Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 100 madde; 17 - 24 arası.

Konu: KONTR - Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    https://merakneguzelsey.blogspot.com/
    Gönderi
    4,376
    https://www.ekonomim.com/ekonomi/tur...-haberi-735610

Türkiye ile ticareti, Yuan ve TL ile yapmayı hedefliyoruz
    Çin'in Ankara Büyükelçi Liu Shaobin, Mart ayı başında toplanan 14. Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 14. Ulusal Komitesi’nde alınan kararlar ve yapılan değerlendirmeler ışığında Çin’in gelecek vizyonuyla ilgili EKONOMİ gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.
    AT yarışı Gibi borsa dan Tüyo bekleyenlere yatırım tavsiyesi içermez yazdıklarım öngörülerim arkadaş sohbeti düşünmek gereklidir almak satmak size aittir çünkü para sizindir ..

2. CW Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, enerji piyasasını yakından ilgilendiren yeni yönetmeliği Enerji Günlüğü için yorumladı. Lisanssız yenilenebilir enerji santrallerine lisans alma hakkı tanıyan bu yeni yönetmelik, sektörde büyük bir değişimi beraberinde getirebilir.Tarık Sarvan'ın vurguladığı gibi, lisanssız santrallere enerji depolama tesisi kurulup kurulmayacağının belirlenmesi, bu santrallerin geleceği için kritik bir faktör olacak. Bu durum, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren firmalar için büyük önem taşıyor. Kaynak: Lisanssız GES'lere depolama tesisi kurulacak mı?

İhtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesi MADDE 24 – (8) (Ek:RG-11/8/2022-31920) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında kurulu üretim tesisleriyle, farklı ölçüm noktasında olmak kaydıyla, aynı fıkranın (h) bendi kapsamında üretim tesislerinin birlikte kurulması halinde, yapılacak saatlik mahsuplaşma sonrasında şebekeye verilen ihtiyaç fazlası enerji ilgili mevzuat uyarınca, YEK Kanununa ekli I sayılı Cetvelde lisanssız üretim tesisleri için belirlenen fiyat üzerinden YEKDEM kapsamında değerlendirilir. 5 inci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamındaki üretim tesisinden şebekeye enerji verilmemesi kaydıyla; aynı fıkranın (h) bendi kapsamında, farklı dağıtım bölgesinde saatlik mahsuplaşmak suretiyle üretim tesisi kurulabilir.

Taslak çalışma 29 Mart 2024 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık olacak.

depolamanın değerini bilelim. kontr at kenara

3. Sami hoca yaktı bizi 1 ayda 100 TL düşen kağıt 2.5 ay sonra sıfır. Kontrolmatiğin tek beğendiğim özelliği logosu kim bulmuşsa iyi başka da Fas’a fiso haberler dışında bi özelliği yok. 5 yıl önce fiyatı 80 TL idi performans ortada mal meydanda..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. KÂRINI BÜYÜTECEK İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTI

SORU- Üç yıllık projeksiyonda Kontrolmatik’in fiyatı ne kadar primlenir?
    Serhat

CEVAP- Bir hissenin ileriye dönük fiyatının ne boyutta artacağı esas itibariyle şirketin ticari performansını ne ölçüde artıracağı ile yakından alakalıdır. Daha açık ifade ile hissenin performansı firmanın gelir ve kar büyümesinin yanı sıra pazardaki konumlanmasının ne boyutta olduğuyla yakından ilişkili bulunmaktadır. Bu anlamıyla Kontrolmatik’e ait hissenin gelecekteki fiyat hareketi de şirketin alacağı işlerin büyüklüğü ve miktarıyla doğrudan alakalı olacaktır.
    Kontrolmatik, enerji sektöründe sunduğu çözümlerle müşteri memnuniyetini üst seviyede tutma kabiliyetine sahip. Bu çerçevede yakın zamanda Enrjisa Üretim ile imzaladığı işbirliği anlaşması önemli. Tekirdağ’da kurulacak 250 MW’lık Rüzgar Enerji Santrali ve bin MWh’lık Enerji Depolama Tesisi projelerinde çözüm ortağı olacak. 1 milyar dolarlık projenin Kontrolmatik’e ciddi bir finansal katkısı olacak. Öte yandan bu iş birliğinin sağlayacağı sinerji şirketin sektöründe daha güçlü ve rekabetçi bir yapıya bürünmesine olanak tanıyacak. Firmanın mali tabloları incelendiğinde büyüyen kârlılık dikkat çekiyor. Son açıkladığı 2023 dokuz aylık dönemde de gelir ve kâr büyümesi sürüyor. Şirketin dönem sonu ana ortaklık kâr artışı yüzde 184 seviyesinde bulunuyor. Büyümenin sürmesi aynı zamanda hissenin güç toplamasına olanak veriyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    https://merakneguzelsey.blogspot.com/
    Gönderi
    4,376
    https://www.dunya.com/sektorler/ener...-haberi-721120

Türkiye'nin ilk yüzer GES'i üretime başladı
    Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Elazığ’da Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji santralinde (GES) incelemelerde bulunarak santralin test üretimine başladığını söyledi.
    AT yarışı Gibi borsa dan Tüyo bekleyenlere yatırım tavsiyesi içermez yazdıklarım öngörülerim arkadaş sohbeti düşünmek gereklidir almak satmak size aittir çünkü para sizindir ..

6. Pil depolamada maliyetlerin düşürülmesi ve verimliliğin artırılması
    Yayınlanma tarihi: 13 Şubat 2024; Güncelleme tarihi: 13 Şubat 2024
    Yazan: Chris Woodley, [email protected]
    USC, büyük ölçekli enerji depolama pilleri geliştirmek için enerji depolama şirketi Pomega ile ortaklık kuruyor.
    Şebeke ölçeğinde enerji depolama, şebekenin dayanıklılığını sağlamak için kritik bir bileşendir. Depolama, şiddetli hava olayları sırasında yedek güç sağlayabilir veya doğal gaz enerji santralleri gibi geleneksel üretim teknolojilerinin yükünü hafifletebilir ve hatta güneş enerjisinin daha geniş bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir.

Piller hemen hemen her yere monte edilebildiğinden, şebeke ölçeğinde enerji depolama için popüler bir seçenek haline geliyorlar. Gelişmekte olan bu teknolojiyi daha iyi anlamak için, Araştırma ve Kimya Mühendisliği Dekan Yardımcısı Profesör William Mustain, büyük ölçekli enerji depolama pilleri için yüksek kaliteli dijital ikizlerin (modellerin) geliştirilmesine yönelik araştırmalara öncülük ediyor. Araştırma, kimya mühendisliği profesörleri Ralph White ve Golareh Jalilvand ile Kimya ve Biyokimya Profesörü Morgan Stefik'in işbirliğiyle gerçekleştirilecek .

Proje, SC Fraunhofer Alliance ve Pomega Enerji Depolama Teknolojileri tarafından 700,000 dolardan fazla fonla finanse ediliyor. İttifak, Güney Carolina ve araştırma kurumlarında uygulamalı araştırmayı ilerletmeye yönelik ortak bir çabadır. Aralık 2022'de Pomega, Güney Carolina'nın Colleton County şehrinde 300 milyon dolarlık bir lityum iyon pil tesisi inşa etme planlarını duyurdu . Bu yılın sonuna kadar faaliyete geçtikten sonra tesis, şebeke ölçeğinde enerji depolamaya yönelik geniş formatlı pillerin geliştirilmesine ve üretilmesine odaklanacak.

Pomega yakın gelecekte Güney Carolina'da olacak ve bu sadece ilişkimizin başlangıcı.

-William Mustain

Düşük karbonlu elektriğe geçiş için verimli, düşük maliyetli ve güvenilir pil depolama şarttır. Araştırma projesi, özellikle Pomega'nın Güney Carolina tesisi için pil üretim süreçlerinde ve malzemelerinde maliyet tasarrufu sağlayan atılımlar sağlamayı amaçlıyor.

“Geçen Mart ayında Pomega ile görüştüğümüzde, onlar için önemli olan akü kimyası çalışmalarımızdan etkilendiler. Birlikte yapılabilecek temel çalışmaları da bizimle görüştüler†diyor Mustain. "Daha sonra Mayıs ayında SC Fraunhofer Alliance ile bağlantı kurduk ve yönetim kurulunun beğendiği ve finanse etmeye karar verdiği bir teklif üzerinde çalıştık."

Araştırmanın birinci aşaması, daha iyi bir anlayış ve gelişmiş çalışma kontrolü sağlamayı amaçlayan Pomega pillerinin yenilikçi bir dijital ikizini geliştirmek amacıyla geçtiğimiz Ocak ayında başladı. Bu, daha yüksek enerji yoğunluğuna, daha uzun kullanım ömrüne, daha hızlı şarja ve gelişmiş güvenliğe yol açacaktır. Araştırma aynı zamanda Pomega'nın maliyetleri düşürmek ve performansı artırmak için üretim süreçlerine uygulayacağı parametreleri de sağlayacak.

Modeli elektrokimyasal modelleme konusunda uzman olan White geliştirecek.

“En büyük zorluk, Pomega pilindeki anot (pozitif yüklü) için doğru bir matematiksel model geliştirmek olacak. Anot modelini geliştirmek için gerekli deneysel verileri elde etmek amacıyla Profesör Mustain ve Pomega ile yakın işbirliği içinde çalışacağız" diyor White.

Dijital ikiz, Pomega'nın tasarım sürecini yönlendirmeye ve gerekli yeni nesil malzemeleri simüle etmeye yardımcı olacak. İlk nesil fiziksel bir ürün olmasa da fiziksel ürün için ya da en azından hedef belirlemek amacıyla kullanılabilir. Dijital ikizde yenilik yapmak, bir modele yeni matematik oluşturmak veya yeni bir yardımcı program eklemek anlamına gelse de, bu projenin yenilikleri, bileşenleri fiziksel olarak uygulanmadan önce dijital olarak değiştirebilme yeteneği olacak.

Mustain, "Fiziksel sistemin dijital ikizini oluşturduğunuzda, gerçek sistem üzerinde denemeler yapmadan sorular sorabilir, araştırma ve geliştirmede zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz" diyor.

Projenin diğer yönleri anot ve katot elektrotlarının daha iyi anlaşılmasına dayanacaktır. Jalilvand katodu anlamak ve geliştirmek için liderlik yapacak, Mustain ise anot bileşeninin geliştirilmesi üzerinde çalışacak.

Jalilvand, "Ticari olarak uygun katotların uygun ölçekte üretilmesi için önemli bir nokta olan, büyük elektrotlar boyunca katot ve elektrolit arasında tekdüze bir etkileşim elde etmek istiyoruz" diyor. "Katot ve elektrolit yüzeyindeki fiziksel değişikliklerin yanı sıra kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyonları araştırmak için çok yönlü bir yaklaşım tasarladık."

Mustain'e göre deneysel parametreler dijital modele aktarılacak.

Mustain, "Pomega, biz elektrot ve hücre entegrasyonu ile malzeme karakterizasyonunu yaparken aktif malzemelerden sorumludur" diyor. "Veriler, pilin nasıl davrandığına ilişkin dijital bir model oluşturmak için kullanılacak. Küçük madeni para hücreleriyle başlayıp ölçeğini büyüteceğiz.â€

İkinci aşama, yeni nesil pil yönetim sistemlerinin uygulanmasına olanak sağlamak için üretimde enerji tüketimini azaltmaya ve sağlık ve yaşam durumunu modele entegre etmeye odaklanacak. Pomega sistemleri aynı zamanda yapay zekayla geliştirilmiş öngörücü bakımı besleyen değişkenleri ölçmek için yeni sensörlerle donatılacak.

"Birinci aşama daha temel nitelikte olduğundan pilin nasıl performans göstereceğini biliyoruz. Daha sonra ikinci aşamada entegrasyon ve üretime geçeceğiz†diyor Mustain. "SC Fraunhofer Alliance ile konuştuğumuzda ürün geliştirme üzerinde gerçek, somut etkiler istiyorlardı."

Mustain, projenin başarısının geniş kapsamlı ekonomik etkilere sahip olabileceğini de sözlerine ekledi. Pomega dünya çapında daha fazla şebeke ölçekli pil satabilir, bu da işe alımda ve üretim kapasitesinde artışa yol açabilir.

Mustain, "Projemiz Pomega'nın 300 milyon dolarlık başlangıç ​​yatırımının çok ötesinde büyüme hedefine uyuyor" diyor. “Diğer bir etki de işgücünün geliştirilmesi ve en kritik alan ise öğrencilerin entegrasyonudur. En iyi sonuçlardan biri onlara Pomega'nın pillerinin nasıl çalıştığını öğretmek olacaktır, böylece bu USC öğrencilerinin tam zamanlı istihdam elde etmelerini sağlayacak bir kanal oluşturur."

Mustain, projeden ve Güney Carolina ve ötesindeki potansiyelinden heyecan duyuyor. Grubu daha önce hiç kullanmadıkları son teknoloji malzeme setleri üzerinde çalışacak olsa da proje aynı zamanda USC ile Pomega arasında daha büyük, uzun vadeli bir ilişkiye doğru atılan ilk adım olarak değerlendiriliyor.

“[Malzemenin] test edildiğinde nasıl davrandığını görmek beni heyecanlandırıyor. Araştırma ve geliştirmenin erken bir aşamasında olduklarını bildiğimizden, çalışmalarımızı gerçekten ilerletebiliriz" diyor Mustain.

Proje aynı zamanda USC ve endüstri ortaklarıyla birlikte özellikle şebeke ölçeğinde depolama etrafında araştırma ağını da büyütecek.

Mustain, "Pomega öngörülebilir gelecekte Güney Carolina'da olacak ve bu sadece ilişkimizin başlangıcı" diyor. "Bu uzun vadeli ilişkiyi sürdürmeyi ve işimizi mümkün olduğunca başarılı kılmayı gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum."

7. Enerji Depolama
    GÜÇ Röportajı: Pomega Enerji Depolama Üretimi ABD'de Şekilleniyor
    Bir yıldan fazla bir süre önce yasalaşan Enflasyon Azaltma Yasası (IRA), ABD'deki pil enerji depolama projelerinin ekonomisini iyileştiriyor Bağımsız depolama projeleri artık %30'luk bir yatırım vergisi kredisine (ITC) uygundur; Yerli ekipmanların kullanımına ve düşük gelirli topluluklara fayda sağlayacak şekilde tasarlanan kurulumlara yönelik ek teşviklerle bu oran %70'e ulaşabilir.

Enerji depolama sistemleri daha önce yalnızca güneş enerjisi gibi yenilenebilir bir enerji kaynağıyla eşleştirildiğinde vergi kredisi olarak kullanılabiliyordu. Bazı analistler, mevzuatın 2032 yılına kadar teşvikler uygulamaya koyması nedeniyle IRA'nın önümüzdeki on yılda enerji depolama yatırımlarına 1 trilyon dolara kadar teşvik edebileceğini söyledi. Bu aynı zamanda tesislerin finansmanı konusunda geliştiricilere ve yatırımcılara kesinlik sağlıyor.

Enerji depolama alanındaki birçok kişinin özellikle ilgisini çeken şey, piller gibi enerji depolama bileşenlerinin ABD üretimini artırmaya yönelik teşviklerdir. Bu, ABD enerji politikasında daha önce 2021'de kabul edilen Altyapı Yatırımları ve İş Yasası ile desteklenen bir eğilimdir. ABD'nin ekipman üretimine daha fazla ekonomik teşvik sağlamaya yönelik bu hamle, mevcut üretimlerini genişletme fırsatı gören yabancı şirketlerin dikkatini çekti. ABD'de üretim yapılıyor veya yeni fabrikalar inşa ediliyor; çoğunlukla ABD merkezli yan kuruluşlar kurularak.

Pomega Enerji Depolama Teknolojileri de bu iştiraklerden biridir. Türkiye'deki Kontrolmatik Technologies'in bir yan kuruluşu olan Virginia merkezli şirket, Güney Carolina'nın Colleton County bölgesinde gelecek yıl ekipman üretmeye başlaması beklenen bir pil üretim tesisi inşa ediyor. Kontrolmatik Teknolojileri ve Pomega Enerji Depolama Teknolojileri ABD CEO'su Bahadır Yetki, bu yılın başlarında şirketinin ABD planlarını tartışmak üzere POWER ile görüştü ve yakın zamanda grubunun pil enerjisi için ABD ve küresel pazarlarda nasıl gezindiğine ilişkin POWER'ın sorularını yanıtladı. depolamak.

GÜÇ: Pomega neden ABD'de bir üretim tesisi kurdu? Bu yalnızca IRA'nın vergi kredileriyle mi ilgiliydi?

Yetki: IRA'dan önce bile Amerika Birleşik Devletleri'nin enerji depolama konusunda büyük bir büyüyen pazar olacağı açıktı. Pomega, Aralık 2021'de ABD'de Pomega'yı kurmaya karar verdiğinde zaten Türkiye'deki ilk lityum iyon pil ve enerji depolama sistemleri fabrikasının inşaatına başlamıştı. ABD'deki fabrika için saha araştırmamız Nisan 2022'de, yani anlaşmanın yürürlüğe girmesinden çok önce başladı. Aynı yılın Ağustos ayında IRA (ülke çapındaki siteleri değerlendirdikten sonra Güney Carolina'yı seçtik). IRA, projemizin boyutunu artırmamız için bizi zorladı (3 GWh'den 6 GWh'ye), ancak ABD'de inşaat yapma kararımızı teşvik eden şey bu değildi.

Bahadır Yetki
    Bahadır Yetki
    GÜÇ: Güney Carolina tesisi kaç iş yaratacak?

Yetki: Fabrika inşaatımızın tamamlanmasından önce, konut sistemlerimiz için hücrelerin üretimine şantiyeye yakın mevcut bir tesiste başlama kararı aldık. Bu nedenle Colleton County'de iki tesisimiz olacak. Konut sistemlerimiz için ilk tesis 50-100 arasında istihdam yaratacak, BESS (batarya enerji depolama sistemi) fabrikamız ise 575 yeni istihdam yaratacak.

GÜÇ: Pomega Güney Carolina'da hangi ürünleri üretecek?

Yetki: Güney Carolina'daki Pomega, lityum iyon pil hücresinden, modüllere, raflara ve anahtar teslimi BESS'e kadar her şeyi kapsayan eksiksiz pil enerji depolama sistemleri üretecek. Daha önce de belirttiğim gibi, bataryalar ve muhafazalar dahil olmak üzere konut tipi batarya depolama sistemlerini de özel bir tesisten üreteceğiz. Çoğu enerji depolama şirketinin hücreleri yurt dışından temin ettiği kendi lityum iyon hücrelerimizi üretmemiz açısından benzersiziz.

Türkiye'nin Kontrolmatik Teknolojileri iştiraki Pomega Enerji, Güney Carolina'da ABD'nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temel atma törenine 2023 yılı başında ev sahipliği yaptı. Colleton County'deki 500.000 metrekarelik tesisin 2024 ortasında üretime başlaması bekleniyor. Proje yaklaşık 575 yeni iş yaratacak ve ilk üretim kapasitesi 3 GWh, daha sonra 6 GWh'ye çıkacak. Kaynak: Omega Enerji
    Türkiye'nin Kontrolmatik Teknolojileri iştiraki Pomega Enerji, Güney Carolina'da ABD'nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temel atma törenine 2023 yılı başında ev sahipliği yaptı. Colleton County'deki 500.000 metrekarelik tesisin 2024 ortasında üretime başlaması bekleniyor . Proje yaklaşık 575 yeni iş yaratacak ve ilk üretim kapasitesi 3 GWh, daha sonra 6 GWh'ye çıkacak. Kaynak: Omega Enerji
    GÜÇ: Pomega'nın elektrikli araç (EV) sektörünün aksine, yalnızca yerel hizmet ölçeğinde enerji depolama pazarına adanmış lityum iyon piller üretme stratejisi ne kadar önemli?

Yetki: Bu bizim için çok önemli. Pek çok oyuncunun yer aldığı hızla büyüyen bir pazarda bu bizim için bir fark yaratıyor. Önümüzdeki yıllarda ABD'de devreye girmesi planlanan gigawatt-saatlik yeni pil üretim kapasitesine baktığınızda, bunların neredeyse tamamının ya eski otomobil üreticileri tarafından desteklendiğini ya da EV alanına yönelik olduğunu göreceksiniz. Sabit depolama alanına hizmet vermeyi planlayan şirketlerin çoğu bile çabalarının bir kısmını EV pazarına odaklıyor. Bu, sınırlı kaynaklar için yapılan rekabette enerji depolama alanının daralması anlamına geliyor. Pomega, ABD'de yalnızca sabit depolama pazarına yönelik üretim yapan tek şirket olacak ve bu, müşterilerimiz ve ortaklarımız için önemli.

GÜÇ: Pomega, küresel enerji depolama pazarının yanı sıra ABD enerji depolama pazarına (belki de büyüme potansiyeli açısından) nasıl bakıyor?

Yetki: ABD enerji depolama pazarı katlanarak büyüyor. Sadece muazzam bir derinlik vaat etmiyor, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve uzun ömürlülük de vaat ediyor. Başta Avrupa ve Asya olmak üzere küresel pazarların çoğu için de aynı durum geçerli. Dünyanın net sıfır hedeflerine bir an önce ulaşabilmek için enerji depolamaya ihtiyacı var ve piyasalar buna çok iyi yanıt veriyor.

POWER: ABD enerji depolama pazarı Avrupa ve diğer yerler ile karşılaştırıldığında nasıldır?

Yetki: ABD pazarı diğer pazarlarla karşılaştırıldığında çok daha derin bir potansiyele ve daha hızlı bir büyüme oranına sahip. Büyümeyi destekleyecek IRA gibi güçlü bir destekleyiciye sahip ve kısa sürede kendi kendine yeterli hale gelecek ki bu, Avrupa pazarında uzun yıllar mümkün olmayacak.

GÜÇ: Enerji depolama pazarını etkileyen başlıca sorunlar nelerdir?

Yetki: Bizim açımızdan en büyük endişe, pillerimizi üretmek için ihtiyaç duyduğumuz tüm temel malzemelerin, en önemlisi de lityumun bulunabilirliğidir. Ancak bu sorun bile çok büyük bir endişe kaynağı değil çünkü dünya çapında (ABD dahil) mevcut kullanılmamış lityum yatakları, mevcut kapasitenin altında kalıyor.

Yeni mevduatlar hızlı bir şekilde çevrimiçi hale gelecek ve bu yalnızca IRA'nın sağladığı destekle hızlanacak. Öte yandan teknoloji hiçbir zaman statik değildir. LFP bugün enerji depolama için en iyi kimya olsa da, 20, 10, hatta beş yıl içinde durum böyle olmayabilir. Yeni kimyalar ve pil teknolojileri gelişecek ve Pomega gibi şirketlerin karşılaştığı zorluk, gelişen bilime ayak uyduramamalarını sağlamak olacak. Araştırma ve geliştirmeye büyük önem veriyoruz ve pil kimyalarını ve sistem uygulamalarını sürekli araştırmak için Güney Carolina'nın önde gelen üniversiteleriyle ortaklık yapıyoruz.

GÜÇ: Pomega'yı Kontrolmatik Teknolojileri'nin bir yan kuruluşu olarak nitelendirebilir misiniz?

Yetki: Pomega Kontrolmatik'in bir yan kuruluşu, evet. Ana şirketimiz Kontrolmatik, 2007'den bu yana enerji üretim tesisleri için EPC (mühendislik, satın alma, inşaat) yüklenicisi ve sistem entegratörü olarak faaliyet göstermektedir. Bu süre zarfında, araştırma ve geliştirmeye büyük yatırımlar yaparak çeşitli yan kuruluşları ayırmıştır. Plan-S, şu anda yörüngede birçok uydusu bulunan bir uydu şirketidir. Controlix, yeni İstanbul havalimanında konuşlandırılan kontrol sensörlerini tasarlayan bir Nesnelerin İnterneti şirketidir. McFly Robotics robotik kollar tasarlıyor ve üretiyor.

Pomega, Kontrolmatik'in pil ve enerji depolama yan kuruluşudur. ABD'deki Pomega, burada kurulmuş, merkezi Virginia'da bulunan ve ABD pazarına odaklanmış bir ABD kuruluşudur.

8.  Alıntı Originally Posted by carizma Yazıyı Oku
    Enerji Depolama
    GÜÇ Röportajı: Pomega Enerji Depolama Üretimi ABD'de Şekilleniyor
    Bir yıldan fazla bir süre önce yasalaşan Enflasyon Azaltma Yasası (IRA), ABD'deki pil enerji depolama projelerinin ekonomisini iyileştiriyor Bağımsız depolama projeleri artık %30'luk bir yatırım vergisi kredisine (ITC) uygundur; Yerli ekipmanların kullanımına ve düşük gelirli topluluklara fayda sağlayacak şekilde tasarlanan kurulumlara yönelik ek teşviklerle bu oran %70'e ulaşabilir.

Enerji depolama sistemleri daha önce yalnızca güneş enerjisi gibi yenilenebilir bir enerji kaynağıyla eşleştirildiğinde vergi kredisi olarak kullanılabiliyordu. Bazı analistler, mevzuatın 2032 yılına kadar teşvikler uygulamaya koyması nedeniyle IRA'nın önümüzdeki on yılda enerji depolama yatırımlarına 1 trilyon dolara kadar teşvik edebileceğini söyledi. Bu aynı zamanda tesislerin finansmanı konusunda geliştiricilere ve yatırımcılara kesinlik sağlıyor.

Enerji depolama alanındaki birçok kişinin özellikle ilgisini çeken şey, piller gibi enerji depolama bileşenlerinin ABD üretimini artırmaya yönelik teşviklerdir. Bu, ABD enerji politikasında daha önce 2021'de kabul edilen Altyapı Yatırımları ve İş Yasası ile desteklenen bir eğilimdir. ABD'nin ekipman üretimine daha fazla ekonomik teşvik sağlamaya yönelik bu hamle, mevcut üretimlerini genişletme fırsatı gören yabancı şirketlerin dikkatini çekti. ABD'de üretim yapılıyor veya yeni fabrikalar inşa ediliyor; çoğunlukla ABD merkezli yan kuruluşlar kurularak.

Pomega Enerji Depolama Teknolojileri de bu iştiraklerden biridir. Türkiye'deki Kontrolmatik Technologies'in bir yan kuruluşu olan Virginia merkezli şirket, Güney Carolina'nın Colleton County bölgesinde gelecek yıl ekipman üretmeye başlaması beklenen bir pil üretim tesisi inşa ediyor. Kontrolmatik Teknolojileri ve Pomega Enerji Depolama Teknolojileri ABD CEO'su Bahadır Yetki, bu yılın başlarında şirketinin ABD planlarını tartışmak üzere POWER ile görüştü ve yakın zamanda grubunun pil enerjisi için ABD ve küresel pazarlarda nasıl gezindiğine ilişkin POWER'ın sorularını yanıtladı. depolamak.

GÜÇ: Pomega neden ABD'de bir üretim tesisi kurdu? Bu yalnızca IRA'nın vergi kredileriyle mi ilgiliydi?

Yetki: IRA'dan önce bile Amerika Birleşik Devletleri'nin enerji depolama konusunda büyük bir büyüyen pazar olacağı açıktı. Pomega, Aralık 2021'de ABD'de Pomega'yı kurmaya karar verdiğinde zaten Türkiye'deki ilk lityum iyon pil ve enerji depolama sistemleri fabrikasının inşaatına başlamıştı. ABD'deki fabrika için saha araştırmamız Nisan 2022'de, yani anlaşmanın yürürlüğe girmesinden çok önce başladı. Aynı yılın Ağustos ayında IRA (ülke çapındaki siteleri değerlendirdikten sonra Güney Carolina'yı seçtik). IRA, projemizin boyutunu artırmamız için bizi zorladı (3 GWh'den 6 GWh'ye), ancak ABD'de inşaat yapma kararımızı teşvik eden şey bu değildi.

Bahadır Yetki
    Bahadır Yetki
    GÜÇ: Güney Carolina tesisi kaç iş yaratacak?

Yetki: Fabrika inşaatımızın tamamlanmasından önce, konut sistemlerimiz için hücrelerin üretimine şantiyeye yakın mevcut bir tesiste başlama kararı aldık. Bu nedenle Colleton County'de iki tesisimiz olacak. Konut sistemlerimiz için ilk tesis 50-100 arasında istihdam yaratacak, BESS (batarya enerji depolama sistemi) fabrikamız ise 575 yeni istihdam yaratacak.

GÜÇ: Pomega Güney Carolina'da hangi ürünleri üretecek?

Yetki: Güney Carolina'daki Pomega, lityum iyon pil hücresinden, modüllere, raflara ve anahtar teslimi BESS'e kadar her şeyi kapsayan eksiksiz pil enerji depolama sistemleri üretecek. Daha önce de belirttiğim gibi, bataryalar ve muhafazalar dahil olmak üzere konut tipi batarya depolama sistemlerini de özel bir tesisten üreteceğiz. Çoğu enerji depolama şirketinin hücreleri yurt dışından temin ettiği kendi lityum iyon hücrelerimizi üretmemiz açısından benzersiziz.

Türkiye'nin Kontrolmatik Teknolojileri iştiraki Pomega Enerji, Güney Carolina'da ABD'nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temel atma törenine 2023 yılı başında ev sahipliği yaptı. Colleton County'deki 500.000 metrekarelik tesisin 2024 ortasında üretime başlaması bekleniyor. Proje yaklaşık 575 yeni iş yaratacak ve ilk üretim kapasitesi 3 GWh, daha sonra 6 GWh'ye çıkacak. Kaynak: Omega Enerji
    Türkiye'nin Kontrolmatik Teknolojileri iştiraki Pomega Enerji, Güney Carolina'da ABD'nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temel atma törenine 2023 yılı başında ev sahipliği yaptı. Colleton County'deki 500.000 metrekarelik tesisin 2024 ortasında üretime başlaması bekleniyor . Proje yaklaşık 575 yeni iş yaratacak ve ilk üretim kapasitesi 3 GWh, daha sonra 6 GWh'ye çıkacak. Kaynak: Omega Enerji
    GÜÇ: Pomega'nın elektrikli araç (EV) sektörünün aksine, yalnızca yerel hizmet ölçeğinde enerji depolama pazarına adanmış lityum iyon piller üretme stratejisi ne kadar önemli?

Yetki: Bu bizim için çok önemli. Pek çok oyuncunun yer aldığı hızla büyüyen bir pazarda bu bizim için bir fark yaratıyor. Önümüzdeki yıllarda ABD'de devreye girmesi planlanan gigawatt-saatlik yeni pil üretim kapasitesine baktığınızda, bunların neredeyse tamamının ya eski otomobil üreticileri tarafından desteklendiğini ya da EV alanına yönelik olduğunu göreceksiniz. Sabit depolama alanına hizmet vermeyi planlayan şirketlerin çoğu bile çabalarının bir kısmını EV pazarına odaklıyor. Bu, sınırlı kaynaklar için yapılan rekabette enerji depolama alanının daralması anlamına geliyor. Pomega, ABD'de yalnızca sabit depolama pazarına yönelik üretim yapan tek şirket olacak ve bu, müşterilerimiz ve ortaklarımız için önemli.

GÜÇ: Pomega, küresel enerji depolama pazarının yanı sıra ABD enerji depolama pazarına (belki de büyüme potansiyeli açısından) nasıl bakıyor?

Yetki: ABD enerji depolama pazarı katlanarak büyüyor. Sadece muazzam bir derinlik vaat etmiyor, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve uzun ömürlülük de vaat ediyor. Başta Avrupa ve Asya olmak üzere küresel pazarların çoğu için de aynı durum geçerli. Dünyanın net sıfır hedeflerine bir an önce ulaşabilmek için enerji depolamaya ihtiyacı var ve piyasalar buna çok iyi yanıt veriyor.

POWER: ABD enerji depolama pazarı Avrupa ve diğer yerler ile karşılaştırıldığında nasıldır?

Yetki: ABD pazarı diğer pazarlarla karşılaştırıldığında çok daha derin bir potansiyele ve daha hızlı bir büyüme oranına sahip. Büyümeyi destekleyecek IRA gibi güçlü bir destekleyiciye sahip ve kısa sürede kendi kendine yeterli hale gelecek ki bu, Avrupa pazarında uzun yıllar mümkün olmayacak.

GÜÇ: Enerji depolama pazarını etkileyen başlıca sorunlar nelerdir?

Yetki: Bizim açımızdan en büyük endişe, pillerimizi üretmek için ihtiyaç duyduğumuz tüm temel malzemelerin, en önemlisi de lityumun bulunabilirliğidir. Ancak bu sorun bile çok büyük bir endişe kaynağı değil çünkü dünya çapında (ABD dahil) mevcut kullanılmamış lityum yatakları, mevcut kapasitenin altında kalıyor.

Yeni mevduatlar hızlı bir şekilde çevrimiçi hale gelecek ve bu yalnızca IRA'nın sağladığı destekle hızlanacak. Öte yandan teknoloji hiçbir zaman statik değildir. LFP bugün enerji depolama için en iyi kimya olsa da, 20, 10, hatta beş yıl içinde durum böyle olmayabilir. Yeni kimyalar ve pil teknolojileri gelişecek ve Pomega gibi şirketlerin karşılaştığı zorluk, gelişen bilime ayak uyduramamalarını sağlamak olacak. Araştırma ve geliştirmeye büyük önem veriyoruz ve pil kimyalarını ve sistem uygulamalarını sürekli araştırmak için Güney Carolina'nın önde gelen üniversiteleriyle ortaklık yapıyoruz.

GÜÇ: Pomega'yı Kontrolmatik Teknolojileri'nin bir yan kuruluşu olarak nitelendirebilir misiniz?

Yetki: Pomega Kontrolmatik'in bir yan kuruluşu, evet. Ana şirketimiz Kontrolmatik, 2007'den bu yana enerji üretim tesisleri için EPC (mühendislik, satın alma, inşaat) yüklenicisi ve sistem entegratörü olarak faaliyet göstermektedir. Bu süre zarfında, araştırma ve geliştirmeye büyük yatırımlar yaparak çeşitli yan kuruluşları ayırmıştır. Plan-S, şu anda yörüngede birçok uydusu bulunan bir uydu şirketidir. Controlix, yeni İstanbul havalimanında konuşlandırılan kontrol sensörlerini tasarlayan bir Nesnelerin İnterneti şirketidir. McFly Robotics robotik kollar tasarlıyor ve üretiyor.

Pomega, Kontrolmatik'in pil ve enerji depolama yan kuruluşudur. ABD'deki Pomega, burada kurulmuş, merkezi Virginia'da bulunan ve ABD pazarına odaklanmış bir ABD kuruluşudur.
    Syn carizma bu haberin kaynağını paylasmaniz mümkün mü, yeni tarihli bir haber mi bu.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •