degil. Bir seyler yanlis bu senaryoda. sahsen gittigim otellerde calisan personel ezici cogunlugu orta asyadan getirilen gecici calisma hakki olan genclerdi. Verdikleri ucret asgari ucretten azdi. 5 yildizli otelleri bilemem o kadar param yok ama gerisine cok gittim ve durum boyleydi.

Dikkati ceken baska bir durumda yiyecek kalitesi seneler itibari ile cok dusmesiydi. Otel calisanlariyla samimi oldugumuz icin onceki gunlerden arta kalmis modifiye edilmis yiyecekleri tespit edip onlari yemiyorduk ama yabancilar bilmedigi icin yiyordu.

Konumuzla alakasi yok ama gozlemlerime gore Turkiye kanserde ihrac ediyor. Allahtan turistlerin geldigi ulkeler farkina varip daha bize dava acmadilar cunku kanitlamakta zor aksini kanitlamakta zor ama goz var izan var cok belli.

Turkiyenin avantaji Akdeniz bolgesinde baska hicbir ulkede hersey icinde - all inclusive- konsept olmamasi. En son pandemi oncesi karsilastirmistim ve Yunanistanda bile boyle oteller gormedim yada cok pahaliydi ondan gozumden kacmistir. Bu yuzden Turkiye tercih ediliyor olabilir.

Sayfa 231/659 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •