Sayfa 469/668 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569 ... SonSon
Arama sonucu : 5340 madde; 3,745 - 3,752 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXIII

Direğin üstündeki taşıyıcı da yok galiba?
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

2. Evet direğin üstün parçası kopmuş.
    3 adet boru ve boruları bağlayan Flanş ve civata kısmı kopmuş.
    Büyük ihtimalle civatalar Flanşın olduğu yerde kesilmiş.
    Daha sonra üste parça ve yataydaki taşıyıcı parça komple devrilmiş.
    28.saniyede rahat gözüküyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=Cz6B6b0R1S0

Direğin bulunduğu yere bakınca.
    Büyük bir kesme yükü almış Flanş ve civatalar.
    Civatalar muhtemelen kalitesiz çelik,yük hesabı hatası yada eksik civata yada hepsi birden.
    Örnek video.
    Boru,Flanş ve civata birlikteliği.
    https://www.youtube.com/watch?v=Jd20jWWHyN4
    Heikenashi.

3. Ekşi sözlükte bir arkadaş yazmış .Olaya teknik yaklaşımı doğru gözüküyor. Paylaşayım dedim.

https://eksisozluk.com/12-nisan-2024...a=popular&p=19

Teknik anlamda aydınlatılabilecek bir kazadır. kaza henüz çok yeni olsa da, eldeki veriler ışığında birkaç yorum yapmak isterim.

çelik yapılar, özellikle büyük parçalar, nakliye ve montaj kolaylığı sağlaması amacıyla küçük parçalara bölünerek atölye ortamında, kontrollü şekilde imal (kesim, kaynak, delim vs) edilir ve şantiyeye sevk edilir. sahada genellikle vinçler yardımıyla parçalar bir araya getirilir ve bağlantı noktaları bulon denilen civatalar ile birleştirilirler.

teleferik sistemindeki terfi istasyonu kulesi de benzer şekilde parçalardan oluşmaktadır ve en üst bölümü, bulonlu ek noktasından bütünlüğünü kaybetmiş, devrilirken de teleferik kabinine çarptığı için kabin tabanını yırtmış ve yolcuların aşağı düşmesine sebebiyet vermiş şeklinde görünüyor. ekap'tan proje ihalesine baktım, şartnameleri gözden geçirdim ama statik projesi paylaşılmamış. ihaleyi alan firma kendi statik projesini hazırlayıp onay kurumunu sunmuştur. statik proje olmadan, sadece gördüklerim ve statik davranış gereği yorumlarıma devam edeyim.

görsellere bakınca, kaza sebebinin ilk tahminime göre çeliklerin yırtılması veya burkulması vs değil, bulonlu (civata) bağlantıdaki bağlantı elemanlarının kopması şeklinde yorumluyorum. kule profilinde ek noktasındaki alın plakası (end-plate) çapı, ana profil çapına oranla yeterli büyüklükte değil. bu durum, bulonlarda çok büyük çekme kuvvetlerine sebep olur. plaka deliklerine bakınca da bulon çaplarının küçük olduğunu görüyorum.

titreşimle çalışan bu gibi sistemlerde, büyük çaplı, yüksek kaliteli, yeterli torklama (öngerme) yapılmış ve kesinlikle sıyrılmaya ve gevşemeye karşı kontralama işlemi uygulanmış bulonlar kullanılmalıdır. genel olarak ek noktasının tasarımı, asıl profilden daha güçlü olacak şekilde tasarlanır. yani siz sistemi zorladığınızda ek noktasından değil, profilin kendisinden kırılma, yamulma vs (göçme) beklersiniz.

plaka çapı ve bulon çaplarının küçük olması, bulonların kapasitelerine yakın değerlerde zorlanmasına sebebiyet verir. bu gibi durumlarda, bulonların düzenli olarak çok sıkı kontrollerden geçirilmesini gerektirir.

çok sıkı kontrol demişken, yaşadığımız ülkeyi de düşünerek özet yorumuma geçeyim;

-bulonların bir kısmı zamanla gevşedi ve yük, kalan bulonlarda sıyrılma veya kopmaya sebep oldu. (imalat ve işletme kontrolü hatasıdır)
    -bulonlar düzgün şekilde imal ve kontrol edilmişti ama tasarımdaki bulon çapları yetersiz olduğu için bulonlarda kopma yaşandı. (statik tasarım hatasıdır)

kuvvetle muhtemel kaza sebebi, bu iki maddenin birleşimi şeklinde çıkacaktır. sadece birinci maddeye bağlı çıkabilir. sadece ikinci maddeye yani statik hataya bağlı olsa bunca yıl sistem yerinde durmazdı. yani ya sadece imalat hatası, ya da tasarım+imalat hatası bir arada diyebiliriz.

üzücü bir kazadır. ölene rahmet, kalanlara sabırlar diliyorum.

kimseyi zan altında bırakmak istemem, söylediklerim kişisel görüşümdür. statik projesi ve hesap raporu sözlükten birilerinde varsa bana iletebilirse sevinirim. itirazı olan yapısal tasarım mühendisi arkadaşlar olursa onları da dinlerim.
    Heikenashi.

4. İnsanlar sistemi kontrol etmez.
    Sistemler insanı kontrol eder.
    Gelişmiş ülkelerde her şirket yada sistem hatta hükümet diyelim bu tecrübeler sonucu gelen sisteme uyum sağlar.
    Bu sistemin içinde kimin nasıl hareket edeceğini ve ne yapıp yapmayacağını söyler.
    Eğer sistem dışına çıkar ise sistem dışında hareket eder ise bu sistem bir yerde tökezler. Kişilerin inisiyatifine bırakılmaz.
    Türkiyede son zamanlarda kimse sisteme göre hareket etmiyor. Kendi sistemini kurmaya çalışıyor.
    Doğal sonuç bu diyebiliriz.
    Heikenashi.

Bursada 10 yaşımda falan ilk defa teleferiği görünce düşünmüştüm, ulan bir halat koparsa ayvayı yeriz diye.

Halat kopmasında, halat gerginliği nasıl korunuyorsa diğer kabinler de düşmez, hep merak etmişimdir.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

6. Reha başkan,

Bu gece bu konuyu da tartışalım.

TÜRKİYE TORYUM SAVAŞI FLOOD.

https://x.com/myzccc/status/1778822663277785368

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Reha başkan,

Bu gece bu konuyu da tartışalım.

TÜRKİYE TORYUM SAVAŞI FLOOD.

https://x.com/myzccc/status/1778822663277785368
    ben bi dene yazamda gidip yatayım

hiç boşa tartışmayın bence

TÜRKİYE'nin kaç trilyon dolarlık toryum rezervi varsa, BORÇLARA karşılık olarak ipotek ettirilmiştir (varlık fonunu ingilizlere ipotek verdikleri gibi )

bence şunu tartışın önce

3 kasım 2002'den beri, Türkiye'nin altın madenleri hangi amerikan ve kanada şirketlerine verildi.

çıkan toplam madeninin kaç bin tonunu bu şirketler aldı götürdü ?

bizim devlete kaç gram kaldı ? hiç olmazsa insan 1 çeyrek altın bırakır ayıp olmasın deye

altındaki bu soygunu hesap edebilirseniz, toryumda da devlete bi zikim kalmayacağını görürsünüz.

elin toryumunun derdi, bizimi gerdi

Alıntı Originally Posted by çıtak Yazıyı Oku
    kalmayacağını görürsünüz.
    DİPNOT : ince nüans

normal işleyen prosedür içinde devlete birşey kalmıyor değil

TÜRKİYE CUMHURİYETİ devletini batırmak üçün atanmış şahış(!)lar

gözünün yaşına bakmıyor... direkt veriyor...

ölmeden, sağ iken neyimiz var neyimiz yoksa devletin elinden kaçırıyor

Sayfa 469/668 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •