Sayfa 499/666 İlkİlk ... 399449489497498499500501509549599 ... SonSon
Arama sonucu : 5326 madde; 3,985 - 3,992 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXIII

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Bursada geçen yıl 195 tl ye yediğim iskenderin fiyatı içime çökmüştü
    aynı yerde bu sene 480 tl olmuş
    hiç ses etmemek lazım
    bu fiyat olur mu dediğin şeyin 3 ay önceki fiyatını götünce
    bizim crasçının cebinizde para varken et döner yiyin
    yarın o paraya tavuk döner yiyemezsiniz özlü sözü geliyor
    aynı yerin eski fiyatına baktım
    2017 yışında sadece 29 tl imiş
    7 yılda yaklaşık 12 kat artmış fiyatı

ayrıcada lezzeti ankarada ki iskendercilerin yarısı kalitesinde değil

Ayhan başkan bu aşağıdaki tablo düzelmediği sürece Türkiye de enflasyon asla kalıcı olarak düşmez. İmkansız.

Türkiyede, maalesef, Ne giren belli, Ne çıkan belli, Ne üretilen belli, Ne tüketilen belli.

Dayanak göstergelerin çoğu dayanaksız, varsayımsal, naylon, ve kayıtdışı olarak sınıflandırılabilir.

Bir sistemi iyileştirebilmen için önce elindeki verinin sağlam ve güvenilir olması lazım.

Aşağıdaki tabloya göre, maalesef Türkiyedeki ekonomik verilen çoğu varsayımlara dayanmaktadır, gerçekten ölçülememektedir, çünkü kayıt dışıdır.

Kaynak: https://www.dunya.com/kose-yazisi/do...i-zirve/692047

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Oyle olmali, yoksa sen bu devletten, vatandas lehine bir sey mi bekliyordun.
    İlaç fiyatları enflasyon oranında arttığını kabul edersek TÜİK ilaçlar için dört yılda %2060 enflasyon belirlemiş bizim maaşlar için belki bunun 1/4 u kadar enflasyon oranı belirlemiş oluyor. Hatta ilk evi aldığımızda ebemden gremse borç almıştık. Aldığım maaş ile bir gremseyi çok rahatlıkla alabiliyorduk. Bugün gremse 41*42 bin TL bizim maaş bunun 1/3 u kadar. Bu bile TÜİK in yediği haltı gösteriyor.

3. Üç aylık bütçe açığı 500 milyarı aşmış. Her şey yolunda giderse faiz artışı olmazsa bütçe açığı 2-3 trilyon oluyor. MB kakaladıkları kur farkı hariç. Benim hesaplarım bu gidişin sonu hiper kriz diyor ama belki insanlar açlıktan ölürse nüfus azalır devletin ödemiş olduğu emekli maaşı yükü azalır. Ama bu adamlar açlıktan vitaminsizlikten ölünceye kadar onun maaşının katları kadar sağlık gideri öder. Yani her yol krize çıkıyor benim hesap. MB kuru tuttuğu sürece benim işime yarayacak gibi. Mayıs'ta borsaya gireceğim. Babamın 18 Gr altını bozarım aylık %25 kazanma hedefim var tabii ki al sat ile. Biraz terleyerek uykuyu kaybederek.

4.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Ayhan başkan bu aşağıdaki tablo düzelmediği sürece Türkiye de enflasyon asla kalıcı olarak düşmez. İmkansız.

Türkiyede, maalesef, Ne giren belli, Ne çıkan belli, Ne üretilen belli, Ne tüketilen belli.

Dayanak göstergelerin çoğu dayanaksız, varsayımsal, naylon, ve kayıtdışı olarak sınıflandırılabilir.

Bir sistemi iyileştirebilmen için önce elindeki verinin sağlam ve güvenilir olması lazım.

Aşağıdaki tabloya göre, maalesef Türkiyedeki ekonomik verilen çoğu varsayımlara dayanmaktadır, gerçekten ölçülememektedir, çünkü kayıt dışıdır.

Kaynak: https://www.dunya.com/kose-yazisi/do...i-zirve/692047
    Bunun çözümü ilk olarak para basmayacaklar. Mecburen büyük paralar bankacılıktan döner oradan da yakalarsın kaçağı

5.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Bursada geçen yıl 195 tl ye yediğim iskenderin fiyatı içime çökmüştü
    aynı yerde bu sene 480 tl olmuş
    hiç ses etmemek lazım
    bu fiyat olur mu dediğin şeyin 3 ay önceki fiyatını götünce
    bizim crasçının cebinizde para varken et döner yiyin
    yarın o paraya tavuk döner yiyemezsiniz özlü sözü geliyor
    aynı yerin eski fiyatına baktım
    2017 yışında sadece 29 tl imiş
    7 yılda yaklaşık 12 kat artmış fiyatı

ayrıcada lezzeti ankarada ki iskendercilerin yarısı kalitesinde değil
    Ayhan abi ankarada hangi iskenderci HD & şan değil sanırım?

6.  Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    2020 yılında 10 TL olan ilaç fiyatı bugün 206 TL ise 4 yılda %2060 artan ilaç fiyatının mantıklı bir izahı ne olabilir ki. Eş dost hepsi ödediği eczane farkından söz ediyor. Reçete başına 200-300 TL fark ödüyor vatandaş. Devlet acaba eczaneye ödediği paranın tümünü vatandaştan mı alıyor.
    İlaçlarda euro kuru yarı yarıya

Euro 35 lira desek ilaç firmalarına Euro 17.5 liradan ödeniyor

Belkide arada ki kur farkını reçete farkı ile alıyorlar.

7.  Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    İlaçlarda euro kuru yarı yarıya

Euro 35 lira desek ilaç firmalarına Euro 17.5 liradan ödeniyor

Belkide arada ki kur farkını reçete farkı ile alıyorlar.
    Bak internetten ilaç ve yıl olarak yaz. Bugün ile karşılaştır ve bunu bana izah et. %2060 ve 4 yılda bu kadar fark nasıl oluşuyor

8. Az önce bir galerici bana mesaj atmış. 25 inde emekli maaşı alacağım bana o zamana kadar borç verebilir misiniz diye. Bu adam üç dört sene öncesinde lüks araçlar alıp satan biriydi. Akp li. Alacağı emekli maaşı bunun çerez parasına yetmez. Başından ne geçtiyse muhtemelen telefonda kayıtlı herkese mesaj atıp borç istedi.

Sayfa 499/666 İlkİlk ... 399449489497498499500501509549599 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •