Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 39 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Hukuk Bölümü

Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    TL yazan kısma birşey yapmayın, direk rakamla örneğin " 10.000 USD " yazıyla da " onbin Amerikan doları " yazmanız yeterli olacaktır.

Altın borcu konusunda ise sıkıntı yaşanabilir .. TTK'da "bir senedin bono sayılabilmesi için kayıtsız şartsız muayyen bir bedeli ödeme kaydını ihtiva etmesi gerekir" der. İlla altın olarak almak zorunda iseniz altının kaç gram olduğunu ve mutlaka ayarını yazmalisiniz. "100 gram has altın " gibi.. yanlız altın ile ilgili genelde karşı taraftan yukarıda belirttiğim TTK'daki madde gereği senet özelliği taşımadığı bahsi ile itiraz gelebilmektedir. İtiraz sonucu senedin bono özelliği taşımadığı yönünde karar verilirse ,ilamsız takip açmanız gerekmektedir fakat altın olarak ilamsız takip açıklamayacagindan bu sefer alacak davası açmak zorunda kalabiliyor ve çok vakit kaybedebiliyorsunuz.

Sonuç : dolar senedi için mutlaka sayıyla XXX USD , yazı ilede XXX Amerikan doları ( dikkat sadece dolar yazmayın Amerikan doları yazın)

Altın konusunda da yukarıdaki açıklamaları dikkate alarak illa alınacaksa altının gram ve ayarını mutlak suretle yazı ve rakam ile el yazısıyla belirtin.

Senette yukarıda yazan TL kısmını onemsemeyin, önemli olan el yazısı ve rakamla yazıdır.
    Peki hocam bu elyazısı borçlu tarafından yazılacak değil mi? Yani senedi borçlu olan kişi mi dolduracak yoksa alacaklı doldursada olur mu?

Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Peki hocam bu elyazısı borçlu tarafından yazılacak değil mi? Yani senedi borçlu olan kişi mi dolduracak yoksa alacaklı doldursada olur mu?
    O önemli değil sizde doldurabilirsiniz ama sayıyla ve rakamla yazılan tutarlar aynı olmalı dikkat etmelisiniz, dolar ödeme olacaksa mutlaka Amerikan doları yazılmalı ( malum başka ülke dolarları da var) bunlarda bir hata olması senedi geçersiz kılabilir.

Mümkünse ödeyecek kisi kısmının bizzat ödeyecek kişi tarafından doldurulup , imzayida sizin yanınızda atmalidir. Ödeme tarihi ve senet tanzim tarihi de önemli. Tanzim tarihi ödeme tarihinden önce olmak zorunda.

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

O önemli değil sizde doldurabilirsiniz ama sayıyla ve rakamla yazılan tutarlar aynı olmalı dikkat etmelisiniz, dolar ödeme olacaksa mutlaka Amerikan doları yazılmalı ( malum başka ülke dolarları da var) bunlarda bir hata olması senedi geçersiz kılabilir.

Mümkünse ödeyecek kisi kısmının bizzat ödeyecek kişi tarafından doldurulup , imzayida sizin yanınızda atmalidir. Ödeme tarihi ve senet tanzim tarihi de önemli. Tanzim tarihi ödeme tarihinden önce olmak zorunda.
    Ödeyecek kişi imza atarken ya uydurma bir imza atarsa hocam? Bu durumda bunu nasıl anlayabiliriz?

Ödeyecek kişi imza atarken ya uydurma bir imza atarsa hocam? Bu durumda bunu nasıl anlayabiliriz?
    İmzayı sizin gözünüzün önünde atsinda ne atarsa atsın. Guvenmediginiz birisiyse mutlaka sizin yanınızda imzalatip alın. 1 önceki mesajda yazdığım gibi ödeyecek kişi kısmını kendisi doldursun (adı soyadı ,TC no, adresi kısmını).

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

İmzayı sizin gözünüzün önünde atsinda ne atarsa atsın. Guvenmediginiz birisiyse mutlaka sizin yanınızda imzalatip alın. 1 önceki mesajda yazdığım gibi ödeyecek kişi kısmını kendisi doldursun (adı soyadı ,TC no, adresi kısmını).
    Teşekkür ederim hocam ilginiz için. Son olarak bir sorum daha olacak senet yerine borçlunun elinden bir yazı alsak şu kadar borcum var şu kişiye diye imzalatıp . Bu yazılı belgenin bir hukiki geçerliliği olur mu?

Teşekkür ederim hocam ilginiz için. Son olarak bir sorum daha olacak senet yerine borçlunun elinden bir yazı alsak şu kadar borcum var şu kişiye diye imzalatıp . Bu yazılı belgenin bir hukiki geçerliliği olur mu?
    Tabiiki geçerli olur ama senet almanız ödeme yapmaması halinde direk icra verme şansını size doğurur.. diğer türlü dava açmanız gerekecektir , maalesef davalar ülkemizde kısa sürede tamamlanmiyor.. alabiliyorsaniz senet alın..

Tabiiki geçerli olur ama senet almanız ödeme yapmaması halinde direk icra verme şansını size doğurur.. diğer türlü dava açmanız gerekecektir , maalesef davalar ülkemizde kısa sürede tamamlanmiyor.. alabiliyorsaniz senet alın..
    Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için çok sağolun hocam.

8. Bir sorum olacak . 2013 yılında oturma izni alınmış, 40 daireli tek blok, merkezi sistem doğalgaz kazanı ile ısıtılacak ancak , mahalleye doğalgaz temmuz 2017 de geldi. Yani 4 yıl önce kurulan kazan hiç test edilmemiş, kullanılmamıştır. Şimdi binanın müteahhidi aynı zamanda yönetici ve binada 2 dairesi var. Gazı bağlayacak ve kazanı test ederek işletmeye alacak olan teknik servis 350 tl. istiyor. Benim bildiğim , diğer sakinlerin bilmediği en az 4 bin tl. tutarında teknik eksiklik de var ( baca gazı kontrol aleti, dış hava sıcaklığı sensörü, otomatik valfler vs. )

Müteahhit- yönetici sadece benden çekindiği için olabildiğince iyi ilişkiler kurmaya çalışıyor. Uzatmayayım, dün kendisine hukuken başına gelebilecekleri söylediğimde çok bozuldu. Apartmanın genel bütçesinden harcadığı ve iki yıldır denetlenmeyen, bilanço düzenlenmeyen ,defterleri notere tasdik ettirmeyen bu şahıs için aslında hiç bir şey yapmaya niyetim yok. Zira, hak aramak çok meşakkatli bir iş. Yine de bu kazanı satan firma ve kuran servise kazan testinin yaptırılarak teslimi için ne yapabiliriz ?

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •