Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
120 dairelik bir sitede 3 yıldır, İZSU tek sayaçtan her dairenin süzme (ara sayaç ) sayacı okunarak , gelen fatura ile dairelerin toplam tüketimi hesaplanarak ödeme fişi gönderiliyordu. Bugün gönderilen ödeme fişinde sıfır tüketime ( 3 aydır dairem boş ve su vanadan kapalı ) karşılık 12,59 tl. ödeme yazılmış. Yöneticiyi aradığımda ; '' evet siz su kullanmamışsınız , ancak denetçilerin aldığı karar gereği , artık su faturasında yazan - atık su - çevre temizlik vergisi - katı atık toplama ve bertaraf bedeli - kalemleri toplanarak daire sayısına bölünüyor. Sadece temiz su tüketimi sayaçtan okunarak faturalandırılıyor. '' dedi.

Kullanmadığım suyun atık su bedeli mi olur. Sonra 3 çeşit ( 2+1 , 3+1 ve dükkanlar ) daire var. 80 metrekare olan ile 140 metrekare olana eşit çevre temizlik, katı atık vb. olur mu ? Bu konuda sulh hakimine dava açsam en az 8 ay sürecek ve atı alan üsküdarı geçecek. Savcılığa suç duyurusunda bulunsam - benim işim değil, mahkemeye git - diyecekler gibi.

Acaba parayı ödedikten sonra Kaymakamlık Tüketici hakem heyetine müracaat etsem karar alınır mı ? Bu tip tecrübe yaşayan var mı ?
Arkadaşlar, geçen ay merkezi sayaçlı su aboneliği için yönetimin hiç su kullanılmayan dairelere bile ÇTV, katı atık toplama- bertaraf bedeli adı altında tahakkuk çıkardığını yazmıştım. Bu konuyu Tüketici hakem heyetine e-devlet üzerinden gönderdim. Ayrıca İzmir Ticaret müdürlüğüne ve Sulh hakimliğine yansıttım. Ticaret md.lüğünden yöneticilerin böyle bir faturalandırma yetkisinin olmadığı, adı geçen kalemlerin belediye gelirleri kanununda su faturası üzerinden tüketilen metreküpe bağlı olarak tahsil edilebileceğini içeren yazı geldi. Şimdi yöneticiye bu yazıyı iadeli- taahhütlü göndererek paranın iadesini ( yatırmıştım ) talep ettim.

Birilerine faydası olursa diye yazdım.